Aktualizacja: 21.02.2025 11:50 Publikacja: 30.01.2023 03:00
Czasiw Jar w obwodzie donieckim, 7 stycznia
Foto: AFP
Tak wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Tylko 28,1 proc. badanych jest przekonanych, że w tym roku działania wojenne u naszych sąsiadów zakończą się, przeciwnego zdania jest aż 52,1 proc. pytanych. Pozostali, czyli 19,8 proc., nie ma na ten temat zdania.
Pesymistycznie nastawieni do perspektywy zakończenia agresji rosyjskiej na Ukrainę są głównie zwolennicy opozycji (57 proc.). To przeważnie mężczyźni (59 proc.), 40-latkowie (61 proc.), mieszkańcy średnich i dużych miast (odpowiednio 58 proc. i 54 proc.), osoby ze średnim (58 proc.) lub wyższym wykształceniem (54 proc.). Najczęściej czerpią informacje o świecie z portali internetowych, np. Onetu, Wirtualnej Polski (58 proc.) lub radia (62 proc.).
Dzięki wysiłkom m.in. żołnierzy polskich sił specjalnych rosyjski dron irańskiej produkcji trafił do Stanów Zjednoczonych - podało „The Wall Street Journal” zaznaczając, że o drona prosił dawny znajomy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
Odpowiedzialność za sytuację na Ukrainie „powinien wziąć ten, kto negocjuje deal” – ocenił gen. Mieczysław Bieniek, były wiceszef w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk.
Takiego kryzysu w 75-letniej historii NATO jeszcze nie było. Europejscy sojusznicy uświadomili sobie, że Pentagon może wycofać swoje wojska ze Starego Kontynentu.
Władimir Putin uważa, że Ukraina nie ma prawa do istnienia. Ukraińską państwowość traktuje tak samo, jak Hitler traktował kwestię żydowską. To fanatyk – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Władisław Inoziemcew, mieszkający od lat w USA znany rosyjski ekonomista i opozycjonista.
– Życie pod bombami to zaprzeczenie normalności. Te trzy lata bardzo zmęczyły ludzi. To widać. Ja to nazywam zmęczeniem materiału, ale to jest coś więcej. To jest wycieńczenie – mówi z Charkowa Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej w podcaście „Rzecz w tym”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Trzy źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że przedstawiciele USA i Rosji od kilku miesięcy prowadzili nieoficjalne rozmowy dotyczące Ukrainy w Szwajcarii. Ostatnie takie spotkanie miało mieć miejsce w ubiegłym tygodniu.
Trump był wielką gwiazdą popkultury, zanim objął urząd. Później stał się ulubionym chłopcem do bicia dla innych celebrytów i zupełnie mu to nie zaszkodziło.
Jak podaje Fox News, republikanie podjęli inicjatywę legislacyjną zmierzającą do wycofania USA z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Twierdzą oni, że międzynarodowa instytucja humanitarna nie wspiera amerykańskich interesów i nie jest zgodna z koncepcją „America First” realizowaną przez prezydenta Donalda Trumpa.
Joe Biden: „Bądźcie silni. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina. Jestem pełen nadziei. Przekazaliśmy nowej administracji wszelkie informacje i niezbędne zasoby. Modlę się do Boga, aby zrobili co trzeba”.
Po hucznych konferencjach, na których grzmiano o zamachu stanu, politycy PiS nagle zamilkli. Czy to wyborcy nie dali się nabrać, czy temat był tylko chwilowym narzędziem politycznym? W Polsce coraz łatwiej rzucać poważne oskarżenia, ale co z ich konsekwencjami? Czy słowa w polityce przestały cokolwiek znaczyć?
Jesteśmy z Ameryką od zawsze jednym światem. Trzeba więc bronić się razem. Przed śmiertelnym zagrożeniem. Przed Putinem.
„Nie ma zgody na warcholstwo. Kończymy długą tradycję tolerowania obecności pijanych posłów. Not on my watch (dosł. nie na mojej zmianie - red.)” - napisał w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas