Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Euractiv: Wewnętrzna notatka UE szacuje straty żołnierzy ukraińskich na 13 000
Wewnętrzna notatka UE sugeruje, że Ukraina straciła 13 000 żołnierzy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę - poinformował Euractiv. Dodatkowe 35 000 ukraińskich żołnierzy zostało rannych w akcji.
Zełenski nakłada sankcje na 41 osób, które pomogły Rosji kontrolować Zaporiżstal
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na 13 osób i 28 podmiotów prawnych, które pomogły Rosji w utrzymaniu kontroli nad Zaporiżstalem (ukraiński producent stali).
„Dzisiaj jest dzień sankcji. Jest kilka pakietów sankcji i podpisałem odpowiednie dekrety. Pierwszy pakiet sankcji dotyczy Zaporiżstalu. Dekretem nałożyłem środki ograniczające na 13 osób fizycznych i 28 podmiotów prawnych, z pomocą których Rosja utrzymała kontrolę nad przedsiębiorstwem i zaszkodziła naszej gospodarce” – powiedział Zełenski.
Część okupowanego przez Rosję Melitopola bez prądu po eksplozjach
Część okupowanego miasta Melitopol jest pozbawiona prądu po piątkowej eksplozji – poinformowała rosyjska administracja.
Ukraiński burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow, którego nie ma w mieście, powiedział, że eksplozja była tak silna, że dotknęła „wschodnie i północne dzielnice miasta, a nawet sąsiednie wsie”.
Analitycy wojskowi uważają, że Ukraina próbuje atakować cele wokół południowo-wschodniego miasta w obwodzie zaporoskim przed potencjalną kontrofensywą.
The Times: Były szef mołdawskiej policji oskarżony o współpracę z Rosją w celu obalenia rządu
Rzecznik mołdawskiego rządu stwierdził, że były szef policji Gheorghe Cavcaliuc rzekomo współpracował z Moskwą w celu „rekrutacji byłych policjantów do grupy paramilitarnej„ chroniącej ”fałszywe demonstracje przeciwko rządowi”.
Kancelaria Prezydenta zaprzecza, by Zełenski chciał wystąpić na Eurowizji
„Kancelaria Prezydenta Ukrainy nie skontaktowała się z organizatorami Konkursu Piosenki Eurowizji z propozycją wygłoszenia przez Wołodymyra Zełenskiego wirtualnego przemówienia podczas finału lub na jakimkolwiek innym etapie konkursu” – powiedział rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Siergiej Nikiforow.
Rosja próbowała zniszczyć system Patriot na Ukrainie
Próba nie powiodła się
Czytaj więcej
Rosja w zeszłym tygodniu próbowała zniszczyć amerykański system obrony powietrznej Patriot na Ukrainie za pomocą pocisku hipersonicznego - powiedziało CNN dwóch amerykańskich urzędników.
Daniłow: Ukraina chciałaby odzyskać swoje ziemie „do zimy”, ale nie wyznaczy terminu
Ukraina chciałaby wyzwolić wszystkie okupowane terytoria przed zimą. Może to jednak wymagać kilku operacji kontrofensywnych, więc Ukraina nie wyznaczy limitu czasowego - powiedział w rozmowie z azerbejdżańską gazetą Report Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Dodał, że ostateczny plan wyczekiwanej ukraińskiej kontrofensywy wciąż wymaga zatwierdzenia.
- Wojsko ma kilka opcji, a która z nich zostanie wykorzystana w danej operacji, zależy od wielu czynników. Jeśli ktoś mówi, że zna miejsce akcji, to kłamie, bo to będzie znane dopiero po zatwierdzeniu przez Naczelnego Wodza – powiedział Daniłow.
- Chcemy, żeby do zimy wojna się całkowicie skończyła… […] Mamy ogólny plan wyzwolenia wszystkich naszych terytoriów z rąk terrorystów, którzy nas zaatakowali. Jedynym pytaniem jest czas. To, czy będzie jedna operacja, czy kilka, zależy od wielu okoliczności - powiedział ukraiński polityk.
Francuski sprzedawca alkoholu kończy działalność w Rosji
Francuska firma Pernod Ricard, jeden z największych na świecie sprzedawców alkoholu, ogłosiła 12 maja, że kończy działalność w Rosji.
Niektóre z głównych marek, którymi handluje Pernod Ricard, to whisky Jameson, wódka Absolut i gin Beefeater.
Zgodnie z komunikatem prasowym Pernod Ricard zaprzestanie również dystrybucji swoich produktów w Rosji, co „zajmie kilka miesięcy”.
Od początku wojny na Ukrainie zginęło 480 dzieci
Co najmniej 968 dzieci zostało rannych.
Zełenski podpisał dekret odstąpieniu Ukrainy od memorandum o ochronie granic
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odstąpieniu Ukrainy od memorandum o współpracy w ochronie granic państwowych z Białorusią i Rosją, podpisanego dnia 15 kwietnia 1994 r. w Odessie.
Dokument został opublikowany na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy.
Putin: Nigdy nie odmawiałem podążania ścieżką dyplomatyczną
W rozmowie telefonicznej z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrylem Ramaphosą Putin powiedział, że popiera propozycję prezydenta RPA dotyczącą zaangażowania afrykańskich przywódców w proces pokojowy.
Powtórzył też ofertę bezpłatnych dostaw rosyjskiego zboża i nawozów do krajów afrykańskich.
USA nie zmieniły zdania ws. przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
- Nic się nie zmieniło po decyzji Londynu o dostawie Storm Shadow - powiedział John Kirby,
Łukaszenko dostał zaproszenie na szczyt w sprawie Celów Zrównoważonego Rozwoju
„Jestem przekonany, że doświadczenie Białorusi w organizowaniu efektywnej pracy na szczeblu krajowym w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju będzie interesujące i przydatne dla wielu innych państw członkowskich ONZ. Oczywiście chętnie podzielimy się tym podczas Szczytu” -napisał Łukaszenko w liście do sekretarza generalnego ONZ.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko otrzymał zaproszenie od sekretarza generalnego ONZ do udziału w Szczycie w sprawie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). W odpowiedzi zapewnił, że Białoruś będzie "godnie uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu".
Putin żąda ograniczenia wypływu ludzi z Rosji
Podpisał dekret.
Czytaj więcej
12 maja Władimir Putin podpisał odpowiedni dekret, który ma zmienić koncepcję polityki migracyjnej Federacji Rosyjskiej
Cypr i Malta cofnęły "złote paszporty" dziesiątkom obywateli Rosji i Białorusi, objętych sankcjami UE
Według "Der Spiegel" Cypr odebrał obywatelstwo dziewięciu rosyjskim oligarchom i 34 członkom ich rodzin, a władze maltańskie odebrały paszporty dwóm kolejnym osobom.
Eksplozje w Ługańsku
Fakt eksplozji potwierdzają rosyjscy blogerzy wojskowi. Według ich niezweryfikowanych informacji jest to ługańska fabryka maszyn i magazyn ropy.
Czytaj więcej
W piątek po południu w Ługańsku, położonym daleko od linii frontu na terytorium kontrolowanym przez Rosję, doszło do dwóch potężnych eksplozji.
740 alarmów przeciwlotniczych w Kijowie od początku wojny
Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę w lutym 2022 w Kijowie 740 razy zawyły syreny alarmowych - poinformowało Ministerstwo Obrony 12 maja.
Według Ministerstwa Obrony, alarmy trwały łącznie 851 godzin i 38 minut, czyli ponad 35 dni.
Jednak dzięki pracy obrony powietrznej „ani jeden pocisk, ani dron nie osiągnął celu” w Kijowie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - przekazało Ministerstwo Obrony.
Ropa z Rosji popłynie Przyjaźnią na Węgry, do Czech i Słowacji
Celny strzał Brukseli, na wniosek Polski i Niemiec. W 11 pakiecie antyrosyjskich sankcji ma się znaleźć oficjalne zatrzymanie transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Wyjątkiem będą Węgry, Czechy i Słowacja. Otrzymują ropę południową nitką rurociągu, która przebiega przez Ukrainę.
Czytaj więcej
Celny strzał Brukseli, na wniosek Polski i Niemiec. W 11 pakiecie antyrosyjskich sankcji ma się znaleźć oficjalne zatrzymanie transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Wyjątkiem będą Węgry, Czechy i Słowacja. Otrzymują ropę południową nitką rurociągu, która przebiega przez Ukrainę.
W Melitopolu przeprowadzono zamach na tzw. wiceministra budownictwa obwodu zaporoskiego
Urzędnik trafił do szpitala.
Po dostawie Storm Shadows na Ukrainę Moskwa ostrzega przed eskalacją
"Całą odpowiedzialność za konsekwencje destrukcyjnej działalności Londynu ponoszą wyłącznie autorzy i wykonawcy tego lekkomyślnego kroku” - pisze rosyjskie MSZ w komunikacie.
Czytaj więcej
Moskwa zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu zneutralizowania zagrożeń, jakie mogą wyniknąć z użycia przez Ukrainę brytyjskich pocisków manewrujących - pisze rosyjskie MSZ w komentarzu do informacji o przekazaniu brytyjskich rakiet Storm Shadow Ukrainie.
W Petersburgu powstała jednostka antydronowa
Po rzekomym ataku na Kreml policja w Petersburgu stworzyła nową jednostkę antydronową do wykrywania bezzałogowych statków powietrznych.
Jednostka została uruchomiona 9 maja podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.
W jej skład wchodzą funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny snajperskie i karabiny, grupy przeszkolone do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych oraz mobilne patrole do zatrzymywania osób podejrzanych o operowanie dronami.
Dwóch pilotów zginęło w katastrofie rosyjskiego śmigłowca wojskowego nad Krymem
Dwóch rosyjskich pilotów zginęło w katastrofie wojskowego helikoptera na okupowanym Krymie - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne.
Śmigłowiec Mi-28 rozbił się w rejonie Dżankoj na południu Półwyspu Ukraińskiego podczas lotu szkoleniowego - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjskie media donoszą, że śmigłowiec leciał bez broni i wszczęto oficjalne śledztwo w celu wyjaśnienia przyczyny katastrofy.
Zełenski dziękuje brytyjskiemu premierowi za pociski
W rozmowie telefonicznej z Rishim Sunakiem Zełenski podziękował za "znaczne zwiększenie możliwości Ukrainy dzięki rakietom Storm Shadow.
" W szczególności potrzebujemy jasnych sygnałów co do przyszłości Ukrainy w NATO" - podkreślił prezydent.
Słowacja zawiesiła zakaz importu z Ukrainy, ale Węgry wciąż walczą
W tle stawka 100 mln euro, ale Węgry nie odpuszczają - informuje minister Robert Telus. Choć Słowacja właśnie zdjęła blokadę importu surowców z Ukrainy, Węgry walczą o anulowanie starych kontraktów, by firmy nie mogły antydatować umów.
Czytaj więcej
W tle stawka 100 mln euro, ale Węgry nie odpuszczają - informuje minister Robert Telus. Choć Słowacja właśnie zdjęła blokadę importu surowców z Ukrainy, Węgry walczą o anulowanie starych kontraktów, by firmy nie mogły antydatować umów.
Prigożyn znów oskarża rosyjskie ministerstwo obrony
Szef Grupy Wagnera zapytał, czy wagnerowcy zostaną oskarżeni o zdradę, jeśli opuszczą Bachmut bez zgody szefa sztabu generalnego.
Czytaj więcej
Szef Grupy Wagnera ponownie ostro skrytykował rosyjskie Ministerstwo Obrony za pogarszająca się pozycję rosyjskich wojsk w Bachmucie.
Belgia przekaże podatki od zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie
Belgia przeznaczy 92 mln euro, które otrzymała z tytułu podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów, aby wesprzeć Ukrainę.
Połowa kwoty zostanie wykorzystana na dostawy sprzętu wojskowego, takich jak pojazdy opancerzone, broń i amunicja. Druga połowa jest przeznaczona na pomoc humanitarną, przyszłą odbudowę Ukrainy i wzmocnienie belgijskiej obecności dyplomatycznej w tym kraju - poinformował rząd.
Rosyjskie bombowce nad wodami neutralnymi w pobliżu Alaski
Rosyjskie media państwowe donoszą, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne wykonały rutynowe loty nad Morzem Czukockim między Syberią a Alaską.
„W trakcie lotu załogi samolotu dalekiego zasięgu uzupełniały paliwo w powietrzu” – podała agencja informacyjna TASS, cytując rosyjskie ministerstwo obrony.
BBN wydało komunikat ws. incydentu pod Bydgoszczą
Informuje w nim, że minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak 26 kwietnia 2023 r. ok. godz. 20.15 powiadomił o zdarzeniu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę.
Czytaj więcej
"Informacje, w posiadaniu których jest aktualnie Prezydent RP nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, a ponadto Prezydentowi RP nie przedstawiono żadnego wniosku w tej sprawie" - pisze w komunikacie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Rosyjskie bombowce strategiczne odbyły 13-godzinny lot nad wodami w pobliżu Alaski
Bombowce eskortowały myśliwce MiG-31, Su-30SM i Su-35S ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły wielogodzinny lot nad wodami Morza Czukockiego - informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Myśliwce, bombowce i śmigłowce Floty Bałtyckiej biorą udział w ćwiczeniach w obwodzie królewieckim
"W czasie ćwiczeń załogi samolotów Su-30SM, Su-30SM2 i Su-24 (...) ćwiczą udzielanie wsparcia ogniowego jednostkom naziemnym, niszczenie stanowisk dowodzenia, pojazdów opancerzonych, zgrupowań wroga i okrętów nawodnych (...), a także prowadzą rozpoznanie powietrzne" - głosi komunikat Floty Bałtyckiej. Z kolei załogi myśliwców Su-27 miały ćwiczyć wykrywanie i niszczenie samolotów wroga, a załogi śmigłowców Mi-24, Mi-8 i Ka-27 brały odbyły loty szkoleniowe, a także ćwiczyły zapewnianie wsparcia jednostkom naziemnym i przeprowadzanie ataków na cele naziemne. Piloci śmigłowców Ka-27 ćwiczyli wykrywanie okrętów podwodnych.
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych nie potwierdza, by pociski Storm Shadow dotarły na Ukrainę
Jurij Ignat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy nie potwierdził, by pociski powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu 250 km, które Ukrainie przekazała Wielka Brytania, trafiły już na Ukrainę. - Wciąż czekamy na informację, która - jak niektórzy mówią - już jest faktem - stwierdził Ignat.
FSB aresztowało 34-letniego mieszkańca Krymu, podejrzanego o zdradę
Mieszkaniec Krymu został zaatakowany w związku z zarzutami przekazywania informacji o ruchach rosyjskiego sprzętu wojskowego ukraińskim służbom specjalnym. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom Ukraińcy mogli dokonywać ataków rakietowych na rosyjskie siły - wynika z informacji FSB.
Gen. Pacek ocenił oświadczenie gen. Piotrowskiego, dowódcy operacyjnego
- Bardzo odpowiedzialne, poważne, tonujące, ale także pozbawione najważniejszego elementu dotyczącego samej decyzji, o której mówił minister Mariusz Błaszczak, o zaniechaniu pewnych działań - skomentował wypowiedź gen. Piotrowskiego, generał Bogusław Pacek.
Czytaj więcej
Gen. Tomasz Piotrowski mówi pod koniec swojego wystąpienia, że wierzy w sprawiedliwość i wierzy w demokrację - mówił w rozmowie z TVN24 były komendant główny Żandarmerii Wojskowej, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
Spotkanie Putin-Li? Pieskow: Nie ma w planach
- Na razie nie ma takiego spotkania w harmonogramie. Wszystko zostanie wypracowane kanałami dyplomatycznymi - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do ewentualnego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina ze specjalnym wysłannikiem Chin ds. euroazjatyckich. Były ambasador ChRL w Moskwie Li Hui ma rozpocząć swą misję 15 maja i odwiedzić m.in. Polskę, Ukrainę i Rosję.
Siemoniak: Błaszczak bezceremonialnie zrzuca na podwładnych swoje zaniechania
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że minister Błaszczak wiedział. Po prostu zaniechał działania. Obrona, którą przyjął jest katastrofalna nie tylko dla niego, ale i dla armii. Bo za nią stoi ktoś, kto nie wspiera żołnierzy, lecz bezceremonialnie zrzuca na podwładnych swoje zaniechania - ocenił były szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do słów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie szczątków rosyjskiej rakiety znalezionych pod Bydgoszczą.
Czytaj więcej
Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury z paragrafu mówiącego o niedopełnieniu obowiązków. To podręcznikowo wypełnia znamiona tego przestępstwa - podkreślił były szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do słów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie szczątków rosyjskiej rakiety znalezionych pod Bydgoszczą.
Li Hui odwiedzi m.in. Polskę, Ukrainę i Rosję
Specjalny wysłannik rządu Chin ds. euroazjatyckich ma rozpocząć swą misję w poniedziałek.
Czytaj więcej
W poniedziałek swą misję rozpocznie specjalny wysłannik rządu Chin ds. euroazjatyckich Li Hui, który ma złożyć wizytę na Ukrainie i w Rosji by, jak wcześniej zapowiadał Xi Jinping, rozmawiać o sposobach zakończenia "kryzysu ukraińskiego". Li, były ambasador Chin w Moskwie, ma odwiedzić też Polskę.
Dowódca operacyjny, gen. Tomasz Piotrowski wydał oświadczenie
- Apeluję do państwa, abyśmy byli silni i skonsolidowani, abyśmy się nawzajem wspierali. Aby nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, które pomagają przeciwnikowi, a szkodzą nam - mówił generał dzień po tym, jak minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak zarzucił mu, że nie poinformował go o tym, iż w grudniu w polską przestrzeń powietrzną wleciała ze wschodu rakieta manewrująca.
Czytaj więcej
- Mówię do państwa, bo chciałem zwrócić się z apelem o rozsądek. O to, abyśmy w nadchodzących dniach bardzo ważyli emocje, abyśmy byli rozsądni w tym co robimy - zaapelował szef Dowództwa Operacyjny, gen. Tomasz Piotrowski.
Pieskow nie komentuje ewentualnej wymiany Paula Whelana i Evana Gershkovicha na Rosjan siedzących w więzieniach w USA
- Nigdy nie komentujemy tego tematu - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o komentarz na temat doniesień CNN, z których wynika, że USA mają badać możliwość wymiany więźniów między USA a Rosją, która miałaby objąć byłego żołnierza piechoty morskiej, Paula Whelana i dziennikarza "WSJ", Evana Gershkovicha. Whelan odsiaduje wyrok długoletniego więzienia w rosyjskim łagrze, Whelan czeka na proces w sprawie o szpiegostwo, grozi mu do 20 lat więzienia.
KO o sprawie rosyjskiej rakiety: Ktoś tu kłamie
- Ktoś nie mówi prawdy w sprawie, która ma ogromne znaczenie. Im szybciej prokuratura zajmie się sprawą, im szybciej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki złożą w tej sprawie zeznania, tym dla sprawy lepiej - mówili na konferencji prasowej w Sejmie politycy KO, odnosząc się do kwestii rosyjskiej rakiety Ch-55, która prawdopodobnie w grudniu 2022 r. spadła pod Bydgoszczą.
Czytaj więcej
- Minister Błaszczak utracił zdolność do kierowania Ministerstwem Obrony Narodowej - ocenił Tomasz Siemoniak (KO), komentując sprawę szczątków rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą i reakcji władz państwowych na sytuację.
Szef kancelarii Zełenskiego: Dziękujemy za rakiety, ale potrzebujemy myśliwców F-16
Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, na swoim profilu na Twitterze podziękował za rakiety (prawdopodobnie chodzi o przekazywane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski Strom Shadow o zasięgu ok. 250 km), ale - jak dodał - nie zastąpią one samolotów. "Ukraina nadal potrzebuje F-16, aby pozbawić Rosjan narzędzi do terroryzowania cywilów" - podkreślił Jermak.
Joe Biden będzie w piątek rozmawiał o Ukrainie z premierem Hiszpanii
Do spotkania Joe Bidena i Pedro Sancheza dojdzie w Białym Domu. Tematem rozmów ma być również współpraca wojskowa oraz kwestie związane z imigracją.
Kreml ratuje Erdogana?
Rosyjskie władze zgodziły się na odroczenie tureckich płatności za gaz ziemny.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim zgodził się na odroczenie do 2024 r tureckich płatności za gaz ziemny o wartości 600 mln dolarów. Gra idzie o większą stawkę.
Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie drżą w okopach i na zapleczu frontu w obwodzie chersońskim
- Rosjanie drżą nie tylko w okopach, ale także w głębi swojej wątłej obrony - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. Jej zdaniem rosyjscy okupanci przeprowadzając ewakuację ludności cywilnej z okupowanego południa Ukrainy "szczerze wierzą, że oni też wkrótce otrzymają rozkaz do odwrotu". - Jak okupanci lubią powtarzać: wszystko idzie zgodnie z planem. Ale po prostu nie znają całego planu - ironizowała.
Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja znów używa przeciwko Ukrainie pocisków Kalibr
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że w nocy z 8 na 9 maja Rosja przeprowadziła dopiero drugi od 9 marca 2023 roku atak na cele na Ukrainie z użyciem pocisków Kalibr. Według resortu obrony Wielkiej Brytanii Rosja zmniejszyła intensywność ataków z użyciem tej broni, aby odtworzyć jej zapasy. "W krótkiej perspektywie Rosja postrzega (...) (je) jako kluczowy potencjał do uderzania w głębi Ukrainy, aby zakłócić spodziewaną ukraińską kontrofensywę" - czytamy w raporcie.
Rosja reaguje na zablokowanie środków swej ambasady w Polsce
Polska prokuratura zajęła równowartość 5 mln zł na kontach ambasady Rosji jako dowody rzeczowe. MSZ Rosji oświadczyło, że może w tej sprawie odpowiedzieć "asymetrycznie".
Czytaj więcej
Rosja dopuszcza możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, odnosząc się do sprawy zablokowania środków na rachunkach ambasady Rosji w Polsce.
Prigożyn apeluje do Szojgu o przyjazd do Bachmutu
Na kanale służb prasowych Jewgienija Prigożyna w serwisie Telegram opublikowano list skierowany do Siergieja Szojgu, w którym twórca Grupy Wagnera wzywa ministra obrony Rosji, by przybył do Bachmutu "ze względu na trudną sytuację operacyjną", a także "wieloletnie doświadczenie" Szojgu "w działaniach bojowych". Prigożyn prosi Szojgu o "niezależną ocenę obecnej sytuacji".
Rosyjska Flota Czarnomorska otrzyma w 2023 roku cztery nowe jednostki
Trzy niewielkie okręty rakietowe i łódź patrolowa wejdą w skład Floty Czarnomorskiej w 2023 roku - poinformował wiceadmirał Floty Czarnomorskiej, admirał Wiktor Sokołow. Admirał Sokołow mówił o tym w rozmowie z dziennikiem resortu brony "Krasnaja Zwiezda".
Sprawa rakiety. Tomczyk o Błaszczaku: Zachowuje się jak tchórz
- To wygląda w taki sposób, jakby minister Błaszczak chciał z siebie zmyć winę - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk, komentując w Polsat News oświadczenie szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rosyjskiej rakiety, której szczątki znaleziono pod Bydgoszczą.
Czytaj więcej
- On się zachowuje dzisiaj jak tchórz i przekazuje odpowiedzialność w stronę wojska - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk, odnosząc się w Polsat News do słów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka (PiS) w sprawie szczątków rosyjskiej rakiety znalezionych pod Bydgoszczą.
Minister obrony Turcji: Strony "porozumienia zbożowego" zbliżają się do decyzji o jego przedłużeniu
Tzw. porozumienie zbożowe zostało zawarte 22 lipca 2022 roku przez ONZ, Turcję, Ukrainę i Rosję. Na mocy tego porozumienia dla zboża i żywności z Ukrainy otwarty został szlak przez Morze Czarne. Przedłużane już wcześniej porozumienie wygasa 18 maja. Rozmowy na temat jego przedłużenia prowadzone są w Stambule.
Wiceminister obrony Ukrainy: W ciągu tygodnia nie straciliśmy żadnej pozycji w Bachmucie
Hanna Malar zwraca uwagę, że Bachmut nadal odgrywa dla Rosjan ważną rolę i jest dla nich niemal "świętością". Jednocześnie Malar zwraca uwagę, że Ukraińcom udało się na niektórych odcinkach frontu w Bachmucie odeprzeć Rosjan nawet na 2 km a ponadto Ukraińcy "w ciągu tygodnia nie stracili w Bachmucie żadnej pozycji".
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 11,795 mln osób
Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,1 tys. osób, a od 24 lutego - 9,995 mln osób.
Ministerstwo Obrony Ukrainy: 740 alarmów powietrznych w Kijowie od 24 lutego 2022 roku
Resort obrony Ukrainy pisze na Twitterze, że łączna długość alarmów powietrznych ogłoszonych w Kijowie od 24 lutego 2022 roku to 851 godzin i 38 minut.
Szef gabinetu prezydenta pytany o milczenie Dudy ws. rosyjskiej rakiety: Czasami warto wstrzymać pochopne słowa
Paweł Szrot poinformował, że Andrzej Duda wrócił już w nocy z Albanii do Polski, ale "nie był to nagły powrót". - Ważne, aby całej tej sytuacji nie przegrzewać - podkreślił.
Czytaj więcej
Na pewno pan prezydent będzie analizował sprawę spokojnie i bez emocji - mówił w Radiu Zet Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta, pytany o oświadczenie Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej, ws. rosyjskiej rakiety, która spadła na Polskę.
Obwód chersoński ostrzelany 80 razy w ciągu doby
Na obwód chersoński, w ciągu ostatniej doby, spadło 339 pocisków - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 59 uderzeń powietrznych
Sześć ataków rakietowych, w tym na Słowiańsk, Konstantynówkę i Zaporoże, a także 59 ataków z powietrza i 95 ataków z użyciem wyrzutni rakiet przeprowadziły w ciągu doby rosyjskie wojska na Ukrainie - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W nocy Rosja ostrzelała Nikopol i rejon nikopolski z ciężkiej artylerii
Informacje na ten temat przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 197 670 żołnierzy, 3 745 czołgów, 7 295 pojazdów opancerzonych, 3 068 zestawów artyleryjskich, 559 wyrzutni rakiet, 312 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 636 bezzałogowych statków powietrznych, 970 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 996 pojazdów (w tym cystern), 393 jednostki sprzętu specjalnego.
W okupowanym przez Rosję Melitopolu rozległa się eksplozja
Do eksplozji miało dojść w centrum miasta. Informacje takie przekazuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow.
Kreml po cichu próbuje wzmocnić swoją armię
Władimir Putin podpisał dekret o powołaniu rezerwistów na coroczne ćwiczenia. W Rosji przyjęto to natychmiast jak formę skrytej mobilizacji, a właściwie jej „drugiej fali”. Pierwszą Putin ogłosił jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Ukraińscy dowódcy twierdzą, że obecny dekret zawiera jakieś tajne punkty, możliwe, że dotyczące wysyłania z ćwiczeń wprost na front.
Czytaj więcej
Kreml po cichu znów prowadzi mobilizację, ale jednocześnie chciałby zawieszenia broni.
ISW: Od stycznia resort obrony Rosji obniża rangę działań w Bachmucie
Według ISW, Ministerstwo Obrony Rosji zaczęło obniżać rangę działań w Bachmucie od stycznia 2023 roku, gdy resort obrony odciął Grupę Wagnera od możliwości pozyskiwania nowych najemników w koloniach karnych, co "prawdopodobnie skłoniło (Jewgienija) Prigożyna do intensyfikacji działań w rejonie Sołedaru i Bachmutu w styczniu i publicznego skarżenia się na brak wsparcia ze strony Ministerstwa Obrony od lutego".
Czytaj więcej
"Rozmieszczenie niskiej jakości rosyjskich sił na flankach wokół Bachmutu wskazuje, że rosyjskie Ministerstwo Obrony w dużej mierze porzuciło cel okrążenia znaczącej liczby ukraińskich sił w tym miejscu" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Do Niemiec dotarło już 31 abramsów, na których szkolić mają się ukraińscy czołgiści
Abramsy, na których Ukraińcy mają się szkolić (31 czołgów M1A1 Abrams), miały dotrzeć do portu w Bremerhaven, w Niemczech, w ubiegłym tygodniu, a do bazy w Grafenwoehr mają dotrzeć na początku najbliższego tygodnia.
Czytaj więcej
Amerykańskie czołgi abrams, na których mają szkolić się ukraińscy żołnierze, są już w Niemczech i znajdują się w drodze do bazy w Grafenwoehr, gdzie szkolenie ukraińskich czołgistów rozpocznie się w ciągu dwóch lub trzech tygodni - podaje AP, cytując przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Organizator Eurowizji nie zgodził się, by przed finałem przemówienie wygłosił Zełenski
"Konkurs Piosenki Eurowizji jest międzynarodowym programem rozrywkowym, który podlega ścisłym regułom i zasadom, które zostały ustanowione w momencie jego powstania" - głosi oświadczenie EBU.
Czytaj więcej
Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator Konkursu Piosenki Eurowizji, odmówiła Wołodymyrowi Zełenskiemu, który chciał wygłosić przemówienie przed zaplanowanym na sobotę finałem konkursu.
W szkołach w okupowanym Mariupolu dzieci są uczone nienawiści do Ukrainy
Mariupolska rada miejska na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że do szkół w okupowanym Mariupolu przychodzą "uzbrojeni najeźdźcy", którzy prowadzą tzw. lekcje odwagi w trakcie których uczą dzieci nienawiści do Ukrainy. "Najeźdźcy przychodzą do szkół i przynoszą ze sobą broń. Tak odbywają się tzw. lekcje odwagi. W szczególności uczą dzieci o dronach, które zabijają Ukraińców. Niektóre dzieci są ubierane w rosyjskie mundury z przypiętą wstążką Świętego Jerzego" - czytamy na kanale mariupolskiej rady miejskiej w serwisie Telegram. Według Wadima Bojczenki, ukraińskiego mera Mariupola, w mieście przebywa obecnie ok. 10 tysięcy dzieci.
Ministerstwo Obrony Rosji zapewnia, że sytuacja na froncie na Ukrainie jest "pod kontrolą"
Oświadczenie Ministerstwa Obrony Rosji pojawiło się po tym, jak w serwisie Telegram blogerzy wojskowi zaczęli publikować informacje o natarciu ukraińskiej armii w północnej i południowej części frontu w rejonie Bachmutu.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło w czwartek doniesieniom publikowanym przez blogerów wojskowych w serwisie Telegram, według których Ukraińcy mieli przełamać rosyjskie linie w różnych miejscach wzdłuż linii frontu.
Zełenski: Po wojnie zbudujemy Ukrainę, która będzie szanowana w świecie
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu zapowiedział, że "po wojnie Ukraińcy będą budować kraj, który szanuje swoich obywateli i jest szanowany w świecie". - Kraj, którego sposób bycia jest szanowany przez wszystkich. Droga do tego zaczyna się teraz. Zaczyna się działaniami i osobistymi decyzjami każdej osoby, która walczy i pracuje dla Ukrainy i wszystkich Ukraińców - mówił Zełenski.
W nocy w Zaporożu i Chersoniu słychać było eksplozje
W Zaporożu eksplozje miały rozlec się o 2:14 czasu lokalnego, po czym w obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny. Z kolei w Chersoniu eksplozje rozległy się ok. godziny 00:45, ale w obwodzie chersońskim nie ogłoszono alarmu powietrznego.
Lloyd Austin: USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams wczesną jesienią
Występując przed amerykańskim Senatem sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że oczekuje się, iż amerykańskie czołgi Abrams zostaną przesłane Siłom Zbrojnym Ukrainy wczesną jesienią. - Robimy wszystko co możliwe, by przyspieszyć dostawę tych czołgów - podkreślił odpowiadając na pytanie senator Susan Collins. USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie 31 czołgów Abrams.
Łukaszenko podpisał ustawę ratyfikującą porozumienie z Rosją o współpracy w sferze wojskowo-technicznej
Dokument, opublikowany na stronie internetowej z aktami prawnymi, obowiązującymi w Białorusi, głosi, że program współpracy militarno-technicznej między Rosją a Białorusią funkcjonować ma do 2025 roku. Umowę podpisano 23 września 2022 roku. Program przewiduje m.in. wspólne prace badawcze i rozwojowe nad stworzeniem nowych i zmodernizowanych rodzajów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także produktów podwójnego zastosowania. Porozumienie przewiduje również organizację wspólnej produkcji ostatecznych modeli broni, sprzętu wojskowego i ich komponentów.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych twierdzi, że na niektórych odcinkach frontu w Bachmucie Rosjanie cofnęli się nawet o 2 km.