Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że ukraińska armia, broniąc się w obwodzie donieckim, broni całej Ukrainy.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Gen. Hodges: Ukraiński rząd wie, że nie może zadowolić się utrzymaniem przez Rosję kontroli nad Krymem
Według generała w ciągu najbliższych kilku miesięcy Ukraina ustali warunki ostatecznego wyzwolenia Krymu.
Czytaj więcej
Walka o odzyskanie Krymu będzie miała decydujące znaczenie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej - powiedział emerytowany generał broni Ben Hodges, były dowódca US Army Europe w rozmowie z portalem Insider.
Kolejne ataki dronów w Iranie
Drony zaatakowały kwaterę główną Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jego ciężarówki.
Czytaj więcej
Irańskie media donoszą o eksplozjach w mieście Mahabad, w pobliżu kwatery głównej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Pojawiły się również informacje, że drony zaatakowały 6 pojazdów IRGC w pobliżu miasta Abu Kamal na granicy Iraku i Syrii.
Nexta: W Charków uderzyły rakiety S-300
Zmarł ukraiński poeta Dmytro Pawłyczko, współautor deklaracji niepodległości kraju, były ambasador Ukrainy w Polsce
29 stycznia zmarł Dmytro Pawłyczko, ukraiński poeta, polityk, tłumacz i krytyk literacki. Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał, że ludzie zapamiętają Pawłyczkę jako wybitnego poetę, jednego z autorów Deklaracji Suwerenności Państwowej Ukrainy i jednego z założycieli Ruchu Ludowego Ukrainy.
W latach 1999–2001 Dmytro Pawłyczko był ambasadorem Ukrainy w Polsce. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wagnerowcy twierdzą, że zdobyli kolejną miejscowość pod Bachmutem
Najemnicy poinformowali na swoim kanale na Telegramie, że ich „zespoły szturmowe wyzwoliły wioskę Błahodatne, tym samym przejmując pełną kontrolę nad osadami przylegającymi do miasta”.
Czytaj więcej
Najemnicy z Grupy Wagnera ogłosili, że zajęli kolejną wioskę w pobliżu miasta Bachmut, gdzie trwają intensywne bitwy między siłami rosyjskimi i ukraińskimi.
Prezydent Erdogan zapowiada "szokującą" niespodziankę dla Szwecji
Premier Szwecji Ulf Kristersson stwierdził, że jego kraj chce wznowienia dialogu NATO z Turcją, ale turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że wznowienie rozmów nie ma sensu.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Tayyip Erdogan zasygnalizował w niedzielę, że Ankara może zgodzić się na przystąpienie Finlandii do NATO, ale Szwecja może być "zszokowana" odpowiedzią Ankary.
Szwedzki negocjator: Rozmowy z Turcją ws. NATO są zamrożone
Oscar Stenstrom powiedział: - W przeciwieństwie do Finlandii, mamy większy udział w finansowaniu PKK.
Czytaj więcej
Główny szwedzki negocjator w sprawie przystąpienia do NATO przyznał, że jego kraj ma większy udział w finansowaniu Partii Pracujących Kurdystanu niż Finlandia.
Sztab Generalny: Rosja prowadzi ofensywę w obwodzie donieckim
Sztab Generalny poinformował 29 stycznia, że rosyjskie wojsko przeprowadziło ofensywę w obwodzie donieckim w kierunku miejscowości Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Nowopawliwka.
W innych kierunkach Rosjanie próbują utrzymać pozycje i bronić okupowanych terytoriów – czytamy w raporcie. W ciągu dnia Rosja ostrzeliwała Ukrainę 24 razy z wielu systemów rakietowych, w tym osady w pobliżu linii frontu, raniąc i zabijając cywilów.
Reznikow: Ukraina ma nadzieję na myśliwce od sojuszników
Minister obrony Ukrainy powiedział, że po dostawach czołgów od sojuszników, kolejną nadzieją jego kraju jest zabezpieczenie samolotów wojskowych, które mogą „zmienić zasady gry” w walce z Rosją.
Reznikow powiedział głównej korespondentce politycznej CBC News, Rosemary Barton, że ma nadzieję, że nowe dwa tygodnie rozmów z sojusznikami z Europy i Ameryki Północnej na temat samolotów wojskowych doprowadzą Ukrainę do celu.
Zauważył, że wraz z rozwojem wojny zaczął napływać sprzęt wojskowy, którego kiedyś odmawiano Ukrainie, w tym broń przeciwpancerna i przeciwlotnicza, a także artyleria dalekiego zasięgu i systemy obrony powietrznej.
Zdjęcia satelitarne nie pokazują żadnych uszkodzeń fabryki dronów kamikaze w Iranie po rzekomym ataku
Fabryka dronów bojowych Shahed w mieście Isfahan w Iranie nie została uszkodzona po rzekomym ataku 29 stycznia, jak pokazuje zdjęcie satelitarne SkySat opublikowane przez amerykańską firmę Planet Labs zajmującą się obrazowaniem Ziemi.
Tajani: W Ukrainie nie będzie włoskich czołgów
- Przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Turcją, Watykanem, a przede wszystkim ONZ stoi wielkie zadanie znalezienia rozwiązania – powiedział minister spraw zagranicznych Włoch.
Czytaj więcej
- Przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Turcją, Watykanem, a przede wszystkim ONZ stoi wielkie zadanie znalezienia rozwiązania - powiedział na antenie telewizji Rai szef włoskiego MSZ Antonio Tajani.
Podolak: Trwają "szybkie" negocjacje w sprawie rakiet dalekiego zasięgu i samolotów
- Moim zdaniem na tym etapie wojny przy stole negocjacyjnym są obecnie dwie bardzo ważne pozycje: pociski dalekiego zasięgu — kluczowe pociski, które pozwolą na zniszczenie rosyjskiej infrastruktury zaplecza, a także lotnictwo – powiedział Podolak w ukraińskich mediach, dodając, że negocjacje odbywają się „w szybkim tempie”.
Trwa burzenie Mariupola. Rosjanie weszli z ciężkim sprzętem
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami rosyjskich władz, że odbudowa Mariupola jest niemożliwa i nieopłacalna, Rosjanie przystąpili do wyburzania miasta.
Tak wygląda Marjinka, 28 stycznia
Aktualne zdjęcia miasta w obwodzie donieckim, o które wciąż toczą się ciężkie walki. Przed wojną mieszkało tam prawie 10 tys. ludzi.
Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim zmuszają ludzi do opuszczania wiosek i miasteczek położonych w pobliżu linii frontu
Serhij Haidai, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, powiedział, że okupanci zmuszają mieszkańców do opuszczenia domów, nie oferując im żadnego schronienia. Haidai dodał, że najeźdźcy bardzo boją się, że miejscowi mogą pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy, przekazując informacje o lokalizacji, liczebności personelu, miejscach koncentracji i uzbrojeniu wroga.
Dlatego w miastach i wsiach na linii frontu nasilają się represje, a najeźdźcy wypędzają wszystkich w głąb tymczasowo okupowanego obwodu ługańskiego.
Nexta o bezrobociu w Rosji
Poziom bezrobocia ukrytego w Rosji osiągnął rekordowy poziom. Ponad 4,5 mln Rosjan pracuje w niepełnym wymiarze godzin, jest na urlopach bezpłatnych lub nie pracuje z winy pracodawców. Poziom takiego bezrobocia szacuje się na prawie 13 proc., podczas gdy oficjalne dane dotyczące bezrobocia mówią o 3,9 proc.
Ukraina proponuje utworzenie mechanizmu kontroli pomocy
Ukraina zaproponowała utworzenie wraz z U.S. Government Accountability Office - instytucją kontrolną Kongresu Stanów Zjednoczonych, mechanizmu kontroli pomocy udzielanej przez Stany Zjednoczone na projekty naprawcze.
Poinformował o tym minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
Kubrakow powiedział, że mechanizmy i procedury przejrzystości i rozliczalności w wykorzystywaniu funduszy i pomocy, jakie Ukraina otrzymuje na odbudowę, były omawiane na spotkaniu z inspektorami z Departamentu Obrony USA, Departamentu Stanu i Agencji USA. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), którzy przybyli do Kijowa, aby skontrolować pomoc od USA.
Izraelska prasa o ataku w Isfahanie
"Fenomenalny sukces" - tak o ataku dronów na fabrykę w Isfahanie piszą izraelskie media. Drony miały zaatakować fabrykę, w której produkowane są słynne irańskie drony Shahed.
Czytaj więcej
Atak dronów na irańską fabrykę broni zakończył się fenomenalnym sukcesem - pisze dziennik "Jerusalem Post", powołując się na nieokreślone zachodnie źródła wywiadowcze.
Zełenski zaprosił prezydenta Czech
Wołodymyr Zełenski zaprosił Petra Pavla, nowego prezydenta Czech, do złożenia wizyty w Ukrainie.
Podziękował także Czechom i władzom państwa za pomoc udzielona Ukrainie.
Rosjanie zastawiają pułapki z granatami
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ostrzega przed pozostawionymi przez Rosjan pułapkami.
Rośnie liczba ofiar ostrzału Chersonia
Do trzech wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału Chersonia. 5 osób zostało rannych.
Rosyjskie rakiety zniszczyły m.in. szpital, szkołę, bank i osiedle mieszkaniowe.
Bank Rosji chce przywrócenia jawności w gospodarce
Szefowa rosyjskiego banku centralnego domaga się od Kremla uchylenia podjętej po agresji na Ukrainę decyzji o utajnieniu danych gospodarczych. Wprowadzone ograniczenia, jak wskazuje, utrudniają zarządzanie gospodarką.
Czytaj więcej
Elwira Nabiullina wystąpiła do kremlowskiego reżimu o odtajnienie danych gospodarczych, które po napaści na Ukrainę, rosyjski reżim ukrył przed opinią publiczną. Prezes Banku Rosji argumentuje, że niedostępność danych gospodarczych, w tym danych korporacyjnych, stwarza problemy dla ekonomistów.
Kanclerz Niemiec ostrzega przed "wojną licytacji" w kwestii pomocy dla Ukrainy
- Partnerzy Ukrainy nie powinni konkurować w kwestii zaopatrzenia tego kraju w broń, bo to przynosi efekt przeciwny do zamierzonego - mówił kanclerz.
Czytaj więcej
Fakt, że dopiero co podjęliśmy decyzję o wysłaniu czołgów, a już rozpoczyna się kolejna debata w Niemczech, wydaje się niepoważny i podważa zaufanie ludzi do decyzji rządu - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel".
Rosyjski atak na Chersoń. Jedna osoba zginęła
Dwie kolejne odniosły obrażenia.
Ukraińscy urzędnicy niezdolni do służby wojskowej też nie mogą wyjeżdżać za granicę
Obowiązujący na Ukrainie zakaz zagranicznych wyjazdów urzędników państwowych dotyczy również osób niezdolnych do służby wojskowej - poinformował Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej. Jedyny wyjątek dotyczy urzędników podróżujących w celach służbowych.
Koniunktura przez wojnę. Dwie rosyjskie branże zarabiają szczególnie
Nie cała gospodarka Rosji cierpi z powodu problemów będących następstwem napaści zbrojnej na Ukrainę. Dwie branże przeżywają okres szczególnej koniunktury.
Czytaj więcej
Wydatki na zbrojenia napędzają produkcję w rosyjskim przemyśle obronnym. To zrozumiałe w czasach kiedy trwa wojna. Jest jeszcze jednak druga branża, która w Rosji kwitnie.
Ukraiński MON: 20 mld hrywien na zakup dronów
Ukraińskie Ministerstwo Obrony zadeklarowało, że w bieżącym roku zwiększy zakupy bezzałogowców dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew przekazał w rozmowie z serwisem Ukrinform, że biorąc pod uwagę potrzeby i postulaty ukraińskiej armii, w 2023 roku na ten cel przeznaczone być powinno ok. 20 mld hrywien, czyli równowartość prawie 2,5 mld zł.
Rosja wysłała na Morze Czarne trzy okręty z rakietami Kalibr
Na Morzu Czarnym znajduje się 15 rosyjskich okrętów, w tym trzy z pociskami manewrującymi Kalibr na pokładzie - podało w niedzielę biuro prasowe ukraińskiej marynarki. Łącznie chodzi o 20 pocisków.
Ekspert: Bundeswehra nieprędko dostanie nowe czołgi za przekazane leopardy
Już w marcu Ukraina ma dostać z Niemiec leopardy, a także części zamienne i amunicję. Załatanie dziury w wyposażeniu niemieckiej armii potrwa za to o wiele dłużej - podaje w niedzielę Deutsche Welle, powołując się na ekspertów. - Ta luka, która powstaje, jest na pewno duża, według moich szacunków może się to ciągnąć przez co najmniej rok - ocenił Göran Swistek z berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka (SWP), która doradza również niemieckiemu rządowi i parlamentowi.
Caritas Polska zbiera na karetkę dla ratowników z frontu
Caritas Polska uruchomił numer 72052, pod który można wysyłać SMS o treści BACHMUT. W ten sposób prowadzona jest zbiórka na karetkę dla ukraińskich żołnierzy walczących na pierwszej linii frontu.Numer będzie czynny do 23 lutego, a koszt wysłania SMS to 2,46 zł plus VAT.
Władze znów zamykają Most Krymski
Most Krymski będzie zamknięty dla samochodów 31 stycznia od północy do południa czasu moskiewskiego z powodu „prac remontowych” - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu.
Błaszczak: W 2022 roku z wojska odeszło prawie 9 tys. żołnierzy zawodowych
MON od początku grudnia nie odpowiedział na pytania „Rzeczpospolitej” o liczbie odejść z wojska, ale w niedzielę informację taką podał na Twitterze szef resortu Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że mundur wojskowy w poprzednim roku zdjęło w sumie kilkanaście tysięcy żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. Z armii odeszło w poprzednim roku najwięcej żołnierzy w czasie rządów PiS. Dodatkowo w pierwszym miesiącu tego roku mundur zdjęło już ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych .
Kanclerz Niemiec: Znowu będę rozmawiał z Putinem, bo trzeba ze sobą rozmawiać
Olaf Scholz o zamiarze kontynuowania rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem mówił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Tagesspiegel”.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec zapowiedział, że dalej będzie dzwonił do Władimira Putina. W odpowiedzi rzecznik Kremla stwierdził, że aktualnie w terminarzu rosyjskiego przywódcy nie ma takich planów.
Ekspert CDU: Przejście Ukrainy na zachodnią broń jest nieuniknione
Roderich Kiesewetter, ekspert ds. obrony klubu poselskiego partii CDU w Bundestagu, powiedział w rozmowie z Deutsche Welle, że „Rosja wykorzystała zimę, aby posunąć naprzód mobilizację i szkolenie rosyjskich żołnierzy oraz zadbać o zaopatrzenie ich w amunicję i inne materiały”. - Ukraina do tej pory z trudem rekompensuje swoje straty materialne - zauważył. Przekazane przez Zachód wozy bojowe piechoty, transportery opancerzone, artyleria i zaopatrzenie w amunicję na razie rekompensowałyby więc tylko ten niedostatek.
– Oprócz wysokich strat, zwłaszcza w czołgach, do radzieckich modeli nie pozostała prawie żadna amunicja i części zamienne. Przejście na zachodnie modele i łańcuchy logistyczne jest więc nieuniknione – ocenił Kiesewetter.
Hajdaj: Nowe „mobiki” z Rosji na froncie w lutym
Przybycie nowych zmobilizowanych wojsk rosyjskich na front ługański spodziewane jest już w lutym - stwierdził na swoim Telegramie Serhij Hajdaj, szef ługańskiej administracji państwowej. Dodał, że linia frontu w tym regionie jest usłana ciałami najeźdźców, głównie najemników Wagnera, których Rosja uważa wyłącznie za mięso armatnie.
Pieskow tłumaczył, dlaczego Kreml utajnił dane o stanie gospodarki Rosji
„Osoby zaangażowane w rozwój polityki gospodarczej Rosji” mają dostęp do wszystkich potrzebnych im danych, a utajnienie danych o sytuacji gospodarczej Rosji nie są ujawniane „ze względu na wojnę hybrydową Zachodu z Rosją” – mówił Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina. - Toczy się wojna hybrydowa przeciwko Rosji, a także wojna gospodarcza. Naturalne jest, że w tych warunkach trzymamy te dane w tajemnicy - ocenił w rozmowie z „Financial Times”.
Od napaści na Ukrainę w końcu lutego Kreml utajnił główne dane, m.in o handlu zagranicznym i odpływie kapitału. Po szczątkowych danych Banku Rosji widać jednak załamanie importu i inwestycji.
Przez sankcje Japonii Rosja nie chce rozmawiać z nią o rybołówstwie
Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich od dekad jest przedmiotem sporu prawnego pomiędzy Japonią a Rosją.
Czytaj więcej
Rosja nie będzie prowadziła konsultacji z Japonią w sprawie porozumienia dotyczącego rybołówstwa w rejonie Kurylów Południowych ze względu na „antyrosyjską politykę sankcji ze strony Tokio” - poinformowało rosyjskie MSZ.
Domy cywilów ostrzelane przez Rosjan w obwodzie charkowskim
W obwodzie charkowskim w wyniku ostrzału wojsk najeźdźców uszkodzone zostały budynki mieszkalne i przedsiębiorstwo, a jedna osoba została ranna - poinformował w niedzielę Ołeh Sinehubow, szef charkowskiej administracji państwowej. Domy cywilów zostały zniszczone m. in. w Kupiańsku i Wowczańsku.
Cztery cywilne ofiary w obwodzie donieckim
W sobotę w wyniku rosyjski ataków zginęło czterech mieszkańców obwodu donieckiego. Rannych zostało 17 kolejnych cywilów - podał na Telegramie szef donieckiej administracji państwowej Pawło Kyryłenko. 3 ofiary mieszkały w Konstantynówce, a ostatnia w Bachmucie.
Sztab Generalny: Ukraińska armia odparły 16 ataków, w tym w pobliżu Bachmutu i Wuhłedaru
Siły obronne Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparły ataki rosyjskich wojsk w pobliżu 16 społeczności, w tym Bachmutu i Wuhłedaru w obwodzie donieckim - przekazał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślono jednocześnie, że najeźdźcy nie rezygnują z niszczenia infrastruktury krytycznej Ukrainy, oraz uderzania w obiekty cywilne i domy.
Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach
Według danych, udostępnionych w niedzielę przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie stracili w ciągu ostatniej doby ok. 650 żołnierzy oraz 8 czołgów, ponad 20 transporterów opancerzonych i 7 baterii artylerii.
Scholz: Neoimperialna kampania Putina nie może się powieść
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie udzielonym południowoamerykańskim mediom ocenił, że świat nie powinien pozwolić Putinowi na realizację jego neoimperialnych zamiarów. - Agresywna wojna Rosji z Ukrainą jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego (...) Kto lekceważy główne zasady Karty Narodów Zjednoczonych, podważa podstawy ładu międzynarodowego. Świat nie powinien pozwalać by Putin narzucał swoją wolę. Jego neoimperialna kampania nie może się powieść - powiedział kanclerz przed rozpoczęciem wizyty w Argentynie, Chile i Brazylii.
Nowy prezydent Czech planuje wizytę w Kijowie
Wybrany w sobotę nowy prezydent Czech Petr Pavel i prezydent Słowacji Zuzana Čaputová zamierzają udać się z wizytą do Kijowa - informują czeskie media. Według nich Pavel ma w niedzielę zadzwonić do Wołodymyra Zełenskiego z propozycją w tej sprawie. Dokładna data wizyty nie jest jeszcze znana.
Zełenski: Nie może być żadnego tabu w dostawach broni
- Powstrzymanie rosyjskiego terroru byłoby możliwe, gdybyśmy mogli zapewnić naszym wojskom odpowiednie siły rakietowe - mówił w sobotę w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - Ukraina potrzebuje rakiet dalekiego zasięgu szczególnie po to, by wyeliminować możliwość umieszczenia przez okupanta wyrzutni rakietowych gdzieś daleko od linii frontu i niszczenia nimi ukraińskich miast - tłumaczył.
- Dziękujemy wszystkim na świecie: politykom, osobom publicznym, dziennikarzom i zwykłym ludziom, którzy upierają się razem z nami, że nie może być żadnego tabu w dostawach broni do ochrony przed rosyjskim terrorem - dodał Wołodymyr Zełenski, apelując o pomoc państw Zachodu w kwestii dostaw systemów ATACMS i podobnej broni.
Zapis sobotniej relacji
Wydarzenia z 339. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.