Rząd chce wprowadzić nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Jak jest w innych krajach?

Trwają prace nad stworzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt prawdopodobnie zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Chipowanie ma ułatwić identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli. Za brak rejestracji będzie grozić kara grzywny.

Publikacja: 17.09.2024 16:56

System rejestracji psów i kotów ma być sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt

System rejestracji psów i kotów ma być sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt

Foto: Adobe Stock

Obowiązkowa rejestracja zwierząt to pomysł rządu, który w ten sposób chce walczyć z bezdomnością psów i kotów. Projekt ustawy, który określa zasady działania KROPiK, został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów. Najważniejsze założenia projektu

Rejestr ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Baza będzie miała charakter publiczny. Za budowę systemu będzie odpowiadać minister właściwy ds. informatyzacji we współpracy z ministrem właściwym ds. rolnictwa. Dostęp do rejestru będzie darmowy dla weterynarzy, Inspekcji Weterynaryjnej, gminy, straży gminnej, policji, prokuratura oraz sądów. Samą rejestracją psów i kotów mają zajmować się weterynarze. Właściciele czworonogów będą jednak mogli samodzielnie zmienić adres podany w rejestrze, miejsce zamieszkania lub siedziby oraz podać datę śmierci lub samą informację o śmierci. KROPiK ma być powiązany z usługą mObywatel, dzięki czemu będzie można zarządzać danymi właśnie przez aplikację. Pozwoli ona także na śledzenie terminów wizyt u weterynarza, zgłoszenie zaginięcia i znalezienia zwierzęcia oraz wysyłanie przypomnień o obowiązkowych szczepieniach.

Rejestrowane będą również zwierzęta przebywające w schroniskach. W takim przypadku w KROPiK pojawią się dane podmiotu, który prowadzi placówkę. Zgodnie z założeniami projektowanej ustawy, rejestracja będzie obowiązkowa dla wszystkich psów i kotów urodzonych po dniu, który zostanie wskazany w komunikacie informującym o starcie systemu. Poza tym obejmie zwierzęta urodzone przed tą datą, o ile są one wprowadzane do obrotu, czyli zostaną sprzedane lub oddane do adopcji. To samo będzie dotyczyć zwierząt przyjętych do schroniska lub utrzymywanych w schronisku. W pozostałych przypadkach rejestracja będzie dobrowolna, na wniosek właściciela.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Troska o dobrostan zwierząt jest częścią polskiej historii. Czas na kolejny krok

Zwierzę zostanie zarejestrowane dopiero po zidentyfikowaniu i wszczepieniu chipa u weterynarza. U psów zabieg nie może odbyć się później niż w trakcie pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, zaś u kotów, nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Po wszczepieniu chipa, właściciel otrzyma zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o dacie identyfikacji oraz numer wszczepionego transpondera. To zaświadczenie należy przechowywać aż do momentu śmierci pupila.

Co grozi za brak rejestracji psa lub kota w systemie KROPiK?

Osoby, które nie dopełnią obowiązku rejestracji, ryzykują karę grzywny. W tym przypadku mają obowiązywać przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt zakłada też możliwość kontroli oznakowań i rejestracji zwierząt. Będą one przeprowadzane przez policję, straż miejską oraz Inspekcję Weterynaryjną. Kara grzywny będzie mogła zostać nałożona w formie mandatu karnego. Start KROPiK zostanie ogłoszony 3 miesiące przed planowanym uruchomieniem w Dzienniku Ustaw.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 roku. Obecnie prowadzeniem elektronicznych baz danych zajmują się prywatne podmioty i decyzja o chipowaniu pupila zależy od woli właściciela. Obowiązkowe jest wyłącznie chipowanie zwierząt przebywających w schroniskach lub zwierząt, które podróżują z właścicielem poza granicami Polski.

Czy w innych krajach istnieje obowiązek chipowania zwierząt?

Pomysł obowiązkowej rejestracji nie jest niczym nowym. W wielu krajach europejskich takie przepisy obowiązują już od dawna. W Niemczech wszyscy właściciele psów muszą zarejestrować swojego pupila w centralnym systemie, przy czym sama rejestracja jest płatna. Do tego celu potrzebny jest 15-cyfrowy numer transpondera chipa, który lekarz weterynarii wszczepia zwierzakowi.

Tak samo wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii. Wszystkie psy muszą mieć wszczepiony chip i zostać zarejestrowane do ukończenia 8. tygodnia. W przypadku kotów zasady różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Właściciele kotów mieszkający w Anglii muszą zachipować i zarejestrować pupila do ukończenia 20. tygodnia. Z kolei osoby mieszkające w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mogą to zrobić dobrowolnie.

Obowiązek chipowania psów istnieje również u naszego południowego sąsiada, czyli w Słowacji. Zabieg wszczepienia musi zostać wykonany najpóźniej do 12. tygodnia życia. Dane zwierzaka i właściciela trafiają do Centralnej Ewidencji Zwierząt Towarzyszących.

Obowiązkowa rejestracja zwierząt to pomysł rządu, który w ten sposób chce walczyć z bezdomnością psów i kotów. Projekt ustawy, który określa zasady działania KROPiK, został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów. Najważniejsze założenia projektu

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie