Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin zapowiedział, że czołgi Abrams mają trafić na Ukrainę wczesną jesienią.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Potężny pożar w Norylsku w rosyjskim Kraju Krasnodarskim
Pożar wybuchł w magazynie o powierzchni 4000 m2
Według rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pożar już się podwoił, szybko rozprzestrzeniając się po budynku, w którym przechowywane są łatwopalne płyny.
Do gaszenia pożaru wysłano co ponad 60 strażaków.
Według wstępnych informacji nie ma ofiar.
95 estońskich deputowanych podpisało oświadczenie popierające członkostwo Ukrainy w NATO
Projekt oświadczenia przedłożył parlamentowi Marco Mikkelson, przewodniczący estońskiej Komisji Spraw Zagranicznych. W dokumencie podkreślono, że przystąpienie Ukrainy do NATO to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa demokratycznych państw UE.
Dodatkowo w uzasadnieniu oświadczenia estońscy posłowie wezwali parlament do zaproponowania konkretnych kroków, które przyspieszyłyby przystąpienie Ukrainy do Sojuszu podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie 11-12 lipca.
Czechy wysłały Ukrainie 75 generatorów
Przedsiębiorstwa infrastrukturalne i ukraińscy żołnierze otrzymali 75 generatorów wysłanych przez Czechy - poinformował szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk.
- Dzisiaj generatory otrzymało 31 gmin we wszystkich siedmiu obwodach obwodu dniepropietrowskiego – powiedział.
Od początku wojny Rosji z Ukrainą miliony Ukraińców zostały pozbawione prądu w wyniku ataków rakietowych i dronów.
Amunicja zdobywcza 3. Brygady Szturmowej na opuszczonych przez Rosjan pozycjach pod Bachmutem
Wiceminister obrony Hanna Maliar: Rosyjski ostrzał w pobliżu Bachmutu i Łymanu stał się bardziej intensywny
Wiceminister obrony Ukrainy Anna Malyar uważa, że strona rosyjska celowo rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o braku pocisków artyleryjskich.
Maliar stwierdziła, że w rzeczywistości intensywność rosyjskiego ostrzału na kierunkach na Bachmut i Łyman wzrosła w ostatnich dniach.
Wcześniej szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, który twierdzi, że walki pod Bachmutem toczą głównie jego najemnicy, kilkakrotnie ostro krytykował rosyjskie Ministerstwo Obrony za niedostateczne zaopatrzenie wagnerowców w amunicję.
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji więźniów politycznych i praw człowieka
PE wezwał do zaprzestania wykorzystywania więźniów politycznych i zapewnienia im dostępu do prawników, krewnych, dyplomatów i organizacji międzynarodowych.
USA szukają potencjalnych więźniów do wymiany
. Obecnie nie ma w areszcie żadnych rosyjskich szpiegów wysokiego szczebla, twierdzą obecni i byli urzędnicy amerykańscy, co powoduje potrzebę zwrócenia się o pomoc do sojuszników.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przeczesuje świat w poszukiwaniu ofert, które mogłyby skłonić Rosję do uwolnienia zatrzymanych Amerykanów Evana Gershkovicha i Paula Whelana. Rozważają nawet lekkie złagodzenie sankcji.
Pod Moskwą powstanie osiedle dla ekspatriantów z USA i Kanady?
Rosja od lat pozycjonuje się jako bastion „tradycyjnych” wartości w przeciwieństwie do zachodniego liberalizmu, zwłaszcza odkąd jej stosunki z Zachodem pogorszyły się po aneksji Krymu w 2014 roku i inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze rozpoczną w przyszłym roku budowę wioski pod Moskwą dla konserwatywnych Amerykanów i Kanadyjczyków - pisze portal "The Moscow Times", opisując materiał reżimowej agencji RIA Nowosti.
Rosyjscy samozwańczy "korespondenci wojenni" w panice alarmowali o początku ukraińskiej kontrofensywy
Nerwowość w rosyjskich kanałach telegramów propagandy wojskowej zaczyna stopniowo opadać - pisze rosyjska redakcja BBC.
Czytaj więcej
Rosyjscy "korespondenci wojskowi" poinformowali o rozpoczęciu ukraińskiej ofensywy w obwodzie charkowskim i w Donbasie. Na rosyjskie promilitarne kanały Telegramu zaczęły napływać wiadomości o rozpoczęciu ukraińskich działań - informuje niezależny portal Meduza.
Białoruś spieszy się z zainstalowaniem systemu syren przeciwlotniczych w pobliżu granicy z Ukrainą
Białoruś masowo instaluje system uruchamiania syren przeciwlotniczych na terenach wiejskich przy granicy z Ukrainą i na terenach przygranicznych obwodu homelskiego.
Administracja obwodu homelskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi zamawia usługi modernizacji zautomatyzowanego systemu scentralizowanego powiadamiania ludności regionów przygranicznych. Modernizacja polega na instalacji syren alarmowych na terenach przygranicznych obwodu homelskiego z Ukrainą.
Projekt dotyczy 52 miejscowości w ośmiu powiatach obwodu, głównie na terenach wiejskich.
Niepowodzenie rosyjskich ataków na przedmieściach Bachmutu
Ukraińska straż graniczna poinformowała o odparciu rosyjskich ataków na przedmieścia miasta Bachmut i zestrzeleniu czterech rosyjskich dronów.
Prezydent Zełenski spotka się z papieżem?
Spotkanie ma się odbyć w sobotę Watykanie.
Czytaj więcej
Agencja Ansa informuje nieoficjalnie, że prezydent Zełenski przybędzie z krótką wizytą do Rzymu. Ma to być jeden z celów serii wizyt prezydenta Ukrainy w krajach europejskich w ciągu najbliższych kilku dni.
Sztab Generalny Ukrainy: Walki wciąż toczą się w tych samych miejscach
Walki toczą się głownie wokół Bachmutu, Marjinki i Sztab poinformował w wieczornym komunikacie, że wojska rosyjskie przeprowadziły ponad 30 ataków na wschodniej Ukrainie i przeprowadziły 46 nalotów.
Zaatakowali miasta Sławiańsk, Konstantynówka, są ofiary śmiertelne i ranni. Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić 7 dronów różnych typów.
Amerykańscy senatorowie oskarżają Pentagon o utrudnianie ścigania zbrodni wojennych w Rosji
Senatorowie oskarżyli Pentagon o skuteczne utrudnianie ścigania zbrodni wojennych w Rosji poprzez blokowanie wymiany amerykańskich danych wywiadowczych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (ICC) w Hadze.
- Dlaczego niechętnie dzielicie się dowodami, które zebraliśmy w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Departamentu Obrony dla tych, którzy pociągają Władimira Putina do odpowiedzialności za jego zbrodnie wojenne? - pytał Lloyda Austina demokratyczny senator Dick Durbin podczas przesłuchania w senacie.
Rosja rozważa bojkot kwalifikacji olimpijskich po wykluczeniu złotych medalistów
Rosja rozważa bojkot zawodów kwalifikacyjnych szermierki na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu po tym, jak niektórym szermierzom nie pozwolono na start, przekazał przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow.
Prezes Rosyjskiej Federacji Szermierczej Ilgar Mammadov powiedział, że Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) uniemożliwiła złotym medalistom olimpijskim Janie Jegorian , Sofii Wielikoj, Oldze Nikitinie i Sofii Pozdniakowej – córce Pozdniakowa – udział w zawodach,
Podczas gdy Rosjanie i Białorusini otrzymali zielone światło od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) na rywalizację jako neutralni sportowcy, sportowcy zakontraktowani przez wojsko lub agencje bezpieczeństwa narodowego obu krajów nie mogą tego robić.
Wszystkie wymienione zawodniczki są zrzeszone w Centralnym Klubie Sportowym Armii (CSKA) Moskwa.
UE nie obserwuje przemytu broni palnej z Ukrainy
UE nie zaobserwowała żadnego znaczącego przemytu broni do Europy z Ukrainy w czasie wojny - powiedziała europejska komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson w wywiadzie dla agencji Reuters
Johansson powiedziała, że odnotowano pojedyncze przypadki wywozu broni strzeleckiej z Ukrainy, jako "trofeów albo do ochrony osobistej, ale broń ta była konfiskowana na granicy.
W Mariupolu zniszczono popiersie Lenina
Popiersie zostało ustawione w parku po zdobyciu miasta przez Rosjan.
Rosjanie donoszą o zamachu na urzędnika w Melitopolu
Prorosyjski gubernator obwodu zaporoskiego na Ukrainie powiedział, że dokonano tam zamachu na wyznaczonego przez Rosję przewodniczącego sądu.
W wyniku zamachu sędzia nie odniósł obrażeń, rannych zostało dwóch strażników.
Sędzia z Zaporoża jest ostatnim celem serii zamachów w okupowanym przez Rosję Melitopolu w ciągu ostatnich kilku tygodni.
W zeszłym tygodniu zastępca szefa Komendy Okręgowej Policji w Melitopolu trafił do szpitala po tym, jak przed bramą budynku mieszkalnego wybuchł ładunek wybuchowy.
27 kwietnia inny szef policji w Melitopolu, Ołeksandr Miszczenko, zginął, kiedy improwizowane urządzenie eksplodowało przy wejściu do budynku mieszkalnego.
Rosyjski potentat pozywa rząd Wielkiej Brytanii
Siergiej Georgiewicz Naumenko, deweloper, który nie znajduje się na brytyjskiej liście sankcji wobec Rosji, złożył pozew do sądu najwyższego przeciwko Departamentowi Transportu (DfT), żądając uwolnienia jego 58,5-metrowego superjachtu Phi i zapłacenia odszkodowania.
Zajęcie statku w marcu 2022 r. ogłosił ówczesny sekretarz ds. transportu Grant Shapps. - Zatrzymanie Phi po raz kolejny dowodzi, że możemy i podejmiemy najostrzejsze działania przeciwko tym, którzy chcą czerpać korzyści z powiązań z reżimem Putina – mówił wówczas Shapps.
Funkcjonariusze z National Crime Agency weszli na pokład statku w marcu 2022 r. w Canary Wharf, gdzie pozostaje on do tej pory.
Polska jak dotąd przekazała Ukrainie najwięcej czołgów
Jak poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Polska przekazała Ukrainie jak dotąd najwięcej czołgów, przekazując 325 maszyn.
Od początku wojny do Kijowa dostarczono łącznie 575 czołgów.
W 2023 roku Ukraina otrzymała ponad 16 mld dolarów pomocy
Minister finansów Serhij Marczenko powiedział, że Ukraina otrzymała w tym roku 16,7 mld dolarów pomocy finansowej od swoich zachodnich sojuszników.
- Mamy też zapewnienia partnerów o dalszym wsparciu w finansowaniu deficytu budżetu państwa w 2023 roku – powiedział Marczenko.
Ukraina ma w tym roku deficyt budżetowy w wysokości 38 miliardów dolarów, a rząd prosi też o kolejne 14 miliardów dolarów na odbudowę infrastruktury krytycznej i sektora energetycznego.
Ukraina sprowadziła z Rosji kolejnych 96 dziei
Informuje o tym portal Suspilne, powołując się na szefa organizacji Ratujmy Ukrainę, byłego ukraińskiego komisarza ds. praw dziecka Mykołę Kułebę.
Obecnie przygotowywana jest siódma misja powrotu ukraińskich dzieci, które zostały wywiezione do Rosji z terenów Ukrainy okupowanych przez wojska rosyjskie.
Według Kułeby z okupowanego Berdiańska tylko w zeszłym tygodniu wywieziono do Rosji tylko 660 dzieci. Częste są przypadki zbiorowego wysyłania do Rosji uczniów internatów znajdujących się na terenach okupowanych.
Obecna Rzeczniczka Praw Dziecka Ukrainy Daria Gierasimczuk poinformowała wcześniej, że od marca tego roku z okupowanych regionów Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji wywieziono ponad 19 tysięcy dzieci. Strona rosyjska nie komentuje tych danych.
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej w związku z nielegalnymi deportacjami ukraińskich dzieci.
Progożyn: Sytuacja w Bachmucie rozwija się według najgorszego scenariusza
Prigożyn stwierdził, że tereny, o które najemnicy z Grupy Wagnera walczyli i za które ginęli, są w tej chwili bez walki oddawane przez rosyjskie oddziały.
Rząd w Pretorii "bada" doniesienia mediów o dostarczaniu Rosji broni z RPA
Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że jego rząd "przygląda się doniesieniom prasowym", jakoby RPA dostarczyła broń Rosji
Ambasador USA w RPA Reuben Brigety powiedział południowoafrykańskim mediom, że Waszyngton uważa, że w grudniu na rosyjski statek załadowano broń i amunicję.
Brigety powiedział, że amerykańscy urzędnicy mają obawy co do deklarowanej przez Republikę Południowej Afryki neutralności wobec wojny Rosji na Ukrainie.
Szef bezpieczeństwa USA i minister spraw zagranicznych Chin rozmawiają o Ukrainie
Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i czołowy chiński dyplomata Wang Yi po dwudniowych rozmowach w Wiedniu zgodzili się zachować "otwarte linie komunikacyjne"..
W ostatnich miesiącach napięcia między USA i Chinami wzrosły z powodu kwestii Tajwanu oraz odmowy potępienia Rosji przez Pekin.
Brytyjskie czołgi Challenger 2 dotarły na Ukrainę
Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszystkie obiecane Ukrainie czołgi Challenger 2 dotarły już na Ukrainę.
Sześć osób rannych w wyniku ataku rakietowego na Torećk
Sześć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Toreck w obwodzie donieckim - poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy.
Turcja zauważa postępy w rozmowach zbożowych
Ministerstwo Obrony Turcji twierdzi, że poczyniono postępy w rozmowach na temat zboża z Morza Czarnego prowadzonych przez przedstawicieli Rosji, Ukrainy i urzędników ONZ.
Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że strony zgodziły się kontynuować czterokierunkowe spotkania techniczne w sprawie umowy, która wygasa 18 maja.
Wiceministrowie obrony i przedstawiciele ONZ odbyli dwudniowe rozmowy na temat umowy w Stambule w środę i czwartek.
W środę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego zdaniem umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać przedłużona o co najmniej dwa miesiące.
Reprezentacja Iraku w piłce nożnej nie zagra meczu towarzyskiego z Rosją
Iracka Federacja Piłkarska rozważała zorganizowanie meczu Iraku z Rosją 7 września, ale ostatecznie zdecydowała się na wzięcie w tym terminie udziału w turnieju towarzyskim z udziałem reprezentacji Iraku, Iranu, Jordanii i Kataru. Jednocześnie Iracka Federacja Piłkarska zapewniła, że nadal utrzymuje współpracę z Rosyjską Federacją Piłkarską.
Fiński koncern definitywnie zrywa z Rosją
Fortum stracił 1,7 mld euro. Kreml zawłaszczył cały majątek firmy.
Czytaj więcej
Zerwanie z rosyjskim rynkiem będzie kosztować fiński koncern energetyczny Fortum 1,7 mld euro. Wobec braku zgody reżimu na sprzedaż rosyjskich aktywów, Finowie je umorzyli. Kreml zawłaszczył fiński majątek.
Z okupowanej przez Rosjan części Zaporoża ewakuowano ponad 12 tys. osób
Informacje takie przekazał przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego, Władimir Rogow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że 4 tys. osób ewakuowano busami a kolejnych 8 tys. osób opuściło obwód zaporoski poruszając się własnymi samochodami.
Minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdza: Dostarczamy Ukrainie pociski Storm Shadow
Ben Wallace potwierdził na forum brytyjskiego parlamentu doniesienia, że Wielka Brytania dostarcza Ukrainie pociski powietrze-ziemia Storm Shadow, o zasięgu 250 km. Wallace podkreślił, że przekazanie Ukrainie tego rodzaju uzbrojenia, zwiększy szansę Kijowa na obronę terytorium kraju.
Do Kijowa dotarły pierwsze wagony metra przekazane ukraińskiej stolicy przez Warszawę
O sześciu wagonach metra z Warszawy, które dotarły na Ukrainę, informuje na swoim kanale w serwisie Telegram mer ukraińskiej stolicy, Witalij Kliczko.
Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej proponuje utworzenie sądu alternatywnego wobec MTK i ETPCz
Mówiąc o Międzynarodowym Trybunale Karnym, przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Bystrykin stwierdził, że Komitet chce wystawić listy gończe za sędziami, którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji, Władimira Putina.
Czytaj więcej
Stojący na czele Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Bastrykin, zaproponował stworzenie alternatywnego wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sądu międzynarodowego.
Japonia zamierza przekazać miliard dolarów państwom sąsiadującym z Ukrainą, które przyjmują uchodźców z tego kraju
O planie pomocy dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy poinformował minister finansów Japonii, Shunichi Suzuki, który będzie przewodniczył trzydniowemu spotkaniu ministrów finansów państw grupy G7.
Unijna komisarz ds. wewnętrznych przebywa z wizytą w Kijowie
Ylva Johansson napisała, że z szefem MSW Ukrainy, Ihorem Kłymenko, będzie rozmawiała m.in. o współpracy Ukrainy i UE w zakresie przeciwdziałania przemytowi broni oraz o prowadzeniu śledztw ws. zbrodni wojennych i pomocy UE w rozminowywaniu Ukrainy.
Wkrótce może dojść do rozmowy Putin-Erdogan
Kreml zadeklarował, że Władimir Putin jest gotów, w razie potrzeby, w każdej chwili rozmawiać z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem, w kwestii przedłużenia tzw. porozumienia zbożowego. Rozmowy na temat przedłużenia porozumienia z 22 lipca 2022 roku, które wygasa 18 maja, toczą się w Stambule.
Prigożyn: Ukraiński kontratak się rozpoczął, jest częściowo udany
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, w nagraniu umieszczonym w czwartek w serwisie Telegram przekonuje, że ukraińska armia rozpoczęła kontratak i zbliża się do Bachmutu ze stron skrzydeł walczącego tam zgrupowania. Prigożyn stwierdził, że działania Ukraińców są "niestety, częściowo udane".
Kreml nie chce komentować wypowiedzi Jewgienija Prigożyna
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odmówił komentarza ws. wypowiedzi Jewgienija Prigożyna krytykujących generałów i żołnierzy uczestniczących w wojnie na Ukrainie. - Nie odpowiem na to pytanie - odparł pytany czy prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że powinien porozmawiać o tych wypowiedziach z Prigożynem.
Ukraiński wywiad wojskowy pokazuje jak niszczy rosyjskie pojazdy opancerzone
Ukraina może atakować cele oddalone o ponad 250 km. Londyn przekazał pociski
Ukraińcy otrzymali od Wielkiej Brytanii pociski dalekiego zasięgu - podaje stacja CNN.
Czytaj więcej
Przed planowaną kontrofensywą Wielka Brytania przekazała ukraińskiej armii pociski Storm Shadow, które mogą atakować cele oddalone o 250 km - informuje CNN.
11 maja rano Rosjanie ostrzelali Kramatorsk
W wyniku ataku jedna kobieta zginęła - informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Kreml ściga Google za "nieprawdziwe" informacje
Amerykański koncern ma znów zapłacić karę, ale niezbyt dotkliwą.
Czytaj więcej
Amerykański koncern ma zapłacić do rosyjskiego budżetu karę o równowartości 165 tys zł. Reżim ukarał Google za nieusunięcie uznawanych przez Kreml za nieprawdziwe, informacji o rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Dotąd rosyjskie sądy ukarały Amerykanów karami o łącznej równowartości 1,6 mld zł.
Wiceszef MSZ o pocisku, który spadł w grudniu na Polskę: Wiedza jest, nie możemy wszystkiego mówić
Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, w rozmowie z RMF FM pytany o to jak to możliwe, że przez pięć miesięcy po tym, jak na Polskę spadła rosyjska rakieta powietrze-ziemia, w sprawie panowało milczenie, odparł, że "ta cisza rzeczywiście była, ale nie jest to tak, że nikt nic nie wie".
Czytaj więcej
- Jest w tej sprawie więcej informacji, których nie możemy podawać wiadomości publicznej. Są pewnego rodzaju kwestie badane, które są objęte klauzulami najwyższymi - mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, pytany o sprawę rosyjskiego pocisku powietrze-ziemia Ch-55, który w grudniu miał spaść w lesie w rejonie wsi Zamość w pobliżu Bydgoszczy. Opinia publiczna dowiedziała się o tym pod koniec kwietnia, gdy pocisk znalazła przypadkowo kobieta, która wybrała się na konną przejażdżkę po lesie.
Ukraińska Gwardia Narodowa pokazuje zestrzelonego rosyjskiego drona
Zestrzelony dron przenosił ładunki wybuchowe - wynika z opublikowanego komunikatu.
Kreml stracił mnóstwo pieniędzy z powodu sankcji
Przychody Rosji z eksportu ropy i gazu spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.
Czytaj więcej
Przychody Rosji z eksportu ropy i gazu spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. rok do roku. Wydatki budżetu, głównie na rozpętaną wojnę, wzrosły o 26 proc. To oficjalne dane Kremla.
Daniłow: Ukraińcy nie oddadzą Bachmutu
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow oświadczył, że ukraińska armia nie odda Rosjanom Bachmutu. - Wczorajsze oświadczenie naszego generała (Ołeksandra) Syrskiego (dowódcy wojsk lądowych - red.) jest całkowicie prawdziwy, wypychamy ich krok po kroku. Ale pamiętajmy, że Bachmut ma 41 km2 - 1 km2 to nie 41 km, miejmy to w pamięci, jest przestrzeń do pracy, nasza armia nad tym pracuje - stwierdził. - Będziemy utrzymywać Bachmut tak długo, jak długo armia będzie uważać to za niezbędne z punktu widzenia celów taktycznych i strategicznych dowództwa naszej armii - dodał.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale z terytorium Ukrainy
Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego napisał, że w wyniku ostrzału wsi Czeremosznoje w obwodzie biełgorodzkim, uszkodzona została linia wysokiego napięcia - w efekcie siedem miejscowości pozostaje bez prądu.
Zełenski: Moglibyśmy już ruszyć, ale stracilibyśmy wielu ludzi
Prezydent Ukrainy powiedział, że armia rozpocznie kontrofensywę, gdy do kraju dotrze więcej sprzętu od zachodnich partnerów.
Czytaj więcej
- Ukraina potrzebuje jeszcze trochę czasu zanim rozpocznie długo oczekiwaną kontrofensywę, ponieważ wojsko czeka na przybycie większej ilości broni od zachodnich sojuszników - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Dmytro Kułeba rozpoczął historyczną wizytę w Gwatemali
Po raz pierwszy w historii szef MSZ Ukrainy odwiedza Gwatemalę. "Gwatemala staje się naszym kluczowym sojusznikiem w Ameryce Środkowej" - napisał wiceszef MSZ Ukrainy, Andrij Melnyk.
"NYT": Putinowi nie udał się plan zdobycia Ukrainy. Bezskutecznie szuka planu B
"Działania Putina pokazują, że jest świadomy niepowodzenia planu A. Teraz zrobi wszystko, aby stworzyć plan B, aby usprawiedliwić straty dla kraju, w którym pokonani przywódcy nie rezygnują pokojowo" - pisze na łamach "New York Times" analityk Thomas Friedman.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent Władimir Putin marzył o blitzkriegu na Ukrainie i szczerze wierzył w zdobycie Kijowa w kilka dni. Nie miał planu B, a to doprowadziło go do pułapki.
Ukraiński dron zaatakował skład paliw w obwodzie briańskim
O ataku na skład paliw poinformował gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał - pisze Bogomaz dodając, że uszkodzona w wyniku uderzenia drona została podstawa zbiornika z paliwem i sam zbiornik.
Węgierski generał mówił, że wojna Niemiec Hitlera z Polską była "wojną lokalną". Jest protest polskiego ambasadora
"To nieakceptowalne wypaczenie historii, którego nie należy dokonywać, zwłaszcza jeśli robi to przedstawiciel bliskiego sojusznika" - podkreślił polski ambasador na Węgrzech. Jego słowa cytuje serwis telex.hu.
Czytaj więcej
Polski ambasador w Budapeszcie, Sebastian Kęciek, w liście otwartym protestuje po słowach szefa Sztabu Generalnego węgierskiej armii, gen. Gábora Böröndiego, który 9 maja mówił, że początek II wojny światowej - agresja Niemiec na Polskę - był "wojną lokalną" i można było przeciwdziałać przekształceniu się jej w wojnę światową, gdyby zdecydowano się na proces pokojowy.
Prezydent Republiki Serbskiej wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny 23 maja ma spotkać się w Moskwie z Władimirem Putinem
Milorad Dodik o planowanej wizycie w Moskwie i spotkaniu z Putinem mówił w rozmowie z publicznym nadawcą, RTRS. Dodik ma rozmawiać z Putinem m.in. o "ważnych kwestiach geopolitycznych". Rozmowy mają dotyczyć tego "jak świat powinien wyglądać w przyszłości". 8 stycznia 2023 roku Dodik ogłosił, że odznaczy Putina najwyższym odznaczeniem Republiki Serbskiej za wkład w rozwój dwustronnych relacji.
Prigożyn niepokoi Kreml. Urzędnicy mówią o przekroczeniu czerwonej linii
Jeżeli szef Grupy Wagnera będzie kontynuował swoją krytykę władz Rosji, do działań mają wkroczyć propagandyści z państwowych stacji telewizyjnych.
Czytaj więcej
Seria ostatnich wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, który najpierw oskarżał kierownictwo Ministerstwa Obrony, a potem mówił o "dziadku", który jest "szczęśliwy", ale może być "kompletnym dupkiem", zaalarmowała Kreml.
Pierwszy rosyjski oligarcha stracił pieniądze na rzecz Ukrainy
Amerykański prokurator zdecydował o przekazaniu skonfiskowanych aktywów Konstantina Małofiejewa na rzecz odbudowy Ukrainy.
Czytaj więcej
Prokurator generalny USA Merrick Garland zdecydował o przekazaniu skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy.
Brytyjski resort obrony: Tylko w kwietniu do rosyjskiej armii zaciągnęło się 10 tys. więźniów
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze, że rosyjski resort obrony rozpoczął intensywną rekrutację więźniów do armii, po tym jak dostęp do kolonii karnych, jako miejsc pozyskiwania nowych najemników, straciła Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna.
Obwód chersoński ostrzelany 90 razy w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby na obwód chersoński spadło łącznie 461 pocisków - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że w wyniku ostrzału zginęła mieszkanka obwodu.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładach tych okrętów znajduje się 16 pocisków Kalibr - podaje Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego. Z jego wpisu w Telegramie wynika, że na Morzu Czarnym znajduje się obecnie zgrupowanie 11 rosyjskich okrętów.
USA: Nie ma dowodów na to, że wagnerowcy wycofują się z Bachmutu
Zdaniem Amerykanów, wbrew twierdzeniom Prigożyna, rosyjscy najemnicy dysponują zapasami amunicji w Bachmucie.
Czytaj więcej
Amerykańskie władze nie dysponując dowodami na to, że Grupa Wagnera planuje całkowite wycofanie z Bachmutu.
Wieczorem, 10 maja, Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie zaporoskim amunicją kasetową i fosforową
W wyniku ostrzału pięć budynków stanęło w płomieniach, a sześć zostało uszkodzonych. Uszkodzone zostały dwie karetki pogotowia. Rannych zostało pięć osób - w tym dwóch kierowców karetek - podają ukraińskie władze.
Marina Owsiannikowa, była dziennikarka z Rosji twierdzi, że "Putinowi nie wystarczy nowiczoka, by zabić wszystkich krytyków"
W marcu 2022 roku Marina Owsiannikowa, redaktorka "Pierwego Kanału" pojawiła się na antenie podczas wieczornego serwisu informacyjnego. Prezenterka stacji zapowiadała w tym czasie materiał na temat rosyjsko-białoruskiej współpracy. Owsiannikowa trzymała w ręku transparent z hasłami "Stop wojnie", "Nie wierzcie propagandzie", "Oni was okłamują". Chwilę później została zatrzymana. W październiku uciekła z aresztu domowego i wyjechała z Rosji.
Czytaj więcej
Marina Owsiannikowa, była dziennikarka rosyjskiej telewizji, o której zrobiło się głośno, gdy w czasie programu informacyjnego emitowanego na żywo zaprotestowała przeciwko wojnie na Ukrainie, teraz, w rozmowie z Beth Rigby ze Sky News przekonywała, że od wybuchu wojny rośnie liczba krytyków reżimu Władimira Putina.
Rosjanie prowadzą ewakuację cywilów z okupowanej części obwodu zaporoskiego
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatnich trzech dni z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego ewakuowano ok. 300 cywilów, w tym dzieci, do okupowanego Berdiańska.
ISW: Rosyjska 72. Brygada symbolem problemów, jakie ma rosyjska armia z pozyskiwaniem nowych sił
"Forbes" informował we wrześniu 2022 roku, że 3. Korpus Armijny został skierowany do obwodu charkowskiego i - w dużej części - został rozbity w czasie ukraińskiego kontrataku. W czasie kontrofensywy Ukrainy z jesieni 2022 roku ciężkie straty poniosła też 72. Brygada. Według ukraińskich mediów ocalałe pododdziały Brygady mogły zostać przerzucone do obwodu mikołajowskiego, gdzie poniosły straty w czasie kontrofensywy z października 2022 roku, która zakończyła się wyparciem Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru. Teraz dwie kompanie tej Brygady miały zostać rozbite w rejonie Bachmutu.
Czytaj więcej
72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana jest symbolem wielu endemicznych problemów, związanych z pozyskiwaniem nowych sił, z którymi boryka się rosyjska armia - twierdzi think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 196 920 żołnierzy, 3 740 czołgów, 7 287 pojazdów opancerzonych, 3 053 zestawy artyleryjskie, 557 wyrzutni rakiet, 310 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 627 bezzałogowych statków powietrznych, 970 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 984 pojazdów (w tym cystern), 391 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie do tej pory zniszczyli lub uszkodzili ponad 550 obiektów historycznych na Ukrainie
Do końca ubiegłego roku naliczono 240 całkowicie zburzonych lub uszkodzonych zabytkowych budynków i kompleksów architektonicznych. Drugie tyle Rosjanie zniszczyli już w tym roku. Oprócz tego zrujnowano jeszcze około tysiąca instytucji kulturalnych: klubów, bibliotek czy szkół artystycznych.
Czytaj więcej
Komisja Europejska szykuje kolejne sankcje na Rosję, tym razem za niszczenie ukraińskich muzeów i pamiątek kultury.
78 proc. przybyszów z Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie
Ponad połowa wspiera też finansowo rodzinę, która pozostała w ojczyźnie – wynika z raportu agencji zatrudnienia EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. „Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje raport, który podsumowuje rezultaty badania przeprowadzonego w połowie marca br. wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych z Ukrainy.
Czytaj więcej
Migranci z innych państw nie mogą liczyć na tak dobre warunki pobytu w Polsce jak przybysze z Ukrainy. A to – obok bliskości kulturowej – wpływa na ich wysoką aktywność zawodową nad Wisłą.
Rosyjska armia informuje o ataku z użyciem rakiet Iskander na zgrupowanie Ukraińców w obwodzie charkowskim
Sergiej Żybiński, szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania "Zachód" poinformował, że rosyjska armia przeprowadziła atak z użyciem rakiet Iskander na żołnierzy i sprzęt brygady pancernej Sił Zbrojnych Ukrainy w Bałakliji, w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego. Zaatakowana miała zostać 112. Samodzielna Brygada Pancerna Sił Zbrojnych Ukrainy.
Na niektórych odcinkach frontu w Bachmucie Rosjanie mieli wycofać się nawet o 2 km
Informacje takie przekazuje dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski.
Czytaj więcej
Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych poinformował, że w środę, w niektórych częściach Bachmutu, rosyjskie jednostki zostały odepchnięte nawet o 2 km w wyniku ukraińskich kontrataków. Nie podał jednak żadnych dalszych szczegółów działań sił zbrojnych Ukrainy.
Trump oświadczył, że gdyby on był prezydentem USA, wojna Rosji z Ukrainą nie wybuchłaby
W czasie spotkania z wyborcami w New Hampshire były prezydent USA mówił też, że gdyby był prezydentem zakończyłby wojnę Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.
Czytaj więcej
W czasie moderowanego przez CNN spotkania z wyborcami Partii Republikańskiej i wyborcami niezależnymi w New Hampshire, były prezydent USA, Donald Trump zadeklarował, że jako prezydent zakończyłby wojnę na Ukrainie w 24 godziny.
W nocy w obwodzie zaporoskim słychać było eksplozje
Na terenie obwodu ogłoszono alarm powietrzny. Anatolij Kurtiew, sekretarz zaporoskiej rady miejskiej apelował do mieszkańców, by udali się do schronów. Alarm został odwołany ok. 2 w nocy czasu lokalnego.
Ukraiński dron zaatakował budynek administracyjny w obwodzie briańskim
Informację o ataku drona z Ukrainy na budynek administracyjny w mieście Starodub, w obwodzie briańskim, podał gubernator tego obwodu, Aleksandr Bogomaz na swoim kanale w serwisie Telegram.
Ambasador USA w Mołdawii: Szanujemy neutralność tego kraju
Kent D. Logsdon, ambasador USA w Mołdawii zapewnił, że USA szanują zasadę neutralności, jaką kieruje się była radziecka republika i "nie podejmują żadnych decyzji dotyczących statusu Mołdawii jako kraju neutralnego". - Wiemy, że w tutejszym społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja o tym, czy Mołdawia potrzebuje neutralności, czy nie. My kierujemy się neutralnym statusem zapisanym w konstytucji Mołdawii - podkreślił Logdson w czasie spotkania ze studentami na mołdawskim uniwersytecie. Ambasador dodał, że decyzja o tym czy zachować neutralność, czy nie, powinna zostać podjęta samodzielnie przez mieszkańców Mołdawii. Jednocześnie dyplomata mówił, że USA pomagają stworzyć Mołdawii dobrze funkcjonujące siły zbrojne. Zwrócił uwagę, że od lutego 2022 roku USA zwiększyły pomoc militarną dla Mołdawii z 3 do 30 mln dolarów. - Ale rozumiemy też, że niezależnie od tego jak bardzo pomożemy Mołdawii, ma ona ograniczony potencjał z militarnego punktu widzenia. Ponieważ jest małym państwem z małą armią. Sądzę, że jest właściwe, iż rozmawiacie o sojuszach, współpracy z sąsiednimi krajami, by zapewnić obronę własnego kraju - mówił.
W Kongresie USA powstała rezolucja ws. uwolnienia przez Rosjan dziennikarza, Evana Gershkovicha
W wydanym oświadczeniu Izba Reprezentantów pisze, że rezolucja wzywa do "natychmiastowego uwolnienia Evana". Dokument został przedstawiony przez dwóch republikańskich kongresmenów i dwóch kongresmenów z Partii Demokratycznej. Autorzy rezolucji wzywają Moskwę do zapewnienia Gershkovichowi możliwości skorzystania z pomocy konsularnej, wzywają też władze USA, by te domagały się uwolnienia obywatela USA więzionego w Rosji. Rezolucja ma być głosowana w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów 16 maja. Jeśli zostanie przyjęta - będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Izby Reprezentantów. Gershkovich został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu do 20 lat więzienia.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zapowiadają, że będą nadal szkolić ukraińskich żołnierzy w Niemczech.