Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 maja doszło do 10 w maju ataku powietrznego na Kijów - tym razem przy użyciu dronów-kamikadze.
Amerykanie sami najbardziej popularnych myśliwców świata Ukrainie nie dostarczą. Jednak nie będą już stawiali oporu przed ich przekazaniem Ukraińcom przez europejskich aliantów. Zgodzą się także na rozpoczęcie w na razie jeszcze nie sprecyzowanym miejscu w Europie szkolenia ze sterowania F-16 ukraińskich pilotów. Wszystko to, zdaniem CNN, oznajmił już w pierwszym dniu rozmów w Hiroszimie w piątek przywódcom pozostałych sześciu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata Joe Biden.
Zwrot jest radykalny. Jeszcze w połowie tego tygodnia Biały Dom twardo sprzeciwiał się dostarczeniu przez USA czy kogokolwiek innego maszyn, które mogą rozstrzygnąć o tym, kto będzie kontrolował ukraińską przestrzeń powietrzną.
Czytaj więcej
Biały Dom nałożył nowe sankcje i ograniczenia eksportowe na 71 firm z Rosji, Kirgistanu i Armenii. Wszystkie związane są z rosyjskim sektorem zbrojeniowym.
Wielka Brytania, podobnie jak Francja czy Niemcy nie ma F-16. Jednak to brytyjski premier Rishi Sunak razem ze swoim holenderskim odpowiednikiem Mark Rutte zainicjowali budowę „międzynarodowej koalicji na rzecz F-16”. Szereg krajów, w tym Polska, Holandia, Belgia czy Portugalia zasygnalizowały, że mogłyby przekazać Ukraińcom te myśliwce.