Sąd Najwyższy wyjaśnił jak korzystać ze sprostowania wyroku

Poprawianie orzeczenia nie może prowadzić do jego merytorycznej zmiany niezgodnej z intencją wynikającą z całokształtu sprawy.

Publikacja: 26.03.2021 06:55

Sąd Najwyższy wyjaśnił jak korzystać ze sprostowania wyroku

Foto: Adobe Stock

W szczególności sprostowanie nie może prowadzić do zasądzenia innego świadczenia niż to, które zostało określone spójnie w uzasadnieniu orzeczenia.

To sedno dwóch najnowszych wyroków Sądu Najwyższego zapadłych w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, mimo generalnego wstrzymania w SN na trzy tygodnie prowadzenia rozpraw z powodu epidemii.

Zgodnie z art. 350–351 kodeksu postępowania cywilnego strona procesu może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku (lub doręczenia go z urzędu) zgłosić wniosek o uzupełnienie, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania. Sprostowania, które polega na usunięciu niedokładności, błędów pisarskich albo rachunkowych, może dokonać też sąd z własnej inicjatywy.

Czytaj także:

SN: Można poprawić pisarski błąd w sentencji wyroku, który dotyczy personaliów skazanego

W pierwszej skardze nadzwyczajnej rzecznik praw obywatelskich zaskarżył wyrok zamojskiego Sądu Okręgowego utrzymujący w mocy nakaz zapłaty z weksla, z pominięciem kwestii odsetek już w pierwszej instancji, i uzasadnieniem, że ten brak powinien być usunięty sprostowaniem. Jednak z powodów proceduralnych nie było to możliwe. W efekcie, wgrywając sprawę, powód stracił odsetki.

SN zawrócił sprawę do ponownego rozpoznania, wskazując, że wprowadzenie powoda w błąd co do możliwości sprostowania wyroku sądu rejonowego naruszyło zasadę zaufania obywatela do państwa i doprowadziło do utraty konstytucyjnie chronionego roszczenia majątkowego.

W drugiej skardze prokurator generalny zarzucił postanowieniu białostockiego Sądu Okręgowego dotyczącemu podziału majątku dorobkowego byłych małżonków, że było trzykrotnie prostowane, a dotyczyło przyznanej kobiecie dopłaty. SN wskazał, że nie dotyczyło błędu pisarskiego albo rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, zatem SO naruszył ramy sprostowania (wskazane w art. 350 § 1 k.p.c.), co skutkowało merytoryczną zmianą prawomocnego orzeczenia sądu drugiej instancji.

– Takie działanie stanowiło też naruszenie prawa do rzetelnego procesu, którego ważnym elementem jest ochrona prawomocności orzeczenia i gwarancje udziału strony w postępowaniu. Sąd, wielokrotnie prostując swoje orzeczenie, wydawał orzeczenia bez udziału stron,  pozbawiając je możności obrony ich praw – mówi Leszek Bosek, sędzia SN, sprawozdawca.

– Praktyka pokazuje, że instytucja sprostowania wyroku jest nadużywana i stanowi narzędzie do „naprawienia" rozstrzygnięcia co do istoty sprawy czy usuwania błędów związanych z niewłaściwym zastosowaniem prawa. Tak bło w sprawach, których dotyczą wyroki. Stanowisko SN, że takie działania są niedopuszczalne, winno ograniczyć przypadki nadużywania sprostowania – komentuje Adam Szkurłat, adwokat z kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

Sygnatury akt: I NSNc 134/20, I NSNc 40/2

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski