"Walka z barbarzyństwem". Zobacz podsumowanie nocnych wydarzeń.
22.50
Co wiemy do tej pory o ataku?
Aktualizacja: 14.04.2018 22:53 Publikacja: 14.04.2018 06:45
13 zdjęć
ZobaczFoto: AFP
"Walka z barbarzyństwem". Zobacz podsumowanie nocnych wydarzeń.
22.50
Co wiemy do tej pory o ataku?
21.30
USA oświadczyły, że informacje, jakimi dysponuje administracja amerykańska sugerują, że do ataku chemicznego w Dumie syryjski reżim użył sarinu i chloru
20.30
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że wszyscy sojusznicy poparli dzisiejsze naloty na Syrię.
19.55
Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził "absolutne poparcie" dla ataków na Syrię. - Już rok temu powiedziałem, że Izrael popiera decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie broni chemicznej.
19.37
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła proponowanej przez Rosję rezolucji potępiającej atak połączonych sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji na cele w Syrii. "Za" głosowały oprócz Rosji Chiny i Boliwia. Osiem państw było przeciw, a cztery wstrzymały się od głosu.
19.30
Niemieccy politycy w zróżnicowany sposób odnieśli się do ataku rakietowego w Syrii. Angela Merkel okazała zrozumienie dla tej akcji, ale rozległy się także głosy krytyczne. Czytaj więcej
18.30
Zdolność reżimu Baszara el-Asada do produkcji broni chemicznej została znacznie osłabiona po atakach na obiekty w Syrii - oświadczyła francuska minister obrony Florence Parly.
- Misja zakończyła się sukcesem, cele zostały starannie dobrane i co podkreślam nie odnotowano żadnych incydentów między naszymi siłami a innymi siłami, które są aktywne w tym regionie - powiedziała na konferencji prasowej Parly - Wszystkie nasze pociski trafiły w cel.
17.10
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia: Atak USA i ich sojuszników na cele w Syrii to "akt agresji" wymierzony w suwerenne państwo i pokaz "rażącego lekceważenia prawa międzynarodowego
17.17
- Jesteśmy przekonani, że sparaliżowaliśmy syryjski program broni chemicznej. Jesteśmy gotowi utrzymywać tę presję, jeśli reżim syryjski będzie na tyle niemądry, by sprawdzać naszą determinację - powiedziała Haley
17.15
- Jeśli reżim syryjski znowu użyje gazu, Ameryka czeka z załadowaną bronią - oświadczyła ambasador Haley
17.10
O 17 zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. - Czas na rozmowy o potwornościach ataków gazowych skończył się ubiegłej nocy - powiedziała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley
17.05
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że działania USA i jej sojuszników w Syrii są bezpodstawne i nie do zaakceptowania.
16.19
Premier Japonii Shinzo Abe wyraził poparcie dla ataków na Syrię. - Rząd Japonii popiera decyzję Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, aby nie dopuścić do proliferacji lub użycia broni chemicznej - powiedział Abe dziennikarzom. - Rozumiemy, że te działania są środkiem, by zapobiec dalszemu pogorszeniu się sytuacji - dodał.
16.14
MSZ Rosji określiło naloty na cele w Syrii jako “akt agresji” i oświadczyło, że kategorycznie potępia tę operację.
W swym komunikacie MSZ napisało, że naloty koalicji spowodowały znaczne szkody między innymi w infrastrukturze cywilnej.
15.30
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z zadowoleniem przyjął ataki na wojskowe cele w Syrii.
- Dzięki wspólnej operacji syryjski reżim dowiedział się, że masakry nie pozostaną bez odpowiedzi - powiedział Erdogan. - Niewinnych Syryjczyków należało obronić już dawno temu - dodał.
15.24
Pentagon: Syryjska armia straciła sporo infrastruktury, nasz uderzenia cofa program rozwoju broni chemicznej o lata. Pewna infrastruktura związana z bronią chemiczną pozostała w Syrii, ale poprzez naloty zadano Syrii poważny cios.
15.23
Nie odnotowaliśmy żadnych ofiar wśród ludności cywilnej - podkreślają Amerykanie.
15.15
Pentagon na konferencji prasowej ogłasza sukces operacji w Syrii. - Naloty były precyzyjne, przygniatające i skuteczne - powiedział generał Kenneth F. McKenzie - Syryjskie systemy obrony okazały się w dużej mierze nieskuteczne - dodał.
15.00
Naloty wojsk USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię są sprzeczne z prawem międzynarodowym - oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.
Wezwała wszystkie strony konfliktu, by powróciły w ramy międzynarodowego prawa i poszukiwały rozwiązania poprzez dialog i konsultacje.
14.47
O godz. 17 czasu polskiego Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się na posiedzeniu zwołanym na wniosek Rosji
14:29
"Perfekcyjnie wykonana misja. Dziękuję Francji i Wielkiej Brytanii za ich mądrość i siłę wojska. Nie można było osiągnąć lepszego wyniku. Misja zakończona!" - napisał prezydent Donald Trump.
14:13
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przekazała, że Unia Europejska wspiera wszelkie działania, które prowadzą do zaprzestania używania broni chemicznej.
13:50
Kto popiera nalot, a kto jest przeciwko?
13:38
W ataku brały udział co najmniej 3 jednostki marynarki wojennej USA - informuje CNN.
13:33
Trzy najważniejsze pod względem militarnym państwa Zachodu udzieliły właściwej odpowiedzi na użycie broni chemicznej przez reżim Baszara Asada, na mordowanie w bestialski sposób cywilów. Szybkiej, krótkiej i precyzyjnej, z minimalną liczbą ofiar. I – co również istotne – po uprzednim ostrzeżeniu, że tak zrobią.
Komentarz Jerzego Haszczyńskiego
13:10
Baszar al Asad uważa, że nocne bombardowanie Syrii jest oznaką słabości państw Zachodu
12:48
Francuskie MSZ poinformowało, że wojsko ich kraju pozostaje w pełnej gotowości. Na tę chwilę cele koalicji zostały osiągnięte i nie są planowane kolejne działania.
12:28
Inspektorzy Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) nie zamierzają zmieniać swoich planów. Pojawią się dziś w Dumie.
12:14
Prezydent Iranu Hasan Rouhani skrytykował naloty na Syrię. "Ataki amerykańskie na Bliskim Wschodzie nie prowadzą do niczego poza zagładą i dewastacją" - powiedział.
12:06
11:53
Jeszcze dziś zbierze się Rada Północnoatlantycka. Przedstawiciele USA, Francji i Wielkiej Brytanii zdadzą sojusznikom raport w sprawie działań podjętych w Syrii.
11:30
W związku z przeprowadzonymi atakami, Rosja bierze pod uwagę powrócenie do kwestii dostaw systemów obrony powietrznej S-300 dla Syrii i innych państw w regionie.
11:26
Źródła we francuskim ministerstwie obrony przekazały, że wojsko wystrzeliło łącznie 12 pocisków. Pierwsze rakiety wystartowały z jednostek na Morzu Śródziemnym. Po 20 minutach do ataku włączyły się myśliwce.
11:20
"Zdecydowanie popieram działania wojskowe podjęte w Syrii. Widzieliśmy w przeszłości, że bezczynność ma swoje konsekwencje" - napisał były premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
11:15
- To Rosja wsparła największego zbrodniarza współczesności w pacyfikowaniu ludności. Pytanie jest, czy w interesie Rosji, Iranu i Asada jest dalsze prowokowanie Zachodu - dodał Haszczyński.
11:13
Rosjanie są zaskoczeni, że zostały zaatakowane cele w okolicy Damaszku, a także, że w akcję zaangażowały się Francja i Wielka Brytania, a poparcia udzieliła Unia Europejska - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.
11:10
To nie był pierwszy raz, gdy reżim syryjski użył broni chemicznej przeciwko cywilom, ale ten musi być ostatnim - napisał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
11:09
Debatę w Strasburgu zapowiedział szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
10:51
"Amerykański atak to ważny sygnał dla osi zła - Iran, Syria, Hezbollah" - napisał na Twitterze Yoav Gallant, członek gabinetu premiera Benjamina Netanjahu.
10:48
Mieszkańcy Damaszku deklarują poparcie dla prezydenta Baszara al-Asada (fot. AFP)
10:45
"Syria wzywa społeczność międzynarodową do zdecydowanego potępienia agresji, która doprowadzi jedynie do rozpętania napięć na całym świecie i zagraża międzynarodowemu pokojowi" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii.
10:41
"USA i Rosją zbliżają się do granicy, której przekroczenie przyniesie destabilizację sytuacji nie tylko w Syrii" - ocenił generał Mirosław Różański.
10:34
Wątpliwości wobec uczestnictwa w Wielkiej Brytanii w nalotach na Syrię ma lider opozycji Jeremy Corbyn.
- Bomby nie ocalą ludzkich istnień ani nie przyniosą pokoju - powiedział.
10:13
Rozpoczęła się konferencja prasowa premier Theresy May.
- Wiemy, że reżim syryjski ma zapas broni chemicznej. Żadna inna grupa nie mogła przeprowadzić takiego ataku w Dumie - powiedziała.
10:04
- Polska nie jest uczestniczy militarnie w działaniach w Syrii. Potrzebna jest do tego zgoda prezydenta, a nie ma takiej decyzji. Polska jest zaangażowana w Syrii wyłącznie dyplomatycznie - przekazał Krzysztof Szczerski.
- Polska była uprzedzana o tej akcji. Sojusznicy wykazali się z nami solidarnością w tej kwestii - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.
10:02
"Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii i jako konsekwencję dotychczasowej bezkarności ich sprawców. Brak właściwej reakcji na tego typu działania stanowi zachętę do kolejnych ataków przy użyciu zabronionej prawem międzynarodowym, wyjątkowo niehumanitarnej broni" - przekazało polskie MSZ.
"Polska zamierza kontynuować wysiłki na arenie międzynarodowej w celu całkowitego wyeliminowania broni chemicznej. Jej użycie jest nieakceptowalne i powinno być ścigane bez względu na okoliczności i miejsce jej użycia" - czytamy w komunikacie.
09:52
Prezydent Władimir Putin określił operację w Syrii jako "akt agresji". Zapowiedział, że Rosja będzie chciała zwołać nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
"Rosja potępia atak na Syrię, gdzie rosyjscy żołnierze pomagają legalnemu rządowi w walce z terroryzmem" - przekazano w oświadczeniu.
09:42
Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że atak na Syrię jest przestępstwem. Nocne bombardowanie obiektów wojskowych ma nie przynieść żadnych korzyści - ocenił.
09:19
Jak wyglądał atak na obiekty w Syrii pokazała minister obrony Francji Florence Parly
09:17
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu osobiście na bieżąco przekazuje prezydentowi Władimirowi Putinowi informacje na temat sytuacji w Syrii.
09:15
- Byłoby nie do pomyślenia pozostawienie syryjskiego reżimu bez odpowiedzi po ataku chemicznym w Dumie - przekazała kancelaria prezydenta Turcji.
09:01
MSZ Iranu: Stany Zjednoczone i ich sojusznicy poniosą konsekwencje za działania w regionie.
08:57
Komentarz Amnesty International: Miliony osób uciekło z Syrii, aby uniknąć przemocy i prześladowań. Rząd Donalda Trumpa nie może odwrócić się od cierpienia mężczyzn, kobiet i dzieci, nadal zakazując uchodźcom wjazdu do Stanów Zjednoczonych. To czas, by USA otworzyły drzwi potrzebującym"
08:43
"Działania USA, Wielkiej Brytanii i Francji stawiają sprawę jasno. Syryjski reżim wspierany przez Rosję i Iran nie może kontynuować tej ludzkiej tragedii. Unia Europejska stanie ze swoimi sojusznikami po stronie sprawiedliwości" - napisał Donald Tusk
08:37
Operację w Syrii poparł rząd Australii. Krytycznie o decyzji Donalda Trumpa wypowiedziała się natomiast szkocka premier Nicola Sturgeon. Jej zdaniem bombardowanie może doprowadzić do eskalacji konfliktu w regionie.
08:35
Na profilu prezydenta Syrii na Twitterze pojawił się krótki film, na którym widać Baszara al-Asada wchodzącego do swojego biura
08:25
Nocną operację skrytykowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Jej zdaniem doszło do bombardowania, gdy Syria mogła miała możliwość na pokojowe rozwiązanie swojego konfliktu.
08:22
Agencja AP podaje, że setki Syryjczyków pojawiło się na placach w stolicy kraju, by pokazać sprzeciw wobec działań Stanów Zjednoczonych.
08:18
08:12
08:07
08:03
Agencja SANA cytuje reakcję syryjskiego MSZ. Rząd w Damaszku uważa, że operacja była "barbarzyńską i brutalną agresją".
Zdaniem syryjskiego rządu Zachód chce ukryć swoje kłamstwa i utrudnić prowadzenie śledztwa przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
07:59
Rząd Kanady popiera ataki na syryjskie obiekty wojskowe.
"Kanada popiera decyzję USA, Wielkiej Brytanii i Francji o podjęciu działań mających na celu zmniejszenie zdolności reżimu Asada do przeprowadzenia ataku z użyciem broni chemicznej na własnych obywateli. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby dokładnie zbadań kwestię użycia broni chemicznej w Syrii. Osoby odpowiedzialne muszą zostać postawione przed sądem" - przekazał premier Justin Trudeau.
07:51
"Świat jest zjednoczony w obrzydzeniu do używania broni chemicznej, szczególnie przeciwko cywilom" - napisał szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson.
07:48
Francuski minister obrony przekazał, że Rosjanie zostali poinformowani o planowanym ataku.
07:44
Izrael: Amerykański atak na Syrię jest "usprawiedliwiony".
07:42
Rosjanie stacjonują w Syrii w prowincjach Latakia, Tartus i Aleppo. Rejony te nie zostały naruszone. Moskwa informuje, że prawdopodobnie żaden żołnierz nie został ranny.
07:33
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, Generał Joe Dunford powiedział, że w wyniku nocnego ataku syryjski rząd stracili lata możliwości rozwoju nad bronią chemiczną.
- Atak był silnym sygnałem dla reżimu, że ich działania były niewybaczalne. Zadaliśmy maksymalne obrażenia bez zbędnego ryzyka dla niewinnych cywilów - powiedział.
07:29
Francuskie MSZ nazwało użycie broni chemicznej w Dumie przekroczeniem "czerwonej linii". Przypomnijmy: W sobotę zginęło we wschodniej Ghucie co najmniej 45 osób, a kilkaset zostało rannych
07:25
Syryjczycy informują, że w atakach rannych zostało co najmniej trzech cywilów
07:23
Agencja Fars News podała, że syryjska armia strąciła co najmniej 15 rakiet
07:15
Francuski minister spraw zagranicznych poinformował, że operacja w Syrii była zgodna z prawem, ograniczona i proporcjonalna
07:09
- To było jednorazowe uderzenie - poinformował szef Pentagonu James Mattis.
07:01
Rosjanie poinformowali, że żadna rakieta wystrzelona w nocy, nie przekroczyła strefy kontrolowanej przez rosyjskie wojsko
06:50
06:35
Jak podaje agencja Reutersa, w ataku użyto poddźwiękowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Tomahawk
06:30
Według nieoficjalnych informacji na Syrię miało spaść około 100 bomb. Syryjczycy twierdzą, że pocisków było około 30.
06:24
Zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ chce Rosja
06:20
Syria oskarża USA, Wielką Brytanię i Francję o pogwałcenie prawa międzynarodowego
06:16
06:12
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że nocna operacja w Syrii nie pozostanie bez odpowiedzi.
05:54
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że nie można akceptować używania broni chemicznej
05:40
NATO poparło atak rakietowy na cele wojskowe w Syrii.
- To jest niedopuszczalne i osoby stojące za atakami z użyciem broni chemicznej powinny być pociągnięci do odpowiedzialności - przekazał sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
05:27
05:12
Agencja AFP informuje, że silne odgłosy wybuchu słychać było w stolicy Syrii - Damaszku.
04:40
Jak informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, rakiety spadły na bazy wojskowe i Centrum Badań Chemicznych.
04:12
- Wieczorem upoważniłam brytyjskie wojsko do prowadzenia skoordynowanych, precyzyjnych nalotów, które mają zniszczyć infrastrukturę związaną z bronią chemiczną. Ma to odstraszyć reżim Baszara al Asada jej używania - powiedziała w oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Theresa May
03:45
W ataku uczestniczyły również Wielka Brytania i Francja
03:17
Operacja to odpowiedź na użycie broni chemicznej w Dumie.
03:10
Prezydent Donald Trump poinformował o wydaniu rozkazu zaatakowania konkretnych celów w Syrii.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Europa Środkowa różni się od zachodniej części kontynentu. Region rozwija się dynamicznie, ale pewne trendy przebiegają tu inaczej, zwłaszcza w obszarze energetyki. Przejawia się to zwiększonym popytem na gaz i utrzymującym się zapotrzebowaniem na tradycyjne paliwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Zdaniem większości Polaków były wiceminister sprawiedliwości w czasach rządów PiS, Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Można podziękować prezydentowi i PiS za patologiczne rozprzężenie struktur państwowych, a PKW i ministrowi finansów za brak determinacji w nazywaniu po imieniu „zła” – mówi Piotr Prusinowski, sędzia SN, b. prezes Izby Pracy SN.
Iran nigdy nie planował zamachu na życie amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa - zapewnił prezydent Iranu Masud Pezeszkian w rozmowie z NBC News.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas