Firma GP Executive, specjalizująca się w doradztwie personalnym i rekrutacji, przyjrzała się zarobkom i benefitom, na jakie można liczyć w Polsce w branży prawniczej. Raport potwierdza, że praca prawnika czy doradcy podatkowego to nadal zajęcie bardzo intratne i dające perspektywy. Średnia wartość podwyżki w branży w 2021 r. wyniosła 16 proc. W kancelariach i firmach doradczych średni wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł aż 19 proc.
Co więcej, obniżka pensji dotyczyła ok. 10 proc., z czego ponad połowa już wróciła do starych zarobków.
Pełny obraz
Jak wyjaśnia współautor raportu Marek Heidrich, partner w GP Executive, badanie wynagrodzenia prawników i doradców podatkowych 2021/2022 to kompleksowe opracowanie, które może być przydatne zarówno dla osób szukających pracy w zawodach prawniczych, jak i dla ich potencjalnych pracodawców.
– Poniekąd jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Z ich doświadczeń wynikało, że dotychczasowe opracowania i raporty płacowe nie przystają do rzeczywistości. W praktyce okazywało się bowiem, że oczekiwania potencjalnych pracowników są inne. Dlatego postanowiliśmy zapytać o zarobki oraz oczekiwania samych prawników i doradców podatkowych – tłumaczy Marek Heidrich.
W badaniu, którego partnerem medialnym była „Rzeczpospolita”, udział wzięli prawnicy zatrudnieni w kancelariach prawnych i firmach doradczych, w tym prawnicy wewnętrzni, tzw. in-house, oraz doradcy podatkowi. Aż 73 proc. to osoby z uprawnieniami zawodowymi.