Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 września Rosja przeprowadziła atak na Ukrainę z użyciem dronów-kamikadze.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
USA. Rosjanin oskarżony o oszustwo, przemyt i spisek
Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że Rosjanin mieszkający w Hongkongu został zatrzymany w USA i oskarżony o przemyt do Rosji dużych ilości amerykańskiej technologii przeznaczonej do zastosowań wojskowych.
Maksym Marczenko (51 l.) i dwóch anonimowych rosyjskich współspiskowców zostali oskarżeni o wykorzystywanie swoich firm fasadowych do ukrywania oszukańczych zakupów tak zwanych mikrowyświetlaczy OLED.Mogą być one stosowane w lunetach celowniczych, goglach noktowizyjnych, optyce termowizyjnej i innych systemach uzbrojenia.
Marczence postawiono siedem zarzutów, w tym oszustwa drogą elektroniczną, przemyt, pranie pieniędzy i cztery przypadki spisku. Jeśli zostanie skazany, może mu grozić kilkadziesiąt lat więzienia.
Kim Dzong Un wraca do Korei Północnej po wizycie w Rosji
Kim opuścił Rosję pociągiem pancernym w niedzielę po ceremonii pożegnalnej na stacji kolejowej w Artem, mieście na dalekim wschodzie Rosji, położonym około 200 km od granicy z jego krajem.
Według doniesień przed opuszczeniem Rosji Kim otrzymał w prezencie pięć dronów kamikaze i kamizelkę kuloodporną.
Jak podała agencja informacyjna KCNA, wizyta ta „jeszcze bardziej pogłębiła przyjazne stosunki" z prezydentem Putinem oraz „otworzyła nowy rozdział w rozwoju” stosunków między Koreą Północną a Rosją.
Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy
Po przybyciu do USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy przechodzących rehabilitację w Nowym Jorku..
Niemiecki minister krytykuje kraje, które przedłużyły embargo
Niemiecki minister uważa, że Polska, Węgry i Słowacja, przedłużając embargo, aby chronić swoich rolników przed budzącym strach spadkiem cen ich własnych zbiorów, działają na korzyść Putina.
Czytaj więcej
Zdaniem federalnego ministra rolnictwa Cema Özdemira przedłużenie blokady ukraińskiego zboża przez Polskę, Węgry i Słowację jest niezgodne z prawem unijnym.
Rosyjskie rakiety atakują Charków
Mer miasta Ihor Terechow pisze na Telegramie, że atakowane są centralne dzielnice miasta.
Zełenski przybył do USA na Zgromadzenie Ogólne ONZ
"Ukraina przedstawi państwom członkowskim ONZ konkretną propozycję dotyczącą wzmocnienia zasady integralności terytorialnej i poprawy zdolności ONZ do udaremniania i powstrzymywania agresji" - napisał Zełenski.
Prezydentowi towarzyszy żona, Ołena Zełenska.
Rosja wycofała się z Euro-Arktycznej Rady Morza Barentsa
Rosyjskie MSZ ogłosiło, że Rosja opuszcza Euro-Arktyczną Radę Morza Barentsa. Decyzja ta została podjęta po tym, jak Finlandia „nie potwierdziła swojej gotowości” do przekazania przewodnictwa Rosji w październiku, „z naruszeniem zasady rotacji, zakłócając niezbędne działania przygotowawcze”
Czytaj więcej
Rosja wycofała się z Euro-Arktycznej Rady Morza Barentsa. Ta organizacja od 30 lat czuwa nad racjonalnym wykorzystaniem gospodarczym Arktyki.
Biały Dom: Przedłużenie embarga to sywerenna decyzja
Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w październiku w Kijowie.
Następne posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE odbędzie się prawdopodobnie w Kijowie na początku października – podała 18 września włoska agencja informacyjna ANSA, powołując się na trzy anonimowe źródła.
Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw Unii Europejskiej zbiorą się w stolicy Ukrainy, aby zademonstrować wsparcie UE dla walki tego kraju z rosyjską agresją i „podążać drogą integracji politycznej” Ukrainy.
Najwyżsi dyplomaci UE zajmą się także zwiększeniem pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaostrzeniem sankcji wobec Rosji, czyli wymierzonych w sektor zaawansowanych technologii.
Rada do Spraw Zagranicznych zbiera się co najmniej raz w miesiącu w celu określenia i wdrożenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.
Prezydenci krajów bałtyckich rozmawiali z Sekretarzem Generalnym ONZ na temat ukraińskiego zboża
Prezydenci państw bałtyckich podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem podnieśli kwestię ukraińskiego eksportu zbóż i podkreślili odpowiedzialność Kremla.
Prezydenci Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nausėda i Łotwy Edgars Rinkēvičs poruszyli kwestię możliwości eksportu ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie
Rozmawiano także o odpowiedzialności Rosji za zbrodnię agresji i o wojnie hybrydowej z UE prowadzonej przez samozwańczego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę przy pomocy migrantów z krajów trzecich.
Film "20 dni w Mariupolu" nominowany do Oscara
Film dokumentalny „20 dni w Mariupolu” dziennikarza i reżysera Mścisława Czernowa został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”
Polski rząd odpowiada na skargę Ukrainy
- Podtrzymujemy swoje stanowisko - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller,
Czytaj więcej
- Podtrzymujemy swoje stanowisko. Taka skarga do WTO nie robi na nas wrażenia - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował fakt złożenia przez Ukrainę skargi na Polskę, Węgry i Słowację za jednostronne embargo na ukraińskie zboża.
Rumunia może przedłużyć embargo
O takiej możliwości mówił rumuński premier Marcel Ciolacu.
Czytaj więcej
Rumunia będzie rozważać przedłużenie zakazu handlu ukraińskim zbożem, jeśli wzrośnie liczba próśb o import - powiedział w poniedziałek premier Marcel Ciolacu.
Ukraina skarży Polskę do WTO
Ukraina złożyła skargę na Polskę, Słowację i Węgry do Światowej Organizacji Handlu, bo przedłużyły embargo na ukraińskie produkty rolne.
Czytaj więcej
Ukraina złożyła skargę na Polskę, Słowację i Węgry do Światowej Organizacji Handlu (WTO), bo przedłużyły embargo na ukraińskie produkty rolne.
Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Niemcy ogłosiły, że wyślą Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości 400 mln euro.
Będzie obejmować dodatkową amunicję, pojazdy ochronne i systemy usuwania min, jak powiedział minister obrony Boris Pistorius.
Berlin planuje także wysłanie odzieży oraz agregatów prądotwórczych i cieplnych na nadchodzącą zimę.
Pistorius powiedział, że kraj nadal nie podjął decyzji, czy wysłać niemieckie rakiety Taurus – broń, o której Berlin sygnalizował w przeszłości, że może ją przekazać Kijowowi.
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva spotka się w środę w Nowym Jorku z Wołodymyrem Zełenskim
Prezydent Brazylii zirytował zachodnich przywódców, którzy wspierają walkę Ukrainy z Rosją, odmową zajęcia jasnej strony w wojnie lub dostarczenia Kijowowi broni.
Lula próbował stawiać się na pozycji potencjalnego pośrednika między Moskwą a Kijowem, argumentując, że niektóre kraje muszą pozostać „neutralne”, jeśli pokój ma zostać osiągnięty.
W Holandii aresztowano urzędnika Ministerstwa Obrony
Jest oskarżony o eksport części samolotów do Rosji za pośrednictwem krajów trzecich
Polska proponuje zrównanie sankcji
Polska zaproponowała, by w 12. pakiecie unijnych sankcji na Rosję zakazano m.in. importu rosyjskich diamentów.
Czytaj więcej
Polska zaproponowała, aby w kolejnym, 12. pakiecie unijnych sankcji na Rosję znalazł się zakaz importu rosyjskich diamentów i skroplonego gazu ziemnego. Warszawa wzywa też do zrównania sankcji wobec Białorusi z sankcjami wobec Moskwy.
Ciężarna rosyjska żołnierka skazana za dezercję
Została uznana za winną i skazana na 6 lat kolonii karnej.
Czytaj więcej
Garnizonowy sąd wojskowy we Władykaukazie na południu Rosji skazał brzemienną Madinę Kabałojewę na sześć lat kolonii karnej za dezercję.
Polska, Węgry i Słowacja odmówiły udziału w pracach platformy koordynacyjnej ds. ukraińskiego zboża w Brukseli
Rosja wzywa ambasadora Francji, aby zaprotestować przeciwko wykluczeniu dziennikarzy
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek ambasadora Francji Pierre'a Levy'ego, aby zaprotestować przeciwko, jak to określono „dyskryminacyjnym i jawnie rusofobicznym” działaniom władz francuskich wobec rosyjskich dziennikarzy podczas niedawnego szczytu G20 w New Delhi.
Stwierdzono, że reporterom RIA Novosti i redaktorowi naczelnemu „Russia News” „brutalnie odmówiono” wstępu na konferencję prasową prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
UE zaczyna rozmowy o 12. pakiecie sankcji wobec Ukrainy
Na Ukrainie zginął kolejny wysoki ranga rosyjski oficer
O śmierci Andrieja Kondraszkina ps. Dunaj poinformował dowódca batalionu „Wostok” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksander Chodakowski. Nie przytacza okoliczności śmierci Kondraszkina.
Czytaj więcej
Podczas walk na Ukrainie zginął dowódca rosyjskiej 31. Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej płk Andriej Kondraszkin, ps. Dunaj. Brał udział m.in. w walkach o Mariupol.
Bułgarscy rolnicy blokują drogi po zniesieniu embargo na import ukraińskiego zboża
Blokady na bułgarskich drogach miały pojawić się w ok. 40 miejscach - informują bułgarskie media.
Ukraińcy ostrzelali budynek administracji separatystów w okupowanym Doniecku
Informacje takie przekazuje w serwisie Telegram doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola, Petro Andriuszczenko.
Gen. Skrzypczak: Zachód nie ma wizji, jak zakończyć wojnę
Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych „Zachód i USA muszą wiedzieć, że sama Ukraina nie złamie Rosji i nie pozbawi władzy Putina”. „Sama pomoc wojskowa nie rozwiąże problemów przed jakimi stoi Kijów” - podkreśla. Zadaje jednocześnie pytanie „do jakiego celu zmierzamy”.
Czytaj więcej
„Rosja, wbrew oczekiwaniom, ma się całkiem dobrze” - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, zwracając uwagę, że Moskwa „odbudowuje swoje wojska systematycznie”.
Ukraiński ekspert wojskowy w rozmowie z "Rzeczpospolitą": Rosja będzie musiała się cofnąć, albo jej siłom grozić będzie okrążenie
Kontrofensywa ruszyła na początku lata, nie udało się szybko przedrzeć się przez obronę Rosjan. Ukraina postawiła więc na zniszczenie łańcuchów logistycznych i punktów dowodzenia przeciwnika. Nasza armia bije w zaplecze Rosjan. W pewnym momencie Rosja znajdzie się przed wyborem: narazić swoje wojska na okrążenie, albo wycofać się z dotychczasowych pozycji. Rosyjscy żołnierze skarżą się w sieciach społecznościowych nie tylko na niewystarczającą ilość amunicji, ale i na brak żywności, a nawet wody - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego kijowskiego Centrum Razumkowa, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
- W pewnym momencie Rosja znajdzie się przed wyborem: narazić swoje wojska na okrążenie, albo wycofać się z dotychczasowych pozycji – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego kijowskiego Centrum Razumkowa.
Przed południem Rosjanie ostrzelali okolice Toreśka i Awdijiwkę w obwodzie donieckim
Jak podaje ukraińska prokuratura generalna w wyniku ostrzału zginęły dwie osoby.
Generał Siergiej Surowikin pojawił się wśród członków delegacji Ministerstwa Obrony Rosji w Algierii
Delegacja proponowała Algierczykom zakup jakiegoś rosyjskiego systemu uzbrojenia. Nie wiadomo, co oferowano, sama rosyjska armia walcząca z Ukrainą ma kłopoty z otrzymywanie broni i amunicji.
Czytaj więcej
Generał Siergiej Surowikin, usunięty ze stanowiska po puczu Jewgienija Prigożyna, nagle znalazł się w Algierii, w środku międzynarodowych intryg.
Putin: Rosja wytrzymała presję sankcji. Sytuacja lepsza od prognoz
Rada Ministrów kończy prace nad projektem budżetu, a obecna sytuacja gospodarcza jest ogólnie stabilna i zrównoważona - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jego zdaniem „faza odbudowy gospodarki w Rosji zakończyła się”, a Moskwa „wytrzymała presję sankcji”. Putin przewiduje wzrost PKB Rosji na poziomie 2,5-2,8 proc., a obecnie wskaźnik ten osiągnął poziom z 2021 roku. - Teraz ważne jest stworzenie warunków dalszego stabilnego rozwoju w długim terminie - mówił. Jego zdaniem jednym z głównych problemów rosyjskiej gospodarki jest teraz przyspieszająca inflacja, ale i tak sytuacja gospodarcza Rosji jest „lepsza od prognoz”. - Dochody budżetu Federacji Rosyjskiej ze sprzedaży ropy i gazu w lipcu-sierpniu powróciły do poziomu z zeszłego roku - dodał.
Rosja poderwała myśliwiec MiG-31 w związku ze zbliżaniem się amerykańskiego samolotu patrolowego do rosyjskiej granicy w rejonie Morza Barentsa
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że MiG-31 Floty Północnej został poderwany ponieważ do granicy Rosji, w rejonie Morza Barentsa, zbliżał się amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon. Po zbliżeniu się rosyjskiego myśliwca amerykański samolot miał zawrócić.
W Kijowie znaleziono ciało byłego szefa chersońskiej administracji obwodowej
Kijowska policja wszczęła śledztwo w sprawie śmierci byłego szefa Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Giennadija Łaguty. „13 września żona zgłosiła zaginięcie męża. 16 września znaleziono go martwego w pobliżu garaży w rejonie sołomjanskim” - podała stołeczna policja. Nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że Łaguta mógł zostać „doprowadzony do samobójstwa”. „Badamy sprawę” – przekazała w komunikacie policja.
W sieci pojawiły się zdjęcia okrętu podwodnego Rostów nad Donem uszkodzonego w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego na Sewastopol
Okręt podwodny Rostów nad Donem, podobnie jak okręt desantowy Mińsk, zostały uszkodzone w ostrzelanej przez Ukraińców stoczni w Sewastopolu.
W ciągu tygodnia na Litwę nie wpuszczono 58 samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi
Takie informacje przekazuje agencja BNS. Litwa wprowadziła wcześniej zakaz wjazdu na teren kraju samochodów zarejestrowanych w Rosji i obecnie - jak podaje litewska służba celna - próbę wjazdu podejmują tylko pojedyncze samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi.
Silna eksplozja w Doniecku
W okupowanym przez Rosjan Doniecku doszło do silnego wybuchu. Według lokalnych przekazów, do eksplozji doszło w pobliżu budynku administracyjnego, w którym urzęduje Denis Puszylin, stojący na czele samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Nie ma na razie informacji o ewentualnych poszkodowanych.
Czwartoklasistka przekazała 100 tys. hrywien (ok. 12 tys. zł) na zakup dronów dla ukraińskiej armii
Dziewczynka przekazała pieniądze na zakup dronów dla jednostki, w której służy jej wujek - poinformował burmistrz Iwano-Frankiwska, Rusłan Marcinkiw.
Rosyjska Flota Północna rozpoczyna ćwiczenia z zakresu obrony wysp na wybrzeżu rosyjskiej Arktyki
Informacje takie podaje Interfax. W ćwiczeniach ma wziąć udział do 1 800 żołnierzy, ok. 80 jednostek sprzętu wojskowego i do 10 samolotów oraz 15 okrętów i okrętów podwodnych oraz jednostek wsparcia.
Robert Fico: Jeśli wygram, Słowacja przestanie dostarczać broń Ukrainie
- Jeśli Smer (Kierunek) znajdzie się w rządzie, nie będziemy już wysyłać na Ukrainę broni ani amunicji - zapowiedział Robert Fico, najdłużej sprawujący urząd premiera w historii Słowacji (w sumie dziesięć lat), w rozmowie z Associated Press. Według ostatnich sondaży Smer ma dobre notowania (20–23,3 proc.), a jednocześnie partie centroprawicowe i mocno prawicowe spod sztandaru anty-Smer tak słabe (po kilka procent), że powrót Ficy do władzy wydaje się realny. 59-letni Fico sprzeciwia się także sankcjom UE nałożonym na Rosję, kwestionuje zdolność ukraińskiego wojska do wyparcia ze swojego terytorium wojsk rosyjskich i chce wykorzystać członkostwo Słowacji w NATO, aby uniemożliwić Ukrainie przystąpienie do sojuszu.
Ukraina skazała czterech sędziów z okupowanego Krymu na wieloletnie więzienie
Sędziowie z Krymu zostali skazani przez sąd - in absentia - na 12, 13 i 14 lat więzienia za zdradę - informuje ukraińska prokuratura.
Handel Rosji z USA jest najniższy od 23 lat
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę obroty handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Rosją zmniejszyły się 11-krotnie. Są najniższe od co najmniej ćwierćwiecza. Do czasu rozpętanej przez Kreml wojny, USA były piątym partnerem handlowym Rosji.
Czytaj więcej
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę obroty handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Rosją zmniejszyły się 11-krotnie. Są najniższe od co najmniej ćwierćwiecza. Do czasu rozpętanej przez Kreml wojny, USA były piątym partnerem handlowym Rosji.
FSB informuje o aresztowaniu dwóch obywateli Rosji planujących akt terroru w obwodzie rostowskim
Obaj zatrzymani mieli planować podpalenie budynku administracji, wykonując instrukcje Legionu "Wolność Rosji" - rosyjskiej formacji paramilitarnej walczącej na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii.
Grzywna dla Polaka, który chciał wjechać do Estonii z prorosyjskim symbolem
Na Ukrainie wstążka, miniaturowa replika tradycyjnej Wstęgi świętego Jerzego. jest uważana za symbol rosyjskiego nacjonalizmu i separatyzmu.
Czytaj więcej
Władze estońskie ukarały grzywną polskiego kierowcę samochodu, który chciał przejechać przez granicę ze wstążka św. Jerzego przyczepioną do lusterka wstecznego.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Pierwsza linia obrony Rosjan przełamana na południu w kilku miejscach
- Nie może być mowy o zawieszeniu broni lub pokoju bez militarnego kontrolowania przez Ukrainę sytuacji - przekonywał Kyryło Budanow w rozmowie z "The Economist". - Rozumiemy, że nie zakończymy wojny paradą zwycięstwa w Moskwie. Ale Moskwa nie powinna liczyć na taką samą paradę w Kijowie - podkreślił.
Czytaj więcej
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow oświadczył w rozmowie z "The Economist", że rosyjska armia "nie ma rezerw strategicznych" a jedyne, czym dysponuje Rosja, zasoby ludzkie, których "jakość jest niska".
Około 3600 Rosjan musi opuścić Łotwę
Ponad 3,5 tys. obywateli Rosji, mieszkających na stałe na Łotwie, otrzyma w tym tygodniu pismo z wezwaniem do opuszczenia kraju w ciągu 90 dni - poinformowała stacja informacyjna TV3 w programie „Neka Personiga”. Obywatele rosyjscy mieszkający na Łotwie do początku września musieli wykazać się znajomością języka łotewskiego. W zeszłym tygodniu tamtejszy parlament przedłużył o dwa lata termin na udowodnienie znajomości języka, ale przedłużenie terminu dotyczy tylko tych obywateli Rosji, którzy przynajmniej próbowali zdać egzamin.
Ukraińska Flotylla Rzeczna zniszczyła stanowisko dowodzenia i punkt obserwacyjny rosyjskiej armii
W wyniku ataku Rosjanie mieli stracić ok. 20 żołnierzy.
Kreml "nie ma informacji" o stanie zdrowia Ramzana Kadyrowa
Wywiad Ukrainy podawał wcześniej, że Kadyrow jest w stanie krytycznym.
Czytaj więcej
Na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odniósł się do pogłosek na temat rzekomo złego stanu zdrowia szefa republiki Czeczenii, Ramzana Kadyrowa.
Czystki w ukraińskim resorcie obrony. Wszyscy wiceministrowie zwolnieni
„Restart. Zaczęliśmy. Kontynuujemy. Ministerstwo pracuje normalnie. Więcej informacji pojawi się później. Teraz skupiamy się na spotkaniu w formacie Ramstein” - napisał Rustem Umerow, szef ukraińskiego resortu obrony, tłumacząc dymisje.
Czytaj więcej
Wiceministrowie obrony Wołodymyr Hawryłow, Rostysław Zamłyński, Hanna Malar, Denys Szarapow, Andrij Szewczenko i Witalij Deineha zostali odwołani z ukraińskiego rządu.
Kreml: Olaf Scholz nie rozumie sytuacji na Ukrainie
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, komentując słowa kanclerza Niemiec, Olafa Scholza przekonującego, iż głównym warunkiem rozpoczęcia negocjacji między Rosją a Ukrainą musi być wycofanie się rosyjskich wojsk z okupowanej części Ukrainy, stwierdził, że "strona niemiecka nie rozumie prawdziwego stanu rzeczy" na Ukrainie.
Odwet Ukrainy. Pozwie Polskę, Słowację i Węgry
Pozew wobec Polski i retorsje – to efekt polskiego zakazu importu ukraińskiego zboża. Wiceminister rolnictwa Ukrainy mówi, że Kijów szykuje pozew wobec Polski, Węgier i Słowacji do WTO oraz ograniczy import naszych warzyw i owoców.
Czytaj więcej
Pozew wobec Polski i retorsje – to efekt polskiego zakazu importu ukraińskiego zboża. Wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy mówi, że Kijów szykuje pozew wobec Polski, Węgier i Słowacji do WTO oraz ograniczy import naszych warzyw i owoców.
W ciągu doby Rosjanie 576 razy ostrzelali pozycje Ukraińców w rejonie Bachmutu
Ilja Ewłasz, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk na antenie ukraińskiej telewizji podał, że w rejonie Bachmutu Rosjanie "użyli wszystkich dostępnych zestawów artyleryjskich, czołgów, granatników przeciwpancernych i innej broni" do ostrzału ukraińskich pozycji. Ze słów Ewłasza wynika, że w ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 14 potyczek. Rosjanie atakowali też ukraińskie pozycje trzykrotnie z użyciem lotnictwa. W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na tym kierunku ok. 300 żołnierzy, dwa czołgi, dwie haubice samobieżne i pięć haubic.
Na brzegu, w bułgarskim kurorcie nad Morzem Czarnym, znaleziono drona z materiałami wybuchowymi
Inspekcję statku powietrznego prowadzi zespół specjalistów wysłanych przez Ministerstwo Obrony Bułgarii.
Czytaj więcej
Bułgarskie Ministerstwo Obrony wysłało specjalną jednostkę, aby zbadać i rozbroić drona przenoszącego materiały wybuchowe, który pojawił się w środę wieczorem w rejonie miasteczka Tyulenowo, na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego.
Kto podpalił literę Z? Władze rosyjskiego miasta prowadzą poszukiwania
O tym, że „nieznani” sprawcy podpalili w nocy z niedzieli na poniedziałek konstrukcję w kształcie litery Z w Biełgorodzie, poinformował na swoim kanale na Telegramie burmistrz miasta Walentin Demidow.
Czytaj więcej
Rosyjska policja poszukuje nieznanych sprawców, którzy podpalili propagandową konstrukcję w kształcie litery Z w Biełgorodzie.
Tommy Hilfiger wycofany z Rosji, ale produkty tej marki i tak sprzedawane w Moskwie
Sklepy Tommy Hilfiger i Calvin Klein mogą zostać ponownie otwarte w Rosji w tym roku, ale pod nowymi nazwami – powiedział propagandowej agencji RIA Nowosti Paweł Ljulin, wiceprezes Związku Centrów Handlowych (STC). Amerykańska firma PVH Corp., będąca właścicielem tych marek, opuściła Rosję w połowie sierpnia. Według Ljulina w moskiewskim centrum handlowym „Aviapark” działa już sklep Tommy Hilfiger, ale bez szyldu. „Tę informację potwierdziło agencji inne źródło na rynku” - czytamy w depeszy RIA. - Technicznie rzecz biorąc, pozostałe sklepy tej marki również mogą zostać rebrandowane i otwarte w tym roku. Asortyment sklepu będzie oparty na towarach marek Tommy Hilfiger, Calvin Klein, gdyż znajdują się one na liście importu równoległego. Ceny raczej nie będą skorygowane znacząco, nie bardziej niż przez inflację – powiedział wiceprezes STC. Wyjaśnił też, że chodzi o otwieranie pojedynczych sklepów, ale nie będą one mogły nosić dotychczasowych nazw, np. Tommy Hilfiger.
Rosjanie ostrzelali Wuhłedar 17 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje doniecka obwodowa administracja wojskowa. Ukraińskie władze obwodu donieckiego informują też o tym, że dwie osoby zostały ranne w ostrzale Awdijiwki. Z kolei jedna osoba zginęła w ostrzale miejscowości Zaryczny, w rejonie Lisiczańska.
Gubernator obwodu kurskiego poinformował o ostrzale wsi Tiotkino
Z wpisu Romana Starowojta w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ostrzału wsi Tiotkino przez ukraińską armię wieś została pozbawiona dostaw prądu, wody i gazu. Na Tiotkino miało spaść 21 pocisków. Ostrzał uszkodził dachy, fasady i ogrodzenia 11 budynków mieszkalnych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 15,631 mln osób
W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 28,6 tys. osób - podaje Straż Graniczna. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 29,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,883 mln osób.
Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie
W kilku ukraińskich obwodach na wschodzie kraju ogłoszony został alert powietrzny. O udanie się do schronów władze apelują do mieszkańców obwodów donieckiego, zaporoskiego, dniepropietrowskiego, charkowskiego, połtawskiego i części kirowohradzkiego.
Musk o kontrofensywie: Tak wiele śmierci za tak niewiele
Postępem ukraińskiej kontrofensywy zajął się na platformie X (dawniej Twitter) jej właściciel Elon Musk. W poniedziałek polskiego czasu miliarder odpowiedział na wpis amerykańskiego inwestora w firmach zajmujących się technologią internetową Davida Sacksa, który od dawna sprzeciwia się dalszemu wspieraniu Ukrainy przez Stany Zjednoczone. W przeszłości Musk wielokrotnie komplementował wpisy swojego bliskiego współpracownika.
Czytaj więcej
„Tak wiele śmierci za tak niewiele” - napisał na platformie X (dawniej Twitter) jej właściciel Elon Musk, komentując ukraińską kontrofensywę.
Rosja chce rozwijać kontakty z reżimem Kim Dzong Una
Rosja będzie w dalszym ciągu rozwijać kontakty z Koreą Północną na poziomie międzypaństwowym, czego nie zabraniają żadne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti Wasilij Nebenzia, stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak zauważył, dla Moskwy Pjongjang „jest naprawdę ważnym sąsiadem i partnerem, z którym Rosja utrzymuje przyjazne stosunki od dziesięcioleci”.
Od początku kontrofensywy Ukraińcy wyzwolili 51 km2 terytorium w rejonie Bachmutu
Informacje takie przekazała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. W ciągu ostatniego tygodnia Ukraińcy mieli wyzwolić 2 km2 terytorium w tym rejonie.
W nocy nad Ukrainą strącono 17 pocisków manewrujących
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono wszystkich 17 pocisków manewrujących Ch-101, Ch-555 i Ch-55 wystrzelonych w nocy przez rosyjskie bombowce. Strącono też 18 z 24 dronów-kamikadze atakujących cele na Ukrainie.
Czterodniową wizytę w Rosji rozpoczął szef MSZ Chin, Wang Yi
Wizyta Wang Yi może stanowić element przygotowań do spotkania Władimira Putina z Xi Jinpingiem w Pekinie. Do spotkania takiego miałoby dojść w październiku.
Czytaj więcej
Wang Yi, szef MSZ Chin, rozpoczął w poniedziałek czterodniową wizytę w Rosji, która może być przygotowaniem do szczytu z udziałem prezydenta Chin, Xi Jinpinga i prezydenta Rosji, Władimira Putina.
Rosjanie całą noc ostrzeliwali obwód chersoński
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego podał, że w wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne.
Obwód chersoński ostrzelany 92 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły a cztery zostały ranne - poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 272 940 żołnierzy, 4 623 czołgi, 8 834 pojazdy opancerzone, 6 027 zestawy artyleryjskie, 776 wyrzutnie rakiet, 525 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 769 bezzałogowych statków powietrznych, 1 462 pociski manewrujące, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 571 pojazdów (w tym cystern) i 901 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim zestrzelono dwa pociski manewrujące
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika też, że Rosjanie ostrzeliwali w nocy z artylerii rejon nikopolski. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało m.in. kilka budynków mieszkalnych.
Ukraina podziękowała KE za decyzję o zniesieniu embarga
Ważne jest, aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. A jeśli ich decyzje złamią prawo unijne, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Bruksela znosi embargo na ukraińskie zboże. Polska, Węgry i Słowacja zakaz utrzymują, a nawet rozszerzają.
Między uczniami polskimi i ukraińskimi widoczne jest poczucie inności i wyobcowania
Uczniowie wzajemnie traktują się obco przez barierę językową i różnice kulturowe – to główne wnioski z raportu „Uczniowie uchodźczy w polskich szkołach” przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Czytaj więcej
Polscy i ukraińscy uczniowie funkcjonują nie razem, ale obok siebie. Problemem jest język, kultura i poczucie tymczasowości lub uprzywilejowania – wskazuje raport o młodych uchodźcach w polskich szkołach.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli dwie niemieckie haubice PzH 2000 w Donbasie
Haubice niemieckiej produkcji miały zostać zniszczone przez ogień rosyjskiej artylerii.
Zastępca Rady Bezpieczeństwa Białorusi zapewnia, że jego kraj jest gotów użyć broni atomowej, jeśli będzie to konieczne
Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Białorusi Paweł Murawiejko oświadczył , że białoruski personel wojskowy przeszedł cały cykl szkoleń w Rosji związanych z użyciem broni atomowej, w związku z rozmieszczeniem rosyjskiej broni atomowej na terytorium Białorusi. Murawiejko apelował też, aby "nie myśleć o sprawdzeniu w praktyce, czy Białorusini wiedzą jak użyć broni atomowej".
Czytaj więcej
Rada Bezpieczeństwa Białorusi ogłosiła, że jest gotowa na przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z Polską.
Trump zapewnia, że jako prezydent USA nie forsowałby układu, który pozwoliłby Rosji zachować okupowane ziemie Ukrainy
- Doprowadziłbym do układu uczciwego dla wszystkich - zapewnił Donald Trump w rozmowie z NBC News.
Czytaj więcej
- Powiedziałbym pewne rzeczy (Władimirowi) Putinowi. Powiedziałbym pewne rzeczy (Wołodymyrowi) Zełenskiemu - mówił Donald Trump w rozmowie z NBC News przekonując, iż byłby w stanie doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
W obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje
Informacje takie przekazuje ukraińska telewizja Suspilne. Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało, że nad obwodem chmielnickim pojawiły się rosyjskie pociski manewrujące.
Zełenski podziękował ukraińskim przeciwlotnikom i Siłom Powietrznym za strącanie coraz większej liczby rosyjskich rakiet
Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu podkreślił, że dzięki coraz większej liczbie strąconych rosyjskich rakiet udaje się uratować więcej ludzi i obiektów infrastruktury. Prezydent Ukrainy podziękował też żołnierzom walczącym na froncie "od Kupiańska po lewy brzeg (Dniepru) w obwodzie chersońskim" i od rejonu Bachmutu do "każdej ukraińskiej pozycji na froncie na południu kraju".
W środę wieczorem w okupowanym mieście Tokmak, w obwodzie zaporoskim, rozległa się eksplozja
O eksplozji informował Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Melitopola.
W nocy w obwodach mikołajowskim i chersońskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o tym, że oba obwody, podobnie jak obwód odeski, zagrożone są atakiem dronów.
Alarm powietrzny nad Ukrainą
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały ok. 3:30 czasu lokalnego, że w stronę zachodniej Ukrainy lecą pociski manewrujące z kierunku wschodniego i południowo-zachodniego.
Rosja: Dron koalicji, na czele której stoi USA, zbliżył się do rosyjskiego Su-35 na niebezpieczną odległość
Dron MQ-9 międzynarodowej koalicji, na czele której stoi USA, zbliżył się na niebezpieczną odległość do rosyjskiego Su-35 w przestrzeni powietrznej nad Syrią - poinformował admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron. Do incydentu miało dojść 16 września o godzinie 11:05 na wysokości 6 700 metrów. Admirał Kulit poinformował też o 14 przypadkach naruszenia protokołów z 9 grudnia 2019 roku przez siły koalicji w związku z użyciem dronów bez uzgodnienia ze stroną rosyjską. W rejonie Al-Tanf - jak mówił rosyjski admirał - przestrzeń powietrzną naruszyć miały: para myśliwców F-35, para myśliwców F-16 i jeden dron MQ-1C.
Białoruska obrona przeciwlotnicza odbyła ćwiczenia przy granicy z Polską
Informacje takie przekazuje kanał telewizyjny białoruskiego resortu obrony WojenTV. Białoruscy przeciwlotnicy mieli ćwiczyć na poligonie w obwodzie brzeskim. Jednostki ćwiczyły zwalczanie śmigłowców, a także samolotów i dronów - informuje Ministerstwo Obrony Białorusi.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.