Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Okupacyjne władze Krymu informują o budowie linii obronnych na okupowanym przez Rosję półwyspie.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Wywiad: Rosyjskie siły okupacyjne na Krymie przygotowują się do obrony
Rosyjskie wojsko utrzymuje „potężny komponent naziemny i lotniczy” na ukraińskim Krymie, budując fortyfikacje i przygotowując się do obrony na okupowanym półwyspie - powiedział 16 marca zastępca szefa wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki.
Estonia przekaże Ukrainie więcej broni i sprzętu specjalnego
Propozycja estońskiego ministra obrony Hanno Pevkura dotycząca wysłania kolejnego pakietu wojskowego na Ukrainę została zatwierdzona - poinformował estoński nadawca publiczny ERR.
Najnowsza pomoc obejmie karabiny półautomatyczne, karabiny snajperskie, lunety, lornetki, amunicję, sprzęt indywidualny i specjalny, łodzie patrolowe, celowniki termowizyjne i środki medyczne.
Szwajcarska firma Glencore nie przedłuży umowy z rosyjskim „Rusalem”
Szwajcarska firma Glencore postanowiła nie przedłużać umowy o wartości 16 miliardów dolarów z rosyjskim „Rusalem” na zakup aluminium, która wygasa w 2024 roku.
Komisja ONZ znajduje dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie
Komisja zakwalifikowała jako zbrodnie wojenne ataki na ludność cywilną i infrastrukturę energetyczną, zabójstwa z premedytacją, bezprawne uwięzienie, tortury, gwałty i inne formy przemocy seksualnej oraz nielegalne przewożenie i deportacje dzieci.
„Przemoc seksualna równa się torturom i groźba takiej przemocy wobec kobiet i mężczyzn była ważnym aspektem tortur stosowanych przez władze rosyjskie” – czytamy w raporcie.
Turcja przestała obsługiwać samoloty rosyjskich linii lotniczych
Turcja odmówiła obsługi samolotów Boeing i Airbus rosyjskich i białoruskich linii lotniczych, w tym ich tankowania. Decyzja została podjęta przez Ministerstwo Ceł i Handlu tego kraju na podstawie listu z Departamentu Handlu USA/
Ograniczenia dotyczą siedmiu rosyjskich linii lotniczych: Aerofłot, S7 Airlines, Utair, AZUR Air, Pegas Fly, Russia i Yamal. Tankowanie i powiązane usługi są zabronione w przypadku samolotów prywatnych, towarowych, komercyjnych i czarterowych, a także statków powietrznych wyprodukowanych w jakimkolwiek kraju i składających się co najmniej w 25 proc. z komponentów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych.
Teraz rosyjskie samoloty wylatujące z Turcji są zmuszone tankować w Soczi.
Jedna ofiara i siedmioro rannych po ostrzale obwodu donieckiego
Ofiara to 50-letnia kobieta, mieszkanka jednej z wsi ostrzelanych rosyjskimi rakietami.
Wśród siedmiu rannych jest jeden obywatel Polski.
Pociski zniszczyły ponad 30 budynków mieszkalnych.
Czy Amerykanie zdetonowali ładunek wybuchowy i zniszczyli drona nad Morzem Czarnym?
Reaper ma na stałe ładunek ok. 50 kilogramów materiału wybuchowego służącego do samozniszczenia. Nie wiadomo jednak, czy Amerykanie go zdetonowali.
Czytaj więcej
Gdy Rosjanie próbują wyciągnąć amerykańskiego drona z morza, Amerykanie zastanawiają się, jak reagować. A Polska wysyła Ukrainie samoloty.
Ukraina i UE przedłużają „transportowy ruch bezwizowy” na kolejny rok
Ukraina i Unia Europejska przedłużyły umowę, znosząc konieczność uzyskiwania przez ukraińskich przewoźników odpowiednich zezwoleń na dwustronny i tranzytowy transport drogowy do UE.
Według ministra rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, Ukraina we współpracy z europejskimi partnerami rozwija obecnie niezbędną infrastrukturę logistyki granicznej. W szczególności, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę, otwarte zostały dwa nowe przejścia graniczne z Rumunią, a także punkt kontrolny oparty na tymczasowej infrastrukturze dla pustych ciężarówek na granicy z Polską.
Szwecja wyśle Ukrainie 8 samobieżnych systemów artyleryjskich Archer
Według szwedzkiego ministra obrony Påla Jonsona samobieżne systemy artyleryjskie Archer w połączeniu z pojazdami bojowymi i czołgami zwiększają zdolności obronne Ukrainy i umożliwiają jej szybsze odzyskiwanie terytorium.
USA nie zmieniają zdania ws. myśliwców dla Ukrainy
- Decyzja Polski o wysłaniu MiG-ów-29 nie zmienia naszego podejścia w odniesieniu do F-16 – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Polski ruch nic tu nie zmienia.
Czytaj więcej
Decyzja Polski, by stać się pierwszym krajem, który wysłał samoloty bojowe MiG-29 na Ukrainę, nie zmienia decyzji USA przeciwko wysyłaniu własnych F-16 do Kijowa - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Premier Wielkiej Brytaniii zapewnia o dalszej pomocy
Downing Street potwierdza, że dziś rano odbyła się rozmowa między premierem Wielkiej Brytanii Riszim Sunakiem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Politycy omówili sytuację na froncie, a Sunak powiedział, że Wielka Brytania będzie nadal ściśle współpracować z sojusznikami, aby zapewnić Ukrainie potrzebny sprzęt.
Sunak zapewnił ukraińskiego przywódcę o dostarczeniu dalszej brytyjskiej pomocy wojskowej.
Rozmowa Zełenski-Xi. Trwają negocjacje
Trwają negocjacje w sprawie ewentualnej rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy rozmowa faktycznie się odbędzie - powiedział prezydencki doradca Mychajło Podolak.
Czytaj więcej
Ukraiński prezydent jest otwarty na rozmowy także z innymi przywódcami, nie tylko z Xi, aby wyjaśnić naturę wojny i powiedzieć, dlaczego bez uwzględnienia stanowiska Ukrainy nie można tej wojny zakończyć - powiedział prezydencki doradca Mychajło Podolak.
Zyski Gazpromu skurczyły się o dwie trzecie
W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów, zysk netto koncernu zmniejszył się o ponad 72 proc. pomimo sztucznie wywindowanych cen. Pozwy przeciwko Gazpromowi o złamanie umów złożyły: włoski Eni, niemiecki RWE, polski PGNiG, fiński Gasum, francuski Engie i ukraiński Naftogaz.
Czytaj więcej
W 2022 r, w którym Gazprom de facto zaprzestał wykonywania obowiązujących kontraktów, zysk netto koncernu zmniejszył się o ponad 72 proc. pomimo sztucznie wywindowanych cen. Pozwy przeciwko Gazpromowi o złamanie umów złożyły: włoski Eni, niemiecki RWE, polski PGNiG, fiński Gasum, francuski Engie i ukraiński Naftogaz.
Niemcy odmówiły organizacji Pucharu Świata Kobiet w Szermierce
Powodem jest dopuszczenie do zawodów zawodniczek z Rosji i Białorusi.
W Kijowie spotkali się premierzy Ukrainy i Łotwy
"Rozmawialiśmy dziś w Kijowie o wzmocnieniu więzi handlowych i gospodarczych" - napisał premier Szmyhal, zapewniając, że Ukraina docenia wsparcie Łotwy w kwestii jej członkostwa w NATO o UE.
Szwajcarski parlament przyjął ustawę umożliwiającą ściganie sprawców zbrodni agresji
Ustawa, przyjęta 127 głosami za i 53 przeciw, pojawiła się kilka godzin po tym, jak organ śledczy ONZ stwierdził, że Rosja popełniła na Ukrainie szeroki zakres zbrodni wojennych, w tym umyślne zabójstwa, systematyczne tortury i deportacje dzieci.
Przyjęcie przez Szwajcarię pojęcia zbrodni agresji w swoim ustawodawstwie pozwoliłoby jej zintensyfikować walkę z bezkarnością za najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego.
Zbrodnia agresji jest szeroko definiowana jako inwazja lub próba przejęcia kontroli politycznej i wojskowej nad innym suwerennym państwem.
Kreml chce wprowadzić podatek od zysków nadzwyczajnych
Rosyjskie Ministerstwo Finansów liczy, że do końca tego roku do budżetu wpłyną pieniądze z podatku od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw. Biznes mówi: nie tak szybko.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Finansów liczy, że do końca tego roku do budżetu wpłyną pieniądze z podatku od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw.
Lloyd Austin: Ukraina nie ma czasu do stracenia
Ukraina nie ma czasu do stracenia, a Stany Zjednoczone dostarczają broń tak szybko, jak to możliwe - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin, cytowany przez Politico.
Biały Dom komentuje decyzję Polski o wysłaniu Ukrainie samolotów MiG-29
Decyzja Polski, by stać się pierwszym krajem, który wysłał samoloty bojowe MiG-29 na Ukrainę nie zmienia decyzji USA przeciwko wysyłaniu własnych samolotów bojowych do Kijowa - oświadczył Biały Dom.
- To nie zmienia naszej decyzji w odniesieniu do F16 – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie swoje cele operacji zaczynają powoli osiągać
- Operacje na północ i na południe od Bachmutu się rozwijają i Rosjanie się posuwają, niestety, do przodu - zauważył były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
- Wielu polegnie po obu stronach żołnierzy, ale Bachmut nie ma znaczenia, jakie mu przypisują politycy - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy militarnej
Jest w nim m.in. pięć tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm; amunicja precyzyjna i pociski do rakiet przeciwlotniczych MARS II.
ONZ wzywa do przedłużenia umowy zbożowej z Morza Czarnego o 120 dni
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że umowa umożliwiająca bezpieczny eksport zboża z kilku ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wymaga 120-dniowego przedłużenia.
W środę Turcja zapowiedziała, że będzie kontynuować rozmowy w sprawie przedłużenia umowy o 120 dni zamiast 60 dni, jak sugerowała Rosja na początku tego tygodnia.
Umowa zbożowa, w której w lipcu zeszłego roku ONZ i Turcja wynegocjowały z Rosją i Ukrainą, wygaśnie w sobotę, jeśli nie zostanie przedłużona.
Premier Danii: Sojusznicy debatują o myśliwcach dla Ukrainy
Kraje zachodnie debatują, czy wysłać myśliwce na Ukrainę – powiedziała duńskiej telewizji TV2 premier Danii Mette Frederiksen.
- To jest coś, o czym rozmawiamy w grupie krajów sojuszniczych. To wielkie życzenie ze strony Ukrainy - dodała.
Wcześniej Polska ogłosiła, że wyśle cztery myśliwce MiG-29 na Ukrainę – to pierwsza taka decyzja wśród sojuszników Ukrainy.
Francuskie wozy bojowe AMX-10 RC dotarły na Ukrainę
W rozmowie z Komisją Obrony Zgromadzenia Narodowego Francji 15 marca francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu powiedział, że rozpoznawcze pojazdy opancerzone AMX-10 RC „właśnie przybyły na Ukrainę”, a niektóre nawet już zostały wysłane na front.
Dostawy AMX-10 RC rozpoczęły się dwa miesiące po ogłoszeniu decyzji o ich przekazaniu ze względu na konieczność szkolenia ukraińskich załóg na tych pojazdach. Szkolenie zostało przeprowadzone w dwóch różnych miejscach: w szkole kawalerii Saumur w zachodniej Francji oraz na poligonie obozu Canjuers w południowo-wschodniej Francji.
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Chin odbyli rozmowę telefoniczną
Służba prasowa chińskiego MSZ przekazała, że podczas rozmowy minister Qin Gang ostrzegł, że konflikt na Ukrainie może „wymknąć się spod kontroli”.
Czytaj więcej
Chiny są zaniepokojone eskalacją wojny na Ukrainie i chcą, aby Moskwa i Kijów przeprowadziły rozmowy pokojowe - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang podczas rozmowy telefonicznej z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.
Putin do rosyjskich przedsiębiorców: Trzeba działać teraz
- Nieżyczliwi nam mówią, że Rosja będzie miała problemy w perspektywie średnioterminowej. Tak, to jest zagrożenie, o którym musimy pamiętać - mówił Władimir Putin na kongresie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP)
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że wciąż utrzymuje kontakty z wieloma przyjaciółmi w Niemczech.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy mówi, że Ukraińcy nie są w stanie zestrzeliwać pocisków balistycznych
Siłom Zbrojnym Ukrainy trudno jest strącać pociski balistyczne, spadające na cel z bardzo dużą prędkością. W szczególności chodzi o pociski balistyczne 9M723 - Iskander "M", pociski 9M79M - Toczka-U, przeciwokrętowe rakiety Ch-22, pociski manewrujące R-800 - Onyks i pociski Ch-47 - hipersoniczne pociski Kindżał oraz pociski Ch-31P wykorzystywane do niszczeni radarów.
Czytaj więcej
Ukraińska obrona przeciwlotnicza jest w stanie zestrzelić pięć typów wrogich pocisków. Jednak nie jest w stanie strącać pocisków lecących po trajektorii balistycznej - oświadczył na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ihnat.
Putin: Nie ma państw nieprzyjaznych Rosji. Są nieprzyjazne elity
Władimir Putin, prezydent Rosji uważa określenie "nieprzyjazne kraje" stosowane przez władze Rosji wobec państw Zachodu, które nałożyły na Rosję sankcje za "nie do końca właściwą", ponieważ w krajach tych Rosja ma "mnóstwo przyjaciół", a nieprzyjazne są jedynie ich elity i rządzący.
Ukraińscy zestrzelili chińskiego drona, którego Rosjanie używali jako latającej bomby
Firma Mugin Limited potwierdziła, że dron zestrzelony nad Ukrainą to bezzałogowy statek powietrzny jej produkcji.
Czytaj więcej
Chiński dron Mugin-5, który można kupić w serwisach internetowych takich jak Alibaba czy Taobao za ok. 15 tys. dolarów, został zestrzelony przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu karabinu AK-47 - informuje CNN.
Rosyjskie ogórki na polskich bazarach
Jak warzywa z Rosji trafiają na polski rynek ponad rok po wprowadzeniu sankcji.
Czytaj więcej
Na największym rynku hurtowym warzyw bez problemu można kupić warzywa z Rosji.
Wśród zatrzymanych w Polsce współpracowników rosyjskiego wywiadu ma być trzech Białorusinów
BiełTA poinformowała, że nie jest prawdą, by zatrzymani współpracowali z rosyjskim wywiadem.
Czytaj więcej
Białoruska agencja informacyjna BiełTA na swoim kanale w serwisie Telegram poinformowała, że wśród osób zatrzymanych w Polsce w związku z oskarżeniami o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, jest trzech obywateli Białorusi - Władysław Posmitiucha, Maria Miedwiediewa i Nikołaj Moskalenko.
W ciągu doby Rosjanie stracili ponad 200 żołnierzy w walkach o Bachmut
225 Rosjan zostało zabitych a 306 rannych w środę, w walkach o Bachmut, gdzie Rosjanie atakowali pozycje ukraińskie 42 razy - poinformował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińcy mieli też zniszczyć dwa czołgi T-72, pięć bojowych wozów piechoty, zestaw obrony przeciwlotniczej i trzy bezzałogowe statki powietrzne.
Estonia przekaże wart niemal pół miliona euro pakiet pomocy wojskowej Ukrainie
Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało, że w skład pakietu wejdą głównie karabiny snajperskie i sprzęt dla sił specjalnych.
Andrzej Duda: Polska w najbliższych dniach przekaże pierwsze myśliwce MiG-29 Ukrainie
- Ich miejsce zajmą nowo dostarczane samoloty FA-50 z Korei Południowej, pierwszych spodziewamy się pod koniec roku. A później eskadry samolotów F-35 - podkreślił polski prezydent.
Czytaj więcej
Republika Czeska i Polska to kraje, które są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Czech. Warszawa jest drugą (po Bratysławie) zagraniczną stolicą, którą odwiedził po objęciu urzędu gen. Petr Pavel.
Putin: Roczna inflacja w Rosji w marcu spadnie poniżej 4 proc.
Władimir Putin zapowiedział, że do końca marca inflacja w Rosji, liczona rok do roku, spadnie poniżej 4 proc.
Cztery rejony w obwodzie donieckim bez prądu. Górnicy uwięzieni pod ziemią
Ministerstwo Węgla i Energii samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej poinformowało, że w wyniku awarii jednej z podstacji energetycznych prądu nie ma w czterech rejonach obwodu donieckiego. W związku z awarią pod ziemią utknęło 236 górników, którzy mają być obecnie ewakuowani na powierzchnię.
W walkach o Bachmut zginął znany ukraiński historyk, Jurij Kowalenko
Uniwersytet Narodowy w Kijowie im. Tarasa Szewczenki poinformował, że znany ukraiński historyk, archeolog, absolwent kijowskiego uniwersytetu, Jurij Kowalenko, zginął w walkach o Bachmut.
Amerykańska giełda nie chce rosyjskich firm
Nasdaq za tydzień pozbędzie się wszystkich rosyjskich firm.
Czytaj więcej
Nowojorska giełda za tydzień usunie rosyjskie firmy z parkietu. Obrót nimi jest zawieszony od rosyjskiej agresji na Ukrainę Rosjanie zapowiadają odwołanie od decyzji.
Jedna osoba zginęła w pożarze budynku straży granicznej FSB w Rostowie nad Donem
Interfax podaje, że w wyniku pożaru dwie osoby zostały ranne.
USA publikują nagranie ataku myśliwca Su-27 na dron MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym
Czytaj więcej
Siły Powietrzne USA opublikowały nagranie, na którym widać moment uderzenia rosyjskiego myśliwca Su-27 w amerykański dron MQ-9 Reaper. Do incydentu doszło nad Morzem Czarnym.
Pożar budynku straży granicznej w Rostowie nad Donem
Interfax informuje, że w Rostowie nad Donem doszło do pożaru przy ulicy, przy której znajduje się budynek straży granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Z pożarem walczy 20 jednostek straży pożarnej. Biuro prasowe Głównego Zarządu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu rostowskiego doprecyzowała, że pożar wybuchł w budynku należącym do straży granicznej.
Kreml: Wydobycie drona USA z dna Morza Czarnego? Prerogatywa armii
Jeśli uznają to za niezbędne dla naszych interesów i dla naszego bezpieczeństwa, zrobią to. Ale, raz jeszcze, nie wiem dokładnie o planach armii - tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie dziennikarza ws. ewentualnego wydobycia drona MQ-9 Reaper z dna Morza Czarnego.
Czytaj więcej
Odpowiedź na pytanie o to czy wydobywać szczątki drona MQ-9 Reaper z dna Morza Czarnego należy do prerogatyw armii, jeśli uznają to za niezbędne, zrobią to - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Kreml: Rosja i Syria podpiszą porozumienie o współpracy gospodarczej i handlowej
Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższych tygodniach. W środę na Kremlu doszło do spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina, z prezydentem Syrii, Baszarem el-Asadem.
Rosyjskie pieniądze zasilają gospodarki Gruzji i Armenii
Rosyjscy uciekinierzy inwestują i zakładają firmy w nowych ojczyznach.
Czytaj więcej
Armenia przyjęła 110 tys. Rosjan, który osiedlili się tam na stałe. Do Kazachstanu przed mobilizacją i wojną uciekło 200 tys. Rosjan, a do Gruzji 112 tys. Ich pieniądze wsparły wzrosty lokalnych gospodarek.
Przerwy w dostawach prądu w obwodzie kijowskim
Ukraińska spółka energetyczna DTEK poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram wynika, że przerwy w dostawach prądu są związane z koniecznością stabilizacji sieci energetycznej.
Badanie: 42 proc. Rosjan nie przesypia nocy
42 proc. Rosjan skarży się na częste budzenie się w nocy - wynika z badania Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Źle śpi w nocy 54 proc. obywateli Rosji w wieku 60 lat i więcej. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni (50 do 33 proc.) mają problem z przesypianiem całej nocy - wynika z badania.
Rosja: Zaktualizowane podręczniki do historii mają trafić w pierwszej kolejności do szkół średnich
9 grudnia 2022 roku minister edukacji, Siergiej Krawcow, ogłosił, że przygotowywane są nowe programy i nowe podręczniki do nauki historii, które będą zawierać "nazwiska bohaterów specjalnej operacji wojskowej".
Czytaj więcej
Zaktualizowane rosyjskie podręczniki do historii z rozdziałem dotyczącym wojny na Ukrainie (określanej przez władze Rosji mianem "specjalnej operacji wojskowej") w pierwszej kolejności trafią do uczniów szkół średnich - zapowiedział Władimir Miedinski, doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina.
Müller: Na terenie Polski była grupa osób, która działała na szkodę interesów państwa
Rzecznik rządu odniósł się do doniesień w sprawie rozbicia siatki szpiegowskiej działającej w Polsce na rzecz Rosji.
Czytaj więcej
- Polskie służby zapobiegły szkodliwym działaniom, które miały miejsce na terenie kraju - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując w Radiu Zet doniesienia o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji.
W środę Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę z użyciem zestawów przeciwlotniczych Tornado-S
Informację taką podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, który publikuje też zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału. W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób. Rosjanie uszkodzili szkołę, pięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych, 20 domów i 11 samochodów cywilnych - podał Kyryłenko.
Asad: Rozszerzenie rosyjskiej obecności w Syrii to dobra rzecz
- Wierzymy, że gdyby Rosja chciała rozszerzać swoje bazy, zwiększać ich liczbę, byłaby to kwestia techniczna lub logistyczna - mówił Asad, który w środę spotkał się na Kremlu z Władimirem Putinem.
Czytaj więcej
Prezydent Syrii, Baszar el-Asad, oświadczył, że przyjąłby przychylnie wszelkie rosyjskie propozycje w zakresie budowy nowych baz wojskowych i zwiększenia liczby rosyjskich żołnierzy w ogarniętym wojną domową kraju na Bliskim Wschodzie.
Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej: Wielki sukces
- To jest niewątpliwie dowód tego, że polskie służby działają na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju w sposób bardzo sprawny - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, komentując w Polskim Radiu doniesienia o rozbiciu siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji.
Czytaj więcej
- To była grupa ludzi, którzy zbierali informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, komentując doniesienia o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej dla Rosji.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że rano wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał artyleryjski i za pomocą granatników na terenie hromady (gminy) białopolskiej przy granicy z Rosją. Nie było ofiar ani zniszczeń.
Ukraińskie wojsko o zagrożeniu minowym
Zagrożenie minowe u wybrzeży Ukrainy "pozostaje dość wysokie" - powiedziała rzeczniczka Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Natalia Humeniuk.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,4 mln osób
15 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 19 tys. osób, a od 24 lutego - 8,5 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Rosyjskie próby natarcia w rejonie Wuhłedaru mniej intensywne
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że jednym z powodów są duże straty poniesione przez Rosjan na tym odcinku frontu w Donbasie.
Błaszczak: Ukraińcy postanowili zamówić partię Grotów
- Mam dobrą wiadomość również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze Grotów - powiedział w radiowej Jedynce minister obrony Mariusz Błaszczak. Wicepremier nie chciał ujawnić, o jakiej liczbie sztuk broni jest mowa. - To nie będzie śladowe zamówienie - zadeklarował dodając, że zamówienie "już jest pewne".
Obwód chersoński ostrzelany 88 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w ciągu doby na obwód chersoński spadło 413 pocisków, z czego 16 spadło na dzielnice mieszkaniowe Chersonia. W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne.
20 rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Rzeczniczka Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Natalia Humeniuk, poinformowała, że na wodach Morza Czarnego jest obecnie 20 rosyjskich okrętów, w tym cztery uzbrojone w pociski Kalibr (wśród nich okręt podwodny). Łącznie okręty rosyjskiego zgrupowania na Morzu Czarnym mają być uzbrojone w 28 pocisków.
O 11 konferencja szefa MSWiA ws. doniesień o rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce
- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że położenie Rzeszowa, lotniska w Jasionce, czyli tego największego hubu logistycznego NATO, umożliwiającego wspieranie Ukrainy, jest bardzo dobre - mówił w RMF FM gen. Jan Rajchel tłumacząc, że Rosjanie mają ograniczone możliwości prowadzenia w tym rejonie rozpoznania innego niż agenturalne.
Czytaj więcej
Rosyjscy szpiedzy działający w Polsce, mogliby zdecydować się na sabotaż w rejonie linii kolejowych, być może lotniska w Jasionce - mówił w rozmowie z RMF FM generał brygady, pilotem Wojska Polskiego, Janem Rajchelem, były rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie stracili ponad tysiąc żołnierzy w ciągu doby
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie - jak podaje ukraiński Sztab Generalny - ok. 162 560 żołnierzy, przy czym tylko w ciągu ostatniej doby straty Rosji miały wynieść 1 040 żołnierzy. Rosjanie mieli stracić też 3 504 czołgi, 6 810 pojazdów opancerzonych, 2 539 zestawów artyleryjskich, 503 wyrzutnie rakiet, 265 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 289 śmigłowców, 2 145 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 394 pojazdy (w tym cysterny), 257 jednostek sprzętu specjalnego.
W okupowanym przez Rosję Sewastopolu przeszkolenie wojskowe przechodzą uczniowie i przedszkolacy
Informacje takie przekazuje ukraiński rzecznik praw obywatelskich, Dmytro Lubiniec.
ISW: Tempo rosyjskiej ofensywy na Ukrainie spada
"Siły ukraińskie zwiększyły swoje szanse na odzyskanie inicjatywy" na polu walki - ocenia think tank z USA.
Czytaj więcej
"Ogólne tempo rosyjskich operacji na Ukrainie wydaje się spadać w porównaniu do poprzednich tygodni" - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.
Władze Armenii zakazały wjazdu do kraju kilkorgu znanym rosyjskim działaczom społecznym, politykom i dziennikarzom
Chodzi m.in. o szefową głównej zagranicznej tuby propagandowej Kremla Margaritę Simonjan, właściciela rosyjskiej korporacji medialnej News Media Arama Gabrelanowa (należy do niego m.in. rosyjski propagandowy portal LifeNews obejmujący kraje dawnego ZSRR) oraz znanego imperialistę i wiceszefa komisji ds. WNP rosyjskiej Dumy Konstantina Zatulina.
Czytaj więcej
Działania Kremla w regionie sprawiły, że władze w Erywaniu zaczęły szukać przyjaźni z odwiecznymi wrogami – Turcją i Azerbejdżanem.
UE wspólnie będzie kupowała amunicję dla Ukrainy
Był to pomysł estońskiej premier Kai Kallas, który miał być odpowiedzią na pilną potrzebę dostaw pocisków artyleryjskich dla Ukraińców, której państwa członkowskie nie są już w stanie zaspokoić ze swoich magazynów. I choć Ukraina wystrzeliwuje dziennie znacznie mniej pocisków niż Rosja, to i tak staje przed problemem braków amunicji - pisze Anna Słojewska, dziennikarka działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Zachód obiecuje dalszą pomoc wojskową dla Kijowa, obejmującą nowe rodzaje sprzętu.
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę na dłużej osiadło w Polsce 1,4 mln Ukraińców
1 mln Ukraińców otrzymało w Polsce numer PESEL – wskazują dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Czytaj więcej
Osoby uciekające z Ukrainy osiedlają się głównie w centrum i na zachodzie Polski. Czy będzie nowa fala migracji?
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby odparliśmy 75 ataków w Donbasie
W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o odparciu 75 rosyjskich ataków w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Łymanu. Jak czytamy w raporcie "Federacja Rosyjska nie porzuciła chęci okupowania Ukrainy i kontynuuje działania ofensywne mimo ponoszonych strat".
Żądania Francji opóźnią zakup amunicji dla Ukrainy przez UE?
UE zamierza dokonać zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, aby uzupełnić zapasy ukraińskiej armii. Bruksela chce przeznaczyć na ten cel 2 mld dolarów.
Czytaj więcej
Brytyjski "The Telegraph", powołując się na swoje źródła twierdzi, że Francja opóźnia realizację unijnego planu w kwestii zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, domagając się, by 2 mld euro, które mają być przeznaczone na ten cel, trafiły tylko do firm z UE.
Szojgu: Loty dronów USA u wybrzeży Krymu są prowokacyjne
W oświadczeniu rosyjskiego resortu obrony czytamy, że Rosja "nie ma interesu w rozwoju sytuacji", który doprowadziłby do eskalacji w rejonie Morza Czarnego, ale "w przyszłości będzie reagować proporcjonalnie", a zarówno USA, jak i Rosja powinny "zachowywać się maksymalnie odpowiedzialnie".
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu i szef Pentagonu, Lloyd Austin, rozmawiali telefonicznie na temat incydentu z udziałem amerykańskiego drona MQ-9 Reaper oraz dwóch rosyjskich myśliwców Su-27, którego wynikiem było strącenie amerykańskiej maszyny.
Gubernator obwodu donieckiego: W Bachmucie wciąż są dzieci
W Bachmucie nadal pozostaje ok. 3 tys. cywilnych mieszkańców, w tym 33 dzieci - oświadczył gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na antenie ukraińskiej telewizji. Jak dodał cywile, którzy pozostają w Bachmucie, odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak mówił Kyryłenko, władze prowadzą przymusową ewakuację dzieci z linii frontu, "przynajmniej z jednym z rodziców". Dotyczy to nie tylko Bachmutu, ale też np. Awdijiwki, z którj w ciągu tygodnia ewakuowano 29 dzieci - obecnie w mieście tym pozostaje 13 niepełnoletnich osób.
Zełenski: Rosyjska agresja zbliża się do punktu, w którym może się załamać
- Nie ma terrorysty, który jest w stanie powiększać swój potencjał w konfrontacji z wolnym światem. Rosja nie jest wyjątkiem. Musimy stale zwiększać presję na terrorystów. Presję przez nasze działania obronne, sankcje wobec Rosji, udaremnianiu sposobów, którymi Rosja i jej firmy obchodzą sankcje, presję polityczną i prawną - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - Im silniejszą presję na nich wywrzemy, tym szybciej będziemy iść w kierunku przywrócenia integralności terytorialnej i międzynarodowego porządku prawnego - dodał.
Wicepremier Ukrainy ostrzega mieszkańców okupowanych terenów przed wysyłaniem dzieci do Rosji
Oferując mieszkańcom okupowanych części Ukrainy wyjazdy ich dzieci do Rosji na "wypoczynek" lub "pobyt w sanatorium", Rosjanie w rzeczywistości planują ich deportację - ostrzega wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk. - Niektórzy łatwowierni rodzice nawet wyrażają zgodę. A potem mają problemy. Niektórzy nie mogą odnaleźć dzieci. Inni są zmuszani do wyjazdu do Rosji, by odebrać dzieci, ale potem nie mogą jej opuścić - ostrzega ukraińska wicepremier.
W nocy nad obwodem biełgorodzkim w Rosji zestrzelono dwie rakiety
Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie rakiety nad Biełgorodem, stolicą obwodu biełgorodzkiego - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.
Okupacyjne władze Krymu: Budowa linii obronnych idzie zgodnie z planem
- Duża liczba ludzi i sprzętu zaangażowana jest w budowę linii obronnych na terenie Republiki Krymu - oświadczył szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". - Prace przebiegają zgodnie z planem - dodał. - Mogę tylko powiedzieć, że polecenie prezydenta zostanie wypełnione przez mieszkańców Krymu - podkreślił też. Aksjonow wyraził przy tym nadzieję, że budowane fortyfikacje nie zostaną wykorzystane.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówi, że Ukraina wygra wojnę, bo "Ukraińcy walczą o to, co należy do nich".