Holendrzy poważnie podchodzą do zmian klimatu. Sprawdzą pracowników

Od 1 lipca 2024 każdy holenderski pracodawca musi się zainteresować tym, jak osoby, które zatrudnia dojeżdżają do pracy. Dotyczy to firm w których pracuje ponad 100 osób.

Publikacja: 06.07.2024 15:09

Holendrzy poważnie podchodzą do zmian klimatu. Sprawdzą pracowników

Foto: Adobe Stock

Informacje będzie musiał wpisać w specjalnym rejestrze, który ma obowiązek prowadzić do 2027 roku. Jak podaje angielskojęzyczny portal „Dutch News” dopiero wtedy zostaną ustanowione kolejne cele dotyczące ograniczenia emisji w pracowniczych dojazdach, oraz wprowadzone środki pomagające osiągnięcie klimatycznych celów.

To efekt bardzo poważnego podejścia Holendrów do ustaleń wynikających z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2019 roku. Jak wiadomo ,zgodnie z założeniami przyjętymi przez kraje unijne, w 2050 roku mają one stać się neutralne klimatycznie. W tym celu trzeba jednak znacząco obniżyć emisje dwutlenku węgla. To proces, który będzie odbywał się stopniowo. Cel pierwszy został wyznaczony na rok 2030, kiedy emisje CO2 mają być niższe o połowę w porównaniu z rokiem 1990.

Czytaj więcej

Ekologia i ekonomia, czyli zielone budowanie

Dlaczego Holendrzy wzięli się za emisje pracownicze?

Z analiz wynika, że ok 25 proc. emisji dwutlenku węgla generuje ruch drogowy. Natomiast same dojazdy do pracy mają udział w wysokości 6 proc. emisji ogółem.

Jak wykazały dane Instytutu Polityki Mobilności, zatrudnieni w holenderskich firmach najczęściej dojeżdżają samochodami. Nie jest to alarmujące w sytuacji, kiedy w tym kraju aż 44 proc. udziału mają auta z napędem elektrycznym, a jeśli dodamy do tego jeszcze napęd hybrydowy, to udział „czystej” motoryzacji sięgnie 71 proc. rynku.

Z kolejnych danych wynika, że z 40 miliardów kilometrów rocznie pokonywanych w tym celu, za około 6 miliardów odpowiada transport publiczny, za 4 miliardy – rower. Idąc do pracy pieszo Holendrzy pokonują 200 milionów km rocznie.

—To wszystko nie dzieje się z dnia na dzień, firmy mają przestrzeń, aby najpierw dokonać inwentaryzacji. Kolejne kroki zostaną podjęte później — mówiła w Radio NOS Nienke Onnen, odpowiedzialna za ten program.

Czytaj więcej

Bruksela i Pekin boksują się o samochody elektryczne

Holenderscy pracodawcy nie interesowali się dojazdami pracowników

Zaplanowano, że po analizie rejestracji odbędzie się dyskusja na temat potrzeb pracowników i tego, co mogą im zaoferować pracodawcy , przy pomocy rządu. Jest tutaj wiele możliwości od dotacji do kupna rowerów , bądź aut z napędem elektrycznym, po takie poprowadzenie transportu publicznego, by umożliwić bezproblemowy dojazd do parków biznesowych, ewentualnie promować pracę zdalną.

Cały projekt ma szanse realizacji, bo szefowie oceniają go bardzo pozytywnie, mimo dodatkowych obowiązków administracyjnych z nią związanych.

Związek pracodawców AWVN przyznał, że jego członkowie nie mają najmniejszego pojęcia o tym w jaki sposób ich załogi przyjeżdżają do pracy, że wielu pracodawców nie ma pojęcia, jaki jest ich ślad węglowy i że dzięki nowym spostrzeżeniom mogą zabrać się do pracy, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia klimatycznego.

Czytaj więcej

Walka ze zmianami klimatu przenosi się do sądów. Aktywiści stracili cierpliwość
Transport
Prezes Embraera: Dla nas budowa samolotów to nie tylko biznes
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Transport
Ryanair poszedł na wojnę z kolejnym lotniskiem. Trudniej dolecieć do Legolandu
Transport
Linie lotnicze ostrzegają: ubierz się porządnie, bo nie polecisz
Transport
Milion dolarów na kampanię Trumpa nie pomógł. Elon Musk bierze się za Boeinga
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Transport
Huragan Éowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie. Lotniska i szkoły zamknięte. Nie działa kolej
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku