Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu podkreślał, że Ukraina skutecznie broni swojego systemu energetycznego przed atakami z powietrza.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Direkt36: Orbán nie chce Ukrainy w UE. Dlaczego?
Według źródeł Direkt36, węgierskiego projektu dziennikarstwa śledczego, Orbán uważa, że akcesja Ukrainy stworzy nowy „ośrodek władzy” w UE,
Czytaj więcej
Premier Viktor Orbán ujawnił podczas prywatnego spotkania z węgierskimi parlamentarzystami w marcu 2023 roku prawdziwy powód swojego sprzeciwu wobec członkostwa Ukrainy w UE: obawę przed wpływami USA - pisze węgierski Direkt36
Trzy mołdawskie firmy sprzedały Rosji części do samolotów o wartości 15 mln dolarów
Dziennikarze śledczy odkryli, że w latach 2022–2023 trzy mołdawskie firmy sprzedały Rosji części zamienne do samolotów za łączną kwotę około 15 mln dolarów.
Dostawy części samolotów do Rosji przez Mołdawię rozpoczęły się kilka miesięcy po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Części z krajów zachodnich zostały dostarczone głównym rosyjskim liniom lotniczym, takim jak Pobieda i S7 Engineering.
W projekt zaangażowane były trzy mołdawskie firmy – Airrock Solutions, Aerostage Services i Maxjet Service. Dwie pierwsze, założone w listopadzie 2021 r. i kwietniu 2022 r., są własnością Iwana Mielnikowa, byłego wyższego urzędnika Air Moldova, natomiast trzecia spółka istnieje od 2011 r. i jest własnością Siergieja Rangi. Wszystkie trzy firmy działały jako pośrednicy, składając zamówienia na części zamienne, a następnie pomagając w ich transporcie do Rosji, czasem bezpośrednio na rosyjskie lotniska. Dostawy nie odbywały się przez terytorium Mołdawii. Zarówno Mielnikow, jak i Ranga powiedzieli Radiu Liberty, że nie wiedzieli, że zakupione przez ich firmy części wysyłane są do Rosji – w umowach wskazano, że mają one zostać dostarczone do innych krajów WNP.
Turcja i Ukraina podpisały dokument ws. powojennej odbudowy Ukrainy
Turcja i Ukraina podpisały porozumienie, które umożliwi tureckim firmom budowlanym udział w odbudowie ukraińskiej infrastruktury zniszczonej w wyniku inwazji Rosji, podały w środę oba kraje.
Podczas spotkania w Stambule turecki minister handlu Omer Bolat, minister transportu Abdulkadir Uraloglu i ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podpisali dokument określający parametry „Turecko-Ukraińskiej Grupy Zadaniowej ds. Odbudowy”.
Ukraina otrzymała od Japonii 390 mln dolarów w ramach projektów Banku Światowego
Do budżetu Ukrainy wpłynęło od Japonii ok. 390 mln dolarów w ramach projektów Banku Światowego mających na celu ochronę socjalną i ożywienie rolnictwa.
Pomoc finansowa Japonii w styczniu obejmuje dotację w wysokości 89,8 mln USD w ramach nadzwyczajnego wsparcia włączającego na rzecz odbudowy rolnictwa na Ukrainie (ARISE).
Pomoc finansowa obejmuje również pożyczkę w wysokości 300 mln USD w ramach projektu Inwestowanie w ochronę socjalną na rzecz włączenia, odporności i efektywności (INSPIRE).
Jermak: Ukraina jest gotowa na dobrosąsiedzkie stosunki z Węgrami
Celem niedawnego spotkania oficjalnych delegacji Ukrainy i Węgier w Użgorodzie jest poprawa stosunków między obydwoma państwami, powiedział w rozmowie z węgierską telewizją M1 szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
- Pierwszy i najważniejszy przekaz jest taki, że Ukraina jest gotowa na stosunki dobrosąsiedzkie, na utrzymanie stosunków sąsiedzkich – powiedział.
- Niedawno razem z Dmytro Kulebą i Péterem Szijártó rozmawialiśmy z przedstawicielami węgierskiej mniejszości narodowej. Powiedzieli, że tak naprawdę problemy mają jedynie charakter techniczny w porównaniu z tym, co powoduje wojna i co naprawdę wymaga rozwiązania. To wojna pociągnęła za sobą wiele ofiar, zwłaszcza wśród miejscowych Węgrów – powiedział szef gabinetu prezydenta.
Komisja Europejska proponuje przedłużenie bezcłowego importu z Ukrainy do czerwca 2025 roku
Jak wynika z komunikatu z 31 stycznia, Komisja Europejska zaproponowała, aby cła importowe na ukraiński eksport do UE pozostały zawieszone do czerwca 2025 r., choć w przypadku niektórych produktów rolnych będą obowiązywać wyjątki.
Umowa o wolnym handlu weszła w życie w czerwcu 2022 roku i miała pomóc gospodarce Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji.
Odmienne zasady będą obowiązywać w przypadku „najbardziej wrażliwych produktów”, czyli ukraińskiego cukru, drobiu i jaj, które będą ograniczone do poziomów z lat 2022 i 2023.
„Oznacza to, że gdyby import tych produktów przekroczył tę wielkość, cła zostałyby nałożone ponownie, aby wielkość importu nie przekroczyła znacząco wielkości importu z poprzednich lat” – stwierdziła Komisja, określając środek jako „hamulec awaryjny”.
UE obiecuje przeszkolić do końca lata kolejnych 20 000 ukraińskich żołnierzy
Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, powiedział po spotkaniu ministrów obrony, że UE niemal osiągnęła docelowy poziom 40 000 ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach misji szkoleniowej. - Dzisiaj zgodziliśmy się na szkolenie kolejnych 20 000 żołnierzy — powiedział Borrell.
Decyzję o uruchomieniu misji szkoleniowej ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli w listopadzie 2022 roku. Mówiono wówczas, że początkowo w Niemczech, Polsce i innych krajach UE przeszkolonych zostanie do 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Liczba ta została później zwiększona do 30 000, a następnie do 40 000. Bundeswehra wyszkoliła ich około 10 tys.
Nuland informuje: Broń dla Ukrainy jest w drodze na front
Stany Zjednoczone w dalszym ciągu dostarczają Ukrainie nowe systemy uzbrojenia - poinformowała o tym podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Podsekretarz stanu podkreśliła, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zapewniają Ukrainie wsparcie w zakresie bezpieczeństwa we wszystkich kategoriach, „w tym nowe inwestycje i nowe systemy uzbrojenia, takie jak bomba o małej średnicy, która jest w drodze na front, a także wspierają regenerację systemu obronnego Ukrainy bazę przemysłową i swoją własną, abyśmy mogli w dalszym ciągu walczyć z tymi, którzy kradną nam wolność”.
Szwajcaria zakazała importu rosyjskich diamentów
„W ten sposób Szwajcaria przyłącza się do działań uzgodnionych na szczycie G7 6 grudnia 2023 r., aby pozbawić Rosję tego ważnego strumienia dochodów” – napisano w komunikacie rządowym. Środki wejdą w życie jutro, 1 lutego.
Ukraina i Włochy prowadzą ostatnią rundę rozmów w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie
Ukraina rozpoczęła negocjacje w sprawie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa z Włochami pod koniec listopada 2023 r.
W środę przeprowadzono kolejną rundę rozmów, rozpoczynając dyskusję na temat struktury projektu dokumentu, jego głównych elementów i działów tematycznych.
Państwa G7 osiągnęły porozumienie w sprawie dokumentu ramowego dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na szczycie NATO w Wilnie. Przywódcy nie zgodzili się na konkretne parametry gwarancji bezpieczeństwa, ale na ich ramy, w ramach których zostaną podpisane szczegółowe umowy dwustronne. Jedna taka umowa została już podpisana z Wielką Brytanią.
Rosja zaprzecza, że doszło do ataku na lotnisko na Krymie
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że udaremniło atak 20 rakiet na Krym, mimo że ukraiński materiał filmowy ukazuje eksplozje w bazie lotniczej.
Ministerstwo podało, że 17 rakiet zostało zestrzelonych nad Morzem Czarnym i trzy kolejne nad półwyspem. Fragmenty ukraińskich rakiet spadły na terytorium jednostki wojskowej w Łubimowce – poinformowało rosyjskie ministerstwo.
Tymczasem dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk poinformował o udanym ataku na bazę lotniczą Belbek. Opublikowane przez niego nagranie pokazuje wielokrotne eksplozje na lotnisku położonym na południowo-zachodnim krańcu półwyspu, w pobliżu głównej rosyjskiej bazy morskiej w Sewastopolu.
Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, incydent nie spowodował uszkodzeń „sprzętu lotniczego”.
Wybory prezydenckie na terenach okupowanych. Rejestracja "martwych dusz"
Rosjanie rozpoczęli rejestrację wyborców na tzw. „wybory Prezydenta Rosji” w okupowanej części obwodu zaporoskiego.
Rejestrowane są osoby, które zamierzają głosować poza granicami swojego regionu. W celu zwiększenia frekwencji Rosjanie rejestrują „martwe dusze" - osoby, które nie żyją już od jakiegoś czasu, aby wykazać zasadność tych „wyborów” na terenach czasowo okupowanych. W ten sposób Rosjanie mają nadzieję stworzyć pozory 80 proc. frekwencji wyborczej w okupowanych regionach.
Ukraińskie rakiety nad Krymem
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że siły obrony powietrznej zestrzeliły nad Krymem 17 ukraińskich rakiet.
Świadkowie relacjonują o eksplozjach na Krymie.
Iran nie zniesie ruchu bezwizowego dla Rosjan
Od 4 lutego Iran ułatwi wjazd turystom z 28 krajów, w tym Białorusi, Kirgistanu i Uzbekistanu, przekazał , cytowany przez agencję IRNA wiceminister spraw zagranicznych Iranu Alireza Bigdeli.
USA i Ukraina podpisały memorandum w sprawie monitorowania wykorzystania pomocy
Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały memorandum o monitorowaniu wykorzystania pomocy międzynarodowej udzielanej Ukrainie.
Celem protokołu ustaleń jest wzmocnienie współpracy w zakresie kontroli wykorzystania pomocy międzynarodowej.
Przewiduje między innymi: wymianę odpowiednich informacji w celu wykrywania, potwierdzanie i zapobieganie oszustwom lub korupcji mającym wpływ na pomoc w zakresie bezpieczeństwa udzielonej Ukrainie przez Stany Zjednoczone lub z nią związanej; prowadzenie wspólnych działań mających na celu wykrywanie, potwierdzanie i zapobieganie oszustwom i korupcji; ustanowienie mechanizmu wzajemnego przekazywania wniosków związanych z dochodzeniami i czynnościami objętymi władzą i jurysdykcją stron; organizowanie okresowych spotkań w celu identyfikacji priorytetowych obszarów współpracy.
Dowódca sił lądowych odrzuca ofertę zastąpienia Załużnego
Dowódca sił lądowych Ukrainy Oleksandr Syrski odrzucił ofertę zastąpienia swojego szefa na stanowisku dowódcy sił zbrojnych — pisze Reuters cytując źródło zaznajomione ze sprawą.
Według ukraińskich mediów Wołodymyr Zełenski poprosił dowódcę armii ukraińskiej generała Walerija Załużnego o ustąpienie ze stanowiska, ale ten odmówił.
Jego odejście ze stanowiska szefa armii oznaczałoby ogromne wstrząsy w ukraińskiej armii.
Pojazdy opancerzone i pociski. Niemcy przekazują Ukrainie nowy pakiet pomocy
Niemiecki rząd ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który obejmuje transportery opancerzone i amunicję.
Według zaktualizowanej listy, Ukraina otrzymała m.in.: 24 transportery opancerzone, cztery gąsienicowe pojazdy terenowe Bandvagn 206, pociski do systemów obrony powietrznej IRIS-T, ponad 1000 sztuk amunicji 155 mm oraz trzy pojazdy wsparcia WISENT.
Mieszkańcy informują o eksplozjach na Krymie
Mieszkańcy półwyspu krymskiego donoszą o co najmniej dwóch eksplozjach. Wcześniej władze Sewastopola ogłosiły w mieście alarm lotniczy. Zablokowany ma być również ruch na Moście Krymskim.
Ołena Zełenska rozpoczęła wizytę na Łotwie
Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska przybyła na Łotwę z dwudniową wizytą. Spotka się z najwyższymi urzędnikami i weźmie udział w konferencji w Rydze na temat uprowadzeń i wysiedleń ukraińskich dzieci przez Rosję.
Ukraińcy publikują nagranie z akcji wymiany jeńców
Rosyjski koncern energetyki jądrowej pracuje nad nowym reaktorem
Nowy reaktor jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Na razie istnieje jednak tylko w teorii.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern energetyki jądrowej pracuje nad nowym reaktorem, który będzie wykorzystywał do pracy wypalone paliwo jądrowe. Na taki pomysł pierwsi wpadli Amerykanie. Nowy reaktor jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Na razie istnieje w teorii.
Eksplozja w rejonie krzyworoskim
Do eksplozji doszło w czasie alarmu powietrznego ogłoszonego w obwodzie dniepropietrowskim.
Rejon berysławski zaatakowany przez rosyjski dron
W wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego przez dron ranne zostały dwie osoby — 65-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta, jadący razem na motocyklu.
Wołodymyr Zełenski informuje o powrocie z rosyjskiej niewoli 207 Ukraińców
Pracujemy nad powrotem wszystkich z niewoli — zapewnił w serwisie Telegram Zelenski.
Węgry domagają się prawa weta wobec przekazywanych co roku transz pomocy finansowej dla Ukrainy
Na rozwiązanie takie nie zgadzają się przywódcy pozostałych państw Unii Europejskiej. Nadal nie wiadomo czy na szczycie zaplanowanym na 1 lutego uda się osiągnąć kompromis.
Czytaj więcej
Reuters publikuje informację na temat nowego projektu konkluzji po szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się 1 lutego.
Emmanuel Macron z wizytą w Szwecji. Rozmowy dotyczą m.in. Ukrainy
Francja i Szwecja są zgodne m.in. w kwestii dalszego wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Rosja będzie przejmować majątki za krytykowanie armii
Ustawa została w środę przyjęta przez rosyjską Dumę Państwową.
Czytaj więcej
Rosyjska Duma Państwowa w środę zatwierdziła ustawę dotyczącą konfiskaty mienia w przypadku osób, które dopuściły się szczerzenia fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii. Za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy członkowie parlamentu.
Część miejscowości w obwodzie biełgorodzkim w Rosji pozbawionych prądu po ostrzale
Informacje takie przekazuje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego.
Ukraińskie drony zaatakowały terminal naftowy w Petersburgu
Uszkodzona została instalacja produkcji mazutu. Władze zapewniają, że udało się zapobiec „potwornej katastrofie”.
Czytaj więcej
Ukraińskie drony zaatakowały rafinerię i terminal naftowy w Petersburgu. Uszkodzona została instalacja produkcji mazutu. Władze zapewniają, że udało się zapobiec „potwornej katastrofie”.
Rosjanie naprawiają kilka okrętów Floty Czarnomorskie w zakładach w Sewastopolu
Informacje takie przekazują ukraiński ruch partyzancki ATESZ.
Rzecznik Kremla mówi, że wśród przedstawicieli władz w Kijowie "narastają sprzeczności"
- Oczywiście obserwujemy (sytuację). Kijowski reżim ma wiele problemów, wszystko idzie tam nie tak — to jasne — skomentował doniesienia dotyczące gen. Walerija Załużnego Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
- Oczywiście obserwujemy sytuację. Jest wciąż wiele pytań - tak Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla skomentował doniesienia o możliwym odwołaniu ze stanowiska gen. Walerija Załużnego, głównodowodzącego ukraińską armią.
Nowy szef resortu obrony Chin rozmawiał z Siergiejem Szojgu
Dong Jun rozmawiał z Szojgu za pośrednictwem wideołącza — wynika z komunikatu resortu obrony. Dong Jun został ministrem obrony po tym jak jego poprzednik, Li Shangfu, zniknął z przestrzeni publicznej w sierpniu, po czym został odwołany ze stanowiska bez wskazania następcy. Dong miał powiedzieć Szojgu, że chińska i rosyjska armia będą „promować dwustronne relacje wojskowej, tak by osiągnęły one jeszcze wyższy poziom”.
Duma przyjęła ustawę pozwalającą na konfiskatę mienia za rozpowszechnianie "fałszywych informacji o rosyjskiej armii"
Ustawa ma być wymierzona m.in. w emigrantów, którzy nadal posiadają w Rosji majątek przynoszący im dochody.
Dowódca sił zbrojnych Estonii mówi, że to Rosja staje za zakłócaniem sygnału GPS w rejonie Morza Bałtyckiego
- Ktoś za tym stoi, sądzimy, że to jest Rosja — powiedział gen. Martin Herem dodając, że Moskwa może realizować gry wojenne w związku z ryzykiem potencjalnego konfliktu z NATO.
Czytaj więcej
Zdaniem dowódcy sił zbrojnych Estonii, gen. Martina Herema, Federacja Rosyjska stoi za coraz częstszymi przypadkami zakłócania w rejonie Morza Bałtyckiego sygnału GPS używanego m.in. przez linie lotnicze, ale też systemy uzbrojenia.
Zełenski szukał następcy Załużnego. Spotkał się z odmową
Zachodnie media informują, że prezydent Wołodymyr Zełenski proponował stanowisko naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych co najmniej dwóch osobom, ale spotkał się z odmową. Musiał z tego powodu wycofać się z decyzji o odwołaniu generała Załużnego.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie był w stanie znaleźć następcy Wałerija Załużnego na stanowisku głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) - poinformowały źródła "The Times" i "The Economist".
Na Morzu Czarnym jest obecnie rosyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski Kalibr
Na wodach Morza Czarnego jest obecnie sześć rosyjskich okrętów.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 18,8 mln osób
Straż Graniczna podaje, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17,5 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 15,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,9 mln osób.
SBU aresztowała agenta FSB, który prowadził rozpoznanie na pograniczu między Rosją a Ukrainą w obwodzie sumskim
Aresztowany agent próbował zidentyfikować „pozycje największych zgrupowań żołnierzy i ciężkiego sprzętu Sił Zbrojnych” Ukrainy — podaje SBU.
W nocy w Petersburgu słychać było wybuch
Gubernator Aleksandr Biegłow informuje, że obecnie trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny nocnego incydentu. Wybuch było słychać w rejonie newskim Petersburga, na terenie zakładu przemysłowego. Gubernator Biegłow podkreśla, że na razie nie ma żadnych informacji o zniszczeniach.
Liczba rannych w wieczornym ataku Rosjan na Charków wzrosła do czterech
Informacje o kolejnej osobie rannej w wieczornym ataku dronów-kamikadze podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń
W wyniku ostrzału zginął 63-letni mężczyzna — podał Roman Mroczko, szef chersońskiej administracji miejskiej.
USA i Niemcy nie chcą szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO
USA i Niemcy, kraje, które udzielają obecnie Ukrainie największej pomocy wojskowej (jeśli chodzi o bezwzględną wartość przekazywanego Ukrainie uzbrojenia) są przekonane, że Ukraina ostatecznie powinna znaleźć się w NATO, ale obecny czas nie jest odpowiedni, by rozpoczynać proces akcesyjny. Waszyngton i Berlin są zdania, że teraz trzeba skupiać się na wspieraniu Ukrainy uzbrojeniem i amunicją, aby umożliwić jej dalsze powstrzymywanie Rosjan — pisze „Foreign Policy”.
Czytaj więcej
Polska i kraje bałtyckie chciałyby, aby Ukraina została formalnie zaproszona do NATO jak najszybciej, ponieważ uważają to za najskuteczniejszy i najmniej kosztowny sposób powstrzymania imperialnych ambicji Władimira Putina wobec Europy wschodniej - pisze magazyn "Foreign Policy".
Obwód chersoński ostrzelany 53 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne — podają władze obwodu chersońskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 385 230 żołnierzy, 6 310 czołgów, 11 757 pojazdów opancerzonych, 9 195 zestawów artyleryjskich, 974 wyrzutnie rakiet, 663 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 100 bezzałogowych statków powietrznych, 1 846 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 231 pojazdów (w tym cystern) i 1 452 jednostki sprzętu specjalnego.
88 starć na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 9 ataków rakietowych, 99 ataków powietrznych i 129 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Zagrożenie ze wschodu wymusza zbliżenie między Polską i Niemcami
W minionym tygodniu w rozmowie z tygodnikiem „Focus” szef niemieckiej agencji wywiadu BND Bruno Kahl ostrzegł, że „Putin nie cofnie się przed atakiem na NATO”, jeśli postawi na swoim na Ukrainie. Wcześniej minister obrony Boris Pistorius przyznał, że może to nastąpić za pięć–osiem lat. W Niemczech obawa przed takim scenariuszem jest tym większa, że powrót do Białego Domu Donalda Trumpa, który grozi wyprowadzeniem USA z NATO, staje się realny.
Czytaj więcej
Radosław Sikorski przyleciał do Berlina w chwili, gdy elita RFN zdała sobie sprawę, że Putin nie zatrzyma się na granicy NATO. Trzeba więc razem myśleć o obronie.
Rosyjska armia strąciła ukraiński dron nad obwodem pskowskim
Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
ISW: Rosjanie prowadzą ofensywę, osiągają taktyczne sukcesy w rejonie Kupiańska
Instytut Studiów nad Wojną, think tank z USA, odnotowuje wypowiedź szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Kyryło Budanowa, który stwierdził 30 stycznia, że na Ukrainie trwa obecnie rosyjska ofensywa, a jej celem jest dotarcie do rzeki Żerebiec, w rejonie granicy między obwodami charkowskim i ługańskim oraz do administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego.
Czytaj więcej
Na Ukrainie trwa spodziewana rosyjska ofensywa zimowo-wiosenna, której celem jest dotarcie do administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W nocnym ataku dronów w Charkowie ranne zostały trzy osoby
Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Ukraiński Sztab Generalny publikuje nagranie ilustrujące przebieg 706. dnia wojny
Nagranie zostało opublikowane na profilu Sztabu, na Facebooku.
Wołodymyr Zełenski: Mamy pierwszą dwustronną umowę o gwarancjach bezpieczeństwa
- Mamy 32 państwa, które przystąpiły do deklaracji krajów G7 ws. gwarancji bezpieczeństwa (dla Ukrainy), a także pierwsze dwustronne porozumienie — z Wielką Brytanią. Będą też nowe porozumienia. Finalizujemy prace nad tekstem kilku dokumentów. Ta praca jest bardzo ważna — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Ukraińcy z Kanady przekazali dziewięć półciężarówek ukraińskiej obronie przeciwlotniczej
Półciężarówki trafiły do mobilnych jednostek obrony przeciwlotniczej w obwodzie kirowohradzkim — poinformował Pawło Konopko, pierwszy zastępca szefa kirowohradzkiej administracji obwodowej.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ze zniszczenia rosyjskiego transportera opancerzonego
Nagranie pochodzi z obwodu charkowskiego.
Od czerwca 2022 roku Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie ponad 2,2 mln zestawów wyposażenia dla żołnierzy
W skład zestawów wchodziły m.in. hełmy, kamizelki ochronne i buty wojskowe, a także mundury zimowe — informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły Specjalne Ukrainy publikują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego bojowego wozu piechoty
Nagranie pochodzi z obwodu chersońskiego, gdzie siły specjalne, prowadząc rozpoznanie na lewym brzegu Dniepru, namierzyły rosyjski bojowy wóz piechoty zniszczony następnie w ataku ukraińskich dronów.
W Dumie odbędzie się dziś drugie czytanie projektu ustawy pozwalającej na konfiskatę majątku za "rozpowszechnianie kłamstw" o rosyjskiej armii
Pod projektem ustawy podpisało się 395 parlamentarzystów Dumy na czele z przewodniczącym izby niższej rosyjskiego parlamentu, Wiaczesławem Wołodinem. Ustawa ma być wymierzona m.in. w emigrantów z Rosji, którzy nadal posiadają w Rosji majątek (np. nieruchomości), z którego czerpią dochody.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 706. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 706. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg przyznał, że współpraca Chin z Rosją jest wyzwaniem dla NATO, ale dodał, że nie uważa Chin za wroga Sojuszu.