Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie możliwe zagrożenia w Zaporożu
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ USA oświadczyły, że Rosja powinna przekazać Ukrainie kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i stworzyć wokół niej strefę zdemilitaryzowaną.
Zełenski: Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu
- To,
co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z
największych zbrodni państwa-terrorysty - powiedział Zełenski w cowieczornym nagraniu.
- Dziękuję wszystkim Ukraińcom i obywatelom zaprzyjaźnionych państw, którzy pomagają zaspokoić potrzeby humanitarne powstałe w wyniku tej wojny.
- Ci, którzy pomagają przesiedleńcom w mieszkaniu i pracy. Ci, którzy leczą i rehabilitują rannych rosyjskim ostrzałem. Ci, którzy dostarczają lekarstwa, żywność i środki komunikacji na obszary frontu. Ci, którzy wspierają samotnych i sieroty tej wojny. Ci, którzy pomagają przywrócić wszystko, co zostało zniszczone przez rosyjskich terrorystów - To wielotysięczna humanitarna armia Ukrainy i całego wolnego świata, której Rosja nie może i nie będzie mogła się przeciwstawić - mówił prezydent.
Miedwiediew z wizytą w samozwańczych republikach Donbasu
Czytaj więcej
Szczególną uwagę zwrócono na harmonizację ustawodawstwa LPR i DRL z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej - relacjonuje w mediach społecznościowych wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew,
Trwają negocjacje w sprawie wymiany więźniów między USA i Rosją
Rząd Stanów Zjednoczonych nadal nakłania Rosję do uwolnienia bezprawnych więźniów Brittney Griner i Paula Whelana - powiedział główny zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
Czytaj więcej
Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel powiedział dziennikarzom, że rząd Stanów Zjednoczonych nadal nakłania Rosję do uwolnienia bezprawnie przetrzymywanych Brittney Griner i Paula Whelana.
„Zaporożec za Dunajem” w centrum OSSA
Projekt stanowi cześć programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „WspieraMY Ukrainę”.
Czytaj więcej
W Centrum OSSA szykuje się 13 sierpnia wyjątkowa premiera operowa – „Zaporożec za Dunajem” – w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Sekretarz Generalny ONZ wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Antonio Guterres zaapelował też o powstrzymanie się od ataków na obiekty elektrowni.
Rosyjski miliarder Boris Mints nazwał inwazję Putina na Ukrainę „podłością”
Mints uważa, że wojna w Ukrainie jest „najbardziej tragicznym wydarzeniem we współczesnej historii całego świata”. Porównał nawet Putina do Hitlera, a jego napaść na Ukrainę do ataku na Polskę.
Czytaj więcej
Ta wojna jest wynikiem szaleństwa i głodu władzy jednej osoby, Władimira Putina, wspieranego przez jego najbliższe otoczenie - powiedział rosyjski miliarder Boris Mints w rozmowie z BBC.
Ukraińcy są pewni zwycięstwa w wojnie z Rosją
Ukraińcy są bardzo mocno przekonani, że wygrają konflikt z Rosją i zdecydowanie popierają działania swojego prezydenta - wynika z sondażu Centrum Analiz i Badań Socjologicznych (CISR) Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego
Czytaj więcej
Ukraińcy są pewni zwycięstwa w wojnie rosyjsko-ukraińskiej - potwierdzają to najnowsze badania opinii publicznej w Ukrainie przeprowadzone przez Centrum Analiz i Badań Socjologicznych (CISR) Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI). Na pytanie, czy Ukraina pokona Rosję, "tak" odpowiedziało 98 proc. badanych.
Brytyjski instytut badawczy przeprasza za odrzucenie wniosku doktorantki z Rosji
Kandydatura młodej Rosjanki, która wnioskowała o przyjęcie na doktorat do prestiżowego ośrodka badawczego Beatson Institute, została odrzucona z powodu jej narodowości. Placówka przeprosiła kobietę, zaznaczając, że doszło do nieporozumienia. „Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, a oferty są zawsze sprawdzane pod kątem kontroli zewnętrznych, takich jak wymogi wizowe lub sankcje rządu Wielkiej Brytanii” - dodano.
Czytaj więcej
Beatson Institute, ośrodek naukowy, który prowadzi prace badawcze nad nowotworami, spotkał się z krytyką po tym, jak odrzucił kandydaturę młodej doktorantki z Rosji, ze względu na jej narodowość.
Rosyjskie samoloty wojskowe trzykrotnie w tym tygodniu wleciały w strefę identyfikacyjną obrony powietrznej Alaski
Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Kosmicznej ujawniło w czwartek trzeci incydent, w którym rosyjski samolot wojskowy wleciał do strefy identyfikacji obrony powietrznej Alaski (ADIZ) między 8 a 10 sierpnia.
CNN poinformowało we wtorek o dwóch takich incydentach.
ADIZ to międzynarodowa przestrzeń powietrzna przylegająca do Alaski, która rozciąga się w miejscach oddalonych o ponad 160 kilometrów od terytorium USA. Wojsko USA inicjuje procedury identyfikacji samolotów w ADIZ w interesie bezpieczeństwa narodowego.
USA domagają się przekazania Ukrainie kontroli nad elektrownią w Zaporożu
Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone popierają apele o utworzenie wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu strefy zdemilitaryzowanej.
Czytaj więcej
Walka w pobliżu elektrowni jądrowej jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna. Nadal wzywamy Rosję do zaprzestania wszelkich operacji wojskowych w ukraińskich obiektach jądrowych lub w ich pobliżu - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
Konferencja darczyńców w Danii
Kraje uczestniczące w konferencji darczyńców w Kopenhadze przeznaczą 1,5 mld euro na zakup broni dla Ukrainy.
Pierwsza ekstradycja ze Szwecji do Turcji
To pierwsza taka sytuacja od kiedy Turcja zażądała ekstradycji osób pochodzenia kurdyjskiego w zamian za ratyfikowanie akcesji Szwecji oraz Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie poinformowało, czy mężczyzna, o którym mowa, znajdował się na liście osób, których ekstradycji żądała Turcja.
Czytaj więcej
Władze Szwecji zdecydowały o ekstradycji do Turcji mężczyzny, którego poszukiwano w tym kraju za oszustwo - podaje agencja Reutera. To pierwsza taka sytuacja od kiedy Turcja zażądała ekstradycji osób pochodzenia kurdyjskiego w zamian za ratyfikowanie akcesji Szwecji oraz Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Energoatom: Pomimo ostrzału poziom promieniowania w normie
Jak poinformowała w czwartek ukraińska agencja jądrowa Energoatom, poziom promieniowania w największej elektrowni jądrowej w Europie mieści się w normalnym zakresie pomimo ponownego ostrzału obiektu.
Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową
iły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu - poinformował ukraiński koncern państwowy Energoatom. W pobliżu komendantury elektrowni, obok zbiornika radioaktywnych materiałów, odnotowano pięć „trafień“.
Rosjanie zaprzeczają zarzutom i podkreślają, że za atak odpowiedzialna jest strona ukraińska.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojsko przeprowadziło kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu - poinformował ukraiński koncern państwowy Energoatom. Rosjanie zaprzeczają tym doniesieniom i podkreślają, że odpowiedzialna jest za to strona ukraińska.
Ukraińcy zestