Zgodnie z ostatnimi zarządzeniami epidemicznymi, teatry i inne instytucje kultury od 15 maja 2021 r. mogą prowadzić swoją działalność „na świeżym powietrzu” przy ograniczeniu liczebności widowni o połowę. Teatr Powszechny w Warszawie chce wykorzystać tę okazję do długo wyczekiwanego spotkania z widzami na żywo, dlatego na placu parkingowym przed wejściem głównym otwarta zostanie specjalna scena plenerowa. Bilety na wydarzenia dostępne będą na miejscu, a także online na stronie internetowej Teatru Powszechnego. Po długiej przerwie do funkcjonowania w ogródku i na wynos wróci także kawiarnia Stół Powszechny.
 
Repertuar Sceny w Ogrodzie Powszechnym otworzą dwa pokazy „Filmów z epoki smogu” w reżyserii Michała Zadary (15 i 16 maja o godz. 20.00). Zestaw siedmiu etiud filmowych z udziałem aktorów Teatru Powszechnego (Arkadiusza Brykalskiego, Wiktora Logi-Skarczewskiego, Kariny Seweryn i Barbary Wysockiej) oraz aktorów gościnnych (m.in. Danuty Stenki, Andrzeja Seweryna i Jerzego Treli) miał swoją premierę pół roku przed pandemią, w lipcu 2019 roku. Po premierowych pokazach na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, „Filmy” wyruszyły w festiwalową podróż i zostały docenione przez międzynarodową widownię – twórcy otrzymali m.in. zespołową nagrodę w kategorii „best performances” na Festiwalu WILDSound. Nadszedł czas na ponowne spotkania z polską widownią w wiosenno-letnich warunkach.

Kolejną propozycją będzie spotkanie z aktorem Teatru Powszechnego, Wiktorem Logą-Skarczewskim oraz dr. hab. Danielem Przastkiem – tłumaczami książki „Metoda Lee Strasberga. Podręcznik ćwiczeń aktorskich” Loli Cohen, wydanej przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Rozmowa, którą poprowadzi dr Paweł Sztarbowski, będzie połączona z czytaniem fragmentów książki w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego.
Na 18 czerwca zaplanowana została premiera spektaklu „Jądro ciemności” w reżyserii Pawła Łysaka na podstawie opowiadania Josepha Conrada. Kilka tygodni przed premierą (21 maja o godz. 19.00), w ramach programu sceny plenerowej, odbędzie się czytanie performatywne kilku scen spektaklu w wykonaniu Oksany Czerkaszyny, Michała Czachora, Mamadou Góo Bâ i Oskara Stoczyńskiego.

Z kolei w sobotę, 22 maja zaprosimy widzów na pokaz plenerowej wersji spektaklu „Sprawiedliwość” w reż. Michała Zadary. Na początek czerwca Wydawnictwo Żywosłowie przygotowuje premierę książki „Sprawiedliwość 1968-2018”, która będzie syntetycznym zbiorem informacji o całym projekcie teatralno-prawniczym koordynowanym przez Teatr Powszechny i Michała Zadarę – w publikacji oprócz scenariusza, znajdą się także materiały prawnicze, historyczne oraz wypowiedzi ekspertów. Zarówno sama książka, jak i aktualny kontekst społeczno-polityczny nadają dodatkowych znaczeń spektaklowi, który miał swoją premierę w 50. rocznicę Marca ’68.