Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy przekonuje, że dziś Ukraina nie byłaby w stanie zwalczać irańskich pocisków balistycznych.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Kirby: Próbujemy przewidzieć, jakie Ukraina będzie miała potrzeby
Kirby powiedział podczas briefingu, że wierzy, iż ogłoszona w zeszłym tygodniu decyzja o wysłaniu czołgów Abrams do Ukrainy nie została podjęta zbyt późno.
Czytaj więcej
Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ds. komunikacji strategicznej, John Kirby, bronił w poniedziałek decyzji administracji Bidena o niewysyłaniu myśliwców F-16 do Ukrainy, wskazując inną pomoc udzielaną przez USA, w tym czołgi Abrams.
Kadyrow do Morawieckiego: Gdzie byłeś, gdy broniliśmy niepodległości Iczkerii?
Według Kadyrowa Czeczeni „sami zdeterminowali swój los” i chcą „żyć jako część Federacji Rosyjskiej”.
Czytaj więcej
Przywódca Rosyjskiej Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow skrytykował premiera Polski Mateusza Morawieckiego za wypowiedzi dotyczące niepodległości Czeczenii.
Putin zapowiada orędzie do Zgromadzenia Federalnego
Orędzie Putina do Zgromadzenia Federalnego może nastąpić 20 lutego. Poinformowało o tym TASS źródło w Dumie Państwowej.
Poprzednie przesłanie do rosyjskiego zostało wygłoszone w kwietniu 2021 r. Jak wyjaśnił sam prezydent, w 2022 r. wystąpienie nie odbyło się ze względu "na bardzo dynamiczny rozwój sytuacji" i trudno było „ustalić wyniki i konkretne plany na najbliższą przyszłość w określonym momencie”.
Johnson: Ukraińcom należy dać wszystko, czego potrzebują, aby zakończyli tę wojnę tak szybko, jak to możliwe
Gdybyśmy byli na tyle odważni i konsekwentni, by wprowadzić Ukrainę do NATO, wtedy tej katastrofie można by zapobiec - pisze w "The Washington Post" były brytyjski premier Boris Johnson.
Czytaj więcej
Ukraina powinna otrzymać wszystko, czego potrzebuje, aby zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe - napisał były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w artykule dla "The Washington Post".
Rosjanie atakują małe miasteczka. I ponoszą wielkie straty
Po Bachmucie teraz Wuhledar znalazł się w środku zajadłych walk. Od ubiegłego tygodnia bez przerwy atakują go Rosjanie. Na początku szturmów w ubiegłym tygodniu udało im się nawet wedrzeć do miasteczka, ale szybko ich wyrzucono.
Czytaj więcej
Rosjanie nieustannie prowadzą lokalne ataki. Na razie bez sukcesu, za to z ogromnymi stratami.
Prezydent Biden potwierdza
Prezydent USA potwierdził, że zamierza odwiedzić Polskę. Termin nie został jeszcze ustalony.
Czytaj więcej
Prezydent USA John Biden potwierdził, że wybiera się z wizytą do Polski. Zastrzegł jednak, że termin nie został jeszcze ustalony.
Goldman Sachs sprzedał rosyjskie aktywa
Goldman Sachs sprzedał część swoich rosyjskich aktywów miejscowym menedżerom najwyższego szczebla. Transakcja była niejawna. Nabywcy dostali dużą zniżkę.
Czytaj więcej
Goldman Sachs sprzedał część swoich rosyjskich aktywów miejscowym menedżerom najwyższego szczebla. Transakcja była niejawna. Nabywcy dostali dużą zniżkę.
Ukraińcy pożegnali majora Danyła Muraszkę.
Muraszko zginął 27 stycznia w obwodzie donieckim. Pilot zginął 27 stycznia podczas misji bojowej na wschodzie Ukrainy. Jego samolot został zestrzelony przez rosyjski myśliwiec. Muraszko przekierował spadającą maszynę poza tereny zabudowane, ale nie zdążył się katapultować.
od początku inwazji 24-letni Muraszko odbył 141 lotów bojowych. Zniszczył około 70 rosyjskich pojazdów opancerzonych, ponad 80 samochodów i około 30 zbiorników paliwa oraz zabił około 600 rosyjskich żołnierzy. Otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.
MKOl protestuje przeciwko "zniesławiającym stwierdzeniom"
Międzynarodowy Komitet Olimpijski z siedzibą w Lozannie odrzuca krytykę Ukrainy o "promowanie ludobójstwa".
Czytaj więcej
Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił ostrą krytykę ze strony doradcy prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolaka, który oskarżył komitet o "promowanie wojny i zabijania". "Oczywiście ru-pieniądze, za które kupuje się olimpijską hipokryzję, nie śmierdzą ukraińską krwią" - napisał Podolak. Bortniczuk zapowiada utworzenie koalicji.
Polski minister sportu zapowiada budowę koalicji
Kamil Bortniczuk, minister sportu w gabinecie Mateusza Morawieckiego, zapowiedział utworzenie koalicji przeciwko udziałowi reprezentacji narodowych Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Według Bortniczuka, jeśli rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną dopuszczeni do igrzysk, Polska i inne kraje „mogą postawić ultimatum”.
"Inflacja ma imię: Władimir Putin"
„Inflacja ma imię: Władimir Putin”, powiedział niemiecki minister ds. żywności i rolnictwa Cem Özdemir.
Rosyjskie media: Moskwa przenosi dodatkowe wojska do obwodu kurskiego.
Rosja rozmieściła więcej żołnierzy i sprzętu wojskowego w obwodzie kurskim, który graniczy z Ukrainą, powiedział gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt.
Gubernator twierdzi, że regionowi potrzebne jest wsparcie militarne z powodu "ukraińskich ataków skierowanych na infrastrukturę krytyczną".
Bradleye dla Ukrainy płyną do Europy
Wojsko USA ogłosiło, że wozy piechoty Bradley przeznaczone dla Ukrainy płyną już do Europy: statek wyruszył 25 stycznia.
Dowództwo Transportu Armii Stanów Zjednoczonych poinformowało w poniedziałek, że ponad 60 bradleyów zostało wysłanych w zeszłym tygodniu z portu w North Charleston.
Bojowe wozy piechoty są częścią pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,85 miliarda dolarów, ogłoszonego przez prezydenta USA Joe Bidena na początku stycznia.
Izrael zapowiada przywrócenie funkcjonowania swojej ambasady w Kijowie
Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział, że ambasada Izraela w Kijowie wróci do normalnego funkcjonowania w nadchodzących tygodniach i że wkrótce będzie pierwszym ministrem z Bliskiego Wschodu, który odwiedzi stolicę Ukrainy.
Cohen przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem podczas jego wizyty w Izraelu.
Zełenski wzywa do terminowej realizacji „stanowczych decyzji”
- Nie ma czasu na dalsze refleksje, musimy podejmować decyzje – powiedział Zełenski. - Kluczową kwestią jest efektywność.
- Decyzje były dobre, ale ważne jest, aby zdecydowane postanowienia były podejmowane w odpowiednim czasie. Szybka reakcja jest dla nas bardzo ważna – powiedział podczas rozmowy z premier Danii Mette Frederiksen.
Zełenski podziękował Danii za przekazanie haubic Cezar i wyraził przekonanie, że rosyjska ofensywa nie przyniesie pozytywnego rezultatu.
Ukraina ostrzega, że nie jest w stanie obronić się przed irańskimi rakietami balistycznymi
Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych, powiedział w ukraińskiej telewizji, że jeśli Rosja otrzyma irańskie pociski balistyczne do wykorzystania w wojnie na Ukrainie, Siły Powietrzne Ukrainy nie będą miały możliwości obrony przed nimi.
Norwegia wyśle Ukrainie leopardy "tak szybko, jak to możliwe"
Norwegia wyśle na Ukrainę część swojej floty niemieckich czołgów Leopard 2 „tak szybko, jak to możliwe”, wskazując na być może koniec marca - zapowiedział minister obrony Norwegii.
Kraj ma 36 czołgów Leopard 2, ale nie sprecyzował, ile dostarczy Kijowowi.
- Jeszcze nie ustaliliśmy liczby – powiedział AFP minister obrony Bjorn Arild Gram.
Rosja transportuje swoją ropę przez hiszpańską Ceutę
Rosja musi sprzedawać swoją ropę ze zniżką, ale nadal wysyła ją w dużych ilościach. Do Azji surowiec ma docierać tranzytem przez hiszpańską enklawę w północnej Afryce. To pozwala obniżyć koszty transportu, obejść sankcje i uprościć logistykę.
Czytaj więcej
Rosja musi sprzedawać swoją ropę ze zniżką, ale nadal wysyła ją w dużych ilościach. Do Azji surowiec ma docierać tranzytem przez hiszpańską enklawę w północnej Afryce. To pozwala obniżyć koszty transportu, obejść sankcje i uprościć logistykę.
Ukraina ostrzega przed "efektem domina"
W przemówieniu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ukraińska deputowana Łesia Wasyłenko powiedziała, że urządzenia wybuchowe są rozrzucone na terenach rolniczych i leśnych, a także w miastach, miasteczkach i wsiach.
Czytaj więcej
Ukraińska deputowana Łesia Wasyłenko poinformowała w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy, że 30 proc. terytorium Ukrainy pokryte jest minami i ostrzegła przed efektem domina, który może dotknąć Europę i Afrykę.
Prezydent Chorwacji: Szaleństwem jest wierzyć, że Rosję można pokonać w konwencjonalnej wojnie
Zoran Milanovic jest przeciwny dostawie "śmiercionośniej" broni dla Ukrainy, a dostawy te "tylko przedłużą wojnę".
Czytaj więcej
Szaleństwem jest wierzyć, że Rosja może zostać pokonana w konwencjonalnej wojnie - twierdzi prezydent Chorwacji Zoran Milanovic.
Iran i Rosja łączą systemy bankowe
Iran i Rosja połączyły swoje międzybankowe systemy komunikacji i przelewów, aby przyspieszyć transakcje handlowe i finansowe, powiedział w poniedziałek wysoki urzędnik irański.
Łukaszenko z wizytą w Zimbabwe. "Mamy nadzieję, że tam zostanie"
Mamy nadzieję, że uzurpator zostanie tam wodzem i już nie wróci do „Starego Świata” - komentuje portal Nexta, jedno z niewielu niezależnych białoruskich mediów.
Brytyjskie czołgi dotrą do Ukrainy przed latem. Dokładnej daty nie potwierdzono
Rząd zgodził się wysłać 14 czołgów Challenger 2, aby pomóc Kijowowi w walce z siłami rosyjskimi.
Zapytany w Izbie Gmin, kiedy czołgi zostaną dostarczone, sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że "prawdopodobnie" stanie się to w okresie wielkanocnym lub na początku lata.
W zeszłym tygodniu Wielka Brytania poinformowała, że planuje, aby czołgi dotarły do Ukrainy do końca marca.
Japonia nie dostarczy Gazpromowi turbin do zakładów LNG
Uruchomienie zakładów skraplania gazu pod Petersburgiem opóźni się o co najmniej 1,5 roku. Dostawca urządzeń dla fabryki – Mitsubishi Heavy Industries – odmówił wykonania kontraktu. Gazprom jest zmuszony wyposażyć zakład w rosyjskie turbiny. A to ogromne ryzyko, bo rosyjskie turbiny jeszcze nigdzie nie pracują.
Czytaj więcej
Uruchomienie zakładów skraplania gazu pod Petersburgiem opóźni się o co najmniej 1,5 roku. Dostawca urządzeń dla fabryki – Mitsubishi Heavy Industries – odmówił wykonania kontraktu. Gazprom jest zmuszony wyposażyć zakład w rosyjskie turbiny. A to ogromne ryzyko, bo rosyjskie turbiny jeszcze nigdzie nie pracują.
Francja i Australia będą współpracować przy produkcji pocisków dla Ukrainy
Francja i Australia zgodziły się współpracować przy produkcji pocisków dla Ukrainy - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu.
Powiedział, że oba kraje będą współpracować, aby wyprodukować „kilka tysięcy” pocisków 155 mm, które pomogą Ukrainie.
Lecornu ogłosił to po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem.
Nową ambasadorkę USA w Rosji przywitały protesty
Jak podaje propagandowa agencja informacyjna RIA Nowosti, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział Tracy, że oczekuje od niej przestrzegania zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji.
Czytaj więcej
Lynne Tracy złożyła dziś w rosyjskim MSZ listy uwierzytelniające. Przed gmachem ministerstwa kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko amerykańskiej ingerencji w wydarzenia w Ukrainie i dostawom broni do Kijowa.
Ukraińskie Ministerstwo Obrony podpisało kontrakty na produkcję dronów
Umowy podpisano z 16 ukraińskimi producentami.
Finlandia "trzyma się" Szwecji
- Naszym zdecydowanym życzeniem jest przystąpienie do NATO razem ze Szwecją – powiedział Pekka Haavisto, szef fińskiego MSZ.
Czytaj więcej
Finlandia trzyma się planu przystąpienia do NATO w tym samym czasie co Szwecja i ma nadzieję, że zrobi to nie później niż w lipcu - powiedział w poniedziałek fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.
We wtorek Siergiej Ławrow spotka się z szefem MSZ Egiptu
Do spotkania szefa MSZ Rosji z Samihem Szukrim dojdzie w Moskwie - poinformował rosyjski MSZ.
W systemie energetycznym Ukrainy brakuje obecnie 4,5 tysiąca megawatów
Poinformował o tym Andrij Gierus, przewodniczący komisji Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) ds. energii.
Irański MSZ wezwał ukraińskiego charge d'affaires po wpisie doradcy szefa kancelarii Zełenskiego na Twitterze
O wezwaniu ukraińskiego dyplomaty na dywanik do irańskiego MSZ informuje agencja Tasnim. Dyplomata miał zostać wezwany po tym jak Podolak, komentując eksplozje do jakiej doszło na terenie obiektu wojskowego w Iranie, napisał na Twitterze "wybuchowa noc w Iranie. Ostrzegaliśmy was". Iran jest oskarżany o dostarczanie Rosji dronów-kamimkadze Shahed 136/131, choć Teheran oficjalnie nie potwierdza, że przekazuje Rosji taką broń twierdząc, iż sprzedawał je Moskwie przed wybuchem wojny na Ukrainie. Rosja zaprzecza, jakoby wykorzystywała na Ukrainie irańskie drony.
Biznes organizuje pokazy filmów z ukraińskim dubbingiem
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przybiera najrozmaitsze, czasem też mniej standardowe formy. Dzięki zaangażowaniu biznesu w Warszawie obywają się pokazy filmów dla dzieci z dubbingiem w ich ojczystym języku.
Taki bezpłatny pokaz odbył się 18 stycznia w warszawskich Złotych Tarasach. Zgromadził 80 podopiecznych Caritas Polska, prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dzieci oraz ich rodzice mogli obejrzeć „Kota w butach. Ostatnie życzenie” z ukraińskim dubbingiem.
- Wsparcie obywateli Ukrainy plasuje się wysoko na liście naszych priorytetów. Tym razem chcieliśmy dać najmłodszym namiastkę normalnego dzieciństwa, a ich rodzicom – chwilę relaksu - mówi Krzysztof Smoleń, Prezes Fundacji Alior Banku. Oprócz fundacji w organizację seansu zaangażowali się Caritas Polska, Multikino oraz Dom Mediowy Sigma Bis. Organizatorzy zapewniają, że to pierwszy z całej serii podobnych eventów.
W obwodzie tarnopolskim SBU zatrzymała współpracownika rosyjskiej FSB
Aresztowany mężczyzna miał gromadzić dla FSB informacji na temat obiektów infrastruktury krytycznej i szczegółów dotyczących ich działania na terenie zachodniej Ukrainy. Przede wszystkim interesowały go informacje na temat podstacji elektrycznych. Gromadzone informacje miały pomóc Rosji w przeprowadzeniu ataku rakietowego. Aresztowany porozumiewał się z FSB za pośrednictwem serwisu Telegram.
Szef kancelarii Zełenskiego twierdzi, że Polska wysyła "pozytywne sygnały" ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16
Z wpisu Jermaka wynika, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce F-16 "w porozumieniu z NATO".
Zełenski, wraz z premier Danii, odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie
"Jestem wdzięczny pracownikom medycznym, którzy dbają o zdrowie naszych obrońców. Życzę im szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Słowenia: Aresztowano dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegowanie dla rosyjskiego wywiadu wojskowego
Słoweński dziennik "Delo" podał, że jeden z zatrzymanych ma obywatelstwo państwa z Ameryki Południowej. Obaj mieli przebywać w Słowenii pod fałszywymi tożsamościami, wynajmowali biuro w Ljubljanie. Gdyby zarzuty wobec nich się potwierdziły, za szpiegostwo i posługiwanie się fałszywymi dokumentami groziłoby im osiem lat więzienia.
Morawiecki: Polska być może będzie przekazywać największy procent PKB na armię spośród wszystkich państw NATO
Premier stwierdził, że tak duży poziom wydatków będzie sygnałem dla naszych sojuszników, że zamierzamy bronić każdego skrawka polskiego terytorium.
Czytaj więcej
Będziemy bronić każdego centymetra kwadratowego polskiej ziemi - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej na terenie 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.
Firma FORES z Jekaterynburga zaoferowała rosyjskim żołnierzom pieniądze za „zdobyczny zniszczony” czołg
Chodzi o zachodnie maszyny: niemieckie leopardy lub amerykańskie abramsy.
Czytaj więcej
Prywatny biznes oferuje nagrody za zniszczenie czołgów, których jeszcze nie ma na froncie.
Reuters: Para z Niemiec przekazała 500 euro rosyjskiej dywizji walczącej na Ukrainie
Środki zostały przeznaczone na zakup środków łączności dla żołnierzy dywizji.
Czytaj więcej
Rosyjska dywizja walcząca na Ukrainie otrzymała 500 euro od grupy prorosyjskich aktywistów z Niemiec - pieniądze te zostały przeznaczone na zakup sprzętu łączności: krótkofalówek, słuchawek i telefonów - podaje Reuters, powołując się na zebrane przez siebie informacje.
Skala pomocy wojskowej Polski dla Ukrainy. Minister: Bilans - po wojnie
- Jak się skończy wojna, na wszystkie pytania tego typu odpowiemy - powiedział wiceszef MON Marcin Ociepa, pytany w TVN24 o skalę polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Przy okazji wojny Rosji z Ukrainą dokonuje się bezprecedensowy przełom jeśli chodzi o modernizację polskich sił zbrojnych - ocenił wiceszef MON Marcin Ociepa.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego ukraińska armia miała - jak podał rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow - stracić 381 samolotów, 205 śmigłowców, 2 982 bezzałogowych statków powietrznych, 402 zestawy przeciwlotnicze, 7 679 czołgów i pojazdów opancerzonych, 997 wyrzutni rakiet, 3 962 jednostek artylerii i moździerzy oraz 8 226 pojazdów.
Od 17 czerwca 12 obywateli Rosji otrzymało ukraińskie wizy
Andrij Demczenko, rzecznik straży granicznej Ukrainy poinformował w ukraińskich mediach, że od momentu wprowadzenia na Ukrainie wiz dla Rosjan, wizy takie otrzymało 12 obywateli Rosji. Jak podał Demczenko w większości są to kobiety, dzieci i seniorzy. Wizy dla Rosjan wprowadzono na Ukrainie 17 czerwca.
Ok. 10:20 Rosjanie ostrzelali Wowczańsk, miasto w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a jedna została ranna - podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Ławrow: Zamierzamy twardo bronić naszych interesów narodowych
Nie można wykluczyć, że Polska i państwa bałtyckie zdecydują się na całkowite zerwanie kontaktów z Federacją Rosyjską - powiedział szef MSZ RoSji Siergiej Ławrow.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odniósł się do kwestii ewentualnego zerwania przez Moskwę stosunków dyplomatycznych z Polską i państwami bałtyckimi.
Cyfrowa armia zaatakowała rosyjski Gazprom
Koncern paliwowy stracił 1,6 gigabajta ważnych danych.
Czytaj więcej
Ukraińcy i zachodni informatycy tworzący tzw. IT-Armię, włamali się do archiwów Gazpromu i przejęli 1,6 gigabajta danych. W tym o pracach na największym złożu gazu Rosji - Kowykta.
Ukraiński prokurator generalny przebywa z oficjalną wizytą w USA
W czasie wizyty Kostin ma rozmawiać m.in. o działaniach mających doprowadzić do stworzenia Międzynarodowego Trybunału, który osądziłby przywódców Federacji Rosyjskiej za rozpoczęcie wojny z Ukrainą oraz o stworzeniu mechanizmu kompensacyjnego dla ofiar agresji.
Pieskow zaprzecza, jakoby Władimir Putin groził Borisowi Johnsonowi atakiem rakietowym
- To, co mówi pan Johnson, nie jest prawdą. Mówiąc precyzyjniej: to kłamstwo. Co więcej, powiem, że jest to albo świadome kłamstwo, wtedy trzeba zapytać w jakim celu przedstawił taką wersję. Albo było to nieświadome i, w rzeczywistości, nie zrozumiał on o czym prezydent Putin do niego mówił - stwierdził rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zaprzeczył słowom byłego premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, który w dokumencie BBC mówi, że Władimir Putin, w czasie rozmowy telefonicznej z 2 lutego 2022 roku, groził mu atakiem rakietowym.
FSB zatrzymało nastolatków, którzy uszkodzili infrastrukturę kolejową w rejonie obwodu kurskiego
Jak podaje Interfax trzech nastolatków uszkodziło infrastrukturę kolejową "na polecenie niezidentyfikowanych osób". Nastolatkowie mieli skontaktować się za pośrednictwem serwisu Telegram z osobami, które obiecały im pieniądze za uszkodzenie infrastruktury kolejowej w obwodzie graniczącym z Ukraina. Nastolatkowie mieli wykonać zadanie i sfilmować to, co zrobili - co miało być dowodem dla zleceniodawców. Nastolatków zatrzymano na stacji kolejowej w Moskwie.
Sky News: Wystawienie gotowej do walki dywizji zajęłoby Wielkiej Brytanii od 5 do 10 lat
Większość używanych przez brytyjska armię wozów opancerzonych, w tym czołgów, zbudowano od 30 do 60 lat temu, a ich wymiana zajęłaby kilka lat - alarmuje brytyjska telewizja.
Czytaj więcej
Wysoki rangą generał USA miał, w czasie prywatnej rozmowy, powiedzieć brytyjskiemu ministrowi obrony, Benowi Wallace'owi, że brytyjska armia "nie jest uważana za siły bojowe na najwyższym poziomie" - podaje Sky News, powołując się na źródła wojskowe.
Wiceszef MSZ Rosji o rozmowach z Ukrainą: Teraz nie mają sensu
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ocenił, że "w obecnych warunkach" rozmowy Moskwy z Kijowem nie mają sensu.
Czytaj więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że decyzja Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w sprawie przekazania czołgów Ukrainie sprawiła, że angażowanie się Moskwy w jakiekolwiek rozmowy z Kijowem nie ma sensu.
MSZ Rosji potępia atak dronów na obiekt wojskowy w Iranie
Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, w oświadczeniu umieszczonym na stronie MSZ Rosji ostrzegła przed "niekontrolowaną eskalacją napięcia w już i tak niespokojnym regionie". Jak dodała Zacharowa "takie destrukcyjne działania mogą mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie". "To powinni zrozumieć zarówno organizatorzy (ataku) (...), jak i ich patroni (...), którzy chcą osłabić Iran" - podkreśliła.
Separatyści twierdzą, że Rosjanie okopali się we wschodniej części Wuhłedaru
Rosyjskie siły okopały się we wschodniej części Wuhłedaru, w obwodzie donieckim. W rejonie tym trwają walki - twierdzi przywódca samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin, na antenie telewizji Rossija-24. Puszylin zaznaczył, że ukraińskie siły nie wycofują się z miasta.
Na Morzu Czarnym jest obecnie 11 rosyjskich okrętów, trzy z nich są uzbrojone w pociski Kalibr
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe", na antenie ukraińskiej telewizji poinformowała, że z 11 rosyjskich okrętów pozostających w gotowości bojowej na wodach Morza Czarnego, trzy są uzbrojone łącznie w 20 pocisków Kalibr. - To wskazuje na dalszą presję na ludność cywilną, możliwe są punktowe uderzenia - powiedziała Humeniuk.
Niemiecki sukces w oszczędzaniu gazu
Temperatura w basenach wraca do tej sprzed kryzysu i wojny.
Czytaj więcej
W czasie kryzysu energetycznego wiele gmin zdecydowało się na obniżenie o kilka stopni wody w publicznych, krytych basenach. Jednak okazuje się, że Niemcy oszczędzili tak dużo gazu, że poszczególne gminy powoli zaczynają podnosić temperatury wody, do tych sprzed kryzysowych.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji: Trwa ostrzał wsi Biezludkowa. Są ranni
Wiaczesław Gładkow, gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego, graniczącego z obwodem charkowskim na Ukrainie, informuje o ostrzale wsi Biezludkowa, w rejonie szebekińskim. Z wpisu Gładkowa wynika, że wskutek ostrzału ranne zostały dwie osoby.
SBU zatrzymała mężczyznę, który pomagał Rosjanom w namierzaniu celów w obwodzie charkowskim
SBU podaje, że zatrzymany "zbierał informacje o miejscach stacjonowania i ruchach jednostek sił zbrojnych Ukrainy w mieście". "Przekazywał zebrane informacje rosyjskim najeźdźcom w formie elektronicznych koordynatów i oznaczeń na mapach za pośrednictwem serwisu Telegram".
Władze obwodu ługańskiego: Rosjanie masowo deportują mieszkańców wsi w rejonie swatowskim
Ługańska Administracja Wojskowa na swoim profilu na Facebooku pisze, że "w ostatnich kilku dniach ludzie są masowo deportowani z Popiwki, wsi w rejonie swatowskim. "Inne pobliskie miejscowości, w szczególności Swatowo, otrzymali polecenie przygotowania się do ewakuacji. Nikt nie pyta mieszkańców czy chcą wyjeżdżać, nikt nie mówi dokąd zostaną zabrani i gdzie zamieszkają w środku zimy. (...) Dla Rosjan najważniejsze jest zwolnienie domów dla ich żołnierzy" - czytamy na profilu Ługańskiej Administracji Wojskowej na Facebooku.
Szef MSZ Chin ma złożyć wizytę w Moskwie
Według agencji Reutera, powołującej się na rosyjski dziennik "Wiedomosti", w lutym minister spraw zagranicznych Chin odwiedzić Moskwę. Według źródeł gazety, Wang Yi może spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Brytyjski wywiad: Możliwa kolejna tura "częściowej mobilizacji"
Rosyjskie władze prawdopodobnie pozostawiają otwartą możliwość kolejnej tury powołań do wojska w ramach "częściowej mobilizacji" - twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony w najnowszej aktualizacji wywiadowczej.
Szmyhal chce Ukrainy w UE w ciągu dwóch lat
- Mamy bardzo ambitny plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat - powiedział POLITICO premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że w 2023 r. spodziewa się wstępnej fazy negocjacji.
NEXTA umieszcza na Twitterze nagrania pokazujące skutki uderzenia rosyjskiego pocisku w budynek mieszkalny w Charkowie
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód mikołajowski
Ok. godziny 00:31 rosyjska artyleria ostrzelała rejon oczakowski. W wyniku ostrzału zniszczone lub uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne i gospodarcze - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęła jedna osoba
Informację taką przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 126 650 żołnierzy, 3 201 czołgów, 6 369 pojazdów opancerzonych, 2 196 zestawów artyleryjskich, 453 wyrzutnie rakiet, 221 zestawów przeciwlotniczych, 293 samoloty, 284 śmigłowce, 1 947 bezzałogowe statki powietrzne, 796 pociski manewrujące, 18 jednostki nawodne, 5 041 pojazdy (w tym cysterny), 199 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosja oskarża Ukrainę o utrudnianie negocjacji ws. stworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji mówi - cytowany przez agencję RIA Novosti - że "negocjacje ws. stworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są trudne", a "Kijów wydaje się grać na czas". Rosjanie okupują Zaporoską Elektrownię Jądrową, największą elektrownię jądrową w Europie, od marca 2022 roku.
ISW: Dostawy zachodniej broni na Ukrainę kształtują konflikt
"Zachodnie dyskusje o domniemanym 'impasie' i trudnościach lub niemożliwości odzyskania przez Ukrainę znaczącej części terenów zajętych przez Rosję w 2022 roku, w niewystarczającym stopniu wyjaśniają, w jaki sposób opóźnienia Zachodu w dostarczaniu niezbędnego sprzętu wojskowego powiększyły te problemy" - czytamy w analizie think tanku.
Czytaj więcej
Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie ocenia jakie skutki może przynieść zbyt późne dostarczenie uzbrojenia ukraińskiej armii przez zachodnich sojuszników Ukrainy.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Ostrzelaliśmy dwie rosyjskie stacje radarowe
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że ukraińskie lotnictwo zaatakowało w ciągu minionej doby rosyjski zestaw przeciwlotniczy oraz dwa zgrupowania rosyjskich sił, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały dwie stacje radarowe, skład amunicji i "jeden inny ważny wrogi obiekt".
Rekordowa liczba pozytywnych decyzji ws. wniosków o azyl w Polsce dotyczyła w 2022 r. obywateli Białorusi i Ukrainy
Ukraińców skłania do składania takich wniosków wojna, Białorusinów – głównie nasilające się represje ze strony dyktatury Łukaszenki.
Czytaj więcej
Uciekający przed reżimem Łukaszenki Białorusini coraz częściej szukają schronienia w Polsce. W ubiegłym roku od nich pochodził co trzeci złożony wniosek.
Sondaż: 52,1 proc. Polaków nie wierzy w zakończenie wojny na Ukrainie w 2023 roku
Z badania IBRiS wynika, że w zakończenie wojny w 2023 roku wierzy 28,1 proc. Polaków.
Czytaj więcej
Większość ankietowanych zakłada, że wojna rosyjsko-ukraińska nie zakończy się w tym roku.
Boris Johnson wspomina, że w czasie rozmowy z 2 lutego 2022 roku Władimir Putin groził mu atakiem rakietowym
- W pewnym momencie zagroził mi, powiedział: "Boris, nie chcę cię skrzywdzić ale, z użyciem rakiet, zajęłoby to tylko minutę", czy coś takiego - relacjonował Johnson.
Czytaj więcej
Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii w rozmowie z BBC stwierdził, że Władimir Putin groził mu atakiem rakietowym w czasie rozmowy telefonicznej przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Władze obwodu chersońskiego: Rosjanie użyli zakazanej amunicji
Władze obwodu chersońskiego podają na swoim profilu na Facebooku, że Rosjanie ostrzelali w niedzielę rejon berysławski z użyciem zakazanej amunicji zapalającej.
Jens Stoltenberg w Seulu prosi Koreę Południową o zmianę polityki jeśli chodzi o dostawy broni dla Ukrainy
- Wzywam Republikę Korei do kontynuowania (pomocy) i przyspieszenia jeśli chodzi o kwestię wsparcia militarnego - powiedział sekretarz generalny NATO. - Ostateczną decyzję podejmiecie wy, ale chcę powiedzieć, że kilku sojuszników z NATO, którzy dotychczas kierowali się polityką niedostarczania broni krajom, biorącym udział w konflikcie, zmieniło obecnie swoją politykę - dodał.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w czasie wizyty w Seulu, zaapelował do władz Korei Południowej o dostawy broni i amunicji na Ukrainę. Dotychczas Korea Południowa udzielała walczącej z Rosją Ukrainie wyłącznie pomocy humanitarnej.
Ukraiński analityk wojskowy: Sytuacja w Wuhłedarze przypomina dziś sytuację w Bachmucie
- Jedna fala rosyjskich żołnierzy za drugą jest rozbijana przez ukraińskie siły zbrojne - mówił o walkach o Wuhłedar płk Mykoła Sałamacha.
Czytaj więcej
- Sytuacja jest bardzo trudna. Bachmut, Wuhłedar i inne rejony w obwodzie donieckim są stale atakowane przez Rosjan - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Zełenski: Rosjanie nie liczą się z ludźmi, ponoszą straty, ale nadal atakują
Wołodymyr Zełenski, mówiąc w swoim wieczornym wystąpieniu o sytuacji na froncie w Donbasie, określił ją mianem "bardzo trudnej". - Bachmut, Wuhłedar i inne rejony obwodu donieckiego są pod stałym rosyjskim atakiem. Podejmowane są stale próby przełamania naszej obrony - mówił ukraiński prezydent. - Wróg nie liczy się z ludźmi i, pomimo licznych strat, utrzymuje dużą intensywność ataków - dodał. - W niektórych swoich wojnach Rosja straciła mniej ludzi niż traci tam, w szczególności w pobliżu Bachmutu - przekonywał Zełenski. Prezydent Ukrainy mówił jednocześnie, że broniąc obwodu donieckiego ukraińska armia "broni całej Ukrainy". - Każdy krok wroga, jakiemu tam przeciwdziałamy oznacza dziesiątki kroków, którym przeciwdziałaliśmy na innych kierunkach - podkreślał. Zełenski stwierdził też, że "kluczowym czynnikiem na trwającej wojnie" jest prędkość dostaw uzbrojenia na Ukrainę. - Rosja liczy na przeciągnięcie wojny, by wyczerpać nasze siły. Musimy uczynić czas naszą bronią. Musimy przyspieszyć wydarzenia, przyspieszyć dostawy i otworzyć nowe, niezbędne opcje, jeśli chodzi o broń - podsumował.
Jedna ofiara śmiertelna ostrzału Charkowa przez Rosjan
Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne, po tym jak Rosjanie ostrzelali rejon kijowski Charkowa z użyciem zestawu przeciwlotniczego S-300, trafiając w czteropiętrowy budynek mieszkalny - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W ataku zginęła starsza kobieta. Trafiony przez Rosjan budynek został częściowo zniszczony, a jego mieszkańców ewakuowano.
Siergiej Ławrow spotka się w Moskwie z szefem MSZ Pakistanu
Ławrow i Bilawal Bhutto Zardari mają rozmawiać m.in. o walce z terroryzmem, a także sytuacji w Afganistanie, Pakistanie i na Ukrainie - pisze MSZ Rosji w wydanym komunikacie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.