Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow

Przed planowaną kontrofensywą Wielka Brytania przekazała ukraińskiej armii pociski Storm Shadow, które mogą atakować cele oddalone o 250 km - informuje CNN.

Publikacja: 11.05.2023 11:50

Pocisk Storm Shadow

Pocisk Storm Shadow

Foto: David Monniaux/Wikimedia Commons/CC 3.0

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 442

Storm Shadow jest pociskiem dalekiego zasięgu, opracowanym wspólnie przez Wielką Brytanię i Francję. Rakiety są zazwyczaj wystrzeliwany z powietrza, a ich zasięg przekracza 250 km. Cele oddalone niewiele dalej może razić produkowane przez USA pociski ziemia-ziemia ATACM, o które władze Ukrainy od dawna proszą władze w Waszyngtonie.

Pociski dalekiego zasięgu pozwolą Ukrainie atakować cele w głąb okupowanego terenu na wschodzie kraju. 

Czytaj więcej

"NYT": Putin tak wierzył w powodzenie planu A, że nie przygotował alternatywy

Jeden z zachodnich urzędników powiedział CNN, że Wielka Brytania otrzymała od ukraińskiego rządu zapewnienie, że pociski zostaną użyte tylko na terytorium Ukrainy, a nie w Rosji. Jednocześnie władze w Londynie wielokrotnie publicznie informowały, że Krym jest suwerennym obszarem Ukrainy, który został nielegalnie zaanektowany.

Ukraińska armia do tej pory dysponowała pociskami, których zasięg nie przekraczał 80 km. 

Wysłanie rakiet następuje w momencie, gdy siły ukraińskie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy mającej na celu odzyskanie terytorium zajmowanego przez Kreml we wschodniej i południowej części kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje jeszcze "trochę czasu" zanim rozpocznie kontrofensywę. W ocenie władz armia mogłaby już ruszyć, jednak wiązałoby się to z dużymi stratami, co jest nie do przyjęcia.

Czytaj więcej

Kiedy początek ukraińskiej ofensywy? Zełenski: Potrzebujemy więcej czasu

To nie pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania poszła dalej niż USA w kwestii przekazywania Ukrainie bardziej zaawansowanego sprzętu. To pierwszy sojusznik, który ogłosił, że wysyła nowoczesne zachodnie czołgi na Ukrainę, w styczniu zobowiązując się do przekazania 14 czołgów Challenge 2. Krótko po tym Waszyngton zobowiązał się do przekazania czołgów M-1 Abrams.

Amerykanie ostrożnie podchodzą do kwestii przekazywania Ukrainie sprzętu, który mógłby posłużyć do atakowania celów wewnątrz Rosji. Podsekretarz obrony ds. politycznych Colin Kahl powiedział reporterom w sierpniu, że według oceny USA Ukraina "obecnie nie wymaga ATACMS do obsługi celów, które są bezpośrednio istotne dla obecnej walki."

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego