Projekt rezolucji ONZ: Każdy pokój musi zachować Ukrainę nienaruszoną

W projekcie rezolucji do przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, podkreślono potrzebę zapewniania pokoju zapewniającego Ukrainie "suwerenność, niepodległość, jedność i integralność terytorialną".

Publikacja: 11.02.2023 12:34

Projekt rezolucji ONZ: Każdy pokój musi zachować Ukrainę nienaruszoną

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 353

Z treścią projektu rezolucji zapoznali się dziennikarze agencji AP. Jest szerszy i mniej szczegółowy niż 10-punktowy plan pokojowy Wołodymyra Zełenskiego, który ogłosił w listopadzie.

Rzeczniczka Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Paulina Kubiak powiedziała, że reaktywowana sesja nadzwyczajna Zgromadzenia w sprawie Ukrainy rozpocznie się 22 lutego. Głosowanie spodziewane jest następnego dnia. 

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, Emine Dżaparowa, powiedziała w zeszłym miesiącu, że Zełenski chciał przyjechać do ONZ w dniu rocznicy, ale spodziewana nowa duża rosyjska ofensywa może zmusić prezydenta do pozostania w kraju.

Zgromadzenie Ogólne ONZ stało się najważniejszym organem ONZ zajmującym się Ukrainą, ponieważ Rada Bezpieczeństwa, której zadaniem jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, jest sparaliżowana z powodu rosyjskiego weta.

Popierany przez Ukrainę projekt rezolucji został rozesłany w czwartek wieczorem do wszystkich państw członkowskich ONZ z wyjątkiem Rosji i Białorusi, a negocjacje nad tekstem rozpoczęły się w piątek po południu - podali dyplomaci.

Rezolucja podkreśla potrzebę osiągnięcia "kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" na Ukrainie "tak szybko jak to możliwe" zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

USA nie poparły propozycji Brazylii w sprawie rozmów z Rosją

Karta stanowi, że wszystkie narody członkowskie ONZ "powstrzymają się w swych stosunkach międzynarodowych od groźby lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa" i muszą rozwiązywać spory w sposób pokojowy.

Proponowana rezolucja powtarza wcześniejsze żądanie Zgromadzenia Ogólnego, by Rosja "natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe" z uznanych przez społeczność międzynarodową granic Ukrainy.

Potwierdza również, że żadne terytorium zdobyte za pomocą groźby lub użycia siły nie będzie uznane za legalne.

Wszyscy jeńcy wojenni, zatrzymani i internowani muszą być traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi - zapisano w projekcie - i wezwano do "całkowitej wymiany" jeńców wojennych, uwolnienia osób bezprawnie zatrzymanych, "oraz powrotu wszystkich internowanych i cywilów przymusowo przeniesionych i deportowanych, w tym dzieci".

Proponowana rezolucja wzywa wszystkie kraje "do współpracy w duchu solidarności w celu rozwiązania problemu globalnego wpływu wojny na bezpieczeństwo żywnościowe, energię, finanse, środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo jądrowe i ochronę przed promieniowaniem".

Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa