USA i Rosja rozmawiały o strąconym dronie. Szojgu ostrzega przed eskalacją w rejonie Morza Czarnego

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu i szef Pentagonu, Lloyd Austin, rozmawiali telefonicznie na temat incydentu z udziałem amerykańskiego drona MQ-9 Reaper oraz dwóch rosyjskich myśliwców Su-27, którego wynikiem było strącenie amerykańskiej maszyny.

Aktualizacja: 16.03.2023 12:42 Publikacja: 16.03.2023 05:13

Lloyd Austin i Siergiej Szojgu

Lloyd Austin i Siergiej Szojgu

Foto: AFP/PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 386

We wtorek rano, w wyniku kolizji z rosyjskim myśliwcem Su-27, nad Morzem Czarnym strącony został amerykański bezzałogowy statek powietrzny, MQ-9 Reaper.

Dron spadł do Morza Czarnego i - według strony amerykańskiej - może znajdować się na takiej głębokości, że wydobycie jego szczątków będzie niemożliwe. Rosja zapowiada jednak podjęcie takiej próby. USA nie mają obecnie żadnego okrętu w rejonie Morza Czarnego.

Czytaj więcej

MQ-9 Reaper. Flagowy bezzałogowiec Sił Powietrznych USA

W czasie rozmowy z Austinem na temat incydentu Szojgu miał powiedzieć, że loty amerykańskich dronów w pobliżu wybrzeża okupowanego Krymu są "prowokacyjne w swojej naturze" i "mogą prowadzić do eskalacji w rejonie Morza Czarnego". Rosjanie uważają wody przylegające do Półwyspu Krymskiego za swoje wody terytorialne, USA, podobnie jak większość społeczności międzynarodowej, uważają Krym za okupowaną część Ukrainy i nie uznają roszczeń Rosji do suwerenności nad tym obszarem.

W oświadczeniu rosyjskiego resortu obrony czytamy, że Rosja "nie ma interesu w rozwoju sytuacji", który doprowadziłby do eskalacji w rejonie Morza Czarnego, ale "w przyszłości będzie reagować proporcjonalnie", a zarówno USA, jak i Rosja powinny "zachowywać się maksymalnie odpowiedzialnie".

Rosjanie uważają wody przylegające do Półwyspu Krymskiego za swoje wody terytorialne

Austin nie przekazał żadnych informacji na temat treści rozmowy z Szojgu. Podtrzymał jednak gotowość USA do realizowania lotów we wszystkich rejonach, w których jest to zgodne z prawem międzynarodowym i zażądał, aby rosyjskie lotnictwo zachowywało się "bezpiecznie i profesjonalnie".

Rozmowę telefoniczną z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. Walerijem Gierasimowem, odbył też szef Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, gen. Mark Milley.

Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, mówił w MSNBC, że do strącenia drona doszło najprawdopodobniej przypadkowo i że nie było ono celem Rosjan.

Tymczasem rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, był pytany czy Rosjanie będą podnosić z dna Morza Czarnego zestrzelonego amerykańskiego drona. - To prerogatywa armii. Jeśli uznają to za niezbędne dla naszych interesów i dla naszego bezpieczeństwa, zrobią to. Ale, raz jeszcze, nie wiem dokładnie o planach armii - odparł odsyłając pytającego o to dziennikarza do resortu obrony Rosji.

Czytaj więcej

Czy Rosjanie spróbują wyłowić szczątki drona z USA?

W czwartek Siły Powietrzne USA opublikowały nagranie przedstawiające moment ataku rosyjskiego myśliwca Su-27 na drona MQ-9 Reaper.

Czytaj więcej

Zderzenie rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem. Ujawniono nagranie
Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego