Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja zarzuca USA "ukrywanie czegoś" ws. działania laboratoriów biologicznych na Ukrainie.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Zełenski: Przygotowujemy reformy na Ukrainie
Do zbliżającego się szczytu UE-Ukraina w wieczornym wystąpieniu odniósł się prezydent Ukrainy. - Przygotowujemy ukraińskie stanowiska do negocjacji z przedstawicielami UE - powiedział Wołodymyr Zełenski.
- I to bardzo ważne - przygotowujemy nowe reformy na Ukrainie. Reformy, które pod wieloma względami zmienią rzeczywistość społeczno-prawną i polityczną - uczynią je bardziej ludzkimi, przejrzystymi i skuteczniejszymi - dodał zaznaczając, że szczegóły zostaną przedstawione później.
W piątek szczyt UE-Ukraina
Szczyt UE-Ukraina odbędzie się w piątek w Kijowie. Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal ocenił na posiedzeniu gabinetu, że fakt, iż szczyt organizowany jest w stolicy Ukrainy to silny sygnał "dla partnerów i dla wrogów".
Stefanczuk apeluje o myśliwce
Przewodniczący jednoizbowego parlamentu ukraińskiego Rusłan Stefanczuk zaapelował dziś na forum Zgromadzenia Narodowego w Paryżu o przekazanie Ukrainie samolotów bojowych. - Dajcie nam samoloty! Dajcie nam skrzydła naszego zwycięstwa! Skrzydła, którymi okryjemy Ukrainę i ochronimy całą Europę! - mówił ukraiński polityk, wymieniając francuskie myśliwce Dassault Mirage 2000 i Dassault Rafale.
Sunak: Przedłużający się impas korzystny dla Rosji
"Przedłużający się impas" w konflikcie Rosji z Ukrainą przyniósłby korzyści tylko Moskwie - ocenił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Jego zdaniem, istnieje szansa na "przyspieszenie" brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy. Strategia ta miałaby objąć m.in. zwiększone wysiłki dyplomatyczne.
Doniesienia o wybuchach w Mariupolu
W kontrolowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu rozległa się seria eksplozji - podał doradca lojalnego wobec władz ukraińskich mera miasta, Petro Andriuszczenko, który powołał się przy tym na mieszkańców Mariupola. Według Andriuszczenki, źródła przychylne Rosjanom twierdzą, że był to "atak dronów" i że "wszystkie cele zostały zestrzelone".
Doniesienia o uderzeniu rakiety w obwodzie sumskim
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że wczesnym wieczorem wpłynęła informacja, że na terenie jednego z przedsiębiorstw państwowych w mieście Szostka w obwodzie sumskim doszło do wybuchu. "Ustalono, że w budynek przemysłowy uderzyła wcześniej rakieta" - czytamy w komunikacie. Według tego źródła, dwie osoby cywilne zostały ranne.
Fedorow: Rosjanie budują umocnienia 100 km od linii frontu
Lojalny wobec władz w Kijowie mer kontrolowanego przez wojska rosyjskie miasta Melitopol, Iwan Fedorow, napisał w mediach społecznościowych, że Rosjanie niemal codziennie "odnoszą sukcesy", ale tylko w słowach. "W rzeczywistości rabują, próbują zastraszyć mieszkańców okupowanych terytoriów" oraz wznoszą obronne umocnienia nie tylko wokół Melitopola, ale także wokół lotniska w Berdiańsku - "100 km od linii frontu". "Najeźdźcy rozumieją, że nie zostało im wiele czasu" - dodał Fedorow.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim
Rosyjska artyleria ostrzelała dziś tereny rejonu nikopolskiego (gmina Marganiec) oraz rejonu synelnykowskiego w obwodzie dniepropietrowskim - podał Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.
Zełenski rozmawiał z premierem Belgii o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podziękował premierowi Belgii Alexandrowi De Croo za "potężny pakiet obronny" dla Ukrainy. "Omówiliśmy dalszą współpracę, wsparcie naszych inicjatyw na forum ONZ, przyspieszenie kolejnego unijnego pakietu sankcyjnego" - podał.
Syniehubow o ofensywie w obwodzie charkowskim: Nie będzie zaskoczeniem
Kontynuujemy wzmacnianie zdolności obronnych na północy w naszych regionie, na kierunku północno-wschodnim, a właściwie wzdłuż całej granicy z Rosją. Wzmacniamy umocnienia - powiedział szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeh Syniehubow. Cytowany przez Ukrinform dodał, że ewentualna ofensywa wojsk rosyjskich w regionie nie będzie zaskoczeniem.
Grecja nie przekaże Ukrainie czołgów Leopard
Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis powiedział w rozmowie z japońskimi mediami, że Grecja nie przekaże Ukrainie czołgów Leopard 2. Argumentował, że maszyny te są Grecji "absolutnie niezbędne" z punktu widzenia obronności. - Zawsze bardzo jasno mówiliśmy, że jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę, ale nie kosztem naszych zdolności obronnych - podkreślił premier Grecji.
Dwanaście dronów dla wojsk ukraińskich w obwodzie donieckim
Władze w Kijowie podały, że ukraińskim siłom w obwodzie donieckim przekazano dwanaście bezzałogowych statków powietrznych produkcji ukraińskiej - 7 dronów rozpoznawczych i 5 bojowych.
250 mln dol. na wsparcie ukraińskiego biznesu
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że amerykańska agencja federalna, U.S. International Development Finance Corporation (DHC), uruchomiła inicjatywę zmobilizowania 250 milionów dolarów na zwiększenie dostępu do kapitału dla ukraińskich małych i średnich przedsiębiorstw.
Będzie kolejny pakiet wsparcia USA dla Ukrainy
Rzeczniczka Białego Domu Olivia Dalton zapowiedziała kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy. - Spodziewam się, że wkrótce będziemy mieli więcej pomocy w zakresie bezpieczeństwa - oświadczyła w rozmowie z dziennikarzami. Dodała, że Stany Zjednoczone pozostają w "stałym kontakcie" z przedstawicielami Kijowa w sprawie potrzeb Ukrainy.
Prezydent Duda: Chcielibyśmy móc żyć z Rosją w pokoju, niestety nie da się
- Wierzę w to głęboko, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu, dzięki także determinacji sąsiadów, narodów dawnej Rzeczypospolitej, Ukraina zwycięży - mówił na Łotwie prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Przecież chcielibyśmy wszyscy móc żyć z Rosją, z Rosjanami w pokoju, w spokoju, móc się swobodnie rozwijać, móc prowadzić handel, móc budować swoje życie i swoją zamożność razem. Niestety, jak widać, nie da się, bo napadają, bo rabują, bo zabijają, bo chcą odebrać wolność - mówił na Łotwie prezydent Andrzej Duda.
Polska wycofała się z międzynarodowego banku kontrolowanego przez Kreml
Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z końcem stycznia 2023 roku.
Czytaj więcej
29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Berlin zapowiedział wykluczenie z niemieckiego rynku rosyjskiego LNG
Gaz skroplony z Rosji nie będzie miał dostępu na do niedawna największy dla Gazpromu rynek.
Czytaj więcej
Po gazie rurociągowym także gaz skroplony z Rosji nie będzie miał dostępu na do niedawna największy dla Gazpromu rynek. Berlin zapowiedział wykluczenie z niemieckiego rynku zakupów rosyjskiego LNG.
Były dowódca z grupy Wagnera: Przepraszam
Andriej Miedwiediew prosi Ukraińców o przebaczenie.
Czytaj więcej
- Proszę, byście mnie nie potępiali i przepraszam - powiedział do Ukraińców były najemnik rosyjskiej grupy Wagnera Andriej Miedwiediew, który stara się o azyl w Norwegii.
Premier Francji o czołgach dla Ukrainy
Szefowa francuskiego rządu Élisabeth Borne została zapytana o kwestię przekazania przez Francję czołgów Ukrainie i o to, dlaczego Paryż - w odróżnieniu od innych państw - nie decyduje się na taki krok. Cytowana przez "Le Parisien" Borne odparła, że francuska pomoc "nie może powodować eskalacji" oraz "nie może osłabiać” zdolności militarnych Francji.
MON: Polscy żołnierze otrzymają kolejne wyrzutnie Javelin
O podpisaniu aneksu do umowy na dostawę wyrzutni i pocisków przeciwpancernych poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Kułeba: Myśliwce to nie broń eskalacji
- Społeczeństwo na Ukrainie i partnerzy wiedzą jakich rodzajów broni potrzebujemy - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - Przede wszystkim mówimy o myśliwcach i pociskach dalekiego zasięgu, które mogą trafić cele na dystansie do 300 km. To nie jest broń eskalacji. To jest broń ochrony i odstraszania agresora - oświadczył.
Francja przekaże Ukrainie kolejnych 12 haubicoarmat CAESAR
Decyzję ogłosił szef francuskiego resortu obrony Sébastien Lecornu.
SBU zatrzymała dwóch rosyjskich agentów
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy zdradzali siłom rosyjskim pozycje ukraińskich wojsk. Zatrzymani mieli prowadzić działania rozpoznawcze i dywersyjne w obwodach donieckim i odeskim.
Kyryłenko: Kolejne dwie ofiary ostrzału w Bachmucie
Od kilku miesięcy rosyjscy najeźdźcy metodycznie i z rozmysłem ostrzeliwują Bachmut, zamieniając miasto w całkowitą ruinę - napisał w mediach społecznościowych szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Przekazał, że we wtorek w wyniku ostrzału zginęły dwie osoby, w tym niepełnoletnia, a cztery zostały ranne. Kyryłenko zadeklarował, że zbrodnie wojenne są dokumentowane, a ich sprawcy "za wszystko będą odpowiadać".
Mężczyzna zbierający drewno zginął po wejściu na minę w obwodzie chersońskim
Informację o śmierci cywila w wyniku eksplozji rosyjskiej miny podała chersońska prokuratura.
Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Błahodatne, na północ do Bachmutu
Błahodatne znajduje się 5 km na północ od Bachmutu. Zdobycie wsi miało być możliwe dzięki wsparciu z powietrza - informuje resort obrony Rosji.
Kułeba: Kijów w pierwszej fali dostaw czołgów otrzyma ich od 120 do 140 z 12 krajów
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, w czasie konferencji prasowej stwierdził, że koalicja państw, które zamierzają dostarczyć zachodnie czołgi Ukrainie, liczy dziś 12 krajów. Jak dodał w pierwszej fali dostaw Ukraina ma otrzymać od 120 do 140 zachodnich czołgów.
Rzecznik brytyjskiego premiera mówi, że barierą w wysłaniu myśliwców na Ukrainę jest to, że nauka obsługi tego sprzętu trwa długo
- Brytyjskie myśliwce Typhoon i F-35 są bardzo zaawansowane technicznie, potrzeba miesięcy, by nauczyć się nimi latać, biorąc to pod uwagę uważamy, że nie jest praktyczne wysłanie ich na Ukrainę - powiedział rzecznik Rishiego Sunaka.
Czytaj więcej
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii, Rishiego Sunaka, stwierdził, że wysłanie na Ukrainę brytyjskich myśliwców byłoby "niepraktyczne".
Twitch ukarany w Rosji za prawdę o wojnie
Serwis Twitch został ukarany grzywną o równowartości 241 tys. zł za odmowę usunięcia informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Reżim uznał je za fałszywe. To kolejny przykład izolowania Rosjan od informacji spoza kremlowskiej propagandy.
Czytaj więcej
Serwis Twitch został ukarany grzywną o równowartości 241 tys. zł za odmowę usunięcia informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Reżim uznał je za fałszywe. To kolejny przykład izolowania Rosjan od informacji spoza kremlowskiej propagandy.
Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, spotkał się z nową ambasador USA w Moskwie, Lynne Tracy
Rozmowa Riabkowa z Tracy dotyczyła kwestii związanych z kontrolą zbrojeń - podało MSZ Rosji.
Szef MSZ Egiptu przekazał Ławrowowi wiadomość od Blinkena na temat sytuacji na Ukrainie
Samih Szukri przekazał szefowi MSZ Rosji, Siergiejowi Ławrowowi wiadomość od sekretarza stanu USA, Anthony'ego Blinkena, na temat sytuacji na Ukrainie. Ławrow potwierdził to w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z Szukrim. Blinken przebywał niedawno z wizytą w Kairze.
Rosja zbuduje przy granicy z Polską fabrykę baterii do e-aut
Przy granicy z Polską powstanie największa (i jedyna) w Rosji fabryka baterii do aut elektrycznych. Zbuduje ją koncern Rosatom w miejscu, gdzie miał zbudować siłownię jądrową. Koszt inwestycji jest dwa razy wyższy od podobnych za granicą.
Czytaj więcej
Przy granicy z Polską powstanie największa (i jedyna) w Rosji fabryka baterii do aut elektrycznych. Zbuduje ją koncern Rosatom w miejscu, gdzie miał zbudować siłownię jądrową. Koszt inwestycji jest dwa razy wyższy od podobnych za granicą.
Szef MSZ Węgier apeluje, by Turcja próbowała mediować między Rosją a Ukrainą
- W rzeczywistości dotychczas jedyną skuteczną próbą mediacji, która dała jakąkolwiek nadzieję na pokój, była ta podjęta przez Turcję, prezydenta Erdogana i ministra Cavusoglu osobiście, którzy przewodzili Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej (tzw. porozumienie zbożowe z 22 lipca, porozumienie zawarte między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą ws. eksportu ukraińskiego zboża z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym drogą morską). Wzywamy Turcję, aby nadal starała się mediować, ponieważ dzięki wysiłkom Turcji zbliżamy się do nadziei pokoju - stwierdził Péter Szijjártó.
Czytaj więcej
Szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó, w czasie wspólnej z szefem MSZ Turcji, Mevlütem Cavusoglu, konferencji prasowej oświadczył, że jego zdaniem Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, zasługuje na pokojową Nagrodę Nobla.
Verhofstadt: Gdyby nie brexit, mogłoby nie dojść do inwazji na Ukrainę
Europoseł uważa, że w ocenie Władimira Putina Europa nie byłą zjednoczona w kwestii obronności po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
- Rosja mogła nie dokonać inwazji na Ukrainę, gdyby nie doszło do Brexitu - powiedział eurodeputowany Guy Verhofstadt w trzecią rocznicę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
PGZ dyskretnie pracuje przy naprawie ukraińskiej broni
W ciągu ostatniego roku największe zakłady PGZ utworzyły remontowy hub przywracający sprawność sprzętu obrońców Ukrainy.
Czytaj więcej
W ciągu ostatniego roku największe zakłady PGZ utworzyły remontowy hub przywracający sprawność sprzętu obrońców Ukrainy.
Budanow: Wszystko zaczęło się na Krymie w 2014 roku i tam się skończy
Uderzenie jądrowe doprowadziłoby nie tylko do militarnej klęski Rosji, ale do jej upadku. I oni doskonale o tym wiedzą - uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy.
Czytaj więcej
Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow uważa, że w tym roku Rosja skupi się na zajęciu kolejnych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim. Próba odebrania Krymu, w jego ocenie, nie spotka się z atomową odpowiedzią Rosji.
Rosja: 9 tys. obywateli, którzy zostali zmobilizowani niezgodnie z prawem, wróciło do domów
- Mobilizacja nie była prowadzona długo, ale ujawniła pewne znaczące problemy, które stały się lekcją dla wielu, wymuszając ponowne przeanalizowanie podejścia do organizacji rejestracji wojskowej i stworzenia odpowiedniej bazy danych personelu wojskowego - powiedział rosyjski prokurator generalny, Igor Krasnow, w czasie spotkania z prezydentem Władimirem Putinem.
Czytaj więcej
Igor Krasnow, prokurator generalny Rosji poinformował, że w wyniku przeprowadzonej kontroli nadzorczej ponad 9 tys. nielegalnie zmobilizowanych obywateli Federacji Rosyjskiej wróciło do domów.
Alarm powietrzny już na całej Ukrainie
Alarm ma związek z poderwaniem się samolotu MiG-31K z lotniska w Białorusi.
Były amerykański sekretarz obrony uważa, że zachodnie czołgi trafią na Ukrainę za późno
Mark Esper przekonuje, że Zachód nie powinien wstrzymywać się z decyzją w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców i pocisków dalekiego zasięgu.
Czytaj więcej
Były sekretarz obrony USA Mark Esper wezwał do dostarczenia Ukrainie samolotów i rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Były urzędnik administracji Donalda Trumpa przeanalizował m.in. politykę USA wobec Ukrainy i to, co uważa za błędy administracji Joe Bidena.
W części obwodów Ukrainy znów rozlega się alarm powietrzny
Putin odwiedzi Wołgograd w 80. rocznicę zwycięstwa w bitwie stalingradzkiej
Dmitrij Pieskow, mówiąc o wizycie Putina w Wołgogradzie stwierdził, że "nie może potwierdzić", iż Putin ogłosi przywrócenie Wołgogradowi nazwy Stalingrad w czasie wizyty w tym mieście. - To święty dzień dla naszego całego kraju - zaznaczył Pieskow mówiąc o rocznicy wygranej bitwy o Stalingrad (dzisiejszy Wołgograd nosił tę nazwę od 1925 do 1961 roku).
Kreml zarzuca krajom bałtyckim i Polsce dążenie do pogłębienia konfrontacji Zachodu z Rosją
- Widzimy bardzo, bardzo agresywne nastawienie przedstawicieli państw bałtyckich, Polski - najwyraźniej są gotowi zrobić wszystko, aby sprowokować pogłębienie konfrontacji, prawdopodobnie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami - mówił Dmitrij Pieskow, w czasie rozmowy z dziennikarzami.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow zarzucił Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce dążenie do "rozwoju konfrontacji państw 'kolektywnego Zachodu' z Rosją", ale "nie myślą o możliwych konsekwencjach swoich działań".
UEFA miała zażądać, by obaj Rosjanie mieli zagwarantowany wjazd do Polski, na zaplanowany w maju Final Four
Problemem ma być rozporządzenie szefa MSWiA z 19 września zeszłego roku, ograniczające możliwość przyjazdu Rosjan.
Czytaj więcej
Europejska federacja piłkarska przed przyznaniem Gliwicom Final Four Ligi Mistrzów upomniała się o rosyjskich zawodników.
Alarm powietrzny niemal na całej Ukrainie został odwołany
Wiceminister obrony: Nie ma tematu przekazania Ukrainie polskich myśliwców F-16
Wojciech Skurkiewicz odpowiedział w ten sposób na wpis posła Nowej Lewicy, Pawła Krutula.
Czytaj więcej
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że nie ma tematu przekazania polskich myśliwców F-16 na Ukrainę.
MSZ Ukrainy: Nieakceptowalne wypowiedzi prezydenta Chorwacji o Krymie
Rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko, napisał na Facebooku, że wypowiedzi prezydenta Chorwacji "podważające integralność terytorialną Ukrainy są nieakceptowalne". Chodzi o wypowiedź Zorana Milanovicia z poniedziałku - prezydent Chorwacji mówił wówczas, że Krym nigdy nie wróci pod kontrolę Ukrainy. Nikołenko stwierdził, że wyrażając takie poglądy Milanović nigdy nie zostałby prezydentem Chorwacji w latach 90-tych, gdy - w czasie wojny na terenie byłej Jugosławii, Chorwacja mogła stracić jedną trzecią swojego terytorium, ale dzięki "heroicznej walce Chorwacji ochronili niepodległość swojego państwa".
Rosyjski pociąg pancerny skierowany na linię frontu na Ukrainie
"Przede wszystkim, na liście głównych zadań pociągu specjalnego Wołga jest prowadzenie rozpoznania technicznego, rozminowanie i - jeśli trzeba - odtwarzanie uszkodzonych dróg i torów. Potężne uzbrojenie pozwala obsłudze działać nawet w najtrudniejszych warunkach" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Rosji.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że wysłało na linię frontu na Ukrainie pociąg pancerny, przeznaczony do działań rozpoznawczych, a także niszczenia celów powietrznych i lądowych.
Alarm powietrzny na całej Ukrainie
Alarm ma związek z poderwaniem się rosyjskiego samolotu MiG-31K z lotniska na Białorusi. MiG-31K jest uzbrojony w pociski hipersoniczne Kindżał.
Dmitrij Miedwiediew czyta rosyjską literaturę. Cytuje fragment o "upadku Polski"
Były prezydent Rosji wykorzystał projekt Ministerstwa Kultury, by zaatakować Zachód.
Czytaj więcej
Rosyjska telewizja państwowa i Ministerstwo Kultury uruchomiły projekt "Klasycy i my", w którym czytane są fragmenty dzieł rosyjskich pisarzy. Fragment listu Fiodora Tiutczewa, w którym mowa o upadku Polski, przeczytał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew.
Sobolewski: Jak Juszczenko mówi, że Lech Kaczyński został zabity w zamachu, wie doskonale o czym mówi
Jak stwierdził w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, „Wiktor Juszczenko sam najlepiej przekonał się o tym, jak Rosjanie postępują z osobami, które zagrażają ich interesom”. - Wiktor Juszczenko był jedną z tych osób, które zagrażały Rosji jako prezydent, w związku z tym – jak to mówią – ledwie uciekł śmierci z łoża, po tym, jak była próba otrucia go przez Rosjan - powiedział. - Jak on mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu, wie doskonale o czym mówi, bo sam z takiego zamachu ledwie uszedł z życiem, udało mu się uratować - dodał.
Czytaj więcej
- Jak Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu, wie doskonale o czym mówi, bo sam z takiego zamachu ledwie uszedł z życiem - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Ukraina: Potrzebujemy ok. 200 wielozadaniowych samolotów bojowych
Siły Powietrzne Ukrainy liczą, że do kraju dotrą myśliwce F-16. Ich zdaniem amerykańskie maszyny to najrozsądniejszy wybór.
Czytaj więcej
Aby się bronić, Ukraina musi zastąpić przestarzałe radzieckie samoloty różnego typu jednym typem myśliwca wielozadaniowego, którym może być F-16, w liczbie do dwustu samolotów - ocenił rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
12 rosyjskich okrętów w gotowości bojowej na wodach Morza Czarnego
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, że obecnie na wodach Morza Czarnego jest 12 okrętów w gotowości bojowej, w tym trzy uzbrojone łącznie w 20 pocisków Kalibr.
Norwegia nie wie ile leopardów wyśle Ukrainie, ale chce je wysłać "tak szybko, jak to możliwe"
Norwegia posiada 36 czołgów Leopard 2.
Czytaj więcej
Norwegia chce wysłać swoje czołgi Leopard 2 na Ukrainę "tak szybko jak to możliwe", być może pod koniec marca - oświadczył minister obrony Norwegii, Bjorn Arild Gramm, w rozmowie z AFP.
Wielka Brytania: Rosja ma za mało sił, by osiągnąć przełom operacyjny w rejonie Doniecka
Wtorkowy raport brytyjskiego wywiadu wojskowego.
Czytaj więcej
Jest mało prawdopodobne, że Moskwa ma wystarczającą ilość niezaangażowanych wojsk w regionie Doniecka, by osiągnąć operacyjny znaczący przełom - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Scholz: Wycofanie wojsk rosyjskich jest warunkiem negocjacji z Rosją
Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, wszelkie rozmowy pokojowe powinny być uzależnione od wycofania przez Rosję jej wojsk z terytorium Ukrainy.
- Ponadto nie może być pokoju z Rosją za plecami Ukraińców - dodał niemiecki kanclerz.
Lula chce wspólnie z Chinami prowadzić negocjacje
Prezydent Brazylii uważa, że silne państwa powinny doprowadzić Ukrainę i Rosję do stołu negocjacyjnego. Liczy na wsparcie Xi Jinpinga.
Czytaj więcej
Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva zaproponował inicjatywę mediacyjną Brazylii i Chin w celu zakończenia wojny na Ukrainie.
Czołgi z Norwegii mogą dotrzeć na Ukrainie do końca marca
Norwegia wyśle niemieckie czołgi bojowe Leopard 2 na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe, najprawdopodobniej pod koniec marca - zapowiedział minister obrony Bjorn Aril Gram.
Były dowódca grupy Wagnera: Trupy, więcej więźniów, więcej trupów, więcej więźniów
Andriej Miedwiediew był dowódcą grupy Wagnera, obecnie ubiega się o azyl w Norwegii. W rozmowie z CNN opowiada o swoich doświadczeniach z Ukrainy.
Czytaj więcej
Były najemnik rosyjskiej grupy Wagnera mówi, że brutalność, której był świadkiem na Ukrainie, ostatecznie popchnęła go do ucieczki.
W poniedziałek Rosjanie pięć razy ostrzelali obwód mikołajowski
W wyniku ostrzału rejonu Oczakowa uszkodzone zostały budynki mieszkalne i administracyjne, a także budynki gospodarcze - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
O ostrzale informuje administracja obwodu dniepropietrowskiego. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linia wysokiego napięcia.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 127 500 żołnierzy, 3 201 czołgów, 6 378 pojazdów opancerzonych, 2 197 zestawów artyleryjskich, 454 wyrzutnie rakiet, 221 zestawów przeciwlotniczych, 293 samoloty, 284 śmigłowce, 1 951 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 048 pojazdów (w tym cystern), 200 jednostek sprzętu specjalnego.
ISW przewiduje, że duża rosyjska ofensywa rozpocznie się w obwodzie ługańskim
Think tank pisze, że rosyjscy blogerzy wojskowi piszą o nadciągającej ofensywie podkreślając, że obecne tempo i skala działań ofensywnych sił rosyjskich na froncie wskazują, iż główne siły, które miały przełamać ukraińską obronę, nie weszły jeszcze do walki.
Czytaj więcej
"Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, iż Rosja przygotowuje rychłą ofensywę" - czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Rosjanie zamieniają szpitale położnicze w Ługańsku w szpitale polowe
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim najnowszym raporcie podaje, że Rosjanie, którzy ponoszą duże straty w walkach w Donbasie, przekształcają kolejne szpitale w okupowanej przez siebie części regionu w szpitale polowe. W Ługańsku w szpitale polowe zmieniono wszystkie szpitale położnicze z wyjątkiem jednego, który jest obecnie jedynym szpitalem przyjmującym rodzące kobiety w mieście.
Do 5 lutego państwa UE muszą jednomyślnie uzgodnić maksymalny limit na produkty ropopochodne
Obowiązuje już limit na ropę, teraz będzie wprowadzony na produkty z niej wytwarzane. Pierwsza dyskusja na ten temat nie przyniosła porozumienia, kolejne spotkania planowane są na ten tydzień. Komisja Europejska zaproponowała 100 dol. za baryłkę diesla i 45 dol. za baryłkę oleju opałowego. Termin 5 lutego jest nieprzekraczalny, bo wtedy wchodzi w życie uzgodnione wcześniej embargo na te produkty.
Czytaj więcej
Unia Europejska przygotowuje limit cenowy na produkty ropopochodne. Polska chce też obniżenia maksymalnej ceny ropy.
Tom Keatinge: Gdybym miał ocenić skuteczność sankcji, wystawiłbym notę 6/10
Rosyjska gospodarka kurczy się, ale w tempie jakichś 2 proc. rocznie. Państwo wprowadziło jej zarządzanie wojenne: te sektory, które są ważne dla utrzymania wysiłku zbrojnego, są wspierane kosztem tych, które takiego znaczenia nie mają. Zamiast produkować powiedzmy auta, dana fabryka będzie wytwarzać wyrzutnie rakietowe - mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim szef londyńskiego centrum studiów nad przestępczością finansową Tom Keatinge.
Czytaj więcej
Dzięki takim sojusznikom jak Abu Zabi Kreml długo nie padnie – uważa szef londyńskiego centrum studiów nad przestępczością finansową Tom Keatinge.
Dziennikarze z Kijowa wyruszyli do ZEA na przełomie grudnia i stycznia. Znaleźli tam Julię Tymoszenko
Autorzy materiału pt. „Batalion Dubaj” pokazali też miejsce, w którym mieszka Natalia Korolewska wraz z mężem Jurijem Sołodem, oboje są deputowanymi Rady Najwyższej ze zlikwidowanej już prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma Za Życie (OPZŻ). W jednym z centrów handlowych przyłapali też innego deputowanego (również z OPZŻ) Suto Mamojana. W noc sylwestrową spotkali zaś znanego ukraińskiego dziennikarza Sawika Szustera, który przekonywał, że pracuje, a nie odpoczywa w Dubaju. Dziennikarze UP twierdzą też, że na stale przebywa tam kilku ukraińskich oligarchów.
Czytaj więcej
Jedni prorosyjscy deputowani uciekli, m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Inni błyskawicznie zmienili poglądy.
Przewodniczący ukraińskiego parlamentu przebywa z oficjalną wizytą we Francji
Rusłan Stefanczuk spotkał się we Francji z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego, Yaël Braun-Pivet, z którą rozmawiał m.in. o formule pokojowej przedstawionej przez Ukrainę i dostawach broni na Ukrainę.
Rosjanie zdobyli przyczółki w Wuhłedarze
Kijów twierdzi, że jego wojska utrzymują pozycje w Błahodatnem i Wuhłedarze. Reuters pisze jednak, że - biorąc pod uwagę doniesienia o tym, gdzie toczą się obecnie walki - Rosjanie czynią w tym rejonie stopniowe postępy.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ostrzega, że Rosja rozpoczęła swoją zemstę za ukraiński opór przed inwazją podejmując bezlitosne ataki na wschodzie Ukrainy.
Ministrowie obrony Francji i Ukrainy będą rozmawiać o szkoleniu ukraińskich pilotów we Francji
Ukraińscy piloci mieliby szkolić się we Francji na francuskich samolotach bojowych, co może być pierwszym krokiem do ich przekazania Ukrainie.
Czytaj więcej
Francja rozważa prośbę Ukrainy o szkolenie pilotów myśliwców - twierdzi doradca ministra obrony Francji, Sebastiena Lecornu, którego cytuje "Politico".
Zełenski: Jestem wdzięczny przedsiębiorcom i pracodawcom, którzy utrzymują miejsca pracy i płacą podatki
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował "przedsiębiorcom i pracodawcom w Mikołajowie, Odessie i innych miastach i rejonach którzy, pomimo wszystkiego, utrzymują miejsca pracy, wypłacają wynagrodzenia i płacą podatki". - To jest wasz konkretny i znaczący wkład w zdolność do obrony naszego kraju - podkreślił.
Rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych: Nie mamy środków obrony przed irańskimi rakietami
Posiadane obecnie przez Ukrainę środki obrony przeciwlotniczej, nie będą w stanie poradzić sobie z irańskimi pociskami balistycznymi Fateh i Zolfaghar, jeśli Iran zdecyduje się przekazać je Rosji - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ignat, na antenie Radia Wolność. - Rosja nie porzuciła zamiarów pozyskiwania dronów-kamikadze i pocisków z Iranu (...). Fateh i Zolfaghar to pociski balistyczne, nie mamy dziś środków do zwalczania pocisków balistycznych - przekonywał Ignat. Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy podkreślił jednocześnie, że Rosja też dysponuje pociskami balistycznymi, w postaci rakiet Kindżał czy pocisków wystrzeliwanych przez zestawy S-300 oraz S-400. - Nasi partnerzy rozumieją, że środki takie jak (wyrzutnie) Patriot PAC-3 czy SAMP-T są potrzebne przeciwko zagrożeniom balistycznym - stwierdził. - Widzimy zmianę: Włochy i Francja wyraziły gotowość do przekazania nam takich systemów (chodzi o SAMP-T - red.) - dodał.
30 stycznia na obwód sumski spadło ok. 18 rosyjskich pocisków
Służba prasowa władz obwodu sumskiego pisze o ostrzale okolic Białopola i Wełykej Pisarywki. Do ostrzału Rosjanie użyli moździerzy i artylerii.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że ukraińska armia, broniąc się w obwodzie donieckim, broni całej Ukrainy.