"NYT": Ważny rosyjski generał wiedział o planach Jewgienija Prigożyna

Gen. Siergiej Surowikin, zastępca głównodowodzącego rosyjskimi działaniami wojskowymi na Ukrainie, miał rozległą wiedzę na temat planowania rebelii zbrojnej przez założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna - podaje "New York Times".

Aktualizacja: 28.06.2023 12:58 Publikacja: 28.06.2023 06:52

Gen. Siergiej Surowikin

Gen. Siergiej Surowikin

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

23 czerwca Prigożyn oświadczył, że najemnicy z Grupy Wagnera zostali ostrzelani przez rosyjską armię na polecenie kierownictwa Ministerstwa Obrony Rosji. W związku z tym najemnicy z Grupy Wagnera przekroczyli granicę Ukrainy z Rosją, 24 czerwca rano zajęli Rostów i ruszyli na Moskwę.

Krótki bunt Jewgienija Prigożyna

Marsz na Moskwę zakończył się wieczorem, 24 czerwca, po wynegocjowaniu porozumienia przez przywódcę Białorusi, Aleksandra Łukaszenko. Na mocy porozumienia Prigożyn udał się na Białoruś, a śledztwo przeciwko niemu zostało umorzone. Na Białoruś ma trafić też część jednostek Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Białoruś wpada w paszczę Rosji. Aleksander Łukaszenko - gubernator, nie prezydent

Prigożyn już po zakończeniu marszu na Moskwę przekonywał, że nie zamierzał doprowadzić do zmiany władzy w Rosji lecz jedynie zaprotestować przeciwko planom likwidacji Grupy Wagnera.

Tymczasem stojący na czele Rosgwardii, gen. Wiktor Zołotow, przekonywał we wtorek, że bunt Prigożyna miał być inspirowany przez Zachód i być może przygotowano go przy udziale zachodnich agentów.

CNN podawało, że wywiad USA miał pewne informacje na temat planów Prigożyna, ale gwałtowny wybuch rebelii i jej przebieg były dla Amerykanów zaskoczeniem.

Bunt Jewgienija Prigożyna: "Generał Armageddon" wiedział, ale nie pomógł?

Teraz "New York Times" pisze, że gen. Surowikin, czołowy rosyjski dowódca, zastępca głównodowodzącego siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie, miał rozległą wiedzę na temat planów Prigożyna.

Dziennik cytuje przedstawicieli administracji USA, którzy zapoznali się z amerykańskimi materiałami wywiadowczymi w tej sprawie. Gen. Surowikin był do niedawna głównodowodzącym rosyjskimi siłami na Ukrainie.

Z informacji "New York Times" wynika też, że kilku innych generałów mogło również znać plany Prigożyna.

Pentagon nie komentuje tych doniesień.

- Jest wiele różnych spekulacji, plotek itd. wokół tych wydarzeń. Sądzę, że to jeden z takich przykładów - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie o doniesienia "New York Times".

Czytaj więcej

Gwardia Władimira Putina chce otrzymać czołgi

Gen. Surowikin, określany jako "generał Armageddon" przez rosyjskie media, objął dowodzenie siłami zbrojnymi na Ukrainie w październiku. W styczniu głównodowodzącym rosyjskimi wojskami na Ukrainie został szef Sztabu Generalnego, Walerij Gierasimow, a gen. Surowikin został jego zastępcą.

Po wybuchu buntu Grupy Wagnera gen. Surowikin wzywał najemników do powrotu do baz.

Putin musi obecnie ocenić czy gen. Surowikin pomagał Prigożynowi, a jeśli tak - to jak prezydent Rosji ma na to zareagować

Obecni i byli przedstawiciele administracji USA podkreślają, że Prigożyn nie rozpocząłby swojego buntu, gdyby nie miał poparcia osób z kręgu władzy i kierownictwa armii.

Jeśli generał Surowikin wiedział o planach Prigożyna, byłby to sygnał, że w kierownictwie rosyjskiej armii trwa poważny konflikt.

Zdaniem rozmówców "New York Times" Putin musi obecnie ocenić czy gen. Surowikin pomagał Prigożynowi, a jeśli tak - to jak prezydent Rosji ma na to zareagować. Według byłych przedstawicieli administracji USA Putin może utrzymać gen. Surowikina na stanowisku, jeśli oceni, że generał znał plany Prigożyna ale ostatecznie nie pomógł twórcy Grupy Wagnera. Jak dotąd - jak oceniają analitycy - Putin zamierza obarczyć wyłączną odpowiedzialnością za bunt Prigożyna.

23 czerwca Prigożyn oświadczył, że najemnicy z Grupy Wagnera zostali ostrzelani przez rosyjską armię na polecenie kierownictwa Ministerstwa Obrony Rosji. W związku z tym najemnicy z Grupy Wagnera przekroczyli granicę Ukrainy z Rosją, 24 czerwca rano zajęli Rostów i ruszyli na Moskwę.

Krótki bunt Jewgienija Prigożyna

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski spotkał się z Geertem Wildersem. Rozmawiali m.in. o korupcji na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Gen. Roman Polko wskazuje na kluczową sprawę
Konflikty zbrojne
Medycy pomogą ukraińskim cywilom tuż przy froncie
Konflikty zbrojne
Zachód pozbawia Ukrainę równych szans w starciu z Rosją? Analiza think tanku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski: Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki