Skarga uchwały PKW do SN tylko pisemnie, nie mailowo i nie przez e-PUAP

Sąd Najwyższy wyjaśnia tryb rozpatrywania skarg na uchwały PKW dotyczące wytycznych i wyjaśnień lub o odmowie zaświadczenia o prawie do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych.

Publikacja: 12.09.2023 13:08

Skarga uchwały PKW do SN tylko pisemnie, nie mailowo i nie przez e-PUAP

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawach wytycznych i wyjaśnień przysługuje skarga do SN. Wnosi się ja w terminie 7 dni od ogłoszenia uchwały w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej PKW, a nie ma obowiązku publikacji uchwały w "Monitorze Polskim", dlatego termin ten liczy się od daty jej ogłoszenia na stronie PKW.

Prawo wniesienia skargi przysługuje tylko pełnomocnikowi wyborczemu komitetu wyborczego, który może jednak ustanowić pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy. Skargę należy wnieść bezpośrednio do SN (w Punkcie Obsługi Interesantów), a skarga nadana pocztą musi wpłynąć do SN przed upływem terminu do jej wniesienia, dlatego ta droga nie gwarantuje zachowania terminu. Przepisy nie przewidują też możliwości wnoszenia skargi w formie innej niż pisemna, niedochowaniem tego wymogu będzie więc wniesienie jej e-mailem lub za pośrednictwem ePUAP.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach