Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Andrzej Duda: Rosyjskie elity? Nic nie zmieniło się od czasów carskich
- Podczas komunizmu było to samo, tylko ideologia była inna. To, co łączy wszystkie pokolenia, to mentalność wielkorosyjska, imperializm, czyli kolonializm à la russe – wiele państw Europy środkowej i Azji Centralnej było kolonizowanych przez Moskwę - mówił polski prezydent w rozmowie z francuskim dziennikiem „Le Figaro”.
Czytaj więcej
- Jeśli nie wyślemy sprzętu wojskowego do Ukrainy w nadchodzących tygodniach, Putin może wygrać - ocenił w wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi „Le Figaro” prezydent Andrzej Duda.
Jak Polacy oceniają niemiecką pomoc dla Ukrainy? W większości negatywnie
Opinię Polaków w tej sprawie poznaliśmy dzięki sondażowi, przeprowadzonemu przez United Surveys.
Czytaj więcej
Jak Polacy oceniają postawę Niemiec w sprawie pomocy Ukrainie w osiągnięciu wygranej w wojnie z Rosją? W większości negatywnie - wynika z sondażu United Surveys dla WP.
Daniłow: Rosjanie mają duże problemy z „wielką ofensywą”
Rosjanie rozpoczęli „wielką ofensywę”, ale nie takiej ofensywy się spodziewali – ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. - Nasze wojska skutecznie ją odpierają - przekonywał na antenie ukraińskiej telewizji.
- Z wielką ofensywą, jak ją nazywają, Rosjanie mają duże problemy. Widzimy dziś zarówno to, co zaplanowali, jak i to, że już rozpoczęli ofensywę, tylko nie mówią, że ją rozpoczęli. A nasze wojska odpierają ją bardzo mocno. Zaplanowana przez nich ofensywa jest już stopniowo realizowana. Ale to nie jest ofensywa, na którą liczyli - mówił Daniłow.
Odbudowa infrastruktury energetycznej. Niemcy przekazały Ukrainie 334 tony sprzętu
Od lipca 2022 r. w ramach niemiecko-ukraińskiego partnerstwa energetycznego na Ukrainę przybyły 43 transporty humanitarne, które mają pomóc w odbudowie infrastruktury energetycznej. Łącznie to prawie 334 tony sprzętu - poinformowało na Facebooku ukraińskie Ministerstwo Energetyki. „Tylko w ostatnim tygodniu dostarczono cztery ładunki o łącznej wadze ponad 59 ton” - dodano w komunikacie. Wśród sprzętu, który został przywieziony z Niemiec, są m.in. agregaty prądotwórcze, osprzęt do linii napowietrznych, sprzęt rozdzielczy i oświetleniowy oraz elektronarzędzia.
Ukraiński sztab: Rosjanie wzmacniają zgrupowanie wojsk w Bachmucie i Łymaniu
Mimo znacznych strat, najeźdźcy nie rezygnują z ataków na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformował w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Zagrożenie atakami Federacji Rosyjskiej na cele cywilne pozostaje wysokie w całej Ukrainie” - podkreślono w komunikacie. „(Rosyjskie wojsko) w dalszym ciągu koncentruje swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach kupiańskim, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki. Wzmacnia swoje zgrupowanie wojsk na kierunkach Łyman i Bachmut. Aktywnie wykorzystuje lotnictwo do namierzania pozycji naszych jednostek” – czytamy w raporcie.
Zełenski: Ukraina podziela ból narodu tureckiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje narodowi tureckiemu po tragicznym trzęsieniu ziemi i życzył wszystkim ofiarom szybkiego powrotu do zdrowia. - Dzisiaj zacząłem dzień od wizyty w ambasadzie tureckiej (...) Łączymy się w bólu z narodem tureckim. A wszystkim, którzy ucierpieli, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia – powiedział prezydent w swoim sobotnim wystąpieniu. Przypomniał również, że w Turcji pracuje obecnie zespół Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.
Alarm powietrzny w północno-wschodniej Ukrainie
W pięciu ukraińskich obwodach - charkowskim, dnipropietrowskim, kirowohradzkim, połtawskim i sumskim ogłoszony został alarm powietrzny.
Energoatom uruchomił po remoncie jeden z bloków energetycznych
W piątek 10 lutego po remoncie oddany do eksploatacji został jeden z bloków Enerhoatomu - poinformował Petro Kotin, szefa spółki Energoatom, która jest operatorem ukraińskich elektrowni jądrowych. - Elektrownie atomowe na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wyprodukują w najbliższych dniach około 7700 MW energii elektrycznej. W warunkach, w których z powodu zniszczenia infrastruktury energetycznej w wyniku rosyjskiego ostrzału w ukraińskich domach jest wyłączane światło, Energoatom będzie nadal robił wszystko, aby jak najmniejsza liczba obywateli doświadczyła przerw w dostawie prądu - podkreślił.
Daniłow: Rosja to „problem, który szerzy się jak gangrena, zagrażając całemu światu”
„Rosja ze swoim autokratycznym reżimem, gospodarką surowcową i neofaszystowską ideologią po raz kolejny nie zdała egzaminu cywilizacyjnego, pozostając terytorium ciągłej przemocy i zła, zagrożeniem dla Ukrainy i świata” - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, zdaniem którego gwarancjami bezpieczeństwa dla świata będzie m.in. „dekolonizacja jej terytoriów i denuklearyzacja”.
Czytaj więcej
Rozmowy na temat demontażu Rosji należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ dekolonizacja Federacji Rosyjskiej jest jedynym zabezpieczeniem przed jej imperialnymi ambicjami - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Zełenski zdymisjonował zastępcę dowódcy Gwardii Narodowej Ukrainy
Na mocy podpisanego w sobotę dekretu prezydent Ukrainy odwołał Rusłana Dziubę ze stanowiska zastępcy dowódcy Gwardii Narodowej Ukrainy. W dokumencie nie wskazano powodów tej decyzji.
Prezydent Duda o przekazaniu F-16 Ukrainie: Decyzja, którą nie łatwo byłoby podjąć
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z BBC ocenił, że przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 byłoby „bardzo poważną decyzją”, którą „nie łatwo byłoby podjąć”. Fragment wywiadu brytyjska stacja opublikowała już w sobotę. W rozmowie prezydent RP zauważył, że zachodnie myśliwce, jak F-16, wymagają „bardzo poważnych potrzeb w zakresie konserwacji”, w związku z czym „nie wystarczy tylko wysłać kilka samolotów”. Podkreślił też, że decyzja w tej sprawie musiałaby zapaść w gronie sojuszników Ukrainy, a nie przez jeden kraj.
Podolak: Tylko 9 proc. z prawie 1,5 tys. światowych firm opuściło rosyjski rynek
„Prawie rok wojny. I tylko 9 proc. z prawie półtora tysiąca światowych firm opuściło rynek Federacji Rosyjskiej” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Według niego wśród zachodnich firm, które pozostały w Rosji, największy udział mają Niemcy (19,5 proc.), Amerykanie (12,4 proc.) i Japończycy (7 proc.)
Podolak poinformował również, że niektóre zachodnie banki po wybuchu wojny zanotowały zwyżkę zysków. „Raiffeisen zwiększył swój zysk w Rosji o 313 proc.. Za 2022 rok zysk rosyjskiego oddziału wyniósł 474 mln euro i jest to największa kwota wśród oddziałów Europy Południowo-Wschodniej” - podkreślił. „Podatek dochodowy od osób prawnych w Rosji wynosi 20 proc.. Tak więc w ciągu ostatniego roku podatkowego Raiffeisen zasilił rosyjski budżet kwotą 94,8 mln euro tylko z tytułu tego podatku. (...) Innymi słowy, jest to podatek od wojny, od zabijania Ukraińców” - napisał.
Zełenski dokonał zmian w składzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dokonał zmian w składzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Na członków rady dekretem zatwierdzeni zostali minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko oraz szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk. Ponadto prezydent formalnie zdecydował o wygaśnięciu mandatu Denysa Monastyrskiego, byłego szefa MSW, który w styczniu zginął w katastrofie śmigłowca w Browarach.
Putin przegrał wojnę o surowce
Biały Dom odpowiedział na oświadczenie Kremla o zmniejszeniu wydobycia ropy od marca.
Czytaj więcej
Biały Dom odpowiedział na oświadczenie Kremla o zmniejszeniu wydobycia ropy od marca. Amerykanie uznają to za jeszcze jeden przykład przekształcenia przez rosyjski reżim surowców energetycznych w broń. Sam naftowy rynek już wie, że w wojnie na surowce energetyczne, Putin przegrał.
Timothy Snyder zebrał ponad 1,25 mln dolarów dla Ukrainy
Historyk Timothy Snyder, specjalista w zakresie historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej oraz ambasador platformy UNITED24, zebrał 1 268 000 dolarów na systemy „Shahed Hunter” - poinformował wicepremier – minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. „Sześć takich systemów chroni już ukraińskie obiekty energetyczne przed rosyjskimi atakami. Dzięki zbiórce Snydera kupimy ich jeszcze więcej” - napisał na Telegramie.
Eksplozje w obwodzie zaporoskim
Mieszkańcy obwodu zaporoskiego informują na Telegramie o wybuchach, słyszanych w regionie. Wcześniej pojawiły się doniesienia o działaniu obrony powietrznej. Nie ma na razie komunikatów ukraińskich władz w tej sprawie.
Z kolei szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Łysak poinformował o zagrożeniu atakiem dronów Shahed.
Alarm powietrzny w dwóch obwodach
W obwodach dnipropietrowskim i zaporoskim ogłoszony został alarm powietrzny. Stale obowiązuje on także w obwodzie ługańskim i na Krymie./
W Winnicy odkryto fragmenty rosyjskiej rakiety Kalibr
W rejonie Winnicy w środkowej części Ukrainy znaleziono szczątki rosyjskiego pocisku manewrującego Kalibr, po zmasowanym ataku rakietowym rosyjskich najeźdźców w piątek 10 lutego. O odnalezieniu szczątków poinformowały w mediach społecznościowych Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.
Premier Gruzji: Nie ma próby zakończenia tej wojny i powrotu do stołu negocjacyjnego
- To oczywiście jest niepokojące - dodał gruziński premier, wskazując, że sytuacja na Ukrainie powoduje „nieprzewidywalność” w regionie i na świecie.
Czytaj więcej
Mimo wyzwań, gruzińskim władzom „udało się uniknąć największego sprawdzianu dla kraju, jakim jest wojna” - powiedział dziennikarzom premier Gruzji IIrakli Garibaszwili.
Bogaci Rosjanie ukrywają nieruchomości w Niemczech
Śledczym udało się wytropić zaledwie jedną czwartą wszystkich aktywów rosyjskich obywateli w tym kraju.
Czytaj więcej
Sankcje gospodarcze wobec rosyjskich oligarchów obowiązują w Europie od niemal roku. Jednak wielu z nich nadal posiada nieruchomości w Niemczech. Ponieważ w tym kraju łatwo jest ukryć własność, mogą oni nadal prowadzić interesy bez większych przeszkód – pisze niemiecki portal n-tv.de.
Zełenski w tureckiej ambasadzie oddał hołd ofiarom trzęsienia ziemi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę złożył kwiaty, wpisał się do księgi kondolencyjnej i spotkał się z ambasadorem Turcji, oddając cześć ofiarom niedawnych niszczycielskich trzęsień ziemi - poinformowało biuro prezydenta.
- Proszę przyjąć moje szczere kondolencje, ode mnie osobiście i w imieniu narodu ukraińskiego. Straszna tragedia, która w jednej chwili pochłonęła tyle istnień ludzkich, wywołała głęboki ból w naszych sercach. Łączymy się w bólu narodu tureckiego i pomagamy w tym trudnym czasie. Wieczna pamięć o zmarłych. Życzymy ofiarom szybkiego powrotu do zdrowia - powiedział Wołodymyr Zełenski w tureckiej ambasadzie w Kijowie.
Zełenskiemu w czasie spotkania z ambasadorem towarzyszył szef jego kancelarii Andrij Jermak.
W Charkowie całkowicie przywrócono dostawy ciepła
W Charkowie przywrócono ogrzewanie we wszystkich blokach mieszkaniowych - poinformowała lokalna administracja. Od piątku do części domostw ciepło nie docierało, po rosyjskim ataku rakietowym. „ Trwa kontrola poszczególnych pionów i odpowietrzanie systemów wewnętrznych” - dodano w komunikacie.
Dwa rosyjskie okręty z kalibrami na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje dwa okręty z 16 rakietami Kalibr - poinformowało dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy. W sumie na morzu jest obecnie 11 rosyjskich jednostek.
Minister spraw zagranicznych Niemiec: Ukraina potrzebuje zakończenia wojny, ale nie poprzez narzucenie pokoju na warunkach Rosji
- Ukraina i Europa muszą zakończyć wojnę, ale nie poprzez narzucenie pokoju na warunkach Rosji - powiedziała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.
- Dyktowane zawieszenie broni w obecnych warunkach, gdy część Ukrainy jest okupowana i nadal latają rakiety i bomby, nie służy pokojowi na Ukrainie, lecz podbojowi państwa ukraińskiego. Brak wojny nie oznacza automatycznie pokoju. Pokój dyktowany jest przeciwieństwem pokoju sprawiedliwego. Taka koncepcja pokoju, pokoju dyktowanego, uznaje prawo najsilniejszego i tym samym narusza prawo międzynarodowe - stwierdziła minister.
Zełenski zachęca inwestorów z JP Morgan do inwestowania na Ukrainie, zwłaszcza w sektorze energetycznym
- Chcemy, abyście inwestowali na Ukrainie - powiedział, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na szczycie inwestycyjnym zorganizowanym przez JP Morgan.
Zdaniem prezydenta, po rosyjskich atakach na sektor energetyczny "zobaczyliśmy, że musimy zdywersyfikować sektor energetyczny". Zaczęliśmy go decentralizować. Podłączyliśmy się do sieci europejskiej. Jesteśmy gotowi do sprzedaży energii elektrycznej".
Zełenski powiedział, że Ukraina może stać się członkiem UE w ciągu dwóch lat, choć według niego "wśród światowych liderów są pesymiści, którzy uważają, że potrzebujemy 10 lat."
Wielka Brytania może dostarczyć Ukrainie pociski Harpoon i Storm Shadow
W Wielkiej Brytanii trwają rozmowy na temat przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu - informuje "The Times".
Czytaj więcej
Brytyjski dziennik "The Times" donosi, że po spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Rishi Sunakiem trwają dyskusje nad możliwością dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, w tym pocisków manewrujących Storm Shadow i pocisków przeciwokrętowych Harpoon w wersjach z dłuższym zasięgiem.
Prigożyn: Rosjanie muszą przejąć Bachmut
Założyciel grupy Wagnera uważa, że od zdobycia miasta zależy dalsze prowadzenie działań w Donbasie.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera, powiedział, że rosyjskie siły muszą zdobyć Bachmut, aby kontynuować swoją kampanię. Przyznał jednocześnie, że ukraińskie oddziały stawiają zacięty opór.
Ktoś traci, ktoś zarabia na sankcjach nałożonych na Rosję
- Iwan Tawrin z milionera stał się miliarderem dzięki przejmowaniu zachodnich spółek niemal za bezcen.
Czytaj więcej
Iwan Tawrin ma 46 lat, mieszka w Moskwie i jest jednym z niewielu rosyjskich miliarderów, który uniknął sankcji. Przed wojną, czyli przez 24 lutego 2022 Tawrin był „tylko milionerem”.
Prezydent Finlandii wierzy, że kraj może zostać pełnoprawnym członkiem NATO do lipca
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö wierzy, że Finlandia i Szwecja będą mogły zostać pełnoprawnymi członkami NATO jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie.
Zaznaczył, że jeśli nie zostanie to rozwiązane przed szczytem w Wilnie, to stworzy to wiele pytań.
Aby zakończyć procedurę akcesyjną, jeszcze dwa kraje - Turcja i Węgry - muszą ratyfikować członkostwo Finlandii i Szwecji. W przeciwieństwie do Ankary, która od dawna wyraża publiczne pretensje wobec obu państw, Budapeszt nie postawił żadnych warunków ratyfikacji, ale nie spieszy się z zatwierdzeniem decyzji.
Pierwsza partia dostarczonych przez Litwę dział przeciwlotniczych L-70 jest już na Ukrainie
Poinformował o tym na Twitterze minister obrony Arvydas Anusauskas.
AP: Projekt rezolucji ONZ wzywa do pokoju zapewniającego Ukrainie "suwerenność, niezależność, jedność, integralność terytorialną
Agencja Associated Press uzyskała popierany przez Ukraińców projekt rezolucji proponowanej do przyjęcia przez 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne ONZ "w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji Rosji" na Ukrainę. Dokument został rozesłany do wszystkich państw członkowskich ONZ z wyjątkiem Rosji i Białorusi.
Według AP, projekt rezolucji jest "szerszy i mniej szczegółowy" niż dziesięciopunktowy plan pokojowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mający na celu zakończenie wojny Rosji na Ukrainie, przedstawiony podczas jego wystąpienia przed przywódcami G20 15 listopada.
Czytaj więcej
W projekcie rezolucji do przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, podkreślono potrzebę zapewniania pokoju zapewniającego Ukrainie "suwerenność, niepodległość, jedność i integralność terytorialną".
Wywiad obronny Ukrainy: Rosja nie ma wystarczających środków na ofensywę na dużą skalę
Federacja Rosyjska nie dysponuje wystarczającymi środkami, by przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przed przypadającą 24 lutego rocznicą jej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - uważa wywiad obronny Ukrainy.
Siły powietrzne: Ukraina strąciła w nocy 20 rosyjskich dronów kamikadze
Według ukraińskiego wojska, drony zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego i były wymierzone w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Nie podano łącznej liczby dronów wystrzelonych na Ukrainę.
Podolak: Nie ma mowy o negocjacjach
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który kierował zespołem negocjacyjnym tego kraju we wczesnej fazie konfliktu, powiedział, że rozmowy z Rosją nie wchodzą w grę".
Napisał na Twitterze, że Moskwa odmawia wycofania się z okupowanych terytoriów i przyznania się do "zbrodni".
Ciężarne Rosjanki wylatują do Argentyny. Kraj mówi o dużym problemie
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do Argentyny wyleciało ponad 10 tys. Rosjanek w ciąży. Rodząc za granicą chcą uzyskać drugie obywatelstwo dla swoich dzieci.
Czytaj więcej
Władze imigracyjne w Argentynie zwracają uwagę na problem z obywatelkami Rosji, które w ostatnich tygodniach ciąży przylatują do kraju, aby urodzić dziecko i uzyskać dla niego drugie obywatelstwo.
Brytyjczycy wskazują powód przerwania rekrutacji w więzieniach przez grupę Wagnera
O przerwaniu zaciągu poinformował w tym tygodniu Jewgienij Prigożyn.
Czytaj więcej
Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii informuje, że rosnąca rywalizacja między grupą Wagnera a rosyjskimi Ministerstwem Obrony jest kluczowym powodem porzucenia przez Jewgienija Prigożyna rekrutacji ochotników w więzieniach.
Rosjanie zrzucili bomby na Wyspę Węży
Rada Miasta Odessy poinformowała, że Rosjanie wykorzystali dwa Su-24M do zrzucenia czterech ładunków. Nie było ofiar ani rannych.
W ocenie Pentagonu Rosjanie mogli stracić na Ukrainie połowę swoich czołgów
Część uległa zniszczeniu, pozostałe zostały przejęte przez Ukraińców.
Czytaj więcej
Połowa rosyjskich czołgów podstawowych na Ukrainie prawdopodobnie została zdobyta lub uległa zniszczeniu w walce - powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA.
Atomowe tabu zostało ostatnio złamane nie tylko za sprawą Moskwy
Niektóre scenariusze rozwoju sytuacji zakładają możliwe przejście od lokalnego konfliktu w Ukrainie do tego z użyciem strategicznej broni jądrowej.
Czytaj więcej
Analitycy wojskowi w USA na poważnie rozważają możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję. Ale na świecie atomowe tabu zostało ostatnio złamane nie tylko za sprawą Moskwy.
Sztab Generalny: Rosja straciła 136 880 żołnierzy na Ukrainie
Rosja straciła także 3 267 czołgów, 6 474 opancerzone wozy bojowe, 5 134 pojazdy i zbiorniki paliwa, 2 270 systemów artyleryjskich, 463 systemy rakietowe wielokrotnego startu, 234 systemy obrony powietrznej, 295 samolotów, 286 śmigłowców, 1 997 dronów i 18 łodzi - informuje ukraińska armia.
Scholz ma nadzieję, że 80 leopardów 2 będzie gotowych do wysyłki na Ukrainę do końca marca
Pytany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że 2 bataliony, czyli ok. 80 czołgów Leopard 2, rzeczywiście będą gotowe do przekazania Ukrainie do końca marca, kanclerz Scholz powiedział: "Mam nadzieję, że w końcu będzie to możliwe".
Brazylia chce koalicji państw w celu zakończenia wojny. USA: Decyzja należy do Ukraińców
Stany Zjednoczone nie popierają propozycji Brazylii w sprawie rozmów z Rosją. Tłumaczą, że decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Zełenskiego.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone nie poparły propozycji prezydenta Brazylii Luiza Silvy dotyczącej utworzenia grupy państw do rozmów pokojowych w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Biały Dom powiedział, że decyzję o słuszności negocjacji z Rosją powinien podjąć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sztab Generalny: Ukraina odpiera rosyjskie ataki w pobliżu 7 miejscowości w obwodach donieckim, ługańskim
W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie wojsko odparło rosyjskie ataki w pobliżu miejscowości Kreminna, Shypyliwka i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim oraz Krasna Hora, Bachmut, Krasne i Paraskowijiwka w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Przekazano również, że rosyjska armia wystrzeliła 106 rakiet, przeprowadziła 59 ataków lotniczych i ponad 90 ataków z użyciem wyrzutni MLRS.
ISW analizuje porażkę Rosjan pod Wuhłedarem
Zdaniem analityków ISW ostatnie niepowodzenie rosyjskiej armii pod Wuhłedarem świadczy o trwającym słabym wyszkoleniu zmobilizowanych Rosjan.
Czytaj więcej
Nieudana próba ataku na Wuhłedar w obwodzie donieckim świadczy o słabym systemowym szkoleniu zmobilizowanych Rosjan - uważają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną.
Szahedy uderzyły w 3 obiekty energetyczne w regionie dniepropietrowskim
W nocy Rosjanie zaatakowali dronami kamikadze 3 obiekty energetyczne w rejonie Dniepru. Władze Ukrainy informują o poważnych uszkodzeniach infrastruktury.
Drony zaatakowały obiekty w Nikopolu i Krzywym Rogu. W atakach nikt nie został ranny.
Rosjanie ostrzelali siedem miejscowości w obwodzie sumskim
O przeprowadzonych atakach informuje administracja wojskowa północnego regionu Ukrainy.
Media: Słowacja rozważa dostarczenie Ukrainie odrzutowców MiG-29
Premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił jego kraj o odrzutowce MiG-29. Trwają rozmowy w tej sprawie.
Biały Dom: Kraje mogą samodzielnie podjąć decyzję o przekazaniu Ukrainie odrzutowców
- Każdy kraj może niezależnie zdecydować o przekazaniu Ukrainie zachodnich odrzutowców - powiedział o John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ambasador Rosji w Polsce deklaruje, że Rosja, ze swojej inicjatywy, nie zerwie relacji dyplomatycznych z Polską.