Tęczowi katolicy wygrywają w sądzie. Nieudana krucjata Zbigniewa Ziobry

Reformowany Kościół Katolicki, który udziela małżeństw parom osób tej samej płci, może działać w Polsce bez przeszkód jako pełnoprawny kościół - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 09.08.2024 10:21

Tęczowi katolicy wygrywają w sądzie. Nieudana krucjata Zbigniewa Ziobry

Foto: Adobe Stock

mat

O sprawie pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” kilkukrotnie. Reformowany Kościół Katolicki wpis do rejestru uzyskał w styczniu 2020 roku, co było zwieńczeniem starań, trwających od 2016 roku. Wpis do rejestru oznacza dostęp do preferencji, jakimi obdarzone są w Polsce wyznania religijne.

Do gry wkroczył Zbigniew Ziobro

Jak zauważyła jako pierwsza „Rzeczpospolita”, RKK jest prawdopodobnie jedynym kościołem chrześcijańskim w Polsce, błogosławiącym pary jednopłciowe. Ks. Tomasz Puchalski, duszpasterz Kościoła, tłumaczył wówczas na naszych łamach, że dotąd takich ślubów było zaledwie kilka, bo Kościół przyjmuje zasadę nieudzielania małżeństw osobom spoza wspólnoty. Mimo to do gry wkroczył Zbigniew Ziobro. Po naszym artykule, występując jako prokurator generalny, wniósł sprzeciw wobec rejestracji, czego skutkiem była decyzja szefa MSWiA o wykreśleniu Kościoła z rejestru.

Jak pisał Wiktor Ferfecki, przedstawiciele rządu PiS nie ukrywali, że powodem tak zdecydowanych działań są właśnie małżeństwa jednopłciowe. Np. MSWiA wyjaśniało, że na etapie rejestracji było przekonane, iż w Kościele udzielane są wyłącznie śluby związkom złożonym z kobiety i mężczyzny. Gdy zorientowało się, że dopuszczalne są też małżeństwa jednopłciowe, uznało, że jest to sprzeczne z przepisami ustaw chroniącymi bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdrowie, moralność, władzę rodzicielską oraz podstawowe prawa i wolności innych osób.

Reformowani katolicy się nie poddali. Złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a po kolejnej negatywnej decyzji MSWiA poszli do sądu. Wsparł ich ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który zgłosił udział w postępowaniu.

Reformowany Kościół Katolicki może działać bez przeszkód jako pełnoprawny kościół

W 2022 r. decyzja o stwierdzeniu nieważności została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a 27 czerwca 2024 r. NSA oddalił skargę kasacyjną ministra od tego wyroku. W konsekwencji RKK może działać bez przeszkód jako pełnoprawny kościół.

NSA podniósł również min., iż Sąd I instancji słusznie zauważył, iż małżeństwa zawierane w RKK nie powodują skutków cywilnoprawnych, a obrządek (stanowiący sakrament dla RKK) ma charakter stricte religijny oraz podzielił pogląd Sądu I instancji, że sam fakt, iż Kościół w kwestii małżeństwa posługuje się tożsamą nomenklaturą jak Konstytucja RP czy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie stanowi rażącego naruszenia prawa, w szczególności gdy przyjęcie w RKK tego sakramentu, nie wywołuje w świetle prawa cywilnego żadnego skutku.

Mając powyższe na uwadze NSA stwierdził, iż skarga kasacyjna MSWiA nie zasługuje na uwzględnienie i tym samym ją oddalił a wobec skutecznego cofnięcia skargi przez Prokuratora Prokuratury Krajowej postępowanie kasacyjne wywołane wniesieniem tej skargi zostało umorzone.

Zaangażowana w sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że wyrok "ma istotne znaczenie dla wszystkich kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, w szczególności w zakresie pewności wpisu do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych".

Czytaj więcej

Tęczowi katolicy górą. Nie udało się zdelegalizować Reformowanego Kościoła Katolickiego

O sprawie pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” kilkukrotnie. Reformowany Kościół Katolicki wpis do rejestru uzyskał w styczniu 2020 roku, co było zwieńczeniem starań, trwających od 2016 roku. Wpis do rejestru oznacza dostęp do preferencji, jakimi obdarzone są w Polsce wyznania religijne.

Do gry wkroczył Zbigniew Ziobro

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie