Rząd chce wprowadzić nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Jak jest w innych krajach?

Trwają prace nad stworzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt prawdopodobnie zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Chipowanie ma ułatwić identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli. Za brak rejestracji będzie grozić kara grzywny.

Publikacja: 17.09.2024 16:56

System rejestracji psów i kotów ma być sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt

System rejestracji psów i kotów ma być sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt

Foto: Adobe Stock

Obowiązkowa rejestracja zwierząt to pomysł rządu, który w ten sposób chce walczyć z bezdomnością psów i kotów. Projekt ustawy, który określa zasady działania KROPiK, został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów. Najważniejsze założenia projektu

Rejestr ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Baza będzie miała charakter publiczny. Za budowę systemu będzie odpowiadać minister właściwy ds. informatyzacji we współpracy z ministrem właściwym ds. rolnictwa. Dostęp do rejestru będzie darmowy dla weterynarzy, Inspekcji Weterynaryjnej, gminy, straży gminnej, policji, prokuratura oraz sądów. Samą rejestracją psów i kotów mają zajmować się weterynarze. Właściciele czworonogów będą jednak mogli samodzielnie zmienić adres podany w rejestrze, miejsce zamieszkania lub siedziby oraz podać datę śmierci lub samą informację o śmierci. KROPiK ma być powiązany z usługą mObywatel, dzięki czemu będzie można zarządzać danymi właśnie przez aplikację. Pozwoli ona także na śledzenie terminów wizyt u weterynarza, zgłoszenie zaginięcia i znalezienia zwierzęcia oraz wysyłanie przypomnień o obowiązkowych szczepieniach.

Rejestrowane będą również zwierzęta przebywające w schroniskach. W takim przypadku w KROPiK pojawią się dane podmiotu, który prowadzi placówkę. Zgodnie z założeniami projektowanej ustawy, rejestracja będzie obowiązkowa dla wszystkich psów i kotów urodzonych po dniu, który zostanie wskazany w komunikacie informującym o starcie systemu. Poza tym obejmie zwierzęta urodzone przed tą datą, o ile są one wprowadzane do obrotu, czyli zostaną sprzedane lub oddane do adopcji. To samo będzie dotyczyć zwierząt przyjętych do schroniska lub utrzymywanych w schronisku. W pozostałych przypadkach rejestracja będzie dobrowolna, na wniosek właściciela.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Troska o dobrostan zwierząt jest częścią polskiej historii. Czas na kolejny krok

Zwierzę zostanie zarejestrowane dopiero po zidentyfikowaniu i wszczepieniu chipa u weterynarza. U psów zabieg nie może odbyć się później niż w trakcie pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, zaś u kotów, nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Po wszczepieniu chipa, właściciel otrzyma zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o dacie identyfikacji oraz numer wszczepionego transpondera. To zaświadczenie należy przechowywać aż do momentu śmierci pupila.

Co grozi za brak rejestracji psa lub kota w systemie KROPiK?

Osoby, które nie dopełnią obowiązku rejestracji, ryzykują karę grzywny. W tym przypadku mają obowiązywać przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt zakłada też możliwość kontroli oznakowań i rejestracji zwierząt. Będą one przeprowadzane przez policję, straż miejską oraz Inspekcję Weterynaryjną. Kara grzywny będzie mogła zostać nałożona w formie mandatu karnego. Start KROPiK zostanie ogłoszony 3 miesiące przed planowanym uruchomieniem w Dzienniku Ustaw.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 roku. Obecnie prowadzeniem elektronicznych baz danych zajmują się prywatne podmioty i decyzja o chipowaniu pupila zależy od woli właściciela. Obowiązkowe jest wyłącznie chipowanie zwierząt przebywających w schroniskach lub zwierząt, które podróżują z właścicielem poza granicami Polski.

Czy w innych krajach istnieje obowiązek chipowania zwierząt?

Pomysł obowiązkowej rejestracji nie jest niczym nowym. W wielu krajach europejskich takie przepisy obowiązują już od dawna. W Niemczech wszyscy właściciele psów muszą zarejestrować swojego pupila w centralnym systemie, przy czym sama rejestracja jest płatna. Do tego celu potrzebny jest 15-cyfrowy numer transpondera chipa, który lekarz weterynarii wszczepia zwierzakowi.

Tak samo wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii. Wszystkie psy muszą mieć wszczepiony chip i zostać zarejestrowane do ukończenia 8. tygodnia. W przypadku kotów zasady różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Właściciele kotów mieszkający w Anglii muszą zachipować i zarejestrować pupila do ukończenia 20. tygodnia. Z kolei osoby mieszkające w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mogą to zrobić dobrowolnie.

Obowiązek chipowania psów istnieje również u naszego południowego sąsiada, czyli w Słowacji. Zabieg wszczepienia musi zostać wykonany najpóźniej do 12. tygodnia życia. Dane zwierzaka i właściciela trafiają do Centralnej Ewidencji Zwierząt Towarzyszących.

Obowiązkowa rejestracja zwierząt to pomysł rządu, który w ten sposób chce walczyć z bezdomnością psów i kotów. Projekt ustawy, który określa zasady działania KROPiK, został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów. Najważniejsze założenia projektu

Pozostało 93% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje