Jest równie pilnie strzeżony co najbardziej strategiczne obiekty wojskowe, bo przechowuje się w nim wszystkie wartościowe, z punktu widzenia ludzkiej egzystencji na Ziemi, nasiona. To w sumie 400 tysięcy roślin. Pochodzą z prywatnych zbiorów i krajowych banków nasion, do których mają dostęp rolnicy i naukowcy.

W skarbcu działającym od lutego 2008 roku są wszystkie gatunki zbóż, w tym kukurydza, pszenica i ryż, którymi odżywia się większość mieszkańców naszej planety. Nie ma nasion modyfikowanych genetycznie. Naukowcy próbują w ten sposób zaradzić prognozowanemu spadkowi zbiorów powodującemu pogarszanie jakości nasion. – Do połowy stulecia temperatura wzrośnie zapewne o dwa stopnie, a zbiory spadną o co najmniej 20 procent – uważa jeden z badaczy.

The Svalbard Global Seed Vault został umiejscowiony w zboczu góry, na głębokości 120 metrów. Wieczna zmarzlina daje gwarancję, że zamrożone nasiona przetrwają długo, nawet setki lat. Układane są w czterech warstwach w zapieczętowanych kopertach, a następnie umieszczane w plastikowych pojemnikach na metalowych półkach regałów. Przebywają w stałej temperaturze minus 18 stopni Celsjusza. Budowa skarbca kosztowała 9 milionów dolarów. Utrzymywana jest przez rządy kilku państw, a dotowana przez najrozmaitsze firmy i światowe koncerny.

[i]23.46 | TVP Info | ŚRODA[/i]