Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 marca Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Pomoc dla Ukrainy jednym z tematów posiedzenia Rady Europejskiej
W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej, na którym jednym z tematów będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. "UE będzie oferować dalsze wsparcie polityczne, finansowe, gospodarcze, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne, tak długo jak będzie trzeba. Do tej pory wartość pomocy UE i jej państw członkowskich wyniosła ponad 138 mld euro" - czytamy w komunikacie.
Hiszpania przygotowuje partię czołgów, które mają zostać dostarczone na Ukrainę
O sprawie donosi "La Vanguardia". Chodzi o 19 czołgów typu Leopard 2A4. Dostawa ma być zrealizowana w dwóch partiach - pierwszych 10 czołgów ma dotrzeć na Ukrainę przed końcem czerwca, ostatnie maszyny mają zostać dostarczone we wrześniu.
Ukraina otrzymała od Kanady 2 mld dolarów kanadyjskich
O tym, że Kanada przekazała Ukrainie równowartość 5,85 mld zł poinformował w mediach społecznościowych szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. "To ważne środki, które pomogą naszemu rządowi sfinansować deficyt, w tym programy społeczne" - napisał.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 56 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 390 eksplozji, dwie osoby zostały ranne.
Doniesienia o ataku na Charków
Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że w środę Charków został zaatakowany po raz drugi. "W mieście znów słychać eksplozje" - napisał wieczorem w mediach społecznościowych. W pierwszym ataku zginęło pięć osób.
Sullivan obiecuje pomoc Ukrainie
"Udałem się dziś do Kijowa, aby spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim i Andrijem Jermakiem, by potwierdzić niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy. Stoimy po stronie Ukrainy od początku tej wojny i będziemy to robić na każdym kroku, dopóki Ukraina nie zwycięży" - oświadczył w serwisie X Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA. W Kijowie Sullivan deklarował, że USA dostarczą Ukrainie pomoc wojskową. - Jesteśmy pewni, że uda ma się to zrobić - zapewnił.
Jermak z "ostrożną nadzieją" po wizycie Li
Na początku marca specjalny przedstawiciel Chin ds. Eurazji Li Hui odbył drugą podróż do Europy w związku z wojną Rosji z Ukrainą. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, iż wizyta ta daje "ostrożną nadzieję", że Chiny wezmą udział w przygotowywanym z inicjatywy Kijowa szczycie pokojowym w Szwajcarii, na który Rosja nie została zaproszona.
Estonia wypowiada umowę o pomocy prawnej z Rosją
Estoński parlament przegłosował wypowiedzenie umowy o pomocy prawnej z Rosją. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 ze 102 deputowanych. Umowa została podpisana w 1993 roku, weszła w życie dwa lata później i była automatycznie przedłużana co pięć lat.
Moskwa grozi procesami
Kreml jest wściekły na Brukselę za zapowiedź przekazania Ukrainie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Czytaj więcej
Komisja Europejska chce w lipcu rozpocząć wypłacanie Ukrainie pieniędzy z zysków uzyskanych z zamrożonych na terenie Unii rosyjskich aktywów. Kreml, który wywołał łamiącą wszelkie prawa wojnę, grozi Wspólnocie pozwami za… „złamanie prawa”.
Wzrosła liczba ofiar ataku na Charków
Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow przekazał, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w Charkowie zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych. Siedem osób trafiło do szpitali.
Miedwiediew twierdzi, że wysłanie francuskich żołnierzy na Ukrainę byłoby dobre dla Rosji
Zdaniem byłego prezydenta Rosji, negatywne skutki takiej decyzji odczuliby politycy rządzący Francją.
Czytaj więcej
Gdyby Francja wysłała wojska na Ukrainę, nad Sekwanę wróciłoby wiele trumien - twierdzi były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oceniając, że sytuacja byłaby niekorzystna dla francuskich przywódców.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe, 54 uderzenia z powietrza oraz 41 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród cywilów były osoby zabite i ranne, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych.
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziesięć uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w skład amunicji wojsk rosyjskich - brzmi komunikat.
Ukraiński dron zestrzelony nad Rosją
Ok. godz. 19:30 czasu moskiewskiego ukraiński dron został zestrzelony przez obronę powietrzną nad obwodem biełgorodzkim - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 67 starć bojowych.
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, czernihowskim, donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.
Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przeprowadzić trzy ataki.
Skutki ostrzału w obwodzie sumskim
Szef Sumskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wołodymyr Artiuch przekazał, że z powodu ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie cierpi cały obszar przygraniczny, a najbardziej gmina (hromada) wełykopysariwska. Dodał, że w niektórych rejonach gminy zniszczenia sięgają 90 proc., a w miejscowości Wełyka Pysariwka - 40 proc. Od 13 marca w Wełykiej Pysariwce trwa ewakuacja, według najnowszych dostępnych danych ewakuowano 299 osób.
Minister obrony Holandii na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z minister obrony Holandii Kajsą Ollongren. Przekazał, że rozmowy dotyczyły wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej oraz dostarczania Ukrainie artylerii, pojazdów opancerzonych oraz dronów.
Ukraiński polityk twierdzi, że Ukraina mogłaby produkować 2 mln dronów rocznie
Z dodatkową pomocą finansową USA, państw Zachodu i osób prywatnych Ukraina mogłaby podwoić obecną produkcję i wytwarzać dwa miliony dronów rocznie - przekonuje w wywiadzie dla "The Guardian" Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii.
W Charkowie odnaleziono kolejne ciało
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że spod gruzów wydobyto ciało piątej osoby, która zginęła w rosyjskim ataku. Operacja poszukiwawczo-ratownicza trwa. Wcześniej strona ukraińska podawała, że ok. godz. 13:00 rosyjskie rakiety spadły na drukarnię oraz fabrykę mebli i wyrobów malarskich w Charkowie.
Rosyjski dyplomata musi opuścić Mołdawię
Służby prasowe MSZ Mołdawii informowały, że na ręce ambasadora Rosji w Kiszyniowie Olega Wesniecowa złożono protest w związku z organizacją wyborów na prezydenta Rosji na terenie Naddniestrza. Jeden z pracowników rosyjskiej ambasady został uznany za persona non grata na terytorium Mołdawii i musi opuścić kraj w ciągu 72 godzin.
Ukraina weźmie na cel zapowiadaną przez Putina kolej?
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk, oceniła w rozmowie z agencją Ukrinform, że słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o budowie linii kolejowej wiodącej na Krym przez Donbas, która będzie alternatywą dla mostu Kerczeńskiego, sugerują, że los przeprawy został przesądzony. Według Humeniuk, taka linia kolejowa byłaby uzasadnionym celem dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
O czym Modi rozmawiał z Zełenskim?
Premier Indii Narendra Modi informował, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o "wzmocnieniu partnerstwa między Indiami a Ukrainą". Strona ukraińska podała, że Zełenski podziękował Modiemu za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za udzieloną Ukrainie przez Indie pomoc humanitarną. Obaj politycy omówili także rozwój stosunków dwustronnych. Zełenski mówił, że Kijów jest zainteresowany zwiększeniem eksportu produktów rolnych, szczególnie oleju słonecznikowego, do Indii.
Amunicja dla Ukrainy. Litwa dołoży miliony
Premier Litwy Ingrida Šimonytė ogłosiła, że litewski rząd przeznaczył 35 mln euro (151 mln zł) na zakup amunicji dla Ukrainy w ramach zainicjowanej przez Czechy akcji.
W obwodzie biełgorodzkim zginęły dwie osoby
Gubernator obwodu biełgorodzkigo Wiaczesław Gładkow przekazał, że w wyniku przeprowadzonego przez wojska ukraińskie ostrzału w leżącej przy granicy z Ukrainą miejscowości Grajworon zginęło dwóch mężczyzn, a dwie osoby zostały ranne. Wcześniej Gładkow informował o śmierci jednej osoby w wyniku ostrzału Biełgorodu.
Areszt za protest przeciw wojnie na karcie do głosowania
Sąd w Petersburgu skazał w środę kobietę na osiem dni aresztu za to, że w trakcie głosowania w wyborach prezydenckich napisała na karcie do głosowania „»Nie« dla wojny”. Sąd uznał, że oskarżona „dokonała w ten sposób zniszczenia majątku państwowego i zdyskredytowała rosyjskie siły zbrojne” i skazał ją dodatkowo na karę grzywny w wysokości 40 tys. rubli (ok. 400 euro).
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nas fabryka prochu za pięć lat nie interesuje
Generał Waldemar Skrzypczak ocenia, że Polska, kraj przyfrontowy, jest „ewenementem na skalę światową” - ma możliwość produkowania zaledwie znikomej ilości amunicji, i to z kupionych za granicą podzespołów i komponentów.
Czytaj więcej
Gen. Waldemar Skrzypczak zaapelował do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze zbudowanie ponadpartyjnego programu amunicyjnego. - Jako kraj przyfrontowy pozbawiony możliwości produkcji amunicji jesteśmy ewenementem na skalę światową - twierdzi generał w rozmowie z Onetem.
Szef Komisji Finansów: W marcu Ukraina straci w wyniku blokady granicy 6,5 miliarda hrywien
W marcu Ukraina straci w wyniku blokady granicy 6,5 miliarda hrywien – czyli koszt półtorej w pełni wyposażonej brygady. Poinformował o tym szef Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Danyło Hetmancew.
Premier Indii rozmawia z Putinem i Zełenskim
Premier Indii Narendra Modi odbył dziś osobne rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim przed wizytą ministra spraw zagranicznych Ukrainy w New Delhi.
Indie tradycyjnie łączą bliskie powiązania gospodarcze i obronne z Moskwą i powstrzymują się od krytykowania Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Jednak w przyszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odwiedzi Indie, gdzie Kijów stara się zdobyć poparcie dla swojego planu pokojowego,
Jest to pierwsza wizyta najwyższego urzędnika ukraińskiego od czasu inwazji Rosji.
Przed wizytą Modi zadzwonił do Putina, aby pogratulować mu zwycięstwa w weekend przed wyborami prezydenckimi w Rosji, a obaj przywódcy rozmawiali także o Ukrainie – podał Kreml w oświadczeniu.
Indyjski przywódca poinformował później w poście w serwisie X, że rozmawiał także z Zełenskim na temat wzmacniania więzi między Indiami a Ukrainą.
Władimir Putin: Nie naruszono granicy Rosji. Siergiej Szojgu: Wyparliśmy Ukraińców. Jak jest naprawdę?
Wszystkie próby wdarcia się na terytorium Rosji nie powiodły się - mówił we wtorek Putin. Minęły 24 godziny i Ministerstwo Obrony Rosji pochwaliło się „całkowitym oczyszczeniem miejscowości Kozinka z resztki ukraińskich bojowników”. Kozinka to wieś w obwodzie biełgorodzkim, położona na granicy z Ukrainą - ale po jej rosyjskiej stronie.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji chwali się wyparciem w ciągu ostatniej doby "resztek ukraińskich sił zbrojnych" z miejscowości Kozinka w obwodzie biełgorodzkim. Tymczasem niespełna dobę wcześniej Władimir Putin przekonywał, że na terytorium Rosji nie ma żadnych jednostek ukraińskich.
Rosjanie twierdzą, że wyparli z Rosji Ukraińców, których według Putina tam nie było
Jednostki rosyjskie na kierunku biełgorodzkim wyparły z wsi Kozinka "resztki ukraińskich bojowników" - podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Co ciekawe dzień wcześniej Władimir Putin zapewniał, że wszystkie próby naruszenia granicy Rosji przez jednostki z Ukrainy zostały udaremnione.
Rosja twierdzi, że podczas wyborów prezydenckich zestrzeliła setki rakiet
Rosyjski minister obrony oświadczył, że podczas wyborów prezydenckich zestrzelono 419 ukraińskich dronów i 67 rakiet.
W zeszłym tygodniu w Rosji odbyły się wybory, w wyniku których Władimir Putin z poparciem rzekomo ponad 87 proc. będzie prezydentem po raz szósty.
Rosyjskie rakiety spadły na Charków. Mer nie potwierdza ofiar śmiertelnych
Według najnowszych informacji w Charkowie rosyjskie rakiety spadły na drukarnię, fabrykę mebli i wyrobów malarskich. Szef miejscowej policji Serhij Bolwinow przekazał, że w miejscu ataku wybuchł pożar, który objał około100 metrów kwadratowych.
Mer Charkowa Igor Teriechow poinformował, że pięć osób zostało rannych, nie wspomniał o żadnych ofiarach śmiertelnych. Trwa przeszukanie gruzowiska.
Atak Rosjan na Charków
Według regionalnej policji, rosyjskie rakiety trafiły w ośmiopiętrowy budynek i fabrykę.
Dotychczas potwierdzono, że zginęły 3 osoby, 5 zostało rannych. Szef regionalnej administracji Charkowa Ołeh Sinehubow przekazał, że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.
9 maja w Rosji w 28 miastach mają się odbywać parady zwycięstwa
Ze słów Siergieja Szojgu wynika, że we wszystkich paradach weźmie udział ok. 50 tys. żołnierzy i ok. tysiąca sztuk sprzętu.
Czytaj więcej
Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o przygotowaniach do Parady Zwycięstwa w Moskwie.
Żołnierze NATO na Ukrainie? Radosław Sikorski mówi o „tajemnicy poliszynela”
W rozmowie z DPA szef MSZ RP odniósł się do obecności zachodnich żołnierzy w Ukrainie, określając to „tajemnicą poliszynela”. — Jak powiedział kanclerz (Niemiec), w Ukrainie są już niektóre oddziały z dużych krajów — zwrócił uwagę. Pytany, czy to problem, że kanclerz o tym wspomniał, Radosław Sikorski odparł: „W języku polskim mamy określenie »tajemnica poliszynela«, które oznacza tajemnicę, którą wszyscy znają”.
Czytaj więcej
Czy Niemcy są zbyt ostrożne w dostawach broni dla Ukrainy? Kanclerz Scholz temu zaprzecza, ale Radosław Sikorski go pogania.
USA i Turcja uzgodniły sposób walki z łamaniem antyrosyjskich sankcji
Władze USA i Turcji porozumiały się, co do sposobu przestrzegania sankcji antyrosyjskich przez Turcję - informuje turecka gazety "Hürriyet”. Zgodnie z ustaleniami, Biały Dom ma w pierwszej kolejności powiadomić władze tureckie o firmach, które mogą zostać ukarane za prowadzenie interesów z rosyjskimi przedsiębiorstwami.
Czytaj więcej
Władze USA i Turcji uzgodniły sposób walki z łamaniem antyrosyjskich sankcji. Zarejestrowane w Turcji firmy i banki, które pośredniczą w dostawach do Rosji objętych sankcjami towarów, w tym na potrzeby rosyjskiej wojny, stracą dostęp do amerykańskiego rynku i waluty.
Zabici i ranni w ostrzale obwodu biełgorodzkiego przez Ukraińców
Informacje takie przekazał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ostrzału miasta zginęła jedna osoba - mężczyzna jadący samochodem, w który trafił odłamek (zmarł na miejscu w wyniku doznanych obrażeń). Dwie osoby zostały ranne - w tym 17-latka. W Biełgorodzie uszkodzonych miało zostać 12 budynków mieszkalnych.
Ben Wallace chce, by Wielka Brytania wydawała co najmniej 3 proc. PKB na obronność
Były sekretarz obrony zadeklarował, że będzie namawiać wszystkie partie w brytyjskim parlamencie, by zdały sobie sprawę z niebezpieczeństw, przed którymi stoi Wielka Brytania.
Czytaj więcej
Były brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace wezwał do ponadpartyjnej zgody na rzecz wydatkowania 3 proc. PKB na obronność i ostrzegł, że siły brytyjskie mogą być zmuszone do walki na Ukrainie.
Pożar i eksplozje na rosyjskim lotnisku. Nocny atak ukraińskiego wywiadu
Lotnisko w Engelsie znajduje się ok. 614 km od granic Ukrainy. Stacjonują tam rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS i Tu-160.
Czytaj więcej
Ukraiński wywiad wojskowy przeprowadził w nocy atak z użyciem dronów na lotnisko w obwodzie saratowskim, w pobliżu miejscowości Engels, na którym stacjonują rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS i Tu-160.
Szef unijnej dyplomacji: Dochody z aktywów na broń dla Ukrainy
Josep Borrell przedstawił państwom członkowskim UE propozycję wykorzystania nadzwyczajnych dochodów z zamrożonych aktywów Rosji w Europie na wsparcie Ukrainy. Propozycja zakłada wykorzystanie zysków generowanych przez aktywa przechowywane w Europie, a nie likwidację samych aktywów. Mogłoby to przynieść około 3 miliardy euro rocznie.
Propozycja Borrella przewiduje skierowanie 90 proc. środków za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, a 10 proc. za pośrednictwem budżetu UE.
- Nie mogę się doczekać szybkiego przyjęcia tego środka przez Radę. Będzie to dowód jedności i zaangażowania UE we wspieranie Ukrainy i jej narodu – podkreślił Josep Borrell.
W zeszłym tygodniu wysoki rangą urzędnik UE powiedział, że rosyjskie aktywa zamrożone w Unii Europejskiej mogą do 2027 r. wygenerować od 15 do 20 miliardów euro zysków po opodatkowaniu, w zależności od światowych stóp procentowych. Około 70 proc. wszystkich rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie znajduje się w belgijskim centralnym depozycie papierów wartościowych Euroclear, który posiada równowartość 190 miliardów euro w różnych papierach wartościowych i gotówce należących do Banku Centralnego Rosji.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu 13 ukraińskich rakiet nad obwodem biełgorodzkim
Zestrzelone rakiety miały zostać wystrzelone przez zestawy RM_70. Do ich strącenia miało dojść ok. 9:30 czasu polskiego.
Rosja ewakuuje 1200 dzieci po atakach Ukrainy
Dziś wczesnym rankiem gubernator obwodu saratowskiego Roman Busargin powiedział, że w pobliżu miasta Engels przechwycono dwa wystrzelone przez Ukrainę drony. Niedaleko miasta znajduje się strategiczna baza bombowców.
Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział wczoraj wieczorem, że do końca tygodnia 1200 dzieci z obszarów najbardziej zagrożonych zostanie tymczasowo przewiezionych do innych regionów Rosji. Dodał, że o ewakuację poprosiło około 9 000 osób.
Inne próby ataków miały miejsce w Kursku i Woroneżu, regionach graniczących również z Ukrainą.
Alarm rakietowy w Biełgorodzie i w rejonie biełgorodzkim
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje o zagrożeniu rakietowym Biełgorodu i rejonu biełgorodzkiego. Mieszkańcy wezwani do tego, by "w miarę możliwości" pozostać w domach i "nie podchodzić do okien".
Premier Ukrainy o porozumieniu ws. ukraińskiego zboża z UE: Dobra wiadomość
We wpisie Denysa Szmyhala w serwisie Telegram czytamy o porozumieniu, które „pozwoli utrzymać dynamikę eksportu”, „wesprzeć ukraińskich producentów” i „wzmocnić fundamenty dalszej integracji Ukrainy z unijnym wspólnym rynkiem”.
Czytaj więcej
Premier Denys Szmyhal przyjął z zadowoleniem tymczasowym porozumieniem dotyczącym transportu żywności z Ukrainy nazywając jego zawarcie "dobrą informacją".
Pierwsza podróż Putina. Rozważa Chiny
Władimir Putin powiedział, że jako cel swojej pierwszej zagranicznej podróży w szóstej kadencji prezydenckiej rozważy Chiny.
Wczoraj na spotkaniu z frakcjami parlamentarnymi przywódca Partii Komunistycznej Giennadij Ziuganow zwrócił się do przywódcy Rosji z prośbą o wybranie Pekinu na pierwszą podróż.
- Mam nadzieję, że pańska pierwsza wizyta będzie miała miejsce na Wschodzie, a nie na Zachodzie. Towarzysz Xi Jinping czeka na waszą wizytę, bardzo kocha nasz kraj – cytuje wypowiedź Ziuganowa TASS.
Prezydentura Trumpa? Senator demokratów o przepisie na katastrofę
- Trump postrzega Putina jako siłacza – powiedziała Fiona Hill z Brookings Institution i urzędniczka ds. bezpieczeństwa narodowego w pierwszych dwóch latach administracji Trumpa. - W pewnym sensie działają równolegle, ponieważ obaj próbują osłabić USA, ale z bardzo różnych powodów.
Czytaj więcej
Ciągłe pochwały i wsparcie Donalda Trumpa dla Władimira Putina podsycają niepokój w amerykańskim wywiadzie i wśród ekspertów, którzy obawiają się, że kolejna prezydentura Trumpa przyniesie korzyści Moskwie i zaszkodzi amerykańskiej demokracji i interesom za granicą - pisze brytyjski "Guardian".
Na okupowanych terenach rosyjscy dowódcy zakazują żołnierzom komunikowania się z ludnością
Na tymczasowo okupowanych terytoriach Rosjanie zakazali żołnierzom rozmawiania z miejscowymi, chyba że wymagają tego obowiązki służbowe. Powodem tej decyzji była duża ilość informacji przekazywanych przez miejscową ludność ukraińskim Siłom Obronnym, a co za tym idzie rosnąca nieufność okupantów wobec mieszkańców - przekazuje Narodowe centrum Oporu.
„To po raz kolejny pokazuje, że wróg nadal nie kontroluje okupowanych terytoriów i jest jedynie tymczasowym okupantem na tych ziemiach. Tym samym wszystkie jego ruchy i tak będą znane i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreśla NCO, Wcześniej ukraińskie media informowały, że Rosjanie pracują nad wynajmowaniem informatorów na terytoriach okupowanych w celu infiltracji ruchu oporu.
Niezależne rosyjskie media: Bezprecedensowy poziom oszustw podczas wyborów prezydenckich
Rosyjski portal Meduza z siedzibą na Łotwie zauważa, że Centralna Komisja Wyborcza Rosji (CKW) w dalszym ciągu publikuje dane dotyczące „głosowania” w poszczególnych lokalach wyborczych, co pozwala ocenić, jak kształtowały się dane liczbowe w „wyborach”. Lider Kremla Władimir Putin, który kandydował jako kandydat niezależny, otrzymał rzekomo 87,28 proc. głosów przy frekwencji 77,44 proc.
Na podstawie danych zebranych przez dziennikarzy określenie dokładnego rozmiaru oszustwa jest trudne, choć przekroczyło ono poziom z 2018 r., kiedy wyniki w ponad jednej trzeciej lokali wyborczych w kraju uznano za nieważne i należało je unieważnić,
Nieprawidłowości w wynikach można tłumaczyć przede wszystkim fizycznym wrzucaniem kart do głosowania na kandydatów do urn lub dopisywaniem określonej liczby głosów do list wyborczych.
Parlament Armenii ratyfikował porozumienie z UE
Parlament Armenii ratyfikował porozumienie między Erywaniem a Unią Europejską w sprawie statusu cywilnej misji obserwacyjnej UE na granicy z Azerbejdżanem.
Litwa apeluje do partnerów o zapewnienie Ukrainie sprzętu i szkoleń do usuwania min
Przedstawiciel Litwy na 20. spotkaniu w formacie Ramstein wezwał sojuszników do wsparcia Ukrainy sprzętem do usuwania min i odpowiednimi szkoleniami.
Vaidotas Urbelis, dyrektor ds. polityki obrony w Ministerstwie Obrony Litwy, podkreślił znaczenie zwiększenia szkoleń i ułatwienia dostaw na Ukrainę krytycznego sprzętu do usuwania min. Urzędnik dodał, że choć trwają już intensywne szkolenia zespołów zajmujących się usuwaniem bomb, niezbędne są dalsze ćwiczenia.
- Takie wsparcie dla Ukrainy jest bardzo potrzebne i stanowi ważny wyraz naszego niezachwianego zaangażowania we wspieranie Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji – powiedział Urbelis.
Litwa nalegała, aby kraje wniosły wkład w postaci przesłania własnego sprzętu lub wsparcia koalicyjnego funduszu na wspólne zakupy sprzętu.
ISW: Kreml nie ustaje w próbach utworzenia antyzachodniej koalicji
W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną wskazuje, że 19 marca w Moskwie Andriej Rudenko, wiceminister spraw zagranicznych Rosji, spotkał się z Liu Xiaomingiem, specjalnym przedstawicielem Chin do spraw Półwyspu Koreańskiego, aby omówić sytuację na półwyspie. Rudenko i Liu obwiniali Stany Zjednoczone i ich sojuszników za zaostrzenie sytuacji militarnej w Azji Północno-Wschodniej i ostrzegali Stany Zjednoczone przed wspieraniem „myślenia blokowego” w stylu zimnej wojny.
W raporcie zauważono, że w Rosja zacieśniła swoje stosunki z Koreą Północną i otrzymuje od tego kraju rakiety balistyczne i amunicję artyleryjską w zamian za współpracę technologiczną i inne wsparcie.
Ponadto ambasador Rosji w Chinach Igor Morgulow spotkał się z Fu Hua, szefem chińskiej agencji prasowej Xinhua, w celu omówienia dwustronnej współpracy medialnej, a prezydent Iranu Ebrahim Raisi odbył 19 marca rozmowę telefoniczną z Putinem, aby omówić współpracę dwustronną. Raisi ponownie potwierdził chęć pomocy Rosji w „ustabilizowaniu regionu Kaukazu Południowego”, prawdopodobnie odnosząc się do wydarzeń w Armenii i Azerbejdżanie.
„Kreml wykorzystał wojnę na Ukrainie do kontynuowania stosunków dwustronnych i stworzenia koalicji państw, aby zrównoważyć Zachód, co od dawna jest centralnym aspektem rosyjskiej polityki zagranicznej” – podkreślił ISW.
W nocy Rosjanie zaatakowali Kozaczą Łopań przy użyciu bomb kierowanych i zestawów przeciwlotniczych
Część miejscowości w obwodzie charkowskim zostało pozbawionych prądu. W ostrzale ranna została jedna osoba. Do ataku doszło ok. 3:45.
Gubernator obwodu ługańskiego pisze o rosnącej rosyjskiej presji na Biłohoriwkę
Biłohoriwka ma być atakowana przez oddziały naziemne przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa. Gubernator obwodu, Artiom Łysohor pisze, że w ostatnim czasie aktywność rosyjskiego lotnictwa w obwodzie ługańskim „znacząco wzrosła”.
Jacek Sasin przyznaje, że rządowi PiS nie udało się odbudować polskiego przemysłu zbrojeniowego
- Być może mogliśmy przez osiem lat naszych rządów zrobić więcej, żeby przemysł zbrojeniowy odbudować, ale to było zadanie ponad miarę. 30 lat niszczenia i konieczność wielkich inwestycji, które powinny być przeprowadzone. Mój resort przygotował projekt inwestycji w przemysł zbrojeniowy, na 13 mld zł. Mam nadzieję, że ten rząd ten projekt wprowadzi w życie — powiedział były wicepremier w rozmowie z TVN24.
Czytaj więcej
Jak coś jest przez 30 lat zaorane to potrzeba wielu lat to odbudować - mówił o polskim przemyśle zbrojeniowym w rozmowie z TVN24 były wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, któremu przez ostatnie cztery lata przemysł ten podlegał.
Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie zaporoskim w ciągu doby
W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 28 obiektów — budynków i obiektów infrastruktury. W ostrzale nikt nie ucierpiał - podał Iwan Fedorow, gubernator obwodu.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 433 090 żołnierzy, 6 828 czołgów, 13 058 pojazdów opancerzonych, 10 714 zestawów artyleryjskich, 1 017 wyrzutni rakiet, 721 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowce, 8 355 bezzałogowych statków powietrznych, 1 922 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 198 pojazdów (w tym cystern) i 1 738 jednostek sprzętu specjalnego.
80 starć na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie przekazuje ukraiński Sztab Generalny. Z komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 86 ataków powietrznych i 114 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Relacje Armenii z Rosją sypią się od kilku miesięcy
Władze w Erywaniu poprosiły rosyjskich pograniczników (należą do FSB), by opuścili lotnisko w armeńskiej stolicy. Pod znakiem zapytania, jak wynika z zapowiedzi rządu w Erywaniu, pozostaje przyszłość nadających w kraju rosyjskich stacji telewizyjnych. A we wtorek lokalne systemy płatnicze ogłosiły, że od 30 marca przestają obsługiwać rosyjskie karty bankowe Mir.
Czytaj więcej
NATO próbuje pogodzić Armenię z Azerbejdżanem. Kraje muszą wyznaczyć granicę, by nie dopuścić do kolejnej wojny.
Liz Truss: Donald Trump rozumie, że w interesie Ameryki jest pokonanie Rosji
Kreml blisko współdziała tak z Chinami, jak z Iranem. To jest oś autorytaryzmu, która się umacnia. Obecna amerykańska strategia nie pozwala na jej powstrzymanie. Potrzebujemy więc nowej strategii. Tylko republikanin w Białym Domu może ją zapewnić. Jeśli Rosja wygra w Ukrainie, to będzie to sygnał dla Chin, że mogą nie tylko rozpocząć inwazję na Tajwan, ale szerzej umacniać swoje wpływy w całej Azji Południowo-Wschodniej. Skutki dla świata byłyby katastrofalne. Nawet pozycja dolara jako globalnej waluty rezerwowej byłaby zagrożona. Robię wiele, aby przekonać Amerykanów, iż wspieranie Ukrainy i powstrzymanie Chin to ta sama walka — mówi była brytyjska premier w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
Donald Trump wie, że w interesie Ameryki jest klęska Rosji – uważa Liz Truss, była premier Wielkiej Brytanii.
Poseł Konfederacji na imprezie partii, która postuluje udział Węgier w rozbiorze Ukrainy
Rozbiór miałby polegać na zajęciu przez Węgry Zakarpacia, które do końca I wojny światowej wchodziło w skład Austro-Wegier. Wskutek klęski militarnej i podziału monarchii trafiło do Czechosłowacji, a później ZSRR i Ukrainy.
Czytaj więcej
Roman Fritz z Konfederacji obchodził Święto Narodowe Węgier w towarzystwie polityków, którzy uważają, że po klęsce Ukrainy ich kraj powinien odebrać jej Zakarpacie.
Władze obwodu biełgorodzkiego przyspieszają ferie
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow ogłosił, że w związku z „sytuacją operacyjną” w obwodzie, który jest intensywnie ostrzeliwany i atakowany z powietrza przez Ukraińców, w Biełgorodzie, na jego przedmieściach i w rejonie granicy przyspieszone zostaną ferie dla uczniów. Z kolei na uczelniach wyższych wprowadzono nauczanie zdalne. W tym tygodniu w obwodzie biełgorodzkim nie będą też działać instytucje kultury, zamknięte zostaną obiekty sportowe.
W obwodzie winnickim saperzy zneutralizowali głowicę bojową strąconego drona
Informację taką przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Amerykanie testowali pocisk hipersoniczny
W wydanym przez Siły Powietrzne oświadczeniu czytamy, że bombowiec B-52H przeprowadził test „w pełni funkcjonalnego prototypu ARRW” (ARRW to skrót od Air-Launched Rapid Response Weapon - dosł. Odpalana z Powietrza Broń Szybkiego Reagowania), który był „kompleksowym testem” po wystartowaniu z bazy Sił Powietrznych Andresen na wyspie Guam. Test został przeprowadzony na terenie specjalnego poligonu na Wyspach Marshalla.
Czytaj więcej
Siły Powietrzne USA przeprowadziły w niedzielę "ostateczny test" pocisku hipersonicznego AGM-183A opracowanego przez koncern Lockheed Martin.
Lloyd Austin po spotkaniu tzw. grupy Ramstein mówi, że Ukraina może nie przetrwać
- Wyjeżdżam stąd dziś w pełni zdeterminowany, by utrzymać wsparcie w zakresie bezpieczeństwa (dla Ukrainy) i napływ (na Ukrainę) amunicji. To jest kwestia przetrwania i suwerenności Ukrainy i kwestia honoru i bezpieczeństwa Ameryki — mówił na konferencji prasowej sekretarz obrony USA.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony USA w czasie spotkania tzw. grupy Ramstein, składającej się z ok. 50 państw, które wspierają militarnie Ukrainę zapewniał, że Stany Zjednoczone nadal angażują się w pomoc walczącemu z Rosją państwu, mimo blokowania przez Kongres dodatkowych środków na wsparcie militarne dla Kijowa.
Premier Włoch sprzeciwia się wysyłaniu zachodnich żołnierzy na Ukrainę
Giorgia Meloni, cytowana przez agencję ANSA stwierdziła na forum włoskiego parlamentu, że taki krok oznaczałby „groźną eskalację, której trzeba unikać za wszelką cenę”.
Rosyjski żołnierz skazany in absentia na 11 lat więzienia przez ukraiński sąd
Funkcjonariusz rosyjskiej Gwardii Narodowej został skazany, in absentia, przez ukraiński sąd na 11 lat więzienia za zbrodnie wojenne, których dopuścił się w marcu 2022 roku w miejscowości Hostomel. Rosjanin miał uczestniczyć, wraz z innymi, niezidentyfikowanymi jak dotąd rosyjskimi żołnierzami, w nielegalnych przeszukaniach budynków, w czasie których wyłamywano drzwi, wybijano okna i szukano w budynkach mieszkalnych żołnierzy ukraińskich oraz funkcjonariuszy służb porządkowych. W jednym z domów podejrzany, wraz z innymi żołnierzami, groził cywilom bronią i kazał rozbierać się im do naga, a następnie przetrzymywał cywilów, bez żywności i wody, w piwnicy.
Z wyzwolonych części obwodu chersońskiego Ukraińcy ewakuowali jak dotąd 44 tys. osób
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Na antenie ukraińskiej telewizji Prokudin mówił, że z zagrożonych ostrzałem części obwodu ewakuowano 6 tys. dzieci i 450 osób z ograniczoną mobilnością. Jak zaznaczył ewakuacja nadal jest prowadzona.
We wtorek wieczorem w obwodzie woroneskim ogłoszono alarm powietrzny
Alarm był związany z zagrożeniem ataku przy użyciu dronów.
Od 20 marca wjazd do niektórych miejscowości w obwodzie biełgorodzkim zostanie ograniczony
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował, że wjazd do niektórych miejscowości w obwodzie biełgorodzkim zostanie ograniczony, w związku ze wzmożonym ostrzałem. Ograniczenie wjazdu dotyczy siedmiu miejscowości, w tym miasta Grajworon. Na wjazdach do tych miejscowości pojawią się posterunki obsadzone funkcjonariuszami MSW, Gwardii Narodowej i FSB.
Trzy rosyjskie korwety ćwiczyły walkę z okrętami wroga w Zatoce Piotra Wielkiego i na Morzu Japońskim
Rosyjska Flota Pacyfiku informuje, że ćwiczenia obejmowały zwalczanie okrętów wroga oraz celów imitujących znajdującą się na brzegu artylerię. W czasie ćwiczeń załogi trzech korwet ćwiczyły też odpieranie ataków dronów morskich i bezzałogowych statków powietrznych.
Ukraiński dron strącony nad obwodem saratowskim
O strąceniu drona poinformował gubernator obwodu, Roman Bursagin. Dron został zestrzelony w rejonie miasta Engels.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 755 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 755 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W UE powstał projekt przepisów, który pozwoli przekazać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy.