Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada, że Ukraina będzie dążyć do wzmocnienia sankcji międzynarodowych wobec "Rosji i jej wspólników".
Kończymy relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w czwartek rano na rp.pl
Alarmy lotnicze we wschodniej Ukrainie
Litwa ogranicza tranzyt towarów podwójnego zastosowania, które mogłyby trafić do Rosji i Białorusi
Rząd Litwy zatwierdził tymczasowy zakaz transportu lądowego towarów podwójnego zastosowania, które mogłyby dotrzeć do Rosji lub Białorusi i zostać użyte w wojnie z Ukrainą - poinformowała Bałtycka Agencja Informacyjna.
Agencja podała, że ruch został zainicjowany przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji Litwy i obejmuje 57 rodzajów towarów, głównie mikroelektronikę i komponenty półprzewodnikowe.
Białoruś blokuje ukraińskie serwisy informacyjne za rzekomą „dyskredytację Łukaszenki”
Białoruś zaczęła blokować dostęp do kilku ukraińskich serwisów informacyjnych za rzekome „dyskredytowanie prezydenta Republiki Białorusi” – poinformowała białoruska prokuratura generalna.
Władimir Putin odwiedził Dagestan
W jednym ze swoich pierwszych wystąpień od czasu buntu Grupy Wagnera, Władimir Putin udał się do Dagestanu.
Odwiedził on twierdzę Naryn-Kala w Derbencie i został powitany przez tłumy.
Prezydent Rosji przewodniczył również spotkaniu poświęconemu rozwojowi turystyki.
Netanjahu rozważa wizytę na Ukrainie
Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk omówił z biurem premiera Izraela kwestię jego wizyty w Kijowie. Według ambasadora Netanjahu "ponownie rozważa kwestie związane z Rosją" po "buncie" Wagnerowców. Ambasador zauważa, że podróż jest na wstępnym etapie planowania, a jej data nie została jeszcze ustalona. Jednocześnie biuro premiera Izraela stwierdziło, że żadna decyzja nie została podjęta.
Erdogan i Scholz omówili kwestię członkostwa Szwecji w NATO
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, podczas której omówili między innymi członkostwo Szwecji w NATO.
Nieoficjalnie: Generał Surowikin trafił do aresztu w Moskwie
The Moscow Times informuje, że do aresztu śledczego w Moskwie trafił generał Siergiej Surowikin. Jak informował "New York Times", rosyjski generał miał posiadać wiedzę na temat planowanego przez Jewgienija Prigożyna buntu.
Czytaj więcej
Generał Siergiej Surowikin, zastępca głównodowodzącego rosyjskimi działaniami wojskowymi na Ukrainie, został aresztowany. Informacja ta została przekazana "The Moscow Times" przez dwa źródła zbliżone do rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Stoltenberg zwołuje spotkanie w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na 6 lipca spotkanie wyższych urzędników z Turcji, Szwecji i Finlandii, aby spróbować przezwyciężyć sprzeciw Turcji wobec przystąpienia Szwecji do Sojuszu.
Scholz: Celem Zachodu jest pomoc Ukrainie, a nie doprowadzenie do zmiany rosyjskiego reżimu
Zapytany o to, czy Władimir Putin pozostanie prezydentem Rosji na dłużej, kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że celem Zachodu we wspieraniu Ukrainy jest pomoc jej w obronie, a nie doprowadzenie do zmiany reżimu.
Kułeba: Ryzyko ataku terrorystycznego Rosji na elektrownię w Zaporożu zagraża całemu obszarowi OBWE
- Dziś Rosja grozi Ukrainie i całemu obszarowi OBWE incydentem radiacyjnym w elektrowni jądrowej w Zaporożu. Bez względu na to, co mówi rosyjska propaganda, to Rosja i tylko Rosja ma motywację i środki do przeprowadzenia incydentu w ZNPP - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
MSZ Chin komentuje wypowiedź ambasadora o możliwości powrotu Krymu do Ukrainy
Czytaj więcej
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na oświadczenie swojego ambasadora przy UE, Fu Conga, który nie wykluczył poparcia Pekinu dla dążenia Ukrainy do przywrócenia integralności terytorialnej z 1991 roku.
Malar: Siły ukraińskie codziennie dokonują "powolnych, ale stałych" postępów w kierunku Berdiańska i Mariupola
- Siły zbrojne poruszają się obecnie w kierunku Berdiańska i Mariupola, każdego dnia widać postępy. Tak, są one powolne, ale są to stałe postępy - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Podkreśliła, że "wszystko idzie zgodnie z planem".
Kaczyński po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych
- Mamy potencjalnie nową sytuację na Białorusi, obecność grupy Wagnera, to będzie około 8 tysięcy żołnierzy, to element, który jest groźny dla Ukrainy, ale i dla Polski - powiedział Jarosław Kaczyński.
- Zostały podjęte decyzję odnoszące się do wzmocnienia naszej obrony na granicy wschodniej, wzmocnienie odnosi się zarówno do zwiększenia sił, które będą tam stale obecne, jak i do zwiększenia ilości umocnień - mówił wicepremier.
Czytaj więcej
- Obecność Grupy Wagnera na Białorusi może być groźna dla Ukrainy, jak i dla Polski, wzmacniamy naszą obronę na granicy - poinformował wicepremier Jarosław Kaczyński.
Reznikow: Ukraina spełnia wszystkie 3 kluczowe warunki członkostwa w NATO
- Ukraina spełniła wszystkie trzy kluczowe warunki przystąpienia do NATO - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Wymienił te warunki jako współdziałanie z siłami NATO, przejrzysty system zamówień i cywilną kontrolę nad wojskiem.
- Chcielibyśmy otrzymać sygnał na szczycie NATO, że Ukraina otrzyma gwarancje bezpieczeństwa - nie zamiast NATO, ale na czas, dopóki nie będziemy w sojuszu - powiedział.
Wzrosła liczba ofiar ataku na Kramatorsk
Mer miasta poinformował, że w wyniku wtorkowego ataku zginęło 11 osób.
Zełenski komentuje obecność wagnerowców na Białorusi
Zdaniem prezydenta Ukrainy, obecność rosyjskich najemników na Białorusi nie stanowi poważnego zagrożenia dla jego kraju.
Zełenski wyjaśnił, że w ocenie władz w Kijowie, liczba żołnierzy nie będzie wystarczająco duża, by przeprowadzić atak z terytorium Białorusi.
Rosyjscy bogacze rywalizują na jachty
Część superjachtów została skonfiskowana, ale kilka udało się ocalić przed sankcjami za wojnę na Ukrainie.
Czytaj więcej
Należący do rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami ogromny jacht „Nord” pojawił się niespodziewanie na monitorach systemów śledzących ruchy statków. Zniknął z radarów osiem miesięcy temu, by uniknąć aresztowania.
Rośnie liczba Rosjan, którzy uważają napaść na Ukrainę za błąd
Obecnie uważa tak co trzeci ankietowany. To najwyższy wynik od lutego 2022 roku.
Czytaj więcej
Wraz z przeciągającą się wojną na Ukrainie, stale rosnącą liczbą ofiar i realną perspektywą porażki, coraz więcej Rosjan uważa, że prezydent Władimir Putin popełnił błąd decydując się na wysłanie wojsk na Ukrainę.
Biden: Putin jest słabszy niż tydzień temu
Prezydent USA w rozmowie z amerykańskimi mediami skomentował zorganizowany w Rosji bunt Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden powiedział w środę CNN, że prezydent Rosji Władimir Putin został "absolutnie" osłabiony przez krótkotrwały bunt Grupy Wagnera.
Wagnerowcy chcieli schwytać Szojgu i Gierasomowa
O planach Jewgienija Prigożyna z kilkudniowym wyprzedzeniem dowiedziała się FSB.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn zamierzał pojmać przywódców rosyjskich sił zbrojnych podczas ich wizyty w południowej Rosji. O planach lider Grupy Wagnera FSB dowiedziała się kilka dni wcześniej - informuje "The Wall Street Journal (WSJ)".
Startują dostawy czołgów M1A1 Abrams dla Sił Zbrojnych RP
Pierwsze Abramsy już w Polsce. Do portu w szczecinie przypłynęło czternaście czołgów M1A1 Abrams oraz cztery pojazdy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules.
Czytaj więcej
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, przekazał Siłom Zbrojnym RP pierwszą partię czternastu czołgów M1A1 Abrams.
W USA wzrosło poparcie dla przekazywania broni Ukrainie
Obecnie w Stanach Zjednoczonych za wsparciem militarnym dla Ukrainy opowiada się 65 proc. osób - wynika z sondażu Reuters/Ipsos.
Ministerstwo Obrony Rosji o ataku na Kramatorsk
Przedstawiciele rosyjskiego wojska i władz twierdzą, że Rosja nie atakuje cywilów, a w Kramatorsku "uderzono w punkt tymczasowej dyslokacji dowództwa 56. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy".
Czytaj więcej
Rosyjskie wojsko uderzyło w punkt tymczasowego rozmieszczenia ukraińskiej 56. Brygady w Kramatorsku - oświadczył rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji. Ukraińska policja podała, że w ataku na pizzerię w Kramatorsku zginęło 10 osób, w tym nastolatki.
Zełenski chce, by Ukraińcy zarabiali tyle co sąsiedzi w UE plus 30 procent
- Ukraina porzuci ideę, że praca Ukraińców powinna być tania. Ponieważ przyjmowało się, że taniość siły roboczej naszych obywateli jest przewagą konkurencyjną Ukrainy. Stawiamy sobie cel osiągnięcia takiego poziomu wynagrodzeń, który da się opisać formułą: sąsiedzi z UE plus 30 procent. Po zwycięstwie Ukraina skupimy się głównie na wykwalifikowanych pracownikach i, co za tym idzie, na edukacji - powiedział na forum Rady Najwyższej ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Ukraina ma wystarczający potencjał, by zwiększyć swoje PKB do 1 bln dolarów - oświadczył Wołodymyr Zełenski na forum ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).
Duda: Ukraińska kontrofensywa, metr po metrze, wypycha Rosjan.
- Ukraina przywróci światu prymat prawa międzynarodowego poprzez wyzwolenie swoich terytoriów i wypchnięcie z nich rosyjskiej armii - powiedział prezydent.
Czytaj więcej
- Ukraina jest dumna i wolna i taką będzie; Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji, mimo wojny, mimo że została prawie półtora roku temu napadnięta przez dużo silniejszego wroga, bez żadnej przyczyny, bez usprawiedliwienia - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda w Kijowie: Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich
- Po raz kolejny pokazujemy całemu światu, że Ukraina jest wolna i suwerenna - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim.
Na Ukrainie odbędą się szkolenia ze zwalczania konsekwencji ataku terrorystycznego na elektrownię jądrową
W szkoleniach wezmą udział wszystkie służby ratunkowe - informują ukraińskie władze.
Ukrinform: Siedmiolatka ścięła włosy, aby wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy
Siedmioletnia Sofia z obwodu charkowskiego ścięła włosy, by pozyskać środki, którymi mogła wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy - podaje agencja Ukrinform.
Premier Estonii: Uważamy Białoruś za współagresora
Premier Estonii, Kaja Kalla oświadczyła, że europejscy sojusznicy muszą zwiększyć gotowość do obrony zarówno przeciwko Rosji, jak i Białorusi. - Uważamy Białoruś za współagresora. Współpracują z Rosją cały czas. O Rosji i Białorusi wiemy to, że są nieprzewidywalne i pozostają groźne. To się nie zmieniło - stwierdziła.
Wołodymyr Zełenski zapewnia, że nie zaakceptuje zamrożenia konfliktu na Ukrainie
Przemawiając w parlamencie prezydent Zełenski oświadczył, że sprzeciwia się planowi pokojowemu, który zamrażałby konflikt na Ukrainie przez pozostawienie przy Rosji ziem zajętych po 24 lutego 2022 roku.
Szwajcarski koncern Ruag AG nie uzyskał zgody władz Szwajcarii na przekazanie 96 czołgów Leopard 1A5 Ukrainie
Szwajcarska Rada Związkowa oceniła, że zgoda na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę jest niespójna z obowiązującym w Szwajcarii prawem.
Czytaj więcej
Szwajcarska Rada Związkowa (kolegialna głowa państwa, organ pełniący rolę rządu Szwajcarii) sprzeciwiła się prośbie szwajcarskiego koncernu Ruag AG w sprawie przekazania Ukrainie 96 czołgów Leopard 1A5.
Polska przekazała prąd Ukrainie po awarii bloku jądrowego
Ukraina dostała dodatkowe zasilanie z Polski i Rumunii po tym, jak doszło do awaryjnego wyłączenia jednego z bloków jądrowych.
Czytaj więcej
Ukraina dostała dodatkowe zasilanie z Polski i Rumunii po tym, jak doszło do awaryjnego wyłączenia jednego z bloków jądrowych.
Wysłannik Watykanu spotka się z doradcą Putina
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Jurij Uszakow, spotka się w Moskwie ze specjalnym wysłannikiem Watykanu kard. Matteo Zuppim - podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Pieskow powiedział, że rozmowy będą dotyczyć "sytuacji wokół konfliktu na Ukrainie" oraz możliwych rozwiązań. Rzecznik rosyjskiego prezydenta dodał, że kardynał jest już w stolicy Rosji. Watykan informował, że głównym celem papieskiej inicjatywy jest zachęcenie do "gestów humanitaryzmu", które mogłyby przyczynić się do rozwiązania konfliktu.
Republikański senator przekonuje, że Ukraina powinna otrzymać i pociski ATACMS, i myśliwce F-16
- Każda inna broń powinna być dostępna dla Ukraińców. Niezależnie od tego czy są to myśliwce F-16, czy pociski ATACMS, wszystko co mamy. Oczywiście potrzeba czasu, ale nadal będziemy wywierać presję na administrację Joe Bidena - mówi senator Jim Risch w rozmowie z Voice of America.
Czytaj więcej
Jest bardzo prawdopodobne, że Ukraina otrzyma pociski ATACMS - mówi Jim Risch, republikański senator i współprzewodniczący komisji ds. stosunków międzynarodowych Senatu USA, w rozmowie z Voice of America.
Maia Sandu, prezydent Mołdawii, potępiła atak Rosji na Kramatorsk
"Moje myśli są z tymi, którzy zostali dotknięci przez ten bezsensowny akt przemocy" - napisała Sandu na Twitterze o ataku rakietowym Rosji na Kramatorsk. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - dodała.
Gen. Siergiej Surowikin wiedział o planach Jewgienija Prigożyna? Kreml: Spekulacje i plotki
- Jest wiele różnych spekulacji, plotek itd. wokół tych wydarzeń. Sądzę, że to jeden z takich przykładów - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie o doniesienia "New York Times", z których wynika, że zastępca dowódcy rosyjskich sił na Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin, miał rozległą wiedzę o planach rebelii Jewgienija Prigożyna.
67 proc. Amerykanów skłania się ku poparciu w wyborach kandydata, który zapowiada kontynuowanie udzielania wsparcia wojskowego Ukrainie
Sondaż przeprowadzono kilka dni po tym jak Jewgienij Prigożyn zorganizował jednodniowy bunt zbrojny przeciw kierownictwu resortu obrony Rosji. Najemnicy Prigożyna z Grupy Wagnera 24 czerwca rano zajęli Rostów, a następnie rozpoczęli marsz na Moskwę, zatrzymany ok. 200 km przed rosyjską stolicą. W czasie marszu na Moskwę najemnicy nie napotkali poważnego oporu, a Prigożyn wstrzymał marsz po porozumieniu wynegocjowanym przez Aleksandra Łukaszenkę, przywódcę Białorusi. Prigożyn przekonywał potem, że nie zamierzał zmienić władzy w Rosji, chciał jedynie zaprotestować przeciwko planom rozwiązania Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Z 46 do 65 proc. wzrósł odsetek Amerykanów popierających dostarczanie przez USA broni Ukrainie - wynika z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos. USA dostarczyły od 24 lutego 2022 roku walczącej z Rosją Ukrainie broń o łącznej wartości ponad 40,5 mld dolarów.
Andrzej Duda przybył z wizytą do Kijowa
W Kijowie Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ma związek m.in. z konsultacjami dotyczącymi obecnej sytuacji na froncie, w tym groźbami zamachu na Zaporoską Elektrownię Jądrową.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa. Wizyta i rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim ma związek z konsultacjami dotyczącymi obecnych działań na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu na Zaporoską Elektrownię Atomową - podała Kancelaria Prezydenta.
Rosjanie ostrzelali rejon czuhujewski w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału zginęło trzech mężczyzn w wieku 48, 45 i 57 lat.
Wśród elit rządzących Rosji krążyły głosy, że Siergiej Szojgu był trzy razy bliski roli rosyjskiego Pinocheta
Niewiele brakowało, aby jesienią 1998 roku przekazał mu władzę Borys Jelcyn, a w latach 2002–2003 Aleksander Wołoszyn, szef administracji prezydenta Putina i premier Michaił Kasjanow, planowali przeprowadzić niekonstytucyjny zamach stanu, aby zamienić gospodarza Kremla właśnie na niego. Dzisiaj, coraz częściej, wiąże się to nazwisko z przyszłym przywódcą Rosji - pisze Jacek Pałkiewicz.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony nie wykazał się sukcesami. I trudno się dziwić, nie jest wojskowym.
MSZ Czech wzywa Rosję do "zaprzestania zabijania niewinnych ludzi"
Po ataku rakietowym na Kramatorsk, w którym zginęło co najmniej 10 osób, MSZ Czech wezwał Rosję, by przestała zabijać niewinnych ludzi. W oświadczeniu umieszczonym na Twitterze czeski MSZ czytamy, że Rosja "nie jest już cywilizowanym krajem".
Rosja chce produkować milion dronów rocznie do 2035 roku
Rosyjski rząd przyjął strategię rozwoju produkcji bezzałogowych statków powietrznych, która przewiduje, że do 2035 roku w Rosji rocznie produkowanych będzie milion dronów, a udział rosyjskich producentów w tym rynku ma wzrosnąć z 50 do 80 proc.
Decyzja szwedzkiej policji może utrudnić Szwecji starania o uzyskanie zgody Turcji na dołączenie skandynawskiego kraju do NATO
Szwedzka policja wydała zgodę na organizację niewielkiej demonstracji przed meczetem w Sztokholmie, w czasie której - jak zapowiadają organizatorzy - "podarty i spalony zostanie Koran", święta księga muzułmanów.
Czytaj więcej
Szwedzka policja wydała zgodę na organizację niewielkiej demonstracji przed meczetem w Sztokholmie, w czasie której - jak zapowiadają organizatorzy - "podarty i spalony zostanie Koran", święta księga muzułmanów.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Kramatorsk wzrosła do 10
Informacje takie podaje ukraińska policja. Rannych w ataku zostało 61 osób. Wśród ofiar są trzy nastolatki.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z królem Bahrajnu
Do rozmowy miało dojść z inicjatywy bliskowschodniego państwa. Król Hamad ibn Isa Al Chalifa miał wyrazić poparcie dla środków podjętych przez rosyjskie przywództwo w celu ochrony praworządności i zapewnienia stabilności w kraju.
Prezydent Ukrainy dziękuje Chorwacji za uznanie tzw. Wielkiego Głodu za ludobójstwo
"Świat nigdy nie pogodzi się ze zbrodniami Kremla - ani obecnymi, ani przeszłymi" - napisał Zełenski. Wielki Głód (Hołodomor) był wywołaną przez władze ZSRR klęską głodu na Ukrainie w wyniku której umrzeć mogło od 3 do nawet 10 mln mieszkańców Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt zmian w przepisach dotyczących daty obchodzenia świąt Bożego Narodzenia
Poprawka Zełenskiego dotyczy artykułu 73 Kodeksu Pracy Ukrainy. Przewiduje ona, że Ukraińcy będą obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia, a nie - jak dotychczas - 7 stycznia (tego dnia obchodzą Boże Narodzenie prawosławni, stosujący w liturgii kalendarz juliański, a nie gregoriański).
Litwa przekaże Ukrainie 10 transporterów opancerzonych M113
Minister Obrony Litwy, Arvydas Anusauskas ogłosił, że Litwa przekaże Ukrainie 10 transporterów opancerzonych M113 - łącznie liczba transporterów opancerzonych przekazanych przez Litwę Ukrainie wzrośnie tym samym do 72. Ponadto Litwa w najbliższym czasie ma przekazać Ukrainie 2,5 mln sztuk amunicji.
Na Morzu Czarnym nie ma żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr
Z informacji przekazywanych przez Marynarkę Wojenną Ukrainy wynika, że na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów.
Nastoletnie siostry-bliźniaczki wśród ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk
Informacje taką potwierdziły lokalne władze. Julia i Anna Aksenczenko miały 14 lat i właśnie skończyły 8. klasę. Dziewczęta 15 lat skończyłyby we wrześniu - informuje rada miejska Kramatorska na swoim kanale w serwisie Telegram. Łącznie w ataku na Kramatorsk zginęło troje dzieci.
Czytaj więcej
Dwie nastoletnie siostry-bliźniaczki są wśród ofiar ataku rakietowego na Kramatorsk z 27 czerwca - poinformowała lokalna rada miejska.
Minister obrony Ukrainy: Rosjanie boją się raportować zwierzchnikom o utraconych terenach
Szef resortu obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w rozmowie z "Financial Times" stwierdził, że ukraińskie siły uzyskują "określone zdobycze", o których Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nie mówi publicznie, aby uniknąć ujawnienia pozycji jednostek. - Czasem Rosjanie nie raportują swoim przywódcom, że stracili określone terytorium. Boją się raportować to swoim zwierzchnikom - dodał.
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w rozmowie z "Financial Times" stwierdził, że "wyzwolenie grupy wiosek znajdujących się pod rosyjską okupacją w ostatnich tygodniach" było zaledwie zapowiedzią tego, co nastąpi w ramach ukraińskiej kontrofensywy.
Szef władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego informuje o eksplozjach w okupowanym Melitopolu
Władimir Rogow pisze, że w rejonie Melitopola jest "głośno", a w rejonie miasta aktywna jest obrona przeciwlotnicza.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Kramatorsk wzrosła do dziewięciu
O kolejnej ofierze śmiertelnej ataku poinformował mer Kramatorska, Ołeksandr Honczarenko. Dziewiątą ofiarą jest chłopiec, którego wieku nie podano. 27 czerwca na pizzerię w centrum Kramatorska spadła rakieta balistyczna Iskander. Druga taka rakieta spadła na wieś w rejonie Kramatorska.
ISW: Putin chce zniechęcić wagnerowców do podążania za Prigożynem
Odpowiedź Kremla na skutki zbrojnej rebelii Jewgienija Prigożyna wskazuje na korzystniejsze warunki dla Ukrainy w porównaniu z sytuacją sprzed 24 czerwca - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Czytaj więcej
Kampania Kremla, której celem jest zniszczenie reputacji Jewgienija Prigożyna i być może rozwiązanie sił Grupy Wagnera na Ukrainie zmniejsza prawdopodobieństwo ogłoszenia przez Władimira Putina kolejnej rundy mobilizacji rezerw w Rosji w najbliższym czasie - ocenia w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA.
Paweł Zalewski: Gdy doszło do rebelii Jewgienija Prigożyna rząd i prezydent powinni współpracować z opozycją
To był taki moment, który - podobnie jak kiedyś pucz (Giennadija) Janajewa, w 1991 roku, miał rzeczywiście pewne pierwiastki bardzo poważnej groźby. To był taki moment, w którym oczekiwałem, że rząd i prezydent zwrócą się także do opozycji, będą konsultować także z opozycją sytuację międzynarodową. To jest kwestia poczucia bezpieczeństwa Polaków, które budowane jest także przez fakt współpracy ponad podziałami, ponadpartyjnej. To jest coś, czego zabrakło - nie było żadnej woli, a był czas - przekonywał poseł Polski 2050 w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Czytaj więcej
Rząd PiS, a także prezydent, nie zbudowali właściwej pozycji Polski (na arenie międzynarodowej), mimo że podstawy do zbudowania tej pozycji realnie istnieją - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską poseł Polski 2050, Paweł Zalewski.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski 77 razy
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych - informuje szef administracji obwodowej, Jurij Małaszko.
Litwa zakupiła dwa zestawy NASAMS dla Ukrainy
O zakupie zestawów do obrony powietrznej dla Ukrainy przez Litwę poinformował prezydent tego kraju, Gitanas Nauseda. W środę Nauseda odwiedza Kijów - w stolicy Ukrainy spotka się z prezydentem tego kraju, Wołodymyrem Zełenskim.
Trzy rejony w obwodzie charkowskim ostrzelane
W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali przyfrontowe i przygraniczne osady w trzech rejonach obwodu charkowskiego - podał szef lokalnych władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Dodał, że wojska rosyjskie używały głównie moździerzy i artylerii oraz że nie odnotowano zniszczeń na dużą skalę ani ofiar wśród ludności cywilnej.
Od początku wojny zginęło 493 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 493 dzieci, a 1033 zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,051 mln osób
27 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 28,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 28,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,206 mln osób.
Alarmy w kolejnych regionach Ukrainy
Ostrzeżenia przed możliwymi atakami z powietrza wydano na terenie kolejnych regionów na Ukrainie, m.in. w obwodach charkowskim, chersońskim i dniepropietrowskim.
Trzy osoby ranne w obwodzie chersońskim
W ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 72 ostrzały na terenie obwodu chersońskiego - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin dodając, że Rosjanie wystrzelili 316 pocisków z moździerzy, artylerii, wyrzutni Grad oraz dronów. Prokudin przekazał, że trzy osoby zostały ranne.
Alarmy powietrzne na Ukrainie
Na terenie obwodów donieckiego i zaporoskiego ogłoszono alarmy powietrzne.
W ciągu doby dziewięć ofiar ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Osiem ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału pochodzi z Kramatorska, gdzie rosyjskie rakiety spadły na pizzerię i budynki mieszkalne.
W nocy w okupowanej części obwodu zaporoskiego rozległy się eksplozje
Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola, informuje o eksplozjach w rejonie miejscowości Michajłiwka, Tokmak oraz w Melitopolu. Na południu Ukrainy od 4 czerwca trwa kontrofensywa ukraińskiej armii.
Nocą nad Ukrainą zestrzelono sześć dronów-kamikadze
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 227 100 żołnierzy, 4 036 czołgów, 7 847 pojazdów opancerzonych, 4 089 zestawów artyleryjskich, 627 wyrzutni rakiet, 387 zestawów przeciwlotniczych, 314 samolotów, 308 śmigłowców, 3 499 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 774 pojazdy (w tym cysterny), 563 jednostki sprzętu specjalnego.
Część rosyjskich generałów wiedziała o planów Jewgienija Prigożyna?
Informacje takie przekazuje "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji znających ustalenia wywiadu USA.
Czytaj więcej
Gen. Siergiej Surowikin, zastępca głównodowodzącego rosyjskimi działaniami wojskowymi na Ukrainie, miał rozległą wiedzę na temat planowania rebelii zbrojnej przez założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna - podaje "New York Times".
Rośnie liczba ofiar ataku na Kramatorsk
Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego Rosji na Kramatorsk wzrosła do ośmiu. Rannych zostało 56 osób. Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podaje, że w ataku zginęło troje dzieci. Wśród rannych jest roczne dziecko.
Decyzja o nielegalizowaniu firm najemników jest dla rosyjskiej armii bardzo trudna
Nikt dokładnie nie wie, ile ich bierze udział w wojnie z Ukrainą. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało rozkaz, by wszyscy najemnicy do 1 lipca podpisali kontrakty bezpośrednio z nim, legalizując ich w ten sposób, ale i odbierając władzę nad prywatnymi armiami dotychczasowym właścicielom. Ten rozkaz stał się bezpośrednią przyczyną wybuchu puczu Prigożyna. Ale poza Wagnerem (który nie chciał się podporządkować ministerstwu) co najmniej kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) firm zgodziło się, by ich najemnicy podpisali kontrakty bezpośrednio z resortem.
Czytaj więcej
Mimo puczu Prigożyna wśród rosyjskich polityków wybuchła dyskusja o legalizacji prywatnych firm wojskowych.
Niezależne białoruskie źródła twierdzą, że samolot Prigożyna wylądował na podmińskim wojskowym lotnisku
Pojawiły się też informacje o tym, że w okolicy miejscowości Osipowicze (w obwodzie mohylewskim) mogą zbudować bazę najemników Wagnera, w której znajdzie się nawet 8 tys. „żołnierzy” Prigożyna.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko wyznał, że granice jego ojczyzny sięgają Władywostoku. Głębiej wpycha Białoruś w paszczę Rosji.
W Kramatorsku trwa usuwanie gruzów po rosyjskim ataku rakietowym
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk we wtorek wieczorem. "Usuwanie gruzów trwa. To długa i trudna noc" - pisze mer Kramatorska, Ołeksandr Honczarenko, na swoim profilu na Facebooku. W wyniku ataku zginęły cztery osoby, w tym 17-letnia dziewczyna. Ranne zostały 42 osoby, w tym ośmiomiesięczne dziecko.
W nocy Rosjanie mieli atakować cele na Ukrainie z użyciem dronów-kamikadze Shahed
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjski samolot dalekiego rozpoznania odbył 12-godzinny lot nad Morzem Barentsa i Oceanem Arktycznym
Rosyjska Flota Północna informuje, że samolot dalekiego rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych, Tu-142, odbył 12-godzinny lot na dużej wysokości nad Morzem Barentsa i Oceanem Arktycznym, w czasie którego prowadził rozpoznanie pól lodowych na wodach w tym rejonie co ma pomóc w wytyczeniu szlaków dla statków pływających po wodach Arktyki.
Warta 500 mln dolarów pomoc wojskowa trafi z USA na Ukrainę
W skład pakietu mają wchodzić dodatkowe pojazdy opancerzone, zestawy przeciwpancerne oraz amunicja do zestawów Patriot i HIMARS dostarczonych już wcześniej Ukrainie - podaje Pentagon. Pentagon nie precyzuje jakie pojazdy opancerzone trafią na Ukrainę - wcześniej jednak przekazywał ukraińskiej armii bojowe wozy piechoty Bradley i transportery opancerzone Stryker.
Czytaj więcej
Pentagon ogłosił przekazanie walczącej z Rosją Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej.
Zełenski informuje o kolejnych postępach ukraińskiej kontrofensywy
- Dziś również osiągnęliśmy postępy. Na wszystkich kierunkach, na których prowadzimy działania ofensywne. Dziękuję wam, wojownicy! Dziś osiągnęliśmy ważne wyniki odpierając rosyjskie natarcia. Jestem bardzo wdzięczny! - mówił w wieczornym wystąpieniu o sytuacji na froncie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski dziękował w szczególności 3. Samodzielnej Brygadzie Szturmowej, 28. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej, 54. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej i 57. Samodzielnej Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej. - Dziękuję za każdego zniszczonego okupanta i każde uratowane ukraińskie życie - podkreślił.
W okupowanym przez Rosję Melitopolu o północy rozległy się eksplozje
Pojawiły się informacje o serii eksplozji, która była słyszana w Melitopolu i jego okolicach około północy, z 27 na 28 czerwca.
Jednostki Grupy Wagnera wciąż są na Ukrainie
Rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA, gen. Patrick Ryder oświadczył, że jednostki Grupy Wagnera nadal przebywają na terytorium Ukrainy. - Ale nie zamierzam spekulować na temat przekazanych im rozkazów i tego, czy mogą przemieszczać się lub już się przemieszczają - dodał.
Stoltenberg: Za wcześnie, by oceniać skutki przeniesienia się części Grupy Wagnera na Białoruś
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, że jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski co do długoterminowych skutków, jeśli chodzi o Sojusz, obecności elementów Grupy Wagnera na Białorusi. - Ale uważnie monitorujemy sytuację i zwiększamy naszą gotowość oraz obecność wojskową na wschodniej flance NATO - dodał.
Rosjanie informują o odparciu ukraińskich ataków w rejonie Łymanu
W rejonie Łymanu w obwodzie donieckim ukraińska armia miała nacierać, próbując odzyskać stracone pozycje - informuje szef centrum prasowego rosyjskiego zgrupowania Centrum, Aleksandr Sawczuk. Z jego słów wynika, że w rejonie tym natarcie prowadziły jednostki 21 i 42 Brygad Zmechanizowanych Sił Zbrojnych Ukrainy, wspierane przez bojowe wozy piechoty. Strona rosyjska podaje, że w wyniku ostrzału artyleryjskiego Ukraińcy musieli się wycofać, tracąc przy tym dwa wozy bojowe i dwie półciężarówki.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w poniedziałek ukraińska armia, prowadząca kontrofensywę, "nacierała we wszystkich kierunkach".