Unijny zakup amunicji dla Ukrainy. Spór między Polską a Francją

W środę doszło do sporu między przedstawicielami Francji i Polski, gdy ambasadorom nie udało się rozstrzygnąć, kto powinien otrzymać wspólne unijne kontrakty na zakup amunicji dla Ukrainy - tylko lokalne firmy, czy także konkurenci z innych krajów.

Publikacja: 20.04.2023 10:39

W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili plan o wartości 2 mld euro, aby zrównoważyć swo

W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili plan o wartości 2 mld euro, aby zrównoważyć swoje zapasy i wspólnie zakupić pociski artyleryjskie dla Ukrainy

Foto: AFP

Ambasadorowie UE próbowali przełamać impas w kwestii tego, jak wprowadzić w życie plan wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Pomysł polega na tym, że kraje UE zjednoczą się i wyciągną pieniądze ze wspólnej puli, aby pomóc dostarczyć Kijowowi do miliona pocisków w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Chociaż przywódcy UE zatwierdzili ten program - a nawet przeznaczyli na niego 2 mld euro - to od tego czasu kraje nie zgadzają się co do tego, jak wydać miliard euro zarezerwowany na wspólne kontrakty.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Wybory w Niemczech. Polska w programach wyborczych niemieckich partii
Polityka
W niedzielę wybory w Niemczech. Co wskazują ostatnie sondaże?
Polityka
AfD o sobie przed wyborami. „Ludzie mówią tak ostro o imigrantach, że musimy ich hamować”
Polityka
Wojna w Ukrainie – pomoc amerykańska mimo wszystko
Polityka
Plany Francji i Wielkiej Brytanii. Ostatni moment na odsiecz Ukraińcom