Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.
Rosyjski samolot zestrzelony patriotami? Ukraina nie potwierdza
Niektóre amerykańskie media twierdziły w piątek, powołując się na swoje źródła, że Ukraina zestrzeliła rosyjski myśliwiec za pomocą amerykańskiego systemu Patriot. Zaprzeczył temu w rozmowie z ukraińską telewizją płk Jurij Ihnat, rzecznik lotnictwa ukraińskiego. - Nie ogłosiliśmy tego. Więc prawdopodobnie trzeba zapytać CNN lub „New York Times”. Kiedy coś zestrzelimy, ogłaszamy to na naszej stronie, na naszych infografikach pojawiają się samoloty lub pociski manewrujące - tłumaczył.
Alarm powietrzny w Kijowie
W stolicy Ukrainy oraz obwodach kijowskim i czernihowskim ogłoszono alert powietrzny. Pojawiają się doniesienia, że nad Kijowem i w jego okolicach działa obrona powietrzna. Kijowska administracja poinformowała o zagrożeniu atakiem przy użyciu dronów.
Ukraiński RPO: Nie będziemy karać za rosyjski paszport, jeśli jest konieczny do przeżycia
Ukraina nie będzie karać obywateli, którzy nie mogli opuścić okupowanych przez Rosję terytoriów i „przyjęli rosyjskie paszporty, aby przeżyć” - zapowiedział Dmytro Łubiniec, ukraiński rzecznik praw człowieka.
- Jeśli z różnych powodów nie możesz wyjechać, a aby przeżyć, musisz mieć rosyjski paszport - weź go i przeżyj. Najważniejsze, że jako państwo nie uznajemy tego paszportu, w żaden sposób nie będziemy karać za samo posiadanie rosyjskiego paszportu u obywatela Ukrainy - mówił Łubiniec w ukraińskiej telewizji. Zastrzegł, że choć „nie ma ani jednej osoby, która zostałaby ukarana za samo posiadanie rosyjskiego paszportu”, to inaczej będzie z kolaborantami. - Za udział we władzach, za sporządzanie list ukraińskich działaczy, ukraińskich dzieci do deportacji – za to będziemy karać - ostrzegł.
Miller: Jeżeli Bruksela zajmie się sprawą rakiety, to Polska po raz kolejny się ośmieszy
Były premier Leszek Miller powiedział, że nie wierzy, by informacja o tym, że rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną i spadła w okolicach Bydgoszczy dotarła do prezydenta Andrzeja Dudy dopiero w kwietniu 2023 r. - Ta informacja dotarła natychmiast, nie tylko do prezydenta, ale także do premiera, do prezesa PiS - dodał europoseł wybrany z list KE.
Czytaj więcej
Oficjalne tłumaczenia w sprawie rosyjskiej rakiety, która spadła pod Bydgoszczą, brzmią jak komunikat o sytuacji na drogach i ostrzeżenie dla kierowców, ale obrona przeciwlotnicza nie może być wrażliwa na warunki pogodowe - mówił w Radiu Zet europoseł Leszek Miller.
Rosja zakazała Obamie i 500 innym Amerykanom wjazdu do kraju
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że Rosja zakazuje wjazdu do kraju pięciuset Amerykanom, w odpowiedzi na sankcje nałożone przez administrację USA. Zgodnie z wydanym komunikatem, zakaz będzie dotyczył nie tylko „znaczących osobistości”, w szczególności byłego prezydenta USA Baracka Obamy, ale także obecnych szefów różnych szczebli władzy wykonawczej Stanów Zjednoczonych. Na liście znajdują się amerykańscy urzędnicy, senatorowie i kongresmeni wybrani w wyborach w listopadzie 2022 r., eksperci i pracownicy ośrodków analitycznych oraz szefowie firm dostarczających broń Ukrainie.
Gen. Załużny rozmawiał z gen. Milleyem
Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, rozmawiał telefonicznie z gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Informacja na ten temat została opublikowana na koncie Załużnego na Telegramie. Rozmowa dotyczyła m.in. „masowych ataków Rosjan dronami i rakietami różnych typów, w szczególności hipersonicznymi Ch-47M2 Kindżał”. „Podziękowałem za zestawy Patriot i zwróciłem uwagę na ich skuteczne działanie. Priorytetem są dodatkowe systemy obrony powietrznej dla wzmocnienia ochrony naszego nieba. Rozmawialiśmy o potrzebie zaopatrzenia w broń i amunicję, w szczególności w pociski dalekiego zasięgu. Umówiliśmy się na współpracę w przyszłości" - czytamy w komunikacie Załużnego.
Ukraina: W Bachmucie „tempo natarcia nieco spadło”
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że na przedmieściach Bachmutu „tempo natarcia Sił Zbrojnych Ukrainy nieco spadło”. Na kierunku tym nadal toczą się „bardzo ciężkie bitwy”. „Wróg nie może wygrać jakością, więc potrzebuje ilości. W szczególności zwiększył obecność wojsk na kierunku Bachmut o kilka tysięcy osób i stara się wykorzystać przewagę w ciężkiej artylerii i liczbie pocisków” – napisała na Facebooku. Według niej wojska rosyjskie kontynuują atak, kosztem „ciężkich strat, nieproporcjonalnie przewyższających straty ukraińskie”.
Ukraińskie lotnictwo dokonało 12 nalotów na miejsca koncentracji wroga
W ciągu ostatniej doby Ukraińcy przeprowadzili 14 nalotów na miejsca koncentracji personelu i sprzętu wojskowego rosyjskich najeźdźców - poinformował w raporcie operacyjnym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W piątek ukraińscy żołnierze zestrzelili też trzy pociski manewrujące Kalibr, 16 irańskich dronów Shahed oraz dwa inne, rozpoznawcze bezzałogowce Rosji. Z kolei oddziały wojsk rakietowych i artylerii trafiły w 1 punkt kontrolny, 6 rejonów koncentracji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, 2 oddziały artylerii na stanowiskach strzeleckich i 6 radioelektronicznych stacji bojowych przeciwnika - poinformował Sztab Generalny.
Wybuchy w pobliżu lotniska w Mariupolu
Wieczorem w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, w szczególności w pobliżu lotniska, doszło do kilku eksplozji - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. O wybuchach donosiły także inne lokalne kanały. Strona rosyjska na razie milczy w tej sprawie.
Szojgu wizytował rosyjskie wojska na Zaporożu
Szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu „dokonał inspekcji wysuniętego stanowiska dowodzenia jednej z formacji grupy wojsk Wostok na kierunku Zaporoże” - poinformowało ministerstwo. Szojgu miał „wysłuchał raportów dowódcy grupy Wostok i oficerów sztabu na temat aktualnej sytuacji, charakteru działań wroga i wykonywania misji bojowych przez wojska rosyjskie na głównych kierunkach taktycznych”.
Zełenski spotka się z Bidenem na szczycie G7
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie G7 w Japonii, gdzie planuje spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. W telewizyjnym wywiadzie przekazał, że prezydenci będą rozmawiać o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla „koalicji myśliwców” i innych kwestiach. - Myślę, że nie tylko ta sprawa, ale także wiele innych kwestii zostanie szczegółowo omówionych. Ale już dziś możemy mówić o utworzeniu koalicji myśliwców, a to wskazuje, że Ukraina bardzo szybko będzie miała wszystko, co niezbędne do ochrony naszego ukraińskiego nieba, do ochrony naszych miast i obywateli - powiedział.
Volkswagen długo się wahał, ale w końcu wycofuje się z Rosji
Europejski producent numer jeden podjął tą decyzję ponad rok po rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie.
Czytaj więcej
Po długotrwałych analizach Volkswagen całkowicie wycofuje się z Rosji. Europejski producent numer 1 podjął tą decyzję ponad rok po rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie.
Zełenski dziękuje Bidenowi za decyzję ws. F-16
„Z zadowoleniem przyjąłem historyczną decyzję Stanów Zjednoczonych i prezydenta Joe Bidena o wsparciu międzynarodowej koalicji myśliwców” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. „To znacznie wzmocni naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznej realizacji tej decyzji na szczycie G7 w Hiroszimie” - dodał ukraiński prezydent.
Wzrósł odsetek Rosjan wyrażających brak zaufania do Putina
Najnowszy sondaż pokazuje, że spadła liczba mieszkańców Rosji uważających, że Władimir Putin dobrze wypełnia swoje obowiązki.
Czytaj więcej
Wzrosła liczba obywateli Rosji, którzy uważają, że Władimir Putin źle sprawdza się na stanowisku prezydenta kraju - wynika z najnowszego sondażu.
Biden zgadza się na szkolenie ukraińskich pilotów na F-16
Prezydent UW Joe Biden powiedział podczas nieoficjalnych rozmów przywódcom państw G7, że Waszyngton wesprze szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, które mogą zostać przekazane Kijowowi. Taką informację podały niemal jednocześnie agencje Associated Press i AFP, powołując się na źródła w Białym Domu. Treningi miałyby rozpocząć się w najbliższych miesiącach, prawdopodobnie w Europie.
Czytaj więcej
Prezydent USA najwyraźniej chciał zdążyć przed przyjazdem w niedzielę na szczyt G-7 w Hiroszimie Wołodymyra Zełeńskiego. Szybkość, z jaką zmienił podejście do myśliwców czwartej generacji zaskoczyła wszystkich.
Łukasz Jasina: Sprawa Wołynia blokuje wiele wspólnych inicjatyw
Zdaniem rzecznika MSZ rzeź wołyńska to „sprawa na tyle ważna, że musi być załatwiana” na poziomie prezydentów.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy w sprawie rzezi wołyńskiej powinien powiedzieć „przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie” - ocenił rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - My Polacy, wzięliśmy jako państwo polskie odpowiedzialność za zbrodnie dokonywane przez nasze państwo na Ukraińcach. Brakuje takiej odpowiedzialności ze strony Ukrainy, choć bardzo wiele rzeczy się zmieniło na lepsze - podkreślił w rozmowie z Onetem.
Kanada rozszerza antyrosyjskie sankcje
Kanada rozszerzyła sankcje wobec Rosji. W opublikowanym na rządowej stronie komunikacie poinformowano, że do listy sankcyjnej dodano łącznie ponad 70 Rosjan i podmioty prawne z Rosji.
Dzieła sztuki z Ukrainy znalazły schronienie na Zamku Królewskim w Warszawie
Na Zamek w Warszawie przybyło 38 dzieł sztuki z Ukrainy. Narodowe Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy. Pracownicy muzeum stanęli wobec konieczności szczególnej ochrony zbiorów. Zamek Królewski w Warszawie w odpowiedzi na apel kijowskich muzealników wystąpił z inicjatywą zabezpieczenia tej kolekcji w swoich murach na czas wojny.
Czytaj więcej
Zamek Królewski w Warszawie udzielił schronienia cennej kolekcji dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
117 tys. nowych rosyjskich żołnierzy. Miedwiediew ujawnił dane
Od 1 stycznia do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przyjęto ponad 117 tys. żołnierzy kontraktowych i ochotników - poinformował Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa, były prezydent i premier Rosji.
Zełenski: Większość represjonowanych na Krymie to muzułmanie
W składzie ukraińskiej delegacji na szczyt Ligi Państw Arabskich w Dżuddzie znalazł się Mustafa Dżemilew, przywódca Tatarów Krymskich.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział arabskim przywódcom w Arabii Saudyjskiej, że „wśród nich” są tacy, którzy „przymykają oczy” na cierpienia Ukrainy. Wezwał ich do „uczciwego spojrzenia” na kwestię rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Prezydent Gruzji krytykuje wznowienie połączeń z Rosją
„Pomimo sprzeciwu Gruzinów, Rosja wylądowała swym niepożądanym samolotem w Tbilisi” - napisała na Twitterze prezydent Gruzji Samole Zurabiszwili w dniu, kiedy wznowione zostały połączenia z Rosji do Gruzji. Zurabiszwili już wcześniej krytykowała ten krok. Kilka dni temu wznowienie lotów nazwała „rosyjską prowokacją” i oceniła, że „wznowienie bezpośrednich lotów i zniesienie ograniczeń wizowych jest niedopuszczalne tak długo, jak długo Rosja będzie kontynuować agresję na Ukrainę i okupować nasze (gruzińskie) terytorium”.
Pożar hotelu w centrum Królewca
Straż pożarna gasi pożar w hotelu Marton przy ulicy Bohdana Chmielnickiego - poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu królewieckiego. Jak przekazano w komunikacie, obszar pożaru „powiększył się do 300 metrów kwadratowych”. Przyczyny pożaru są ustalane.
Władimir Putin mówi, że wielonarodowy charakter jest siłą Rosji
Według Putina przeciwnicy Rosji chcą podzielić jego kraj na dziesiątki małych bytów państwowych (Rosja jest Federacją - składa się z 89 podmiotów federalnych, w tym z okupowanego nielegalnie Krymu i nielegalnie okupowanych obwodów zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego). - Jest jasne dlaczego, chcą podporządkować sobie je (państwa powstałe w wyniku rozpadu Rosji - red.) swojej woli, wykorzystać, użyć we własnym, samolubnym interesie. Nie mają innych celów - oświadczył rosyjski prezydent.
Czytaj więcej
Kulturowa i narodowa różnorodność Rosji nie jest jej słabością, lecz siłą - oświadczył prezydent Rosji, Władimir Putin.
Czechy: Rosja zapłaci czynsz za trzy lata wstecz
Gabinet premiera Petra Fiali anulował rozporządzenia komunistycznych rządów o bezpłatnym wynajmie Związkowi Sowieckiemu szeregu nieruchomości i chce naliczyć za nie Rosji czynsz za trzy lata wstecz. Moskwa grozi odwetem.
Czytaj więcej
Gabinet premiera Petra Fiali anulował rozporządzenia komunistycznych rządów o bezpłatnym wynajmie Związkowi Sowieckiemu szeregu nieruchomości i chce naliczyć za nie Rosji czynsz za trzy lata wstecz. Moskwa grozi odwetem.
Sankcje Wielkiej Brytanii zabolą Rosatom, Kałasznikowa i oligarchów
Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na rosyjskie firmy i obywateli. Uderzają w Rosatom, koncerny i banki oligarchów, we właścicieli i kierownictwa koncernu Kałasznikow, Gazprom nieft i Transnieft, czy okupacyjne władze elektrowni w Zaporożu.
Czytaj więcej
Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na rosyjskie firmy i obywateli. Uderzają w Rosatom, koncerny i banki oligarchów, we właścicieli i kierownictwa koncernu Kałasznikow, Gazprom nieft i Transnieft, czy okupacyjne władze elektrowni w Zaporożu.
Głowica rakiety znalezionej pod Bydgoszczą została wykonana z betonu
- Zakładam, że ta głowica w takiej formie została w tej rakiecie zainstalowana po to, żeby ten starszy model rakiety mógł dezorientować ukraińską obronę przeciwlotniczą, nie zawierając żadnej aktywnej wybuchowej głowicy - mówił w RMF FM szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot.
Czytaj więcej
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oświadczył, że znaleziona została głowica z rakiety, która w grudniu 2022 r. spadła w Zamościu pod Bydgoszczą. Dodał, że głowica jest badana przez "odpowiednie instytucje".
Patruszew: USA brały udział w przygotowaniach do zabójstw na terenie Rosji
- Stwarzając nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Rosji, tuczony przez Anglosasów neonazistowski reżim w Kijowie przerzucił działania terrorystyczne na terytorium naszego kraju - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, na spotkaniu w Syktywarze.
Czytaj więcej
Waszyngton koordynował zabójstwa Darii Duginy i Maksyma Fomina (właśc. Władlen Tatarski), a także próbę zabójstwa Zachara Prilepina - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej mówi o podwyższonym poziomie promieniowania w Polsce
Zdaniem Nikołaja Patruszewa jest to efekt niszczenia na Ukrainie dostarczanej ukraińskiej armii przez Zachód amunicji ze zubożonym uranem.
Czytaj więcej
Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na spotkaniu w Syktywarze mówił, że "w stronę Europy zmierza radioaktywna chmura".
Na terenach graniczących z Ukrainą i w okupowanych częściach Ukrainy Rosjanie wznieśli tysiące nowych struktur obronnych
Informację o ukończeniu fortyfikowania granic Rosji z Ukrainą oraz terenów okupowanych przez Rosję, przedstawił premier Rosji, Michaił Miszustin. Ze słów premiera Rosji wynika też, że rosyjski rząd przeznaczył też dodatkowe fundusze na zakup środków do zwalczania dronów.
Na szczycie G7 w Hiroszimie będzie rozmowa na temat zachodnich myśliwców dla Ukrainy
O tym, że członkowie G7 będą rozmawiać o ewentualnych dostawach myśliwców dla Ukrainy w czasie szczytu w Japonii, mówił na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.
Miller: Duda nie może zapominać, że jest prezydentem Polski, a nie Ukrainy
Dobrze, że Polska wspiera Ukrainę uzbrojeniem. ale przy okazji Polska nie może być rozbrajana - ocenił były premier Leszek Miller, proszony w Radiu Zet o komentarz do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił, że Polska przekazała Ukrainie "właściwie niespotykane ilości uzbrojenia".
Czytaj więcej
- Jeżeli Polska jest rozbrajana, to kto w takim razie powinien dbać o to, żeby Polska nie była rozbrajana? - powiedział były premier Leszek Miller, komentując w Radiu Zet niedawną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o pomocy wojskowej Polski dla Ukrainy.
Zełenski przyleciał do Arabii Saudyjskiej
W bliskowschodnim kraju prezydent Ukrainy weźmie udział w szczycie Ligi Arabskiej.
Kreml: Jeśli UE nie będzie kupować naszych diamentów, znajdą się inni kupcy
Wobec zapowiedzianego przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela, ograniczenia importu rosyjskich diamentów przez kraje UE, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że "jak pokazuje praktyka z innymi towarami, z innymi produktami, jeśli gdzieś przestaje się je kupować, gdzieś indziej zaczyna się je kupować".
Pierwszy, od 2019 roku, samolot pasażerski z Moskwy wykonał bezpośredni lot do Tbilisi
Tym samym wznowione zostało kursowanie samolotów pasażerskich między stolicami Rosji i Gruzji.
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, informuje o ostrzale z terytorium Ukrainy
Ostrzelany miał zostać rejon korieniewskij, na który spadło - jak pisze Starowojt - osiem pocisków. W wyniku ostrzału uszkodzona została linia wysokiego napięcia oraz ogrodzenie podstacji energetycznej. Trzy wsie zostały pozbawione prądu.
Minister obrony Rosji pojawił się na okupowanej Ukrainie
Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, odwiedził strefę działań wojennych na Ukrainie, wizytując wysunięte stanowisko dowodzenia Wschodniego Zgrupowania Wojsk w okupowanej części obwodu zaporoskiego - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Podczas spotkania z kadrą dowódczą Szojgu miał "polecić aktywnie prowadzić rozpoznanie, aby ujawniać plany wroga z wyprzedzeniem i przeciwdziałać ich wdrożeniu".
Resort obrony Wielkiej Brytanii pisze o znaczeniu aktu sabotażu kolei na Krymie
"Półwysep Krymski odgrywa kluczową rolę zarówno pod względem psychologicznym, jak i logistycznym, w umożliwieniu prowadzenia wojny na Ukrainie przez Rosję" - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
Wykolejenie pociągu w pobliżu Symefropola, na okupowanym Krymie, w wyniku działań partyzanckich, zablokowało jedyną drogę kolejową do okupowanego portu w Sewastopolu, siedziby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - zauważa brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie.
Na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie Zełenski spotka się z premierem Indii
Informacje takie przekazuje kanał CNN-News 18. Będzie to pierwsze spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Narendrą Modim od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. Indie, jak dotąd, nie potępiły Rosji za agresję przeciw Ukrainie i nie przystąpiły do zachodnich sankcji przeciw Rosji.
Polska walczy z Gazpromem. Chce zaległych miliardów
EuRoPol Gaz wystąpił do arbitrażu przeciw Rosjanom z żądaniem o zapłatę łącznie ponad 6,2 mld zł z tytułu opłat za przesył gazu ziemnego polskim odcinkiem rurociągu Jamał-Europa w latach 2006-2009 i opłat za transport, który miał być realizowany do 2045 r.
Czytaj więcej
EuRoPol Gaz wystąpił do arbitrażu przeciw Rosjanom z żądaniem o zapłatę łącznie ponad 6,2 mld zł z tytułu opłat za przesył gazu ziemnego polskim odcinkiem rurociągu Jamał-Europa w latach 2006-2009 i opłat za transport, który miał być realizowany do 2045 r.
Szef MSZ Ukrainy przebywa z roboczą wizytą w Portugalii
Dmytro Kułeba spotka się w Portugalii z szefem MSZ tego kraju, Joao Gomesem Cravinho oraz minister obrony, Heleną Carreiras. Tematem będzie m.in. dalsze wsparcie militarne Ukrainy.
Wiceminister obrony Ukrainy przyznaje, że Rosjanie uzyskują pewne zdobycze w Bachmucie
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy poinformowała w piątek, że Rosjanie starają się odzyskać pozycje stracone w ostatnich dniach wokół Bachmutu, ale Ukraińcy odpierają ich ataki. Malar dodała, że w samym Bachmucie Rosjanie czynią pewne postępy, ale jeszcze nie kontrolują całego miasta.
Australia dodała Rosnieft do listy podmiotów objętych sankcjami
Rosyjski koncern działający w branży petrochemicznej Rosnieft został dodany przez Australię do listy podmiotów z Rosji objętych sankcjami. Australia objęła też sankcjami m.in. spółkę z branży hutniczej i górniczej Severstal oraz pięć rosyjskich banków.
Ukraińskie drony nad Krymem
Siergiej Aksjonow, stojący na czele okupacyjnych władz Krymu twierdzi, że Rosjanie zestrzelili nad okupowanym przez Rosję od 2014 półwyspem cztery ukraińskie drony.
Rosjanie spodziewają się ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową?
Nowe linie okopów mają być kopane przez Rosjan wokół Enerhodaru, Rosjanie rozmieszczają też w tym rejonie kolejne pola minowe. Kamery monitoringu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej miały zostać skierowane na północ, w stronę kontrolowanego przez Ukraińców brzegu Dniepru, skąd może nadejść ofensywa.
Czytaj więcej
W ostatnich tygodniach rosyjscy żołnierze umacniali swoje pozycje obronne w i wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południowej Ukrainie, przed przewidywaną ukraińską kontrofensywą - podaje Reuters, powołując się na czterech świadków.
Ołeksij Daniłow potwierdza: Zełenski przyleci do Hiroszimy
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, Ołeksij Daniłow, potwierdził, że prezydent Wołodymyr Zełenski w weekend przyleci do Japonii, by osobiście wziąć udział w szczycie G7 w Hiroszimie. Wcześniej nieoficjalną informację o podróży Zełenskiego do Hiroszimy podał Bloomberg.
Premier Rosji, Michaił Miszustin, złoży 23-24 maja oficjalną wizytę w Chinach
W czasie wizyty w Chinach Miszustin spotka się z Xi Jinpingiem i premierem Chin, Li Qiangiem. Tematem rozmów będzie współpraca Rosji i Chin "w zakresie handlu i gospodarki. Szczególna uwaga ma być poświęcona współpracy w zakresie przemysłu, energetyki, infrastruktury transportowej, rolnictwa i innych obszarach" - podaje strona rosyjska. Miszustin ma też odwiedzić Szanghaj, gdzie zabierze głos na chińsko-rosyjskim forum biznesowym.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 11,958 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 23,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22,4 tys. osób, a od 24 lutego - 10,164 mln osób.
Ihnat: Pracę obrony przeciwlotniczej można uznać za udaną
Wojska rosyjskie w nocy zaatakowały z kilku kierunków. Z okrętów z Morza Czarnego wystrzelono pociski, z północy i południa - drony Shahed. Nie wszyscy zestrzelili dziś cele, ale i tak pracę obrony przeciwlotniczej można uznać za udaną - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat dodając, że Rosjanie wystrzelili w nocy 6 pocisków manewrujących Kalibr i 22 drony uderzeniowe.
Kilkanaście miejscowości ostrzelanych w obwodzie zaporoskim
W ciągu doby wojska rosyjskie ostrzelały 17 przyfrontowych miejscowości w obwodzie zaporoskim, głównie za pomocą artylerii. Jedna osoba została ranna w stopniu niewymagającym hospitalizacji - podał szef władz lokalnych Jurij Małaszko.
Od początku wojny zginęło 482 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 482 dzieci, a 979 zostało rannych.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 201 760 żołnierzy, 3 777 czołgów, 7 377 pojazdów opancerzonych, 3 210 zestawów artyleryjskich, 564 wyrzutnie rakiet, 319 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 769 bezzałogowych statków powietrznych, 1 011 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 083 pojazdy (w tym cysterny) i 419 jednostek sprzętu specjalnego.
Prokuratura Krajowa przejmuje śledztwo ws. rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą
Incydent z rakietą ma być włączony do dużego śledztwa ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety Ch-55 odnalezionej w okolicach Bydgoszczy zostało odebrane wojskowym prokuratorom i przejęte przez Prokuraturę Krajową - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM.
W wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w ciągu doby zginęło dwóch cywilów
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w ciągu ostatniej doby rannych zostało dziewięć osób.
Obwód chersoński ostrzelany 57 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w ciągu doby na obwód chersoński spadło 287 pocisków. W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono 16 dronów-kamikadze
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła też trzy pociski Kalibr - podaje dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Rosjanie mieli wysłać przeciwko celom na Ukrainie 22 drony Shahed i sześć pocisków Kalibr.
Jedna osoba ciężko ranna w wyniku nocnego ataku na Krzywy Róg
Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, zamieścił na swoim kanale w serwisie Telegram zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ataku na Krzywy Róg. W wyniku ataku ciężko ranna została 64-letnia kobieta. Obrażeń doznał też 45-letni mężczyzna.
Nad ranem Rosjanie zaatakowali z powietrza obwód lwowski
Między 4 a 5 rano nad obwodem lwowskim pojawiły się drony-kamikadze Shahed. Maksym Kozicki, gubernator obwodu poinformował o aktywności obrony przeciwlotniczej. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że atak nie pociągnął za sobą żadnych ofiar.
Bloomberg: Zełenski przyleci na szczyt G7 do Japonii amerykańskim samolotem wojskowym
Przed wizytą w Japonii Wołodymyr Zełenski ma wylądować w Arabii Saudyjskiej i wziąć udział w szczycie Ligi Arabskiej.
Czytaj więcej
Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, przyjedzie do Hiroszimy, by osobiście wziąć udział w szczycie G7 - poinformował Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Po kilku godzinach informacja ta została potwierdzona.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Siedem uderzeń powietrznych ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
Lotnictwo Sił Powietrznych Ukrainy w ciągu doby przeprowadziło siedem uderzeń na zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego. Nad Ukrainą strącono też 21 pocisków manewrujących i osiem bezzałogowych statków powietrznych. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy jednostki rosyjskiej artylerii na pozycjach ogniowych, zestaw przeciwlotniczy oraz siedem stacji walki radioelektronicznej i radiolokacyjnej.
Ukraina: Gdyby wybory odbyły się w październiku, tylko partia Zełenskiego bez problemu przekroczyłaby próg wyborczy
Z przeprowadzonych w ostatnich miesiącach sondaży wynika, że największym poparciem Ukraińców cieszy się partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu (32-proc.) oraz nieistniejąca partia wojskowych, na czele z dowódcą ukraińskiej armii Wałerijem Załuznym (26 proc.). Na spore poparcie może liczyć partia 24 sierpnia wolontariusza i prezentera Serhija Prytuły (odszedł z partii Głos) oraz partia Azow, która formalnie nie istnieje, ale nawiązuje do nacjonalistycznego pułku „Azow”.
Czytaj więcej
W Europie padają pomysły, by Ukraina jednak przeprowadziła jesienne wybory parlamentarne. W Kijowie przypominają o stanie wojennym.
Badanie: 46 proc. Amerykanów chce ograniczyć pomoc dla Ukrainy do roku–dwóch lat
Tylko 12 proc. Amerykanów (8 proc. republikanów i 19 proc. demokratów) uważa, że amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy jest zbyt mała.
Czytaj więcej
Tylko 38 proc. Amerykanów chce, aby ich kraj wspierał Kijów tak długo, jak to konieczne. 18 proc. sądzi, że Rosja musi oddać Krym.
Minister obrony Wielkiej Brytanii: Ukraińcy używają już pocisków Storm Shadow
- Wszystko, co mogę potwierdzić, to że użyto ich z powodzeniem, taką informację uzyskałem od Ukraińców i jestem zadowolony, ponieważ pomaga to im bronić swojego kraju - powiedział Ben Wallace w kontekście użycia przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu powietrze-ziemia Storm Shadow.
Czytaj więcej
Ben Wallace, brytyjski minister obrony, w rozmowie z CNN potwierdził, że Ukraińcy używają już w walce pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow, o zasięgu ok. 250 km.
W Hiroszimie rozpoczyna się szczyt G7, w czasie którego spodziewane jest zaostrzenie sankcji wobec Rosji
Celem państw grupy G7 jest uszczelnienie już obowiązujących sankcji, tak, aby Rosja nie mogła ich obchodzić za pomocą państw trzecich, a także objęcie sankcjami dóbr, które Rosja wykorzystuje do prowadzenia wojny. Państwa grupy G7 chcą też nadal zmniejszać zależność od importu surowców energetycznych z Rosji i odciąć Moskwę od międzynarodowego systemu finansowego - wylicza Reuters.
Czytaj więcej
W japońskiej Hiroszimie rozpoczyna się szczyt grupy G7, w czasie którego spodziewane jest ogłoszenie nowych sankcji wobec Rosji, prowadzącej agresję zbrojną przeciw Ukrainie.
Rosyjska agencja TASS informuje o ostrzale Doniecka przez Ukraińców
W kierunku okupowanego miasta ukraińska armia miała wystrzelić osiem pocisków z wyrzutni rakiet Grad.
Czytaj więcej
W nocy z 18 na 19 maja w Kijowie dwukrotnie ogłaszany był alarm powietrzny (pierwszy obejmował niemal całą Ukrainę, drugi - zachodnie obwody kraju i stolicę).
Ukraińska armia osiąga sukcesy w walkach w rejonie Bachmutu
W samym mieście Ukraińcy utrzymują się już tylko na zachodnich obrzeżach, ale na północ i południe od Bachmutu spychają rosyjskie jednostki osłaniające flanki zgrupowania walczącego o Bachmut.
Czytaj więcej
Zarówno ukraińska armia, jak i Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, informowały w czwartek o wycofywaniu się rosyjskich jednostek z pozycji zajmowanych wokół Bachmutu.
W nocy eksplozje rozległy się w Krzywym Rogu i obwodzie czernihowskim
Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Roku apelował do mieszkańców, aby nie umieszczali w internecie żadnych filmów ilustrujących sytuację w mieście.
Mieszkaniec obwodu chersońskiego skazany na 15 lat więzienia za kolaborowanie z Rosjanami
Ukraińska prokuratura generalna podaje, że 44-letni mieszkaniec obwodu chersońskiego został skazany na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia, za to, że w czasie tymczasowej okupacji przez Rosjan wsi, w której mieszkał 44-latek, mężczyzna podjął współpracę z Rosjanami i informował ich o tym, którzy mieszkańcy wsi sprzyjają Ukrainie, a następnie uczestniczył w przeszukaniach domów tych osób.
Obrona przeciwlotnicza zniszczyła wszystkie cele powietrzne na podejściu do Kijowa
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że w czasie dziesiątego ataku na Kijów, do którego doszło w maju, Rosjanie wysłali w kierunku Kijowa drony-kamikadze Shahed. Rosjanie mieli wysyłać drony w kilku falach, by - jak pisze Kijowska Miejska Administracja Wojskowa - wyczerpywać obronę przeciwlotniczą.
W Kijowie i ośmiu zachodnich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Charles Michel na szczycie G7: UE będzie chciała ograniczyć handel rosyjskimi diamentami
Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, w czasie konferencji prasowej przed szczytem G7 zapowiedział, że Unia Europejska podejmie kroki mające na celu ograniczenie handlu rosyjskimi diamentami. - Rosyjskie diamenty nie są wieczne - powiedział Michel. Przewodniczący RE mówił też, że podjęte zostały kroki, które mają na celu kontrolowanie wdrażania sankcji przeciw Rosji i dalsze wspieranie Ukrainy. Wcześniej brytyjski premier, Rishi Sunak ogłosił, że wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów, miedzi, niklu i aluminium do Wielkiej Brytanii.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 maja doszło do kolejnego ataku rakietowego Rosji na Kijów.