Wojna atomowa. Co może powstrzymać Rosję?

Analitycy wojskowi w USA na poważnie rozważają możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję. Ale na świecie atomowe tabu zostało ostatnio złamane nie tylko za sprawą Moskwy.

Publikacja: 10.02.2023 10:00

Niektóre scenariusze rozwoju sytuacji zakładają możliwe przejście od lokalnego konfliktu w Ukrainie

Niektóre scenariusze rozwoju sytuacji zakładają możliwe przejście od lokalnego konfliktu w Ukrainie do tego z użyciem strategicznej broni jądrowej. Takiej jak pociski balistyczne RS-24 Jars, tu widoczne podczas przygotowań do parady wojskowej w Moskwie w 2020 r.

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg/Getty Images

Zegar zagłady tyka już od 76 lat, ale nigdy nie był tak blisko północy – punktu, który określa koniec ludzkości. 24 stycznia zarząd Biuletynu Naukowców Jądrowych przy Uniwersytecie Chicagowskim przesunął wskazówki na ledwie 90 sekund do armagedonu. Powód jest jeden: sytuacja na froncie ukraińskim.

„Ryzyko eskalacji od wojny konwencjonalnej do konfliktu z użyciem broni jądrowej jest realne. Nikt nie wie, czy Putin dostrzega wojskową lub strategiczną korzyść w sięgnięciu po arsenał atomowy, czy też zadowoli się samą groźbą dokonania podobnego ruchu” – powiedziała cytowana przez amerykańską edycję „Newsweeka” Sharon Squassoni, współprzewodnicząca gremium odpowiedzialnego za ustawienia wskazówek symbolicznego zegara.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach