Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Prezydent Brazylii chce wynegocjować rozejm
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że uważa, że światowi przywódcy powinni stworzyć koalicję mającą na celu zakończenie wojny na Ukrainie – i że przedstawił ten pomysł prezydentowi USA Joe Bidenowi podczas piątkowego spotkania w Białym Domu.
Czytaj więcej
Światowi przywódcy powinni stworzyć koalicję mającą na celu zakończenie wojny w Ukrainie - powiedział prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva przed rozmową z Joe Bidenem w Białym Domu.
Litwa wysyła na Ukrainę działa przeciwlotnicze L-70
„Będą w stanie niszczyć wrogie samoloty, śmigłowce i drony z odległości do 5 km w każdych warunkach pogodowych” – czytamy w raporcie LRT - litewskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego.
Po rosyjskim ostrzale Ukraina zmniejsza moc elektrowni jądrowych
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie była w stanie rotować swoich pracowników obecnych w elektrowniach z powodu "zwiększonej aktywności wojskowej”.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej została poinformowana przez Enerhoatom, że moc wyjściowa dwóch ukraińskich elektrowni jądrowych została zmniejszona jako środek ostrożności po długotrwałym rosyjskim ostrzale.
Ławrow o "fiasku kordonu sanitarnego"
- Pomimo antyrosyjskiej orgii zorganizowanej przez Waszyngton, Londyn i Brukselę wzmacniamy szeroko rozumiane dobrosąsiedzkie stosunki z międzynarodową większością – powiedział Siergiej Ławrow.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że wysiłki Zachodu mające na celu „izolację” jego kraju całkowicie się nie powiodły, a Moskwa buduje silniejsze stosunki z krajami Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Pacyfiku i "wieloma innymi",
Zawiązuje się koalicja przeciwko udziałowi Rosji i Białorusi w igrzyskach
- Idziemy w kierunku, w którym nie potrzebujemy bojkotu, ponieważ wszystkie kraje są jednomyślne – powiedziała Jurgita Šiugždinienė litewska minister edukacji, nauki i sportu.
Czytaj więcej
Grupa 35 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Niemcy i Australia, będzie domagać się wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z Igrzysk Olimpijskich w 2024 r.
Były dowódca US Army w Europie krytykuje tempo dostaw broni dla Ukrainy
- Im szybciej damy im możliwość osiągnięcia decydującego wyniku, tym szybciej wojna może się skończyć - twierdzi generał Ben Hodges.
Czytaj więcej
Samoloty mogłyby doprowadzić do ostatecznego triumfu Kijowa w ciągu roku – ale w oparciu o istniejący poziom wsparcia wojskowego zajmie to do pięciu lat - ocenił emerytowany generał broni Ben Hodges, były dowódca US Army w Europie.
Ostrzeżenia przed atakiem dronów na Kijów
Ukraińskie władze ostrzegły o zagrożeniu atakiem dronów w stolicy kraju, Kijowie. „Wzywamy mieszkańców Kijowa do pozostania w bezpiecznych miejscach do zakończenia alarmu przeciwlotniczego” – zaapelowała regionalna administracja wojskowa na Telegramie w piątek wieczorem.
Eksplozje w obwodzie kijowskim
„Obwód kijowski! Zagrożenie atakami dronów. Apelujemy do mieszkańców o pozostanie w bezpiecznych miejscach do końca sygnału nalotu. Uważajcie na siebie i swoich bliskich!” - wezwała administracja regionalna.
W ciągu ostatniego dnia pod Bachmutem doszło do 54 starć
„Bachmut pozostaje głównym kierunkiem ofensywy wroga. W ciągu ostatnich 24 godzin rozpoczęto 124 uderzenia różnymi działami artylerii, a na całym kierunku doszło do 54 starć" - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty
Seria eksplozji w okupowanym Melitopolu
Siły ukraińskie wielokrotnie atakowały Melitopol w ciągu ostatnich kilku tygodni, starając się odzyskać tereny na południu kraju i podkreślić znaczenie broni dalekiego zasięgu.
Władimir Rogow, członek prorosyjskiej administracji wojskowo-cywilnej regionu, przekazał na Telegramie, że „po raz drugi tego wieczoru w mieście słychać było serię eksplozji”.
Sztab Generalny: Podczas piątkowych ataków Rosjanie wystrzelili ponad 100 rakiet
"Federacja Rosyjska wystrzeliła ponad 100 pocisków podczas kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na terytorium naszego kraju. Według wstępnych danych przeciwnik użył 29 przeciwlotniczych kierowanych pocisków rakietowych S-300 oraz 71 pocisków manewrujących odpalanych z powietrza i z morza" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Mieszkańcy Kijowa przeczekują rosyjskie ataki w schronach
Drony kamikadze uderzyły w trzy obwody
Rosyjskie wojska zaatakowały obwód mikołajowski za pomocą irańskich dronów Shahed 10 lutego, kilka godzin po porannym masowym uderzeniu rakietowym, według gubernatora obwodu, Witalija Kima. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy drony.
Gubernator Serhij Łysak wcześniej informował o dronach kamikadze zmierzających w kierunku obwodu dniepropietrowskiego. Według lokalnych kanałów Telegramu eksplozje słychać było także w obwodach zaporoskim i odeskim. Alarm przeciwlotniczy obowiązuje w Dniepropietrowsku, Mikołajowie, Zaporożu, obwodzie ługańskim i na okupowanym przez Rosję Krymie.
USAID przeznaczy 60 mln dolarów na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa Ukrainy
Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej po spotkaniu szefa departamentu Michaiła Fiodorowa z zastępcą szefa USAID Isobel Coleman.
Środki przyznane przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) pomogą chronić obiekty infrastruktury krytycznej, takie jak energetyka i telekomunikacja, a także systemy przechowywania danych przed rosyjskimi cyberatakami.
- Dzięki wsparciu agencji uruchomiliśmy aplikację i portal Dija oraz dziesiątki najpopularniejszych usług, które Ukraińcy mogą uzyskać w kilka kliknięć. Zespół Ministerstwa Cyfryzacji aktywnie współpracuje z USAID w zakresie transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa – powiedział Fiodorow.
Diya” to ukraińska elektroniczna usługa usług publicznych, uruchomiona w 2020 roku. Według Ministerstwa Cyfryzacji 80% usług w serwisie zostało uruchomionych dzięki wsparciu USAID.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zwołała specjalne spotkanie ministrów energii w celu pilnych konsultacji w sprawie dostaw gazu ziemnego
Spotkanie odbędzie się w środę w formie wideokonferencji.
Dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol powiedział, że środki podjęte po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomogły narodom europejskim przetrwać odcięcie przez Rosję większości dostaw gazu.
- Kryzys się jednak nie skończył i trzeba zrobić więcej, zwłaszcza aby przygotować się na następną zimę – powiedział Birol. - Zwołujemy to spotkanie, ponieważ nasi członkowie i inni partnerzy nadal muszą okazywać wzajemną solidarność i podejmować konkretne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.
Stany Zjednoczone potępiają kolejny atak Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy
Rzecznik Departamentu Stanu USA potępił ostatnie rosyjskie ataki na Ukrainę, które uszkodziły infrastrukturę energetyczną w kilku regionach kraju.
- To celowy atak na infrastrukturę, która utrzymuje Ukraińców przy życiu zimą. Dzisiejszy dzień jest kolejnym przypomnieniem, że Rosja dąży do całkowitego zniszczenia Ukrainy - powiedział Vedant Patel.
USA: „Brak oznak” rosyjskiego zagrożenia militarnego dla Mołdawii i Rumunii
Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel zabrał głos po spekulacjach na temat możliwej reakcji NATO, gdyby okazało się, że rakiety wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii, jednego z jej państw członkowskich.
Zdaniem Waszyngtonu „nic nie wskazuje” na bezpośrednie zagrożenie militarne ze strony Rosji dla Mołdawii lub Rumunii, ale Patel zapewnił, że USA utrzymują "bliski kontakt i komunikację z naszymi mołdawskimi partnerami i rumuńskimi sojusznikami".
Koalicja państw domaga się zakazu udziału Rosji i Białorusi w igrzyskach w Paryżu
Według litewskiej minister sportu Jurgity Šiugždinienė grupa 35 krajów będzie domagać się wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Niemcy coraz mniej handlują z Rosją
Rosja do drugiej połowy roku była ważnym dostawcą energii dla Niemiec.
Czytaj więcej
Rosyjski atak na Ukrainę i sankcje nałożone na Rosję miały wyraźny wpływ na niemiecki handel zagraniczny w 2022 roku.
Słowacja jest coraz bliżej wysłania myśliwców MIG-29 na Ukrainę
Słowacja może rozpocząć proces rozmów w sprawie dostawy myśliwców MIG-29 na Ukrainę, gdy Kijów oficjalnie poprosi o te samoloty, zapowiedział premier Eduard Heger.
Minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że kraj nie potrzebuje już odrzutowców i może je albo sprzedać, albo przekazać Ukrainie, gdzie samoloty mogłyby pomóc – ale decyzja nie została jeszcze podjęta.
Premier Szmyhal: Rosyjscy terroryści ponownie przeprowadzili dziś zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną Ukrainy
W sumie prawie 20 bloków elektrowni cieplnych pozostaje uszkodzonych z powodu ciągłych ataków - powiedział premier.
Podkreślił, że jeśli dodać do tego okupację części obiektów energetycznych, to Ukraina tymczasowo straciła 44 proc. produkcji jądrowej, 75 proc. mocy elektrowni cieplnych i 33proc. bloków elektrowni cieplnych.
- Jedna na dwie podstacje Ukrenergo została zaatakowana w ostatnich czterech miesiącach - powiedział.
Macron czeka na "odpowiedni moment", by odebrać Putinowi wysokie odznaczenie
Ustanowiona w 1802 roku przez Napoleona Bonaparte, Legia Honorowa jest najwyższym francuskim odznaczeniem wojskowym i cywilnym.
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że rozważa pozbawienie Władimira Putina najwyższego francuskiego odznaczenia.
Zełenski: Gdyby zabójstwa i ataki rakietowe były sportem olimpijskim, Rosja zajęłaby pierwsze miejsce
Prezydent Ukrainy powiedział to w wystąpieniu wideo do uczestników szczytu ministrów sportu krajów partnerskich.
- Gdyby sporty olimpijskie polegały na zabijaniu i atakach rakietowych, to wiadomo, która drużyna narodowa zajęłaby pierwsze miejsce. I nie jest ważne, pod jaką flagą. Rosyjscy terroryści używają różnych symboli - powiedział Zełenski.
Ukraiński Gabinet Ministrów odwołał pięciu wiceministrów spraw wewnętrznych i wiceministra gospodarki
Indeks demokracji 2022: Białoruś spadła o 7 miejsc
To najgorszy wynik Indeksu z 2022 roku.
Czytaj więcej
Białoruś spadła w tym roku o siedem miejsc w indeksie Wskaźnik Demokracji, osiągając 153. miejsce. Rosja notuje największy spadek spośród ocenianych 167 państw.
Alarm przeciwbombowy w Kijowie. Start rosyjskich myśliwców z terenu Białorusi
Ukraina oficjalnie poprosiła Holandię o myśliwce F-16
Prośbę potwierdziła minister obrony Holandii Karin Ollongren.
Czesi przeciwni udziałowi Rosjan i Białorusinów w igrzyskach w Paryżu
Czeski Komitet Olimpijski odrzucił pomysł udziału sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach dopóty, dopóki trwa wojna Rosji z Ukrainą, powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.
Czechy nie planują bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024, jeśli sportowcy z obu krajów będą mogli w nich uczestniczyć, powiedział Lipavsky agencji prasowej CTK.
Szwajcaria nie zgadza się na reeksport swoich dział przeciwlotniczych na Ukrainę
Szwajcarski rząd uzasadnia odmowy tym, że - jako kraj neutralny - zgodnie z prawem nie może dostarczać broni do krajów, które są zaangażowane w trwające konflikty zbrojne.
Czytaj więcej
Szwajcaria odmówiła zgody na reeksport przez Hiszpanię dwóch szwajcarskich dział przeciwlotniczych Oerlikon kal. 35 mm na Ukrainę.
Premier Ukrainy: Rosjanie próbują zniszczyć ukraiński system energetyczny
Po piątkowym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę premier Ukrainy, Denys Szmyhal pisze, że "Rosja nie może pogodzić się z porażkami i dlatego terroryzuje mieszkańców (Ukrainy)" i "próbuje pozbawić Ukraińców światła, ciepła, wody". Premier Ukrainy dodał, że w wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura energetyczna w zachodniej, centralnej i wschodniej części Ukrainy.
Zełenski: Są ofiary ataku rakietowego przeprowadzonego przez Rosję
Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram umieścił nagranie, w którym mówi, że w wyniku piątkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę "są ofiary" (nie podał jednak ich liczby). - Moje kondolencje dla rodzin i przyjaciół - oświadczył Zełenski. Prezydent Ukrainy stwierdził też, że "niektóre rakiety przeleciały nad przestrzenią powietrzną Mołdawii i Rumunii" (Rumunia zaprzecza, jakoby rakieta naruszyła jej przestrzeń powietrzną - red.). - Dzisiejsze rakiety są wyzwaniem dla NATO, dla kolektywnego bezpieczeństwa. Ten terror może i musi się skończyć. Musi być powstrzymany przez świat - dodał Zełenski.
Meloni: Francja nie uwzględniła wagi europejskiej jedności zapraszając Zełenskiego
W piątek premier Włoch powtórzyła, że jej zdaniem Francja popełniła "polityczny błąd", zapraszając Zełenskiego na kolację z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, zanim Zełenski przybył do Brukseli.
Czytaj więcej
Giorgia Meloni, premier Włoch, na piątkowej konferencji prasowej powtórzyła, że Francja - jej zdaniem - popełniła polityczny błąd zapraszając do Paryża prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, tuż przed szczytem UE, na którym Zełenski, po raz pierwszy od początku wojny Rosji z Ukrainą, spotkał się z przywódcami państw Unii.
Resort obrony Rosji podał dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego ukraińska armia miała stracić 384 samoloty, 207 śmigłowców, 3 069 bezzałogowych statków powietrznych, 403 zestawy przeciwlotnicze, 7 812 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 014 wyrzutni rakiet, 4 046 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 8 313 innych pojazdów wojskowych.
Rosja wystrzeliła w piątek w kierunku celów na Ukrainie 71 rakiet
Z 71 rakiet Ch-101, Ch-555 i Kalibr wystrzelonych przeciwko celom na Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 61 - informuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.
Kreml chce, by OPEC+ zmniejszył wydobycie
Rosyjski reżim rozmawia z innymi eksporterami ropy o ograniczeniu wydobycia surowca, by wymusić niedobór na rynku i wzrost cen. Sam już ogłosił niższe wydobycie. Zgody na to jednak ze strony OPEC+ nie ma.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim rozmawia z innymi eksporterami ropy o ograniczeniu wydobycia surowca, by wymusić niedobór na rynku i wzrost cen. Sam już ogłosił niższe wydobycie. Zgody na to jednak ze strony OPEC+ nie ma.
Kwaśniewski: Putin nie zadowoli się tylko Donbasem
Odnosząc się do jednego z wariantów zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że dla ukraińskiego prezydenta Wołodomyra Zełenskiego wyrażenie zgody na oddanie "jakiegokolwiek kawałka Ukrainy" byłoby równoznaczne z końcem kariery politycznej.
Czytaj więcej
- Nie ulega wątpliwości, że jak ta wojna się zakończy, to będziemy mieli w Europie najsilniejszą i doświadczoną armię - i to będzie armia ukraińska - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W rozmowie z Radiem Zet dodał, że konflikt Rosji z Ukrainą może trwać kilkadziesiąt lat.
Rosyjski resort obrony informuje o zajęciu wsi w obwodzie charkowskim
Rosyjska armia miała zająć wieś Dwurecznoje, w obwodzie charkowskim - informuje rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Wieś miała zostać zajęta w czasie ofensywy na kierunku kupiańskim.
Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę z użyciem ośmiu samolotów i trzech okrętów
Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że w piątek rano Ukraina została zaatakowana przez Rosję z wykorzystaniem trzech okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr oraz ośmiu bombowców strategicznych Tu-95.
Morawiecki: Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią
- Powodem zamknięcia przejścia granicznego w Bobrownikach jest rosnące napięcie w relacjach z Białorusią. Białoruś jest traktowana instrumentalnie przez Rosjan i Kreml. Dla nas i dla Ukrainy oraz Europy jest to coraz bardziej groźne zjawisko - powiedział premier Morawiecki na konferencji w Brukseli.
Z białoruskiego lotniska wystartował rosyjski MiG-31
Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny.
Większość mieszkańców Chmielnickiego pozbawiona prądu
W wyniku piątkowego ataku rakietowego Rosji prądu pozbawiona jest większa część miasta Chmielnicki oraz mieszkańcy trzech rejonów w obwodzie chmielnickim - informuje lokalna spółka energetyczna.
Kreml komentuje decyzję władz Polski o zamknięciu przejścia w Bobrownikach
Po tym jak polskie MSWiA poinformowało o zamknięciu przejścia w Bobrownikach na granicy Polski z Białorusią, Dmitrij Pieskow stwierdził na konferencji prasowej, że "sprawa musi być przeanalizowana". - Oczywiście, mogą pojawić się pewne problemy. To musi być przeanalizowane zanim ustalimy kolejne kroki - powiedział rzecznik Kremla.
Morawiecki: Potrzebny jest sprawiedliwy pokój, który pokaże, że Ukraina wygrała, a Rosja przegrała
Do najważniejszych narzędzi, którymi dysponuje UE są pakiety sankcji i konfiskata mienia - mówił w Brukseli Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Polska zainicjowała propozycję do rządu gruzińskiego, aby Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, mógł być leczony w Polsce - mówił na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Rumunia zaprzecza, jakoby rosyjskie pociski weszły w jej przestrzeń powietrzną
Wcześniej informację o takim incydencie podała strona ukraińska.
10 rakiet zestrzelonych nad Kijowem
Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że nad Kijowem zestrzelono w piątek 10 rakiet. W mieście doszło do uszkodzeń infrastruktury energetycznej.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła cztery pociski nad Krzywym Rogiem i rejonem krzyworoskim
O zestrzeleniu pocisków informuje Ołeksandr Wikuł, stojący na czele administracji wojskowej Krzywego Rogu. Szczątki jednej z rakiet miały spaść na teren jednego z przedsiębiorstw.
MSZ Mołdawii wzywa ambasadora Rosji
Wezwanie rosyjskiego ambasadora przez mołdawski MSZ ma związek z naruszeniem przestrzeni powietrznej kraju przez rosyjską rakietę.
Putin wygłosi 21 lutego orędzie do parlamentu
Wystąpienie Putina będzie mieć miejsce w rocznicę uznania przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, separatystycznych, samozwańczych republik, nieuznawanych przez społeczność międzynarodową istniejących na terytorium ukraińskiego Donbasu.
Czytaj więcej
21 lutego, w Gostinym Dowrze w Moskwie, Władimir Putin wygłosi przesłanie do rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego (połączonych izb parlamentu - red.) - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Ciała 61 ukraińskich żołnierzy wróciły na Ukrainę
Informację taką przekazuje ukraińskie Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Utraconych Terytoriów.
Rakieta spadła na obwód lwowski - pocisk nie eksplodował
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w rejonie zołocziwskim w obwodzie lwowskim pocisk spadł w pobliżu przystanku autobusowego, ale nie eksplodował.
Nad obwodem chmielnickim zestrzelono rakietę
Gubernator obwodu chmielnickiego, Serhij Hamalij poinformował, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad obwodem jeden pocisk manewrujący i jednego drona-kamikadze Shahed.
Dowódca SZ Ukrainy: Rosyjskie pociski naruszyły przestrzeń powietrzną członka NATO
Gen. Załużny podał, że rosyjskie pociski manewrujące wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii.
Czytaj więcej
Według dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, podczas piątkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę dwa rosyjskie pociski wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii - kraju należącego do NATO. Rumuńskie władze zaprzeczyły tym doniesieniom.
Eksplozja w Odessie
Nagranie ma przedstawiać moment wybuchu w Odessie.
Syniehubow: W obwodzie charkowskim siedem osób rannych
Według wstępnych informacji, w piątkowym rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie charkowskim rannych zostało siedem osób, stan dwóch z nich jest ciężki - podał w mediach społecznościowych szef obwodowej administracji wojskowej Ołeg Syniehubow.
Doniesienia o eksplozjach w Winnicy
W Winnicy słychać było wybuchy. Zadziałała obrona przeciwlotnicza - podał w mediach społecznościowych mer stolicy obwodu winnickiego Serhij Morgunow, apelując do mieszkańców o pozostanie w schronach. "Alarm powietrzny trwa" - podkreślił.
W obwodzie lwowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza
Pojawiają się doniesienia, że rosyjska rakieta pojawiła się w przestrzeni powietrznej Rumunii.
Walki o Bachmut i Wuhłedar. Brytyjski wywiad o postępach Rosjan
W ostatnich dniach wojska rosyjskie uczyniły postępy w walkach o Bachmut i Wuhłedar - wynika z brytyjskich danych wywiadowczych.
Czytaj więcej
Trwają walki o Bachmut i Wuhłedar, wojska rosyjskie posunęły się do przodu, ale poniosły ciężkie straty, ponieważ dowództwo wysłało do ataku niedoświadczonych żołnierzy - podaje brytyjski wywiad.
W Kijowie szczątki zestrzelonej rakiety uszkodziły samochód i dach budynku mieszkalnego
Witalij Kliczko pisze, że szczątki zestrzelonej rakiety spadły na rejon hołosiwskiji w Kijowie.
Trzecia fala rakiet wystrzelona przeciwko celom na Ukrainie
Informację o wystrzeleniu kolejnych pocisków manewrujących przez Rosję podał gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
Jedna z rosyjskich rakiet miała znaleźć się w przestrzeni powietrznej Mołdawii
Rosyjskie rakiety pojawiły się nad obwodem iwanofrakowskim.
Eksplozje w Kijowie
W stolicy Ukrainy rozległy się co najmniej cztery eksplozje - prawdopodobnie jest to efekt aktywności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Gubernator obwodu połtawskiego informuje o aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie
Dmytro Łunin apeluje, by mieszkańcy obwodu pozostali w schronach do odwołania alarmu powietrznego.
W północnej części obwodu charkowskiego strącone miały zostać rosyjskie rakiety
W Charkowie, w wyniku nocnego ataku rakietowego, ok. 1 000 domów bez ogrzewania
Informacje takie podaje charkowska spółka odpowiedzialna za ogrzewanie. Z jej wpisu w serwisie Telegram wynika, że o 8 rano ogrzewania i wody pozbawionych było ok. 1 000 budynków mieszkalnych.
Atak na lotnisko w Berdiańsku. Ukraińcy informują o licznych ofiarach wśród Rosjan
Ukraińska administracja wojskowa okupowanego przez Rosjan miasta Berdiańsk podała informacje dotyczące ataku na lotnisko wojskowe, w wyniku którego zginąć miało ponad 100 żołnierzy rosyjskich.
Czytaj więcej
Ponad stu Rosjan zginęło na terenie lotniska wojskowego w okupowanym przez wojska rosyjskie ukraińskim mieście Berdiańsk - podała strona ukraińska.
Eksplozja w obwodzie połtawskim
Prawdopodobnie eksplozja była skutkiem strącenia rakiety przez obronę przeciwlotniczą.
Eksplozje w Krzywym Rogu
Ołeksandr Wikuł, stojący na czele wojskowej administracji Krzywego Rogu poinformował, że w kierunku miasta zmierza siedem rakiet. Wcześniej ukraińskie media informowały o eksplozjach w mieście.
Trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę
Pojawiają się informacje o eksplozjach w obwodach mikołajowskim, odeskim i chersońskim.
Czytaj więcej
W piątek rano rosyjskie bombowce strategiczne wystrzeliły pociski z rejonu Morza Kaspijskiego w kierunku celów na Ukrainie. Pociski Kalibr wystrzeliły też rosyjskie okręty znajdujące się na wodach Morza Czarnego. W nocy Rosjanie prowadzili ostrzał celów na Ukrainie przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.
W nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć pocisków Kalibr
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że w nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła pięć pocisków Kalibr i pięć dronów kamikadze Shahed-131/136.
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym wystrzeliły pociski Kalibr
Pociski miały też zostać wystrzelone z rejonu Wołgogradu w Rosji.
Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe": Rosjanie przygotowują się do zmasowanego ataku rakietowego
Natalia Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji stwierdziła, że wkrótce może nastąpić zmasowany atak rakietowy na cele na Ukrainie.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,731 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 20,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 17,8 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 7,867 mln osób.
Z rejonu Morza Kaspijskiego w kierunku Ukrainy miało zostać wystrzelonych ok. 20 pocisków
Wcześniej w tym rejonie pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95.
Andrzej Duda spotkał się w Rzeszowie z Wołodymyrem Zełenskim
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali na temat ostatniej aktywności dyplomatycznej Zełenskiego w Brukseli oraz jego wizytach w Londynie i Paryżu, a także o bezpieczeństwie w regionie.
Władimir Putin złożył życzenia rosyjskim dyplomatom
W dniu święta pracowników rosyjskiej dyplomacji Władimir Putin złożył życzenia rosyjskim dyplomatom dziękując im za to, że "dzięki ich wysiłkom udaremniono plany kolektywnego Zachodu mające na celu izolowanie" Rosji, a nawet "zintensyfikowano współpracę z większością członków społeczności międzynarodowej".
Dziś fiński parlament może podjąć decyzję, która doprowadzi do wejścia Finlandii do NATO bez Szwecji
Turcja nie wyraziła jeszcze zgody na rozszerzenie Sojuszu o oba kraje nordyckie, ale zasygnalizowała, że jej stosunek do rozszerzenia NATO o Finlandię jest "pozytywny". - Ale nie jest pozytywny w wypadku Szwecji - mówił przed tygodniem prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.
Czytaj więcej
Fińskie kluby parlamentarne będą w piątek debatować nad tym kiedy ratyfikować traktat o przystąpieniu do NATO - informuje Reuters. W efekcie tej dyskusji może zapaść decyzja, by Finlandia weszła do NATO przed Szwecją, z którą wspólnie ubiega się o przystąpienie do Sojuszu.
Sztab Generalny armii Ukrainy: 52 ataki z powietrza na Ukrainę w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 52 ataków z powietrza i 6 ataków rakietowych, z których dwa były wymierzone w infrastrukturę cywilną Kramatorska, miasta w obwodzie donieckim. Ponadto Rosjanie 63 razy ostrzelali cele na Ukrainie - w tym infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i chersońskim.
W nocy doszło do największego od początku wojny ataku rakietowego na Zaporoże
Informacje takie przekazuje Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że na Zaporoże spadło w ciągu godziny 17 rakiet. Celem ataku Rosjan miały być obiekty infrastruktury.
Na Morzu Czarnym mają znajdować się trzy okręty uzbrojone w 20 pocisków Kalibr
Jednocześnie 7 rosyjskich bombowców strategicznych ma lecieć w rejon Morza Kaspijskiego, skąd w przeszłości Rosjanie przeprowadzali ataki rakietowe na cele na Ukrainie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 135 740 żołnierzy, 3 258 czołgów, 6 471 pojazdów opancerzonych, 2 251 zestawów artyleryjskich, 463 wyrzutnie rakiet, 233 zestawy przeciwlotnicze, 295 samolotów, 286 śmigłowców, 1 970 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 126 pojazdów (w tym cystern) i 211 jednostek sprzętu specjalnego.
Zełenski w Brukseli: Nie mam prawa wrócić do domu bez rezultatów
Emocje skończyły się 24 lutego 2022 r., pozostał pragmatyzm. Potrzebujemy broni – powiedział ukraiński prezydent dziennikarzom w Brukseli. To przesłanie podkreślał wcześniej – w nieoficjalnej rozmowie jeden z jego współpracowników.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od wybuchu wojny przyjechał osobiście do Brukseli na unijny szczyt.
Bielecki: Tylko Biden, przywódca supermocarstwa atomowego, może ocenić, jaką skalę porażki zaakceptuje Putin
Inaczej mówiąc, gdzie leży granica kompromisu, do jakiego Zachód będzie musiał w pewnym momencie przekonać Zełenskiego - pisze w komentarzu Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski objeżdża Europę, ale po to, aby wywrzeć presję na Joe Bidena. Bo tylko mocarstwo atomowe może zdecydować o granicy konfrontacji z Putinem.
Wszyscy zwracają uwagę na różnicę w sposobie prowadzenia natarcia przez Rosjan między ubiegłym rokiem a obecnym
Wtedy przez Ukrainę jechały niekończące się kolumny czołgów, dzisiaj do szturmu idzie tylko piechota.
Czytaj więcej
Ciężkie walki toczą się prawie na całej linii frontu przecinającej obwody ługański i doniecki. Do szturmu ruszyły masy rosyjskiej piechoty.
