04:33
21.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 422
00:37
21.04.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:26
21.04.2023

Grupa 19 republikanów wzywa prezydenta Bidena do zaprzestania udzielania pomocy Ukrainie

„Będziemy stanowczo sprzeciwiać się wszelkim przyszłym pakietom pomocowym, chyba że będą one powiązane z jasną strategią dyplomatyczną mającą na celu szybkie zakończenie tej wojny” – napisali autorzy listu.

Czytaj więcej

Republikanie naciskają na Bidena. Żądają końca pomocy dla Ukrainy
00:14
21.04.2023

Francja chce sfinansować budowę centrum rehabilitacyjnego dla obrońców Ukrainy

Centrum miałoby powstać w Niżynie w obwodzie czernihowskim.

00:03
21.04.2023

Eksplozje w obwodzie kijowski. Ponownie ogłoszono alarm przeciwlotniczy

W obwodzie kijowskim ponownie ogłoszono alarm. Działa obrona przeciwlotnicza.

23:49
20.04.2023

Wagnerowcy zaprzeczają udziałowi w konflikcie w Sudanie

Nie jest jasne, czy Zachód i władze Sudanu uznają zaprzeczenia Grupy Wagnera za prawdziwe. Jednak oświadczenie grupy na Telegramie sugeruje, że wagnerowcy chcą zdystansować się od trwającego tam konfliktu.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera zaprzecza udziałowi w konflikcie w Sudanie
23:36
20.04.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie odwołany

W niemal wszystkich regionach Ukrainy odwołano alarm powietrzny, ogłoszony po starcie z białoruskiego lotniska MiG-a-31, uzbrojonego w rakiety Kindżał. Alert obowiązuje nadal tylko w obwodzie czernihowskim, po tym jak pojawiły się doniesienia o wykryciu tam rosyjskich dronów.

23:24
20.04.2023

Rosyjskie drony nad obwodem czernihowskim

Lokalne kanały na Telegramie informują o wykryciu nad obwodem czernihowskim „wielu” dronów, wystrzelonych przez rosyjskich najeźdźców.

23:14
20.04.2023

Na Biełgorod spadła rosyjska bomba

Ministerstwo Obrony wyjaśniło przyczyny potężnej eksplozji w Biełgorodzie.

Czytaj więcej

Zagadka eksplozji w Biełgorodzie rozwiązana. Rosyjski Su-34 upuścił bombę
23:00
20.04.2023

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

We wszystkich obwodach Ukrainy, w tym na zachodzie kraju i w Kijowie, ogłoszony został alert powietrzny. Prawdopodobnie ma on związek z poderwaniem na Białorusi myśliwca MiG-31, uzbrojonego w rakiety Kindżał.

22:40
20.04.2023

Media: Słowenia dołącza do unijnego programu zakupów amunicji

Minister obrony Słowenii Marjan Sarec podpisze umowę z Europejską Agencją Obrony (EDA) o uczestnictwie we wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy, poinformowała 20 kwietnia RTV Slovenija

22:19
20.04.2023

Wybuch w rosyjskim Biełgorodzie

Lokalny kanał "Uwaga, wiadomości" poinformował, że wszystkie służby operacyjne i ratownicze są na miejscu wybuchu. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.

Czytaj więcej

Zagadka eksplozji w Biełgorodzie rozwiązana. Rosyjski Su-34 upuścił bombę
21:56
20.04.2023

Kijów żąda zwrotu ziemi pod ambasadą rosyjską

W budynku ambasady, który znajduje się na zachód od centrum miasta, nie ma rosyjskich dyplomatów.

Czytaj więcej

Kijów zerwał umowę o dzierżawę ziemi z rosyjską ambasadą
21:38
20.04.2023

Jak Rosjanie kradną i przywłaszczają historię Ukrainy

Nowe podręczniki historii mają zastąpić w Rosji stare już od przyszłego roku szkolnego.

Czytaj więcej

Imperium z historią skradzioną sąsiadowi. Czego uczy w szkołach putinowska Rosja
21:13
20.04.2023

Prezydenci USA i Francji ponownie deklarują poparcie dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden i Francji Emmanuel Macron potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej.

„W czasie, gdy Ukraina nadal jest ofiarą rosyjskiej agresji, obaj prezydenci wymienili poglądy na temat ostatnich wydarzeń, a także wsparcia udzielonego na rzecz ukraińskich wysiłków wojennych” – poinformowało biuro Macrona.

Obaj politycy potwierdzili swoją determinację do utrzymania tego wsparcia w perspektywie długoterminowej i zgodzili się co do znaczenia kontynuowania współpracy z Chinami w sprawie Ukrainy.

20:56
20.04.2023

Dwuosobowa rodzina zginęła w obwodzie zaporoskim

W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w Mała Tokmaczka w obwodzie zaporoskim, zginął 54-letni mężczyzna i 65-letnia kobieta. Zginęli w chwili, gdy rakieta uderzyła w ich podwórko.

Rosja ostrzelała także wieś Kamianske, raniąc 62-letnią kobietę, wracającą do domu z pomocą humanitarną, którą otrzymała dla siebie i swoich sąsiadów.

Zarówno Mała Tokmaczka, jak i Kamieńskie położone są blisko linii frontu.

20:37
20.04.2023

Estonia wysyła Ukrainie amunicję w ramach unijnego porozumienia

Estonia wyśle pociski artyleryjskie kalibru 155 mm w ramach porozumienia Unii Europejskiej o wysłaniu miliona sztuk amunicji. 

Nie podano liczby pocisków. Poinformowano, że Estonia przekaże bezpłatnie także Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzęt noktowizyjny i amunicję do broni strzeleckiej.

20:17
20.04.2023

Odchodzi dowódca rosyjskiej Floty Pacyfiku. Dymisja czy rezygnacja?

Wysłannik prezydenta Jurij Trutniew powiedział, że 66-letni admirał Siergiej Awakianc, który dowodzi Flotą Pacyfiku od 2012 roku, przejdzie w stan spoczynku po osiągnięciu wielu emerytalnego, ale będzie będzie teraz kierował "centralną strukturą koordynującą pracę wojskowych ośrodków szkolenia sportowego i edukacji patriotycznej tworzonych na zlecenie głowy państwa"

Czytaj więcej

Dowódca rosyjskiej Floty Pacyfiku odwołany ze stanowiska. "Głośna rezygnacja"?
19:59
20.04.2023

„Forum antyfaszystowskie” w Mińsku upamiętni Lenina

Ponad 50 krajów weźmie udział w „antyfaszystowskim forum” w Mińsku - powiedział Giennadij Ziuganow, przewodniczący Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. W rozmowie z RIA Nowosti zapewniał, że wybór stolicy Białorusi jest nieprzypadkowy, ponieważ „Białoruś straciła co trzecią lub czwartą swoich mieszkańców w walce z nazistami i faszystami”. - Przyjadą tam delegaci, wszyscy będą połączeni, od Pekinu po Hawanę (...) Zorganizujemy je (forum - red.) w urodziny Lenina, ponieważ leninowsko-stalinowska modernizacja pomogła nam wtedy pokonać faszyzm, dzisiaj też go pokonamy - perorował.

19:41
20.04.2023

Minister spraw zagranicznych Rosji spotka się z sekretarzem generalnym ONZ w Nowym Jorku

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotka się w poniedziałek w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformował ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.

Wcześniej w tym tygodniu dyplomata powiedział, że tematem rozmowy ma być umowa zbożowa z Morza Czarnego.

19:35
20.04.2023

„Lizus Putina” nie chce kar dla artystów wyjeżdżających z Rosji

Znany rosyjski reżyser Nikita Michałkow wezwał do odstąpienia od karania artystów, którzy opuścili Rosję. Jednak, jego zdaniem, w „trudnych czasach” należy „być ze swoim krajem”, a „kultura w Rosji bardzo zyskała w nowych warunkach politycznych”. Cytowany przez RIA Nowosti reżyser przekonywał, że sankcje, nałożone na Rosję, nie są problemem, ponieważ „każdy kryzys otwiera nowe możliwości”. Dodał, że kraje Zachodu nakładają sankcje na jego kraj „z niewiedzy i niezrozumienia sytuacji”.

19:17
20.04.2023

Łotwa chce zakazać świętowania „Dnia Zwycięstwa”. Jest ustawa

Jednoizbowy parlament Łotwy przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą 9 maja zabrania się organizowania niektórych imprez publicznych, uroczystości, wieców, pochodów i pikiet w przestrzeni publicznej na terenie całego kraju. „Wszyscy wiedzą, że 9 maja to dzień, który pewna część społeczeństwa wykorzystuje do gloryfikacji reżimów totalitarnych i okupacyjnych, i w naszym interesie jest zapobieganie wydarzeniom podważającym nasze wartości, dzielącym społeczeństwo, gloryfikującym agresję militarną i propagującym fałszywe relacjonowanie wydarzeń historycznych wydarzeń” – powiedziała Ieva Brante, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Spraw Publicznych, odpowiedzialnej za prace nad projektem. 

9 maja to obchodzony w Rosji i w sojuszniczych krajach „Dzień Zwycięstwa”, upamiętniający zakończenie „wielkiej wojny ojczyźnianej”, jak w krajach byłego ZSRR nazywa się okres II wojny światowej od ataku Niemiec na Rosję.

18:59
20.04.2023

Daniłow: Putin z wizytą na okupowanych terenach? To nie był Putin

Parę dni temu rosyjskie media rządowe pokazały relacje z wizyty gospodarza Kremla w sztabie rosyjskich wojsk w okupowanym częściowo obwodzie chersońskim oraz w rosyjskich jednostkach w obwodzie ługańskim. 

Czytaj więcej

Sobowtór Putina nad Dnieprem? Kto wizytował rosyjskie wojska na froncie
18:40
20.04.2023

USA i kraje G7 chcą całkowitego zakazu eksportu do Rosji

Stany Zjednoczone i przedstawiciele państw G7 rozmawiają o zmianie podejścia do reżimu sankcji. Zamiast zakazu eksportu poszczególnych towarów, jak ma to miejsce obecnie, kraje planują całkowity zakaz eksportu do Rosji, zezwalając na dostawy ograniczonej listy towarów.

Czytaj więcej

Nadciągają sankcje totalne: żadnego eksportu do Rosji
18:24
20.04.2023

Holenderski wysłannik ds. Ukrainy rezygnuje ze stanowiska

Będący już na emeryturze Ron Van Dartel miał pełnić rolę łącznika pomiędzy holenderskim środowiskiem biznesowym, władzami Ukrainy i instytucjami międzynarodowymi.

Czytaj więcej

Holenderski dyplomata ds. Ukrainy ustępuje. Powód? "Ukraińcy to też Rosjanie"
18:13
20.04.2023

W Sewastopolu nie będzie pochodu pierwszomajowego

Pochód z okazji święta pracy w tym roku w Sewastopolu się nie odbędzie - zadecydował gubernator miasta Michaił Razwożajew. Wcześniej poinformował on też o tym, że nie będzie również defilady wojskowej z okazji „Dnia Zwycięstwa” 9 maja. Decyzja w tej sprawie została podjęta przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Razwożajew nie przyznał, że powodem odwołania pochodu i defilady jest zagrożenie kontrofensywą Ukrainy. Zapewnił za to, że komitet organizacyjny „ustali program obchodów Dnia Zwycięstwa”, a wydarzenia z tym związane „odbywać się będą w mieście w różnych miejscach – w parkach, na skwerach, w instytucjach”.

17:53
20.04.2023

PE wzywa do uwolnienia Nawalnego i Kara-Murzy

Parlament Europejski wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia krytyków Kremla Władimir Kara-Murza i Aleksieja Nawalnego. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartkowym głosowaniu w Strasburgu. W jej tekście zwrócono uwagę na pogorszenie stanu zdrowia obu więźniów „z powodu złego traktowania i braku odpowiedniej opieki medycznej”. Uchwała została przyjęta 508 głosami za, przy 14 przeciw i 31 wstrzymujących się.

17:36
20.04.2023

Amerykanie dalej będą patrolować Morze Czarne

Amerykańskie wojsko kontynuuje loty zwiadowcze nad Morzem Czarnym i nie zamierza z nich rezygnować - powiedział w rozmowie z rosyjską agencją RIA Nowosti przedstawiciel europejskiego dowództwa Pentagonu. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone straciły tam drona MQ-9 Reaper. Do strącenia maszyny doszło po interwencji rosyjskich myśliwców Su-27. Jeden z nich zrzucił paliwo na drona i uderzył go w śmigło.

17:17
20.04.2023

Rosja nie ma pieniędzy na remont krążownika

Wycofanie krążownika może wiązać się z doświadczeniami w naprawie i modernizacji ciężkiego atomowego okrętu "Admirał Nachimow", które wciąż trwają i okazały się „bardzo kosztowne”.

Czytaj więcej

"Piotr Wielki" na żyletki? Rosja nie ma pieniędzy na remont krążownika
16:52
20.04.2023

Chiny zlekceważyły prośby Grupy Wagnera o broń

Dziennik "Financial Times" pisze, że podjęta przez Grupę Wagnera prób zwrócenia się bezpośrednio do Chin wskazuje na pewność, że Pekin będzie gotowy do dostarczania broni do Moskwy.

Czytaj więcej

"Financial Times": Grupa Wagnera próbowała kupić broń od Chin
16:30
20.04.2023

Populacja Mikołajowa powraca do stanu sprzed inwazji

- Prawie wszyscy mieszkańcy obwodu mikołajowskiego, którzy wyjechali po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę, wrócili do domów - powiedział gubernator Witalij Kim w wywiadzie udzielonym 20 kwietnia.

Według Kima ludność Mikołajowa przed inwazją liczyła około 460 000 osób. Po spadku do 200 000 w wyniku działań wojennych, populacja zaczął stopniowo rosnąć po wyzwoleniu pobliskiego  Chersonia  przez siły ukraińskie w listopadzie 2022 roku.

Według danych operatorów telefonii komórkowej w mieście przebywa obecnie około 400 000 osób.

16:09
20.04.2023

Węgry apelują o „progresywną” pomoc dla ukraińskiego zboża

Podczas rozmów ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Budapeszcie węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy wezwał UE do „progresywnej” pomocy w tranzycie ukraińskiego zboża przez Europę.

„Wzywamy do wprowadzenia progresywnej unijnej pomocy tranzytowej, aby ukraińskie zboże, które spowodowało znaczne trudności rynkowe, mogło dotrzeć na jej tradycyjne rynki” – napisał Nagy w poście na Facebooku.

15:47
20.04.2023

Atak na Czernihów

Jedna kobieta zginęła, a trzy osoby zostały ranne po tym, jak rosyjskie wojska zaatakowały obszar przygraniczny w Czernihowie - poinformowało w piątek Dowództwo Operacyjne Ukrainy Północ.

Według Dowództwa, wojska czterokrotnie zaatakowały Hałahaniwkę, przygraniczną wioskę w obwodzie czernihowskim. Zginęła kobieta ranna odłamkiem w głowę.

Dowództwo Operacyjne poinformowało również, że miały miejsce dwa ataki w rejonie Hremiaczki, przygranicznej wsi w obwodzie czernihowskim, ale dodało, że nie ma doniesień o ofiarach wśród miejscowej ludności ani zniszczeniach infrastruktury cywilnej.

15:30
20.04.2023

Rosja naciska na Kazachstan gazem

Szukając nowych kierunków sprzedaży gazu Kreml, zaoferował Kazachstanowi rekordową zniżkę na swój surowiec, ale jest warunek.

Czytaj więcej

Kazachstan kupi od Rosji rekordowo tani gaz. Jeżeli będzie posłuszny Kremlowi
15:17
20.04.2023

Dania znosi ograniczenia dotyczące żeglugi w pobliżu wycieków Nord Stream

Duński Urząd Morski (DMA) zniósł ograniczenia na zalecenie Duńskiej Agencji Energii.

Jednak DMA nadal odradza kotwiczenie, łowienie ryb i prace na dnie morskim w promieniu jednej mili morskiej (1,85 km) od wycieków z powodu „przeszkód podwodnych”.

Rurociągi łączące Niemcy i Rosję zostały uszkodzone w zeszłym roku przez ładunki wybuchowe, które wyrzuciły na powierzchnię duże ilości gazu ziemnego.

Przyczyna wybuchów i kto był za nie odpowiedzialny, nie zostało jeszcze ustalone.

15:01
20.04.2023

Poziom długu publicznego Ukrainy wzrósł w 2022 roku o 13,4 mld dolarów

Poziom długu publicznego wzrósł w 2022 roku do poziomu 78,5 proc. PKB (z 43,3 proc.). Nominalny PKB Ukrainy spadł do 161 mld dolarów.

14:40
20.04.2023

Od momentu wyzwolenia Chersonia przez ukraińską armię, w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego zginęło 310 cywilów

Rannych, w wyniku rosyjskiego ostrzału, po wyzwoleniu Chersonia, zostało 312 osób. Obwód chersoński, od momentu wyzwolenia Chersonia, był ostrzelany ponad 3 600 razy.

14:24
20.04.2023

Stoltenberg: Przyszłość Ukrainy jest w NATO

- Należne Ukrainie miejsce jest w rodzinie euroatlantyckiej. Należne Ukrainie miejsce jest w NATO. I, za jakiś czas, nasze wsparcie pomoże wam sprawić, by było to możliwe - zapewnił Jens Stoltenberg w czasie wizyty w Kijowie. 

14:12
20.04.2023

W Sewastopolu nie będzie parady w Dzień Zwycięstwa

Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola poinformował o odwołaniu parady zwycięstwa, która miała odbyć się w okupowanym przez Rosję mieście 9 maja. Razwożajew oświadczył, że decyzję resortu obrony, by nie organizować parady zwycięstwa w Sewastopolu, otrzymał od dowódcy Floty Czarnomorskiej w środę wieczorem. Mimo braku parady zwycięstwa w mieście mają odbyć się obchody Dnia Zwycięstwa. Wcześniej decyzje o odwołaniu parad zwycięstwa podjęły władze obwodów kurskiego i biełgorodzkiego, władze okupowanego Krymu i władze okupacyjne w zajętej przez Rosjan części obwodu chersońskiego.

14:09
20.04.2023

Zełenski w czasie konferencji ze Stoltenbergiem apeluje o zaproszenie Ukrainy do NATO

- Nie ma żadnej obiektywnej przeszkody, by podjąć polityczną decyzję o zaproszeniu Ukrainy do Sojuszu i teraz, gdy większość mieszkańców krajów NATO i większość Ukraińców popiera akcesję do NATO, czas podjąć odpowiednie decyzje - mówił prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski zaproszony na szczyt NATO. "Czas zaprosić do Sojuszu Ukrainę"
13:40
20.04.2023

Dania dostarczyła ponad 20 mln euro na odbudowę obwodu mikołajowskiego

Informacje takie przekazał gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim, w czasie konferencji organizowanych w ramach Międzynarodowego Szczytu Miast i Regionów. Jak mówił Kim Dania jest największym partnerem obwodu mikołajowskiego w kwestii jego odbudowy i usuwania skutków rosyjskich ostrzałów.  Władze obwodu mikołajowskiego współpracują też w tym zakresie z Niemcami, Włochami, Japonią i Mołdawią.

13:29
20.04.2023

Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych: Na Ukrainie mieszka 36,7 mln osób

Według Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych, agendy ONZ, na Ukrainie w 2023 roku mieszkało 36,7 mln osób. Najwięcej - 64,6 proc. - to osoby w wieku 15-64 lata, 20,2 proc. ma ponad 65 lat, a 15,2 proc. - poniżej 14 lat. Płodność kobiet na Ukrainie wynosi 1,3 (liczba dzieci przypadających na kobietę w wieku produkcyjnym). 

12:57
20.04.2023

Chiny kupią od Rosji dwa samoloty Ił-76

Samoloty mają być wykorzystane do gaszenia pożarów lasów - poinformował Aleksandr Kurenkow, stojący na czele Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej.

12:33
20.04.2023

Szwajcaria nakłada sankcje na Grupę Wagnera i agencję informacyjną RIA FAN

Idąc w ślady Unii Europejskiej Szwajcaria nakłada sankcje na Grupę Wagnera i Federalną Agencję Informacyjną (RIA FAN) - wynika z oficjalnej strony szwajcarskiego rządu. Sankcje wejdą w życie w czwartek o 18 czasu lokalnego.

12:30
20.04.2023

Wciąż nie wiadomo co spowodowało rozbłysk nad stolicą Ukrainy

Ukraińska agencja kosmiczna początkowo ograniczyła się do opisania wydarzenia jako „wysokoenergetycznego zdarzenia akustycznego”. Obecnie specjaliści mówią, o „wejściu ciała kosmicznego w gęste warstwy ziemskiej atmosfery”. Ponieważ runął on na północ od miasta, możliwe że gdzieś u ujścia Prypeci do Dniepru, na terenach bagnistych, podmokłych i zalesionych, trudno będzie odnaleźć jakieś szczątki.

Czytaj więcej

UFO nad Kijowem. Tajemniczy rozbłysk nad stolicą Ukrainy
12:16
20.04.2023

70-letnia Rosjanka nazwała Zełenskiego przystojnym. Nałożono na nią grzywnę

Funkcjonariusz który aresztował emerytkę, powiedział jej: "Nie masz prawa go chwalić, bo to nasz wróg".

Czytaj więcej

Emerytowana Rosjanka ukarana grzywną za nazwanie Zełenskiego "przystojnym"
12:11
20.04.2023

Nowa reklama rosyjskiej armii: Oferuje "bycie mężczyzną" zamiast monotonii cywilnego życia

W ostatnich tygodniach na ulicach Moskwy pojawiły się plakaty, na których widać żołnierzy i hasło "Naszą pracą jest obrona Ojczyzny". Na plakatach czytamy, że armia poszukuje "strzelców, saperów, medyków, kierowców i dowódców czołgów". Ochotnikom obiecuje się "szacunek, zaszczytną pracę i godną płacę".

Czytaj więcej

Rosyjska armia kusi reklamą. "Jesteś mężczyzną. Bądź nim"
11:45
20.04.2023

Ukraina: Na Morzu Czarnym są trzy okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Jak przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy na Morzu Czarnym znajduje się obecnie 11 rosyjskich okrętów, z których trzy uzbrojone są w pociski Kalibr (łącznie w 13 takich pocisków).

11:36
20.04.2023

Kreml podkreśla, że przeciwdziałanie rozszerzeniu NATO o Ukrainę jest jednym z celów wojny

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o perspektywy wejścia Ukrainy do NATO, w związku z wizytą w Kijowie sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga stwierdził, że Moskwa "nie ocenia takich perspektyw". Przyznał jednak, że przeciwdziałanie wejściu przez Ukrainę do NATO jest jednym z celów wojny na Ukrainie. - Ponieważ stwarzałoby to poważne, znaczące zagrożenie dla naszego kraju, jego bezpieczeństwa - przekonywał Pieskow.

11:32
20.04.2023

Węgry rozszerzają embargo na produkty z Ukrainy

Embargiem zostały objęte przez Węgry również miód i niektóre produkty mięsne z Ukrainy. Wcześniej Budapeszt do 30 czerwca wprowadził embargo na import zbóż z Ukrainy. Podobne decyzje podjęły Polska, Słowacja i Bułgaria. Na liście produktów z Ukrainy objętych embargiem przez Węgry znalazło się 25 produktów. 

11:26
20.04.2023

Bosak: Według naszego rozeznania zboże z Ukrainy wjeżdżało do Polski po wprowadzeniu embarga

- Już w lipcu zeszłego roku było jasne, że to zboże nie wyjeżdża z Polski, że to jest fakt. Pisała o tym m.in. "Rzeczpospolita". Także w lipcu zeszłego roku komisarz (Janusz) Wojciechowski w dyskusji ze mną zdradził, że ma świadomość, że to zboże wchodzi do polskich hodowli, jako pasza - mówił Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Bosak o ukraińskim zbożu: Polskie embargo najkrótsze na świecie. Teatr
10:57
20.04.2023

Szułdrzyński: To, że Polska stała się krajem dwunarodowym, jest zwyczajnie faktem

Zarówno w przypadku demografii, jak i rolnictwa potrzeba więc wyczucia. Jedna iskra, hejt, głupia czy niepotrzebna wypowiedź – a o to w kampanii wyborczej nie będzie trudno – może doprowadzić do wzrostu napięcia między Polakami i Ukraińcami - ostrzega zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", Michał Szułdrzyński.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Polska dwunarodowa. Unia z Ukrainą już działa
10:42
20.04.2023

Polska i Francja spierają się o wspólny zakup amunicji dla Ukrainy

Przedstawiciele Polski i Francji toczą spór o to, czy w ramach wspólnego zamówienia amunicji dla Ukrainy, kontrakty powinny otrzymać tylko firmy działające na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Unijny zakup amunicji dla Ukrainy. Spór między Polską a Francją
10:38
20.04.2023

Minister obrony Ukrainy: Chcemy zbudować wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że elementem takiego systemu powinny być myśliwce, jakimi dysponuje NATO, "biorąc pod uwagę barbarzyńską taktykę Kremla".

10:32
20.04.2023

Rosja: Mężczyzna, który służył na Ukrainie jako dowódca plutonu, po powrocie z wojny zadźgał żonę

O tragedii w Zawołżu informuje kanał "Incydent Niżnyj Nowogród" w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Rosja: Wrócił z wojny, na oczach małych dzieci zabił żonę
10:04
20.04.2023

Dania i Holandia przekażą Ukrainie wspólnie zakupione czołgi Leopard 2

Czołgi te mają trafić na Ukrainę na początku 2024 roku.

Czytaj więcej

Dania i Holandia dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. W 2024 roku
09:53
20.04.2023

Z wizytą w stolicy Ukrainy przebywa sekretarz generalny NATO

Wizyta jest niespodziewana.

Czytaj więcej

Sekretarz generalny NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie
09:47
20.04.2023

Dowódca rosyjskiej Floty Pacyfiku stracił stanowisko

Został odwołany zaledwie tydzień po niespodziewanej inspekcji gotowości bojowej.

Czytaj więcej

Rosja sprawdziła gotowość bojową Floty Pacyfiku. Tydzień później odwołano dowódcę
09:26
20.04.2023

Duński rząd: Dania i Holandia przekażą 14 czołgów Leopard 2 Ukrainie

09:18
20.04.2023

Putin na Ukrainie chciał potwierdzić informacje, które otrzymuje od Szojgu

Prezydent Rosji chciał osobiście spotkać się z dowódcami odpowiedzialnymi za decyzje podejmowane na froncie. Chciał w ten sposób potwierdzić, czy informacje przekazywane przez Ministerstwo Obrony są zgodne z rzeczywistością - informuje The Moscow Times.

Czytaj więcej

Dlaczego Putin odwiedził okupowane regiony Ukrainy? "Ministerstwo Obrony żywiło przywódców dezinformacją"
09:03
20.04.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali rejon białopolski w obwodzie sumskim z moździerzy

Sumska wojskowa administracja obwodowa poinformowała o ostrzale z moździerzy pogranicza rosyjsko-ukraińskiego w obwodzie sumskim. Ostrzelany miał zostać rejon białopolski.

08:55
20.04.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosjanie ujawnili istnienie Dnieprzańskiego Zgrupowania Sił

Jak czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji na Ukrainie przy okazji wizyty Władimira Putina w obwodzie chersońskim pojawiła się informacja o wizycie prezydenta Rosji w sztabie Dnieprzańskiego Zgrupowania Sił, co było jedną z pierwszych wzmianek na temat takiego zgrupowania. "Dnieprzańskie Zgrupowanie Sił ma prawdopodobnie bronić południowego sektora terenów okupowanych, zwłaszcza jego południowo-zachodniej flanki, wyznaczanej przez rzekę Dniepr" - czytamy w raporcie.

08:52
20.04.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 11,227 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 29,5 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 21,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - prawie 9,472 mln osób.

08:29
20.04.2023

ONZ: Inspekcje statków w ramach umowy zbożowej będą kontynuowane w czwartek

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS zamieściła na swoim oficjalnym kanale w serwisie Telegram informację, że "inspekcje statków w ramach umowy zbożowej zostały wznowione 19 kwietnia i są zaplanowane do 20 kwietnia". 

08:00
20.04.2023

Sektor rolniczy Ukrainy poniósł ponad 8 miliardów dolarów strat w wyniku wojny

Szkody w sektorze rolnym i zasobach ziemi Ukrainy od początku pełnowymiarowej inwazji kosztowały 8,7 mld dolarów - wynika z opublikowanego raportu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.

Największa część szkód była wynikiem zniszczenia maszyn rolniczych, które według szacunków kosztowały ponad 4,65 mld dolarów. Szacuje się również, że w czasie wojny uszkodzonych lub zniszczonych zostało 109 tys. maszyn rolniczych.

Inną przyczyną strat w przemyśle rolniczym są zniszczenia i kradzież wytworzonych produktów, które szacuje się na straty w wysokości 1,87 mld dolarów.

07:39
20.04.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 60 razy

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu pisze, że na obwód chersoński spadło w ciągu doby 298 pocisków. Sam Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany pięć razy. W wyniku ostrzału sześć osób zostało rannych.

07:33
20.04.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali trzy rejony w obwodzie charkowskim

Jak informuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow, ostrzelane zostały obwody charkowski, kupiański i czuhujewski. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

07:00
20.04.2023

W ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelono 21 dronów-kamikadze

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 21 z 26 dronów-kamikadze Shahed-136, których Rosjanie użyli do atakowania celów na Ukrainie.

06:56
20.04.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 184 420 żołnierzy, 3 667 czołgów, 7 120 pojazdy opancerzone, 2 825 zestawów artyleryjskich, 539 wyrzutni rakiet, 285 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 293 śmigłowce, 2 386 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 707 pojazdów (w tym cystern), 332 jednostki sprzętu specjalnego.

06:26
20.04.2023

Dla wielu importerów rozporządzenie wprowadzające embargo na szereg produktów z Ukrainy było jak kubeł zimnej wody

Rozporządzenie ogłoszono w sobotę bez najmniejszych konsultacji z biznesem.

Czytaj więcej

Rykoszetem afery zbożowej oberwało wino i nie tylko. "Wylano dziecko z kąpielą."
06:15
20.04.2023

Polska porozumiała się z Ukrainą co do tranzytu, jednak rolnicy podają w wątpliwość te ustalenia

Co więcej, rząd ogłosił rozporządzenie we wtorek późnym popołudniem, a jednak, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, sam tekst nowelizacji rozporządzenia, które pochodzi z 15 kwietnia, jest jeszcze w opracowaniu, a nieopublikowany – nie obowiązuje.

Czytaj więcej

Rolnicy są pełni obaw co do tranzytu zboża. "Problem jest głębszy"
06:13
20.04.2023

W ciągu zaledwie miesiąca, 4 mln ton ukraińskiego zboża ma opuścić Polskę

Problem w tym, że aby wywieźć zaledwie 50 tys. ton zboża (tyle zabiera jeden duży statek), potrzeba aż 2 tys. tirów lub 17 pociągów. Kluczowe pytanie: gdzie zboże wywieźć, bo nikt nie przygotował portów w Europie na odbiór tego towaru.

Czytaj więcej

W jaki sposób Polska będzie śledzić transport zboża z Ukrainy?
06:11
20.04.2023

Mieszkający dziś w Polsce Ukraińcy są bardziej zamożni niż przed wojną i wolą spędzać czas w kinie czy teatrze niż w pubach czy restauracjach

Takie wnioski płyną z zebranych przez Selectivv danych pozyskanych z telefonów komórkowych.

Czytaj więcej

Jak wojna zmieniła społeczność ukraińską w Polsce? Więcej osób zamożnych i kobiet
06:05
20.04.2023

Tajemniczy błysk nad Kijowem spowodowany upadkiem meteorytu?

Rozbłysk widać było nad ukraińską stolicą w środę ok. 22 czasu lokalnego.

Czytaj więcej

Tajemniczy błysk nad Kijowem. NASA: To nie nasz satelita
05:43
20.04.2023

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu doby siedem ataków na pozycje Rosjan

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ukraińskie lotnictwo zaatakowało zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały dwa zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu, a także dwa składy amunicji.

05:26
20.04.2023

Szef MSZ Austrii: W relacjach z Rosją nie może być powrotu do status quo ante

Jednocześnie Alexander Schallenberg mówił, że "pokój i bezpieczeństwo wymaga silnych wielostronnych i międzynarodowych traktatów" i że "Rosja nie zniknie z mapy".

Czytaj więcej

Szef MSZ Austrii: Rosja nie zniknie z mapy
05:05
20.04.2023

Szef MSZ Austrii: W naszym kraju przebywa 55 tys. uchodźców z Ukrainy

Alexander Schallenberg, szef MSZ Austrii, w rozmowie z agencją Ukrinform mówił, że od początku wojny do kraju przybyło ponad 90 tys. uchodźców z Ukrainy, a obecnie w kraju tym przebywa ich ok. 55 tys. - Organizujemy także most powietrzny między Austrią a Mołdawią, by przewieźć zmuszonych do opuszczenia swoich domów Ukraińców do Austrii. Będziemy kontynuować te działania w ramach solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami - zapowiedział Schallenberg.

04:34
20.04.2023

Zełenski o funkcjonariuszach straży granicznej: Prawdziwi bohaterowie

- Dziś byłem na Wołyniu, odwiedziłem funkcjonariuszy straży granicznej, na granicy, w szczególności, z Białorusią. (...) Wołyń wykazał się prawdziwą siłą i czuć to w tym jak obwód wołyński wzmacnia bezpieczeństwo całego kraju - mówił w środowym, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski mówił, że straż graniczna "wraz z armią i siłami bezpieczeństwa" walczy na froncie, "w szczególności na najtrudniejszych odcinkach, Bachmucie, obwodzie donieckim (...)". - Prawdziwi bohaterowie, którzy z powodzeniem ukończyli setki misji bojowych - podkreślił Zełenski. - Przygotowujemy też nowe jednostki - jednostki straży granicznej w szczególności, które dołączą do naszych działań - dodał.

04:31
20.04.2023

Ukraińska armia zestrzeliła 10 z 11 dronów-kamikadze wysłanych przez Rosję w nocy ze środy na czwartek

Drony miały zostać strącone przez obronę przeciwlotniczą Dowództwa Operacyjnego "Wschód".

04:29
20.04.2023

Ambasador Rosji w USA domaga się wydania wiz wszystkim członkom rosyjskiej delegacji udającej się do Nowego Jorku

Anatolij Antonow zaapelował, by Waszyngton "przestał tworzyć sztuczne problemy" i wydał wizy wszystkim uczestnikom rosyjskiej delegacji, która ma przybyć do Nowego Jorku w związku z aktywnością Rady Bezpieczeństwa ONZ, na czele której w kwietniu stoi Rosja, a także towarzyszącym delegacji dziennikarzom. 

04:25
20.04.2023

Francja chce redukcji arsenału atomowego Rosji i USA

Przedstawicielka MSZ Francji, Anne-Claire Legendre, w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant" powiedziała, że "głównym warunkiem udziału Paryża w negocjacjach ws. kontroli zbrojeń strategicznych jest znacząca redukcja arsenałów atomowych Rosji i USA". - Nasze stanowisko nie zmienia się od dekad. W 1983 roku Francja oświadczyła, że kluczowym warunkiem, po spełnieniu którego może uczestniczyć w negocjacjach ws. kontroli zbrojeń strategicznych, jest znacząca redukcja różnicy między arsenałami dwóch największych mocarstw atomowych, a jej własnym arsenałem - powiedziała Legendre. Jak dodała "wciąż jest bardzo daleko od spełnienia tego warunku", a dysproporcja między arsenałami atomowymi USA i Rosji, a arsenałem Francji "pozostaje bardzo znacząca". 

04:20
20.04.2023

Siergiej Ławrow przybył z roboczą wizytą na Kubę

Podróżujący po Ameryce Łacińskiej Siergiej Ławrow, po złożeniu wizyt w Brazylii i Wenezueli, przybył na Kubę, gdzie spotka się z szefem MSZ tego kraju, Bruno Rodriguezem. Ławrowa przyjmie też prezydent Kuby, Miguel Diaz-Canel.

04:19
20.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 420