Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o finalizowaniu prac nad kilkoma umowami dotyczącymi gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
W Awdijiwce pozostało mniej niż tysiąc mieszkańców, trwa ewakuacja
W Awdijiwce w obwodzie donieckim, gdzie toczą się zacięte walki z wojskami rosyjskimi, pozostało 976 mieszkańców. Są to osoby, które mimo „gorącej” fazy wojny odmówiły ewakuacji. Stopniowo są jednak ewakuowani, w czym pomagają ratownicy, ochotnicy i oddział Białych Aniołów. Jest to jednostka policji, która pomaga w ewakuacji ludności cywilnej z niebezpiecznych obszarów.
Rosyjskie Shahedy uderzyły w Charków
Wieczorem 30 stycznia Siły Powietrzne poinformowały, że w pobliżu Charkowa zauważono rosyjskie drony
Ołeh Syniehubow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Charkowskiego, informował o eksplozjach w mieście.
W zaatakowanych miejscach, w dzielnicy, gdzie znajdują się domy mieszkalne, wybuchł pożar. Trwa ustalanie informacji o poszkodowanych i zniszczeniach.
Węgry są gotowe odblokować 50 miliardów euro dla Ukrainy
Premier Węgier Viktor Orbán w wywiadzie dla „Le Point” przedstawił „kompromisowe” stanowisko swojego kraju.
Stwierdził, że Węgry są gotowe uczestniczyć w decyzji UE, jeśli decyzja o pomocy finansowej dla Ukrainy będzie co roku rozpatrywana.
Ukraiński ekspert: Ryzyko dymisji gen. Załużnego rzeczywiście istnieje
- Mam wrażenie, że rządzący nie zrezygnowali z tego pomysłu i próbują wyczuć nastroje społeczeństwa oraz naszych zagranicznych partnerów. Kto za tym stoi? To może być pomysł Zełenskiego albo kogoś z jego otoczenia – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksji Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
Wygląda na to, że ogromna popularność dowódcy armii zaczęła przeszkadzać rządzącym w Ukrainie. – Dymisja Załużnego byłaby ciosem w naszą jedność – komentuje ukraiński ekspert wojskowy.
Wywiad Obrony Ukrainy twierdzi, że jego cyberatak spowodował uszkodzenie serwera rosyjskiego Ministerstwa Obrony
Wywiad Obrony Ukrainy twierdzi, że cyberatak przeprowadzony przez jego specjalistów „zniszczył” specjalny serwer komunikacyjny Ministerstwa Obrony Rosji.
„30 stycznia 2024 roku w wyniku cyberataku nastąpiła awaria serwera Ministerstwa Obrony państwa agresora Rosji, który służył do komunikacji specjalnej. Operację w cyberprzestrzeni wroga przeprowadziła firma wywiadu obronnego Ukrainy.
W wyniku cyberataku przerwana została wymiana informacji pomiędzy jednostkami rosyjskiego Ministerstwa Obrony korzystającymi z moskiewskiego serwera" - czytamy w komunikacie.
Wywiad odnotowuje, że oprogramowanie na zaatakowanym serwerze zostało zatwierdzone przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji jako zgodne z państwowymi standardami bezpieczeństwa informacji i zostało zainstalowane w różnych strategicznych obiektach rosyjskiego sektora publicznego, w tym w wojsku.
Szef CIA ostrzega USA przed zaniechaniem pomocy dla Ukrainy
W felietonie zamieszczonym w magazynie „Foreign Affairs” William Burns napisał, że zachodni sojusznicy muszą w tym roku w dalszym ciągu zapewniać pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją, w przeciwnym razie ryzykują popełnienie błędu „historycznych rozmiarów”.
Czytaj więcej
Pomoc Ukrainie to „stosunkowo skromna inwestycja przynosząca znaczne zyski geopolityczne” – napisał dyrektor CIA, William Burns.
Ukraina może jutro otrzymać od USA nowe rakiety HIMARS
Chodzi o rakiety GLSDB, których przekazanie armii ukraińskiej ogłoszono w zeszłym roku. Te rakiety, opracowane przez firmę Boeing, nie znajdują się w arsenale samych Stanów Zjednoczonych.
Łotwa wprowadzi zakaz importu zbóż z Białorusi i Rosji
Łotewski rząd zgodził się na wprowadzenie zakazu importu białoruskiego i rosyjskiego zboża. Tym samym władze Łotwy chcą wykluczyć możliwość transportu zboża uprawianego na okupowanych terytoriach Ukrainy i stamtąd nielegalnie eksportowanego.
Jeśli okaże się, że łotewskie firmy wykorzystują do swojej produkcji zboże pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego, nie będą mogły liczyć na pomoc państwa dla rolnictwa – powiedział minister rolnictwa Armands Krause.
Obwód lwowski wolny od sowieckich pomników
Lwów stał się pierwszym regionem Ukrainy, w którym usunięto wszystkie pomniki z czasów sowieckich – oznajmił szef obwodowej administracji państwowej, Maksym Kozicki. Powiedział, że z obwodu usunięto 312 pomników.
W ramach tej akcji w ostatnich latach zmieniono nazwy tysięcy ulic i osiedli na Ukrainie, która w 1991 roku ogłosiła niepodległość od Związku Radzieckiego.
Szef ukraińskiego wywiadu sugeruje nową ofensywę po wiosennym fiasku Rosji
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow spodziewa się, że ofensywa Rosji na froncie wschodnim zakończy się wczesną wiosną.
- Kiedy ataki Moskwy wyczerpią się, nadejdzie kolej na Ukrainę - powiedział Budanow, szef ukraińskiej agencji GUR. - Ofensywa Rosji wciąż trwa. Gdzieś wczesną wiosną zostanie całkowicie wyczerpana — dodał.
Zbagatelizował zdobycze sił rosyjskich, mówiąc, że osiągnęły one jedynie „kilka postępów na niektórych polach” i w pobliżu Awdijiwki.
Od jesieni ubiegłego roku Rosja nasiliła ataki na północnym wschodzie kraju, próbując otoczyć bastiony takie jak miasto Awdijwka.
Zełenski: Rosja wystrzeliwuje prawie 1000 dronów i rakiet miesięcznie
Od początku roku Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy ponad 330 rakiet i około 600 dronów, powiedział Wołodymyr Zełenski.
W apelu do partnerów prezydent Ukrainy ponownie wezwał do stworzenia „silnej tarczy powietrznej” przed rosyjskimi atakami.
„Musimy zapewnić Ukrainie kontrolę nad jej przestrzenią powietrzną, co ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na ziemi – od pozycji na linii frontu po szpitale i szkoły na tyłach” – powiedział Zełenski
Spotkania Orbán - Zelenski prędko nie będzie
Zaledwie dzień po rozmowach w Użhorodzie minister spraw zagranicznych Węgier ostudził zapał Ukrainy mówiąc, że „do spotkania droga jest jeszcze daleka”.
Czytaj więcej
Zaledwie dzień po rozmowach w Użhorodzie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto ostudził zapał Ukrainy mówiąc, że do spotkania Orbána z Zełenskim "droga jest jeszcze daleka”.
Poważna awaria Internetu w Rosji
Najwięcej doniesień o awariach pochodzi z Moskwy, Petersburga, Czelabińska i Saratowa.
Białoruś. 5 lat więzienia za darowiznę w wysokości 21 dolarów
W Mińsku zapadł surowy wyrok na więźnia politycznego
55-letni Georgij Czerewako został skazany na pięć lat więzienia o zaostrzonym rygorze za przekazanie 21 dolarów i 29 centów białoruskim ochotnikom z Pułku Kastusia Kalinowskiego. Mężczyzna dokonał przelewu ze swojego konta PayPal.
Sąd w Mińsku uznał go za winnego „finansowania działalności polegającej na werbowaniu, szkoleniu i innym przygotowaniu” osób do udziału w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Wyrok ogłoszono 8 grudnia 2023 roku – teraz poinformowali o nim obrońcy praw człowieka.
Ustalono miejsce pobytu Władimira Kara-Murzy
Włodzimierz Kara-Murza, skazany na 25 lat więzienia, 26 stycznia został przeniesiony do karceru, tzw. EPKT w kolonii poprawczej nr 7 w Omsku, gdzie odbywa karę.
Czytaj więcej
„Nowaja Gazieta” poinformowała, że więziony rosyjski polityk opozycji Władimir Kara-Murza nadal przebywa w Omsku, ale przeniesiono go do karceru, tzw. EPKT, w innej kolonii karnej.
O co chodzi z dymisją ukraińskiego dowódcy? Załużny miał do tej pory rację, a Zełenski nie
Nikt już nie ma wątpliwości, że prezydent Zełenski i jego administracja próbowali pozbyć się generała Załużnego. By jednak nie denerwować opinii publicznej – a generał Załużny jest bardzo popularny – chciano zmusić go, by sam złożył dymisję. I pewnie się na to nie zgodził - analizuje Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Kolejne próby usunięcia dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mogą odbić się krwawą czkawką na froncie.
Wybory prezydenckie w Rosji. Pod kandydaturą Putina zebrano 3,5 mln podpisów
Sekretarz Rady Generalnej Jednej Rosji, pierwszy wicemarszałek Rady Federacji Andriej Turczak ogłosił na posiedzeniu prezydium Rady Naczelnej partii Putina, że na listach poparcia jego kandydatury zebrano 3,5 miliona podpisów.
Rada Federacji wyznaczyła wybory na 17 marca 2024 r. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej zdecydowała, że głosowanie potrwa trzy dni: 15, 16 i 17 marca. Będą to zatem pierwsze trzydniowe wybory prezydenckie w Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z ustawą o wyborach prezydenckich Putin, jako niezależny kandydat, musiał zebrać 300 tys. podpisów pod swoim poparciem. 22 stycznia przedstawiciele jego sztabu wyborczego złożyli w KKW 315 tys. podpisów, a 29 stycznia został zarejestrowany przez CKW jako kandydat.
Nowa rosyjska „żelazna kurtyna”. Wiemy coraz mniej o zmianach klimatycznych w Arktyce
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała zahamowanie współpracy rosyjskich klimatologów z resztą świata. W efekcie niemal niemożliwe staje się dokładne analizowanie zmian klimatu w Arktyce, obszarze, który jest kluczowy dla zrozumienia procesów zachodzących na Ziemi – alarmują autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change”.
Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie zahamowała współpracę rosyjskich klimatologów z resztą świata. Bez informacji z Rosji wiedza na temat zmian klimatu w Arktyce staje się niepełna, a modele klimatyczne – nieprecyzyjne.
Władimir Putin ujawnił ile zarobił w ciągu sześciu lat
Z oświadczenia majątkowego wynika, że Putin posiada w Petersburgu jedno mieszkanie o powierzchni 77 m2, garaż o powierzchni 18 m2 i trzy samochody.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin, złożył oświadczenie majątkowe, w którym wskazuje m.in. dochody osiągnięte w latach 2017-2022.
Rankiem ukraińska armia przeprowadziła atak na radar na Krymie
Do ataku na stacją radarową miało dojść w rejonie wsi Rozdolne na okupowanym półwyspie.
Rosjanie ostrzelali wieś Tokariwka w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału ranny został 47-letni mieszkaniec wioski — podaje chersońska administracja obwodowa.
Ławrow: Rosja uważa arsenał atomowy wszystkich państw NATO za jeden arsenał atomowy
Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie mówił też, że Moskwa będzie brać pod uwagę przy planowaniu wojskowym możliwy powrót amerykańskiej taktycznej broni jądrowej do Wielkiej Brytanii. - Słyszeliśmy, oczywiście, te doniesienia, badamy źródło tej informacji i jej wiarygodność - podkreślił. Dodał, że „od momentu, gdy NATO uznało nas (Rosję) za główne zagrożenie, w rzeczywistości wroga, my uważamy całość broni atomowej posiadanej przez kraje NATO — USA, Wielką Brytanię i Francję - jako pojedynczy arsenał atomowy wymierzony w Federację Rosyjską”.
Szef europejskiej dyplomacji: Ukraina może wyrzucić imperialne ambicje Rosji na śmietnik historii
Josep Borrell, szef dyplomacji UE, w rozmowie z francuskim magazynem „L'Obs” stwierdził, że „Ukraina, z pomocą Unii Europejskiej, może odesłać imperialne ambicje Federacji Rosyjskiej na śmietnik historii”. - Rosja, która nauczy się, by pozostawać w swoich granicach, zmniejszy presję na swoich sąsiadów, ułatwi drogę Ukrainy do członkostwa w UE i pozwoli Europie i światu skupić się na wielu innych kwestiach — mówił Borrell. Szef unijnej dyplomacji mówił też, że stawką wojny na Ukrainie jest bezpieczeństwo samej UE. - Jeśli strategia Putina okaże się skuteczna, skłoni to Rosję i inne autokracje do realizowania swoich imperialistycznych celów — ostrzegł.
Ukraiński wywiad szuka ochotników do jednostek, które mają prowadzić działania na Krymie
Główny Wydział Wywiadu Wojskowego Ukrainy w ogłoszeniu umieszczonym na Facebooka szuka osób gotowych do działania na tyłach Rosjan na okupowanym Krymie.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że w Rosji rośnie liczba przypadków przypadkowego bombardowania terytorium Rosji
„To czwarty przypadkowy zrzut rosyjskiej amunicji nad własnym terytorium w tym miesiącu. Łącznie, to piąty taki przypadek w ciągu roku” - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii o doniesieniach kanału ASTRA przypominając jednocześnie, że w kwietniu 2023 roku Su-34 przypadkowo zbombardował Biełgorod, stolicę obwodu biełgorodzkiego.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swojej najnowszej informacji na temat sytuacji na Ukrainie zastanawia się jakie są przyczyny zrzutu bomb przez rosyjskie samoloty na terytorium Rosji.
Ukraińcy zaprzeczają rosyjskim doniesieniom o zajęciu wsi w obwodzie charkowskim
Rzecznik zgrupowania „Chortyca” walczącego na wschodzie i północnym wschodzie Ukrainy, ppłk Wołodymyr Fitjo oświadczył, że rosyjskie doniesienia o zajęciu Tabaiwki w obwodzie charkowskim nie są zgodne z prawdą. - Walki trwają w pobliżu Tabaiwki. Oświadczenia Ministerstwa Mordowania (Ministerstwa Obrony — red.) Rosji, że zajęli Tabaiwkę, są nieprawdziwe — powiedział ppłk Fitjo.
Rosyjska artyleria ostrzelała Awdijiwkę
W wyniku ostrzału zginęła 47-letnia kobieta.
Mer: Do Melitopola sprowadzono 100 tys. Rosjan
Podczas rosyjskiej okupacji liczba osób mieszkających w Melitopolu wzrosła, choć połowa dotychczasowych mieszkańców wyjechała; do miasta sprowadzono około 100 tys. obywateli Rosji - podał lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. Melitopol to miasto w obwodzie zaporoskim, które od marca 2022 r. znajduje się pod kontrolą Rosji.
Karetki dla Ukrainy
Ukraina otrzymała od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 50 karetek pogotowia. Żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska podała, że 23 pojazdy dotarły pod koniec ubiegłego roku, a 27 - w poniedziałek.
Eksplozja w Charkowie
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w mieście doszło do eksplozji i zaapelował do mieszkańców o ostrożność. Wcześniej ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegały o zagrożeniu atakiem rakietowym w obwodzie charkowskim.
Huti zagrażają flocie cieni Kremla
Piątkowy atak rakietowy Huti na rosyjski tankowiec w Zatoce Adeńskiej może mieć decydujący wpływ na tegoroczny rynek ropy. Do tej pory tankowce z rosyjskim surowcem nie były celowo atakowane przez jemeńskich bojowników.
Czytaj więcej
Piątkowy atak rakietowy Huti na rosyjski tankowiec w Zatoce Adeńskiej może mieć decydujący wpływ na tegoroczny rynek ropy. Do tej pory tankowce z rosyjskim surowcem nie były celowo atakowane przez jemeńskich bojowników.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w związku ze startem rosyjskiego ciężkiego myśliwca MiG-31 na całej Ukrainie istnieje zagrożenie atakiem rakietowym, a obwody charkowski, sumski i połtawski są zagrożone atakiem z użyciem pocisków balistycznych.
Śmierć cywila w obwodzie donieckim
Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wadym Fiłaszkin podał, że w wyniku rosyjskiego ataku w Myrnohradzie jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.
Dmitrij Pieskow nazywa oskarżenia pod adresem europosłanki z Łotwy "polowaniem na czarownice"
- Pamiętacie, był kiedyś maccartyzm w USA. Ile osób zostało aresztowanych i wtrąconych do więzienia pod zarzutem utrzymywania relacji z komunistami lub KGB. To taka sama sytuacja - stwierdził Dmitrij Pieskow nawiązując do działań podkomisji śledczej działającej w amerykańskim Senacie, a następnie Komisji do Badania Działalności Rządu, na czele której stał senator Joseph McCarthy. Senator zainicjował kampanię na rzecz sprawdzania, czy pracownicy amerykańskiej administracji, ale też uczelni wyższych, wojska i innych instytucji życia publicznego zachowują lojalność wobec amerykańskiego państwa i nie współpracują z komunistami.
Czytaj więcej
Kreml uważa oskarżenia o szpiegostwo, formułowane pod adresem europosłanki z Łotwy Tatjany Ždanoki, za "polowanie na czarownice".
Paweł Kowal: Świat, który mieliśmy przez ostatnie 30 lat, może runąć
- Codziennie jest prawdopodobnie ponad setka zabitych na froncie po stronie ukraińskiej - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, który ma zostać rządowym pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraina – a zatem także Zachód, bo to nie jest po prostu wojna Ukrainy – jest w punkcie zwrotnym. Istotne jest, żebyśmy nie uronili tego momentu, bo to może mieć poważne konsekwencje. Ukraina musi w tym roku dostać takie wsparcie, żeby sobie dała radę - powiedział w rozmowie z TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, który ma zostać rządowym pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy.
Czy UE przekaże kolejne 5 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy?
Projekt konkluzji ze szczytu UE, który odbędzie się 1 lutego pozostawia otwartą kwestię tego, czy przywódcy państw UE zobowiążą się do przekazania kolejnych 5 mld euro na pomoc dla Ukrainy w ramach funduszu pod nazwą Europejski Instrument na rzecz Pokoju, z którego finansowane jest przekazywanie uzbrojenia Ukrainie.
Czytaj więcej
Pojawił się projekt konkluzji ze szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się 1 lutego i który ma być poświęcony pomocy finansowej dla Ukrainy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało ponad 18,8 mln osób
29 stycznia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 17,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 19 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - ponad 16,9 mln osób.
Ataki w jedenastu obwodach Ukrainy
Ukraińskie władze podały, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie m.in. za pomocą lotnictwa, artylerii i dronów przeprowadziły ataki na 11 obwodów Ukrainy.
Doniesienia o odkryciu składów amunicji na Krymie
Powołując się na ruch oporu Atesz agencja Ukrinform podała, że w kontrolowanym przez Rosjan Sewastopolu odkryto składy amunicji, w których prawdopodobnie przechowywane są m.in. pociski Kalibr.
Atak dronów w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w mieście Zmijiw (rejon czuhujewski) w wyniku ataku rosyjskich dronów dwie osoby zostały ranne.
Obwód ługański. Rosjanie znów korzystają z sił powietrznych
Szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Artem Łysohor podał, że w ostatnich dniach wojska rosyjskie w ograniczony sposób - ze względu na warunki pogodowe - wykorzystywały lotnictwo w regionie, ale w poniedziałek uderzyły z powietrza "na całej linii frontu wschodniego".
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego. Odnotowano 15 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
W obwodzie kałuskim szczątki strąconego drona miały spaść na terenie składu paliw
Ukraińskie drony atakowały cele m.in. w obwodach graniczących z Rosją.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony poinformował o zniszczeniu lub przechwyceniu 21 dronów nad Rosją i okupowanym Krymem.
Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu
Rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy Andrij Kowaliow oświadczył, że w poniedziałek 29 stycznia nad obwodem ługańskim ukraińskie siły zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34.
Pożar w obwodzie kijowskim po ataku dronów
Szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Rusłan Krawczenko poinformował, że w nocy szczątki rosyjskiego drona spadły na teren jednego z przedsiębiorstw. Uszkodzony został budynek administracyjny i hala, doszło do pożaru, według wstępnych doniesień nie było ofiar.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby na terenie obwodu chersońskiego spadły 272 rosyjskie pociski m.in. z moździerzy i artylerii, podał szef lokalnych władz wojskowych Ołeksandr Prokudin zaznaczając, że jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.
Szczątki drona wywołały pożar
Administracja obwodu mikołajowskiego podała w mediach społecznościowych, że w nocy w regionie szczątki zestrzelonego przez obronę powietrzną drona Shahed spadły na ciężarówkę. Doszło do pożaru, kierujący pojazdem został ranny.
Atak dronów w obwodzie dniepropietrowskim
W nocy wojska rosyjskie za pomocą bezzałogowców przeprowadziły atak na cele w rejonie Krzywego Rogu - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak informując, że jeden dron został zestrzelony, a drugi uderzył w infrastrukturę cywilną.
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 48 ataków z użyciem dronów na cele w obwodzie zaporoskim
Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji wojskowej.
W nocy Rosjanie zestrzelili lub przechwycili 21 ukraińskich dronów
Informacje takie przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. 11 dronów zostało zneutralizowanych nad okupowanym Krymem, pięć nad obwodem biełgorodzkim, trzy nad obwodem briańskim i po jednym nad obwodami kałuskim i tulskim — czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Rosji.
Nad ranem ukraińskie drony pojawiły się nad trzema obwodami w Rosji i nad Krymem
Lokalne władze informują o zestrzeleniu ukraińskich dronów nad obwodem briańskim, kałuskim, tulskim, a także nad morzem w pobliżu okupowanego Sewastopola.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W obwodzie mikołajowskim szczątki strąconego drona spadły na ciężarówkę
Kierowca ciężarówki został ranny — podaje mikołajowska administracja obwodowa.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 384 140 żołnierzy, 6 300 czołgów, 11 725 pojazdów opancerzonych, 9 144 zestawy artyleryjskie, 972 wyrzutnie rakiet, 663 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 084 bezzałogowe statki powietrzne, 1 846 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 191 pojazdów (w tym cystern), 1 448 jednostki sprzętu specjalnego.
Już ponad 64 proc. wyprodukowanych na Białorusi towarów i usług trafia wyłącznie na rosyjski rynek
Dla porównania w 2021 roku nieco ponad 40 proc. białoruskiego eksportu przypadało na Rosję. Dzisiaj Białoruś jest największym dłużnikiem Rosji. Kreml zamroził niedawno dla władz w Mińsku spłatę kredytów na kolejne sześć lat (chodzi o ponad 8 mld dolarów).
Czytaj więcej
Białoruś uzależniła się od Rosji znacznie bardziej, niż zakładano na Kremlu jeszcze kilka lat temu. Mińsk i Moskwa mają plan integracji na kolejne trzy lata.
Fali ukraińskich ataków towarzyszyła seria dość tajemniczych awarii w innych obiektach paliwowej infrastruktury w Rosji
Na początku roku zepsuł się kompresor w rafinerii w Niżnim Nowgorodzie (jednej z pięciu największych w kraju) należącej do Łukoilu. W rezultacie koncern musiał zmniejszyć produkcję paliw samochodowych, a rosyjskie ministerstwo energetyki zaczęło rozważać wprowadzenie zakazu eksportu benzyny, by nie dopuścić do jej deficytu na ryku wewnętrznym.
Czytaj więcej
Tym razem to rosyjskie obiekty infrastruktury są celem ukraińskich ataków: precyzyjnych i dotkliwych.
Szefowa MSZ Kanady przyjedzie do Polski rozmawiać o pomocy dla Ukrainy
Melanie Joly w czasie roboczej wizyty w Polsce spotka się z szefem MSZ, Radosławem Sikorskim i marszałkiem Sejmy Szymonem Hołownią - informuje kanadyjski MSZ.
W związku z wojną Rosji z Ukrainą wzrósł popyt na amerykańską broń
W 2023 roku administracja USA bezpośrednio wynegocjowała sprzedaż broni wartej 81 mld dolarów — wynika z komunikatu Departamentu Stanu USA. W stosunku do 2022 roku jest to wzrost o 56 proc.
Czytaj więcej
W 2023 roku USA sprzedały za granicę broń o wartości 238 mld dolarów - informuje BBC.
Grupa lekarzy w obwodzie czernihowskim za pieniądze wystawiała zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej
O sprawie informuje ukraińska SBU. Za wystawienie zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej (np. wskutek choroby psychicznej, na którą rzekomo cierpiała dana osoba) lekarze pobierali 6 tysięcy dolarów — informuje SBU.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 705. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
W poniedziałek późnym wieczorem w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Aktywność obrony przeciwlotniczej była związana z atakiem Rosjan przy użyciu dronów-kamikadze — podaje kijowska obwodowa administracja wojskowa.
Rodzice 95 dzieci odmawiają ich ewakuacji z przyfrontowych terenów w obwodzie chersońskim
Informacje takie podaje chersońska rada obwodowa, która podaje jednocześnie, że z zagrożonych ostrzałem terenów w obwodzie chersońskim ewakuowano od września ponad 1 500 dzieci.
W Odessie dojdzie do procesu dowódcy plutonu, który żądał pieniędzy od swoich żołnierzy za przyznawanie im jednodniowych przepustek
Śledztwo ws. dowódcy plutonu przeprowadziła ukraińska SBU. Oskarżony miał przyjmować łapówki w wysokości 4 tysięcy hrywien w zamian za przyznanie swoim podwładnym jednodniowej przepustki. W przypadku odmowy wręczenia mu łapówki groził żołnierzom przemocą fizyczną i tym, że utrudni im dalszą służbę. Oskarżony miał przyjąć co najmniej 10 łapówek.
Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 705 dniu wojny Rosji z Ukrainą
Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 705 dniu wojny Rosji z Ukrainą
W nocy nad obwodem briańskim zestrzelono ukraiński dron
O zestrzeleniu drona poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.
Jens Stoltenberg nie uważa Chin za wroga NATO
Rozbudowa armii przez Chiny a także ich partnerstwo z Rosją są wyzwaniami dla NATO, ale nie czynią Pekinu wrogiem Sojuszu — stwierdził sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, na konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem. - Chiny nie są wrogiem. Zachęcam USA i innych sojuszników z NATO do dialogu z Chinami w sprawach dotyczących obustronnych interesów, takich jak zmiany klimatyczne i kontrola zbrojeń - mówił sekretarz generalny Sojuszu. Stoltenberg odnotował przy tym, że Chiny „wspierają Rosję na różne sposoby”.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemiecka armia opublikowała listę broni, jaką przekazała już Ukrainie oraz informację na temat sprzętu wojskowego, który wkrótce ma zostać przekazany ukraińskiej armii.