Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
MFW wypłaci Ukrainie transzę w wysokości 890 mln dolarów
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził decyzję o przyznaniu Ukrainie kolejnej transzy w ramach rozszerzonego programu finansowania w wysokości 890 mln dolarów. Decyzję w tej sprawie MFW potwierdził w wydanym w czwartek komunikacie. Jednocześnie wskazano, że środki mają na celu wsparcie budżetu Ukrainy. „Pomimo wojny gospodarka Ukrainy wykazuje lepszą odporność niż oczekiwano, po ostrym spadku w 2022 roku. Wzrost PKB został podniesiony do 1-3 proc. w 2023 r., ponieważ popyt krajowy się ożywia, inflacja spada, a rezerwy walutowe są znaczne przy stabilnym kursie walutowym” – czytamy w dokumencie.
Zełenski: Walka z ekobójstwem to jeden z punktów ukraińskiej Formuły Pokoju
W swoim wieczornym przemówieniu, podsumowującym dzień pracy, Wołodymyr Zełenski mówił m.in. o spotkaniu z członkami Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Skutków Wojny, w tym Gretą Thunberg. - Rozmawialiśmy przede wszystkim o rosyjskim zamachu terrorystycznym i ekobójstwie w elektrowni wodnej Kachowka, i ogólnie o pracy grupy, która zajmie się właśnie tymi zagadnieniami, które są bezpośrednio związane z destrukcyjnym wpływem rosyjskiej agresji na przyrodę. Zwalczanie ekobójstw jest jednym z punktów ukraińskiej Formuły Pokoju i musimy realizować każdy z jej punktów, wszystkie aspekty pokoju - mówił prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
- Społeczność międzynarodowa musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie - powiedziała szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Rosja próbuje przekonać ONZ, że to Ukraina planuje „prowokacje” w elektrowni w Zaporożu
Rosja rozesłała list do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenia Ogólnego, w którym przekonuje, że nie planuje wysadzenia elektrowni atomowej w Zaporożu. Zaapelowała też do Sekretarza Generalnego ONZ o „zmuszenie Kijowa do powstrzymania się od prowokacji wobec energetyki jądrowej” - jak ujął na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Wasilij Nebenzia, stały przedstawiciel Rosji w ONZ.
Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, mówiąc elektrowni jądrowej w Zaporożu, przekonywał, że „groźby prowokacji” w jej sprawie są „stałe”. Zdaniem Ukrainy to Rosja planuje doprowadzić do wysadzenia elektrowni, tak jak zrobiła z elektrownią wodną Kachowka.
Ukraina i inne kraje pozwą Iran za zestrzelony samolot
Ukraina, Kanada, Szwecja i Wielka Brytania złożyły pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego w styczniu 2020 roku - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Lot PS752 linii Ukraine International Airlines został przerwany po trafieniu dwoma pociskami, po starcie z lotniska w Teheranie 8 stycznia 2020 r. Zginęło 176 pasażerów.
Premier Hiszpanii przyjedzie na Ukrainę
Szef hiszpańskiego rządu Pedro Sánchez odwiedzi Ukrainę 1 lipca na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy. Do wizyty dojdzie pierwszego dnia hiszpańskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Rosjanie wygrali przetarg na złoża litu w Boliwii
Rosatom zainwestuje 600 milionów dolarów w wydobycie i przetwórstwo litu w Boliwii, która ma największe na Ziemi zasoby tego pierwiastka (24 proc.). Rosyjska inwestycja jest groźna dla przyszłości cywilizowanego świata.
Czytaj więcej
Rosatom zainwestuje 600 milionów dolarów w wydobycie i przetwórstwo litu w Boliwii, która ma największe na Ziemi zasoby tego pierwiastka (24 proc.). Rosyjska inwestycja jest groźna dla przyszłości cywilizowanego świata.
Gen. Skrzypczak: Prigożyn zakładnikiem Putina na Białorusi
- Będzie nim tak długo, jak długo Kreml będzie go potrzebował. A głównym tego wyznacznikiem będzie czas agonii armii wagnerowców” - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
- Jak tylko wagnerowcy znikną z mapy Rosji i pamięć o nich w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości zatrze się w świadomości Rosjan, dni Jewgienija Prigożyna będą policzone - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Rubel wciąż słabnie po marszu Prigożyna na Moskwę
Od tzw. buntu Prigożyna rosyjski rubel nie może się podnieść. Dziś znów osłabł, do blisko stu za euro i 90 za dolara.
Czytaj więcej
Od tzw. buntu Prigożyna rosyjski rubel nie może się podnieść. Dziś znów osłabł, do blisko stu za euro i 90 za dolara.
Systemy ATACMS na Ukrainie? „WSJ”: Blisko decyzji
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone są bliskie podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS - twierdzi dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się m.in. na źródła w administracji USA.
Taktyczne systemy rakietowe ATACMS to pociski ziemia-ziemia o zasięgu około 300 kilometrów - mniej więcej czterokrotnie większym niż zasięg pocisków używanych przez mobilne systemy HIMARS, które Stany Zjednoczone zaczęły wysyłać na Ukrainę w zeszłym roku.
Thunberg po spotkaniu z Zełenskim mówiła o odpowiedzialności Rosji za ekobójstwo
20-letnia Szwedka przebywała w czwartek w Kijowie i uczestniczyła w spotkaniu Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Konsekwencji Wojny z prezydentem Zełenskim.
Czytaj więcej
- Społeczność międzynarodowa musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie - powiedziała szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Szef BBN: Polska wyśle na Litwę kontyngent do ochrony szczytu NATO
Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapowiedział, że Polska wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych specjalnych do ochrony szczytu NATO w Wilnie. Szczyt odbędzie się w dniach 11-12 lipca. Polscy żołnierze będą również realizować ćwiczenia na Litwie.
Andrzej Duda: Bunt Prigożyna pokazał, że Putin nie jest absolutnym jednowładcą
Prezydent RP w rozmowie z wprost.pl został zapytany, czy na jesieni wojna może przejść w nową fazę. - Tego nikt nie wie - odparł Andrzej Duda.
- Konia z rzędem temu, kto przewidział, że w sobotę nastąpi bunt Prigożyna, a potem jego odwrót. Zewnętrznie patrząc, na pewno pokazało to, że Władimir Putin nie jest absolutnym jednowładcą, który decyduje o wszystkim i nic bez jego zgody i kontroli się nie stanie. Ale być może bunt Prigożyna miał inne oblicze wewnątrz na Kremlu - dywagował prezydent.
W BBN narada przed szczytem NATO
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o trwającej naradzie, zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Wilnie. W spotkaniu uczestniczą ministrowie Mariusz Błaszczak, Zbigniew Rau, Jacek Siewiera, Marcin Przydacz i ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski. „Omówione zostaną też wnioski z ostatnich konsultacji sojuszniczych prezydenta w Hadze oraz z wizyty w Kijowie” – poinformowało BBN.
Rosja wyklucza mediację Szwajcarii. „Utraciła neutralność”
Moskwa kategorycznie wyklucza szwajcarską mediację dotyczącą wojny Rosji z Ukrainą, ponieważ Szwajcaria „utraciła neutralność, przystępując do unijnych sankcji wobec Moskwy” - powiedział rosyjski ambasador w Bernie Siergiej Garmonin w rozmowie z gazetą „Le Temps”. - O jakiejkolwiek reprezentacji i pośrednictwie Szwajcarii nie może być mowy. Szwajcaria, jak już zauważyliśmy, niestety utraciła status państwa neutralnego i nie może już pełnić roli mediatora ani przedstawiciela interesów, o czym wielokrotnie informowali rosyjscy urzędnicy - stwierdził ambasador.
- Szwajcaria, oczywiście, tak jak poprzednio planuje przystąpić do 11. pakietu sankcji (UE - red.). Przy takim stanowisku władz szwajcarskich zupełnie niezrozumiałe jest oferowanie mediacji, reprezentacji czy innych usług - dodał.
Rosatom podpisał porozumienie w sprawie wydobycia litu w Boliwii
Należąca do Rosatomu grupa Uranium One i boliwijska państwowa spółka Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) podpisały w czwartek umowę ramową na budowę kompleksu przemysłowego do wydobycia i produkcji węglanu litu w departamencie Potosi w Boliwii. „Wspólny rosyjsko-boliwijski projekt stworzy w Boliwii, kraju o najbogatszych rezerwach litu na świecie, pełny łańcuch produkcyjny – od wydobycia surowców do wytworzenia produktu rynkowego” – czytamy w komunikacie Rosatomu.
Republikański kandydat na prezydenta USA z wizytą na Ukrainie
Informację o wizycie Mike'a Pence'a podała stacja NBC News, zwracając uwagę, że doszło do niej „w newralgicznym momencie wojny, tuż po buncie Grupy Wagnera i śmiertelnym rosyjskim ataku rakietowym na pizzerię w Kramatorsku na Ukrainie”.
Czytaj więcej
Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence złożył w czwartek niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, stając się pierwszym republikańskim kandydatem na prezydenta USA, który spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w czasie kampanii.
Rosjanie podają, że w Kramatorsku zginęło dwóch ukraińskich generałów
W ataku na Kramatorsk zginęło kilkudziesięciu oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym generałowie - twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji. Ukraińskie służby podawały wcześniej, że w wyniku uderzenia dwóch rosyjskich rakiet na Kramatorsk i znajdującą się w pobliżu wieś zginęło 12 osób, a ponad 60 zostało rannych, zaś wśród ofiar były nastolatki.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że w wyniku rakietowego uderzenia na Kramatorsk zginęło dwóch ukraińskich generałów i kilkudziesięciu oficerów. Strona ukraińska podała, że zginęło 12 osób, w tym nastolatki.
Czesi zakazują wszystkim rosyjskim sportowcom udziału w lokalnych zawodach
Na wniosek Ministerstwa Edukacji rząd Czech zgodził się na wprowadzenie zakazu udziału rosyjskich sportowców i drużyn w zawodach i meczach na terytorium Czech. Gabinet poinformował o tej decyzji w komunikacie prasowym wydanym w środę późnym wieczorem. Taki sam zakaz ma dotyczyć również udziału sportowców reprezentujących Republikę Czeską w zawodach na terytorium Rosji.
Rzecznik rządu: Polskie wojsko musi być przygotowane na ”zielone ludziki”
Piotr Muller, rzecznik rządu, mówił w Radiu Plus o ryzykach związanych ze stacjonowaniem części wagnerowców na Białorusi. - Mówimy o gotowości. Żeby w przypadku zagrożenia, które mogłoby się pojawić ze strony Grupy Wagnera, która w tej chwili przemieszcza się na teren Białorusi, żeby nasze wojsko i służby były gotowe do wzmocnienia granicy. Może chodzić nawet o dalej idące wzmocnienie, niż w przypadku największej fali imigracyjnej, która była wywołana przez Łukaszenkę - powiedział polityk PiS.
Muller podkreślił, że zbudowana na granicy z Białorusią zapora „jest na większości odcinków, poza miejscami gdzie jest naturalna, wodna bariera”. - Tu więc nie mówimy o zmianach. Ale są też innego rodzaju umocnienia, które pozwalają na to, żeby potencjalnie zatrzymać jakieś ruchy. Nie chcę tutaj mówić o szczegółach, bo one mają charakter operacyjny i niejawny - zastrzegł.
Zdaniem rzecznika rządu szacunkowe dane mówią o kilku tysiącach wagnerowców, którzy moją pojawić się na Białorusi. - To nie jest mała grupa, tym bardziej, że to jest też grupa dobrze wyposażona, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy. Niczego wykluczyć nie możemy. Lepiej być zabezpieczonym na wariant tzw. zielonych ludzików, czyli takiej typowej dla Rosji aktywności - ocenił.
Wielka Brytania wprowadzi nowe sankcje
Londyn uniemożliwi rosyjskiemu biznesowi dostęp do kancelarii prawnych. A były one bardzo popularne wśród oligarchów i państwowych korporacji Rosji
Czytaj więcej
Wielka Brytania wprowadzi nowe sankcje. Uniemożliwiają rosyjskiemu biznesowi dostęp do kancelarii prawnych. A były one bardzo popularne wśród oligarchów i państwowych korporacji Rosji. Rocznie brytyjskie kancelarie zarabiały na usługach dla Rosjan ponad 70 mln dolarów.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Dwa scenariusze wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Ze słów szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanowa wynika, że po tym, jak zapadnie decyzja o wysadzeniu elektrowni, może do tego dojść "w ciągu kilku minut".
Czytaj więcej
Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, w rozmowie z tygodnikiem "New Statesman" alarmuje, że Rosja "przygotowała i zatwierdziła" plan wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Kartapołow: Prigożyna poinformowano, że Grupa Wagnera nie będzie walczyła na Ukrainie
Przed swym buntem szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odmówił podpisania kontraktu z Kremlem i w rezultacie dowiedział się, że jego najemnicy nie będą brać udziału w walkach na Ukrainie - podał szef komisji obrony w rosyjskim parlamencie gen. Andriej Kartapołow.
Czytaj więcej
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odmówił podpisania kontraktu z Kremlem, wagnerowcy nie będą już brać udziału w walkach na Ukrainie - oświadczył przewodniczący komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej Andriej Kartapołow.
Nie wiadomo co stanie się z licznymi biznesami Jewgienija Prigożyna w Rosji
Przyszłość imperium biznesowego Prigożyna w Rosji jest pod dużym znakiem zapytania. Zwłaszcza, że od lat Prigożyn jest skonfliktowany z gubernatorem Petersburga, Aleksandrem Biegłowem. Rosyjska gazeta "Wiedomosti", powołując się na rozmowy z rosyjskimi ekspertami twierdzi, że jego biznes w Rosji czeka „reorganizacja”. A po nieudanym puczu, jak wynika z tych doniesień, gubernator Biegłow prawdopodobnie otrzyma zielone światło na prowadzenie „antyprigożynowskiej polityki” w mieście.
Czytaj więcej
Restauracje, luksusowe apartamentowce i słynna fabryka trolli. To tylko niewielka część imperium biznesowego Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera, w Rosji.
Rosjanie nadal omijają sprytnie sankcje zachodu
Extreme Networks w zeszłym roku zawiesiła wszelką działalność biznesową w Rosji, ale jej rosyjski prezes nadal robi tam interesy na sprzęcie IT.
Czytaj więcej
Amerykańska firma technologiczna Extreme Networks w zeszłym roku zawiesiła wszelką działalność biznesową w Rosji, aby okazać solidarność z ludnością Ukrainy „żyjącą pod ostrzałem”. Jednak Reuters odkrył, że podczas gdy ta notowana na giełdzie amerykańska firma wycofuje swoją działalność w Rosji, to jej najwyższy rangą menedżer w regionie nie przestał tam robić interesów.
Rosjanie ostrzelali Chersoń. Dwie osoby są ranne
Gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin poinformował, że Rosjanie ostrzelali Chersoń - pociski miały spaść m.in. na budynki mieszkalne, ale też placówkę ochrony zdrowia i szkołę. W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch mężczyzn, w wieku 34 i 51 lat.
Jens Stoltenberg o buncie Jewgienija Prigożyna: Pokazał pęknięcia i podziały w Rosji
- Jest jednocześnie ważne, aby podkreślić, że są to wewnętrzne rosyjskie sprawy i jest za wcześnie, by wyciągać jakieś ostateczne wnioski - mówił sekretarz generalny NATO przed szczytem UE w Brukseli. - To co się liczy dla NATO, to to, że będziemy nadal wspierać Ukrainę - dodał. - Najpilniejsze zadanie to wspierać Ukrainę i zapewniać, że Ukraina zatryumfuje jako suwerenne, niepodległe państwo - podkreślił.
Sondaż: Które państwa Ukraińcy uważają za przyjazne, a które za wrogie?
Z badania wynika, że zmieniło się nastawienie Ukraińców m.in. wobec Niemiec i Chin.
Czytaj więcej
Na Ukrainie krajem najczęściej uważanym za przyjazny jest Polska - wynika z sondażu. Według badania, wzrósł odsetek Ukraińców pozytywnie odnoszących się do Niemiec.
"FT": Gen. Surowikin został zatrzymany
Środowe doniesienia "Moscow Times" o zatrzymaniu gen. Surowikina potwierdził "Financial Times". Dziennik, powołując się na trzy źródła bliskie sprawie twierdzi, że generał został zatrzymany, ale nie jest jasne czy zostanie oskarżony o udział w rebelii Jewgienija Prigożyna, czy ma być tylko przesłuchany.
Rada Najwyższa Ukrainy wypowiedziała umowę z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych
Kreml odsyła pytających o gen. Surowikina do Ministerstwa Obrony Rosji
Dmitrij Pieskow pytany o los generała Siergieja Surowikina, który miał zostać aresztowany, stwierdził, że nie może udzielić na ten temat żadnych informacji i odesłał pytającego do resortu obrony.
Czytaj więcej
- Radzę skontaktować się z Ministerstwem Obrony, to prerogatywa Ministerstwa - tam rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie o to czy zastępca głównodowodzącego siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin, został aresztowany.
Dmitrij Pieskow nie wie, gdzie jest Jewgienij Prigożyn
Rzecznik Kremla pytany o to, czy Jewgienij Prigożyn przebywa obecnie na Białorusi, czy gdzieś indziej odparł: "Nie mam takich informacji".
Ostrzał na północy Ukrainy. Gen. Najew apeluje o ewakuację
"Proszę, wyjedźcie, aby ratować swoje życie!" - zwrócił się do mieszkańców przygranicznych terenów obwodu sumskiego gen. Serhij Najew.
Czytaj więcej
Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew zaapelował do zagrożonych rosyjskim ostrzałem miejscowości w obwodzie sumskim o ewakuowanie się.
Komisja węgierskiego parlamentu odrzuca wniosek o głosowanie ws. zgody na rozszerzenie NATO o Szwecję
Informacje takie przekazuje parlamentarzysta koalicji partii opozycyjnych, cytowany przez agencję Reutera.
MSZ Ukrainy pokazuje zdjęcia zniszczonego Bachmutu
"Rosjanie zmienili (Bachmut) w coś, co ledwo przypomina miasto - ruiny kiedyś pięknego miasta z rozwiniętą infrastrukturą i piękną architekturą" - czytamy na profilu MSZ Ukrainy na Twitterze.
Ok. 140 budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku ataku rakietowego na Kramatorsk
Informacje takie przekazuje lokalna rada miejska. Uszkodzonych miało zostać 18 bloków mieszkalnych i 119 domów.
Wołodymyr Zełenski: Droga do zwycięstwa jest trudna, nie wiadomo, kiedy ją skończymy
Prezydent Ukrainy napisał jednocześnie na Twitterze, że "niezależnie od tego, jak ciernista jest droga do celu, Ukraina będzie zmierzać tą drogą do zwycięstwa". "I nie jest to już tylko marzenie - to rzeczywistość" - dodał.
Troje obywateli Kolumbii rannych w ataku na Kramatorsk
Prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, zapowiedział przekazanie Rosji noty protestacyjnej, po ataku rakietowym na Kramatorsk, w którym rannych zostało troje obywateli Kolumbii. Petro zarzucił Rosji łamanie reguł prowadzenia działań wojennych.
Szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii nie pojawił się publicznie od puczu Prigożyna
Gen. Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, był jednym z "celów" buntu Prigożyna. Jewgienij Prigożyn od miesięcy oskarżał Sztab Generalny i kierownictwo resortu obrony Rosji o to, że instytucje te nie wspierają jego najemników walczących w Sołedarze i Bachmucie, a wręcz sabotują działania Grupy Wagnera m.in. nie dostarczając im potrzebnej amunicji.
Czytaj więcej
Głównodowodzący siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie, szef Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow oraz jego zastępca, gen. Siergiej Surowikin, nie pojawili się publicznie od soboty, gdy najemnicy Grupy Wagnera szli na Moskwę. Pojawiły się za to nieoficjalne doniesienia, że ten drugi został aresztowany.
Na wodach Morza Czarnego jest obecnie pięć rosyjskich okrętów
Jeden z nich uzbrojony jest w pociski Kalibr. Na pokładzie okrętu znajduje się osiem pocisków tego typu, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
Kiedy koniec wojny? Kwaśniewski: Jakieś rozwiązanie musi być położone na stole
Prezydent USA Joe Biden najpóźniej w kwietniu przyszłego roku musi odpowiedzieć swoim wyborcom na kilka zasadniczych pytań: ile jeszcze ta wojna ma trwać, ile ona ma nas jeszcze kosztować i jaki jest w ogóle plan na finał, co ma być po wojnie? - powiedział w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Czytaj więcej
- Jeżeli Władimir Putin pójdzie w czystkę w wojsku, to idzie po polu minowym. Nie wierzę, żeby wojskowi spokojnie czekali, aż będą jechać do Lefortowa - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując w Radiu Zet doniesienia, że aresztowany został rosyjski generał Siergiej Surowikin.
SBU zatrzymała agenta FSB w obwodzie kirowohradzkim
Zatrzymany mężczyzna miał współpracować z FSB przy przygotowywaniu ataków powietrznych na lotniska w obwodzie. Agent miał m.in. zbierać informacje o pozycjach zestawów obrony przeciwlotniczej w rejonie lotnisk.
Korea Południowa przekaże milion dolarów na pomoc ofiarom powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze
Informację taką przekazał MSZ Korei Południowej, cytowany przez agencję Yonhap.
Średnia długość życia w Rosji wzrosła do 73,4 lat
Informacje takie podaje minister zdrowia Federacji Rosyjskiej, Michaił Muraszko. W 2022 roku średnia długość życia wynosiła 72,8 lat. Obecna średnia długość życia w Rosji ma przekraczać tę, którą notowano przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy miało przyjechać 13,081 mln osób
W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy miało przyjechać 29,9 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę miało wyjechać 30,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,236 mln osób.
Rozszerzenie UE o Ukrainę? Szef MSZ Danii komentuje
Minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen odniósł się do sprawy rozszerzenia UE o Ukrainę.
Czytaj więcej
Dania popiera członkostwo Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i państw Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, ale "okoliczności geopolityczne" nie usprawiedliwiają pomijania reform - powiedział "Financial Times" szef MSZ Danii Lars Løkke Rasmussen.
Wiceminister obrony Ukrainy informuje o postępach ukraińskiej kontrofensywy
Z wpisu Hanny Malar wynika, że ukraińska armia kontynuuje działania na trzech kierunkach - melitopolskim, berdiańskim (południe Ukrainy) i bachmuckim (wschód).
Czytaj więcej
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, poinformowała na swoim koncie w serwisie Telegram o przebiegu ukraińskiej kontrofensywy.
W nocy Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża
O rosyjskim ostrzale poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko.
Gubernator obwodu chersońskiego: W ciągu doby trzy osoby ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału
Obwód chersoński został ostrzelany 64 razy w ciągu doby. Na terenie obwodu spadły 342 pociski - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii
Informacje takie przekazuje Mykoła Łukaszuk, szef obwodu dniepropietrowskiego.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęła jedna osoba
O skutkach ostrzału obwodu donieckiego informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Ranne w wyniku ostrzału zostały dwie osoby.
Rosyjski samolot szturmowy zestrzelony nad Ukrainą
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą strącono rosyjski samolot szturmowy Su-25. Ponadto ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 uderzeń powietrznych na zgrupowania wroga i pięć ataków na zestawy przeciwlotnicze oraz jeden na stanowisko dowodzenia. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jeden skład amunicji, 11 jednostek artyleryjskich na pozycjach ogniowych, trzy zestawy obrony przeciwlotniczej, dwie stacje walki radioelektronicznej i jeden inny ważny cel wroga.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 227 780 żołnierzy, 4 038 czołgów, 7 857 pojazdów opancerzonych, 4 116 zestawów artyleryjskich, 627 wyrzutni rakiet, 388 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 308 śmigłowców, 3 513 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 780 pojazdów (w tym cystern), 569 jednostek sprzętu specjalnego.
Chiński koncern Geely wpisany przez Ukrainę na czarną listę firm wspierających Rosję
Koncern jest właścicielem Volvo oraz dostawcą platformy dla polskiego auta elektrycznego Izera.
Czytaj więcej
Chiński koncern Geely, który jest m.in. właścicielem Volvo oraz dostawcą platformy dla polskiego auta elektrycznego Izera został wpisany przez Ukrainę na czarną listę firm wspierających Rosję. Szwedzkie wojsko, podobnie jak władze Goeteborga rozważają bojkot z zakupów modeli Volvo.
Do 12 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Kramatorsk
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że o 4 rano ratownicy znaleźli ciało 12 ofiary ataku rakietowego na Kramatorsk, do którego doszło wieczorem, 27 czerwca. Rannych w wyniku uderzenia dwóch rakiet Iskander w Kramatorsk i znajdującą się w pobliżu wieś, zostało 65 osób.
Sondaż: Tylko co dziesiąty Ukrainiec chce, by Ukraina pozostała państwem niepodległym, ale przyjaznym Rosji
Zamknięte granice, wizy dla Rosjan i kontrole celne. Tak relacje swojego kraju z Rosją widzi niemalże 80 proc. Ukraińców. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony niedawno przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Czytaj więcej
Emocji nad Dnieprem w stosunku do wschodniego sąsiada nigdy nie były tak złe. Bomby wyzerowały dawną przyjaźń - wskazują wyniki sondażu.
Rebelia Jewgienija Prigożyna zastała jego najemników w nie mniej niż dziesięciu afrykańskich krajach
Od 2018 r. Jewgienij Prigożyn zaczął przenosić najemników z Syrii do Afryki, szukając przede wszystkim krajów zagrożonych islamską partyzantką i mających złoża surowców mineralnych (najlepiej złota). Dziś są oni obecni od Madagaskaru po Mali i Sudan. Wszędzie, w zamian za ochronę przed atakami islamistów, chcą praw do eksploatacji złóż. Najmocniej są obecni w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie tworzą nawet ochronę prezydenta.
Czytaj więcej
Kreml boi się w kraju najemników z Grupy Wagnera, ale mimo to bardzo chce, by dalej działali w Afryce.
Władimir Ponomariow: Cała Zaporoska Elektrownia Jądrowa może być zaminowana
– Nie wiemy, jak wygląda faktycznie sytuacja z zaminowaniem całego obiektu. Jednak nie jest ona tak niebezpieczna, jak się ją przedstawia w mediach, ponieważ elektrownia nie pracuje i została odłączona od sieci elektroenergetycznych Ukrainy, a same reaktory są wygaszone - mówi prof. Władimir Ponomariow, rosyjski fizyk, członek rządu premiera Michaiła Kasjanowa.
Czytaj więcej
Władze w Kijowie przygotowują się na plan ewakuacji mieszkańców kilku obwodów, na wypadek gdyby Rosja zdetonowała ładunki wybuchowe w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże.
Przewodnicząca PE: Kontrofensywa Ukrainy jest niezbędna. Czy to oznacza, że szybko przyniesie efekty? Nie
UE ma do odegrania rolę w długim terminie. Powiedziałam to 1 kwietnia 2022 roku i musimy to powtarzać. 11. pakiet sankcji wobec Rosji był dobry, ale wciąż jest wiele dziur i obchodzenie poprzednich 10 pakietów sankcji. UE jest solidna i konsekwentna w poparciu dla Ukrainy. I rozpoczynający się właśnie szczyt, z gościnnym udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, potwierdzi to - zapewnia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Anną Słojewską.
Czytaj więcej
Ukraina potrzebuje członkostwa w UE – mówi Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Gen. Michaił Teplinski miał zostać głównodowodzącym siłami Rosji na Ukrainie
Wybór gen. Michaiła Teplinskiego na faktycznego dowódcę na Ukrainie miałby wynikać z jego popularności wśród rosyjskich żołnierzy i w środowiskach ultranacjonalistycznych. W czasie rebelii Prigożyna Teplinski nie wypowiadał się publicznie.
Czytaj więcej
Pojawiają się doniesienia, że porozumienie wynegocjowane przez Aleksandra Łukaszenkę, które zakończyło zbrojną rebelię Jewgienija Prigożyna w Rosji, nadal nie przybrało ostatecznego kształtu i toczą się negocjacje w jego sprawie - pisze w najnowszym raporcie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjska armia informuje o ataku powietrznym na ukraińskie wojska w rejonie Łymanu
Atak przeprowadzić miały samoloty szturmowe Su-25, które uderzyły na zgrupowanie ukraińskich wojsk przy użyciu pocisków niekierowanych - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Ponadto resort obrony Rosji informuje o zniszczeniu przez śmigłowiec Ka-52 czołgu w tym samym rejonie.
Zachód nie ma pewnych informacji co do tego czy gen. Siergiej Surowikin wspierał czynnie rebelię Prigożyna
Wieczorem "Moscow Times" podał, że były głównodowodzący siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie (od października 2022 roku do stycznia 2023 roku) został aresztowany.
Czytaj więcej
Generał Siergiej Surowikin, aresztowany w środę zastępca głównodowodzącego siłami zbrojnymi Rosji na Ukrainie, sympatyzował z sobotnią rebelią Jewgienija Prigożyna choć nie wiadomo, czy aktywnie ją wspierał - twierdzą zachodnie źródła, na które powołuje się Reuters.
Zełenski: Będziemy kontynuować pracę na rzecz wzmocnienia sankcji przeciw Rosji i jej wspólnikom
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zapowiedział "kontynuowanie pracy na rzecz wzmocnienia sankcji międzynarodowych przeciwko Rosji i jej wspólnikom". - Muszą poczuć, że cena ich terroru tylko się zwiększa. I będziemy kontynuować naszą pracę na forum globalnym, by zapewnić, że międzynarodowe instrumenty zadziałają w ten czy inny sposób, aby ukarać wszystkich rosyjskich terrorystów i samo państwo-agresora - powiedział ukraiński prezydent.
W nocy Rosjanie zaatakowali obwód charkowski z użyciem zestawów przeciwlotniczych S-300
O ataku poinformował Serhij Melnyk, dowódca charkowskiego garnizonu.
Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Rosjanie całkowicie zniszczyli 184 placówki medyczne
Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie całkowicie zniszczyli 184 placówki medyczne, a uszkodzili 1 376 obiektów - podało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE
Przywódcy państw UE mają rozmawiać w trakcie szczytu o sytuacji na Ukrainie, może pojawić się także temat obecnej sytuacji wewnętrznej w Rosji. "Musimy omówić jak dalej wzmacniać międzynarodowe wsparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej" - napisał przewodniczący RE, Charles Michel, zapraszając przywódców państw Unii na szczyt.
Rosyjska armia zaatakowała cele w Syrii
Kontradmirał Oleg Gurinow, zastępca szefa Rosyjskiego Centrum Pojednania Walczących Stron w Syryjskiej Republice Arabskiej, poinformował o zaatakowaniu przez rosyjską armię w Syrii "nielegalnych grup zbrojnych, które planowały ataki na terytorium kontrolowane przez syryjski rząd". Zaatakowane zostały centrum dowodzenia oraz magazyn z bronią. Zginęło 18 bojowników.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że jednostki Grupy Wagnera nadal znajdują się na terytorium Ukrainy.