Think tank z USA: Bez mobilizacji gospodarki Rosja nie nadąży z uzupełnianiem strat ponoszonych na Ukrainie
Think tank przywołuje szacunki grupy Oryx, zajmującej się białym wywiadem, która podała, że Rosjanie stracili na Ukrainie 1 012 czołgów, podczas gdy kolejnych 544 zostało przechwyconych przez Ukraińców.
Czytaj więcej
"Kreml kontynuuje wdrażanie środków, które stopniowo przygotowują rosyjski sektor przemysłowo-obronny na przedłużającą się wojnę na Ukrainie" - czytamy w najnowszym raporcie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
W nocy, w rejonie Dniepru, zestrzelono drona-kamikadze Shahed
O zestrzeleniu drona informuje Dowództwo Operacyjne "Wschód".
Rosyjski żołnierz mówi koledze, że ciężko ranny Rosjanin wrócił na wojnę wkrótce po usunięciu mu nerki
- Wycięli mu jedną nerkę... Był w domu przez dwa miesiące, wezwali go i wysłali ponownie, z jedną nerką - to fragment rozmowy rosyjskiego żołnierza z kolegą, której nagranie publikuje ukraiński wywiad wojskowy (GUR).
Macron przekonuje, że obecnie Ukraina potrzebuje innej broni niż myśliwce
Jak mówił prezydent Francji w czasie konferencji prasowej w Brukseli samoloty bojowe "w żadnym wypadku" nie mogą być dostarczone na Ukrainę "w nadchodzących tygodniach".
Czytaj więcej
Obecnie są "inne priorytety" ale w przyszłości prezydent Francji Emmanuel Macron "nie wyklucza" dostarczenia zachodnich myśliwców Ukrainie - tak wynika ze słów francuskiego prezydenta na konferencji prasowej w Brukseli.
W powietrzu znajduje się 5-10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95
Wkrótce może dojść do ataku rakietowego na cele na Ukrainie.
Alarm powietrzny na Ukrainie
W nocy, ok. 3:30 czasu polskiego, niemal na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny. Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, poinformował o ostrzale obwodu i wezwał mieszkańców do ukrycia się w schronach. Telewizja Suspilne informuje o eksplozjach w Dnieprze i Zaporożu.
Ambasador Rosji w Polsce: Zerwanie relacji dyplomatycznych? Tylko z inicjatywy Polski
- Pomimo faktu, że nasze relacje (dyplomatyczne) są bliskie zeru (...), stanowisko rosyjskiego MSZ jest takie, że z naszej inicjatywy nie zerwiemy relacji dyplomatycznych z nikim i nie obniżymy ich poziomu. (...) kanały dyplomatyczne powinny pozostać otwarte w sytuacji kryzysowej - powiedział Siergiej Andriejew w rozmowie z "Rossijskają Gazietą". - W związku z tym zerwanie relacji dyplomatycznych z Warszawą lub obniżenie ich, jeśli nastąpi, to z inicjatywy lub z winy naszych polskich niepartnerów - dodał. Andriejew mówił też, że w Polsce pozostają dziesiątki tysięcy obywateli Rosji, którzy "wymagają pomocy i wsparcia konsularnego".
Wiceszef MSZ Rosji: Szwecja i Finlandia mogą, po wejściu do NATO, odmówić umieszczenia broni masowego rażenia na swoim terytorium
- Po dołączeniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecja i Finlandia będą miały możliwość odmówić umieszczenia broni masowego rażenia na swoim terytorium - mówił wiceszef MSZ Rosji, Aleksandr Gruszko, w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Izwiestia". - Po dołączeniu do NATO będą mieli możliwość uczynienia zastrzeżeń: umocnić sprzeciw wobec umieszczenia broni masowego rażenia na swoim terytorium, a także ograniczyć obecność wojsk koalicyjnych i infrastruktury wojskowej Sojuszu (na swoim terytorium). Są takie precedensy - powiedział Gruszko. Jak dodał "Finlandia i Szwecja muszą zrozumieć, że Rosja będzie brać pod uwagę rosnące zagrożenie związane z możliwym rozmieszczeniem potencjału wojskowego na ich terytorium przy swoim planowaniu obronnym".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po wizycie w Wielkiej Brytanii Wołodymyr Zełenski odwiedził Paryż i został odznaczony Legią Honorową przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.