Kilometry na znakach drogowych. Oto do jakiego miejsca są liczone

Choć coraz częściej kierowcy korzystają z nawigacji, by dotrzeć do konkretnego punktu, znaki kierunku i miejscowości wciąż są ważnym elementem trasy. Co oznacza liczba kilometrów na nich podana? Do jakiego punktu prowadzą?

Publikacja: 29.09.2024 11:15

Tablice kierunkowe pokazują liczbę kilometrów do konkretnego punktu danej miejscowości

Tablice kierunkowe pokazują liczbę kilometrów do konkretnego punktu danej miejscowości

Foto: Mirco Vacca/Wirestock Creators

Znaki kierunku informują o tym, ile kilometrów dzieli nas od wskazanych na nich miejscowości. Jak jednak odczytywać ten komunikat? Jeśli widzimy na tablicy, że od Wrocławia dzieli nas 100 kilometrów, to o jakim punkcie miasta mowa? Odpowiedź może nie być jednoznaczna.

Co oznacza liczba kilometrów na znakach drogowych?

Panują różne przekonania, co do liczby kilometrów na znakach drogowych – niektórzy twierdzą, że chodzi o odległość do poczty głównej, inni – do granicy miejscowości. Jak jednak stanowi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, liczba kilometrów podawana na tablicach szlaku drogowego powinna określać odległość od miejsca umieszczenia tego znaku do centralnego punktu w danej miejscowości. Może to więc być wspomniana poczta, ale też rynek, plac, ratusz czy skrzyżowanie.

Centralny punkt miejscowości ustanawiany jest przez zarządcę drogi, na której znajduje się znak drogowy kierunku. Oznacza to, że na przykład drogi powiatowa i krajowa mogą prowadzić do zupełnie innego punktu. Do miast czy większych miejscowości prowadzi zazwyczaj kilka dróg. Jako że wszystko zależy od zarządcy, każda z nich może podawać liczbę kilometrów do różnych miejsc. Co jednak kluczowe, punkty te zawsze znajdować powinny się w centrum, a to oznacza, że najpewniej nie będą od siebie oddalone. Jeśli kierowcy zależy na udaniu się do konkretnego miejsca, warto skorzystać z samochodowej nawigacji, która poprowadzi wprost do niego.

Czytaj więcej

Zmiany w przeglądach samochodów przesądzone. Kierowcy zapłacą więcej

Miejscowości na tablicach drogowych: W jaki sposób się je wybiera?

Skoro już o znakach kierunku mowa, warto również pochylić się nad kwestią tego, co sprawia, że dana miejscowość znajduje się na tablicy. Tutaj również zasady określa wspomniane wcześniej rozporządzenie.

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, o tym, jak wyglądają tablice drogowe, decyduje hierarchia. Pierwsze w kolejności są najbliższe miasta wojewódzkie, drugie – najbliższe miasto na prawach powiatu, a następnie miasto z siedzibą powiatu. Kolejno umieszczane być może przejście graniczne, do którego prowadzi droga. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie obok nazwy miasta znaku „PL” oraz znaku państwa, do którego prowadzi przejście. Jeśli podanie miasta wojewódzkiego, powiatowego lub granicznego nie jest możliwe, na znaku umieszczana jest inna miejscowość.

Czytaj więcej

Wymiana prawa jazdy obowiązkowa dla każdego kierowcy. Kto i kiedy musi to zrobić?

Kolejność miejscowości na tablicy

Na tablicy szlaku drogowego w górnym wierszu umieszcza się nazwę najbliższej miejscowości z siedzibą gminy lub powiatu, miejscowość o znaczeniu turystycznym lub  miejscowości na skrzyżowaniu z drogą krajową lub wojewódzką, bądź miejscowość kierunkową, na dole natomiast – nazwę przejścia granicznego (jeżeli miasto graniczy z Unią Europejską), miasta sąsiedniego państwa (jeżeli droga prowadzi do państwa należącego do strefy Schengen) lub miasta kierunkowego. Pomiędzy tymi wierszami znajdują się miasta o znaczeniu turystycznym, administracyjnym lub komunikacyjnym, a jeśli nazwa miasta kierunkowego nie jest podana na górze lub na dole – wówczas także ona znajduje się w wierszach pośrednich.

Na drogach ogólnodostępnych i ekspresowych liczba wierszy na tablicy nie powinna przekraczać czterech, natomiast na autostradach – trzech.

Transport
Pociąg i autobus - nadal dla wybranych. Których regionach jest najgorzej?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Transport
Kolej Dużych Prędkości wprowadzi Polskę do europejskiej kolejowej ekstraklasy
Transport
Nowa droga ekspresowa S52 połączy Kraków z Bielsko-Białą. GDDKiA ogłosiła przetarg
Transport
Linie lotnicze wracają do Izraela. Zawieszenie broni zaczyna działać
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Transport
Donald Tusk ostrzegł przed rosyjskim sabotażem lotniczym. O co mu chodziło?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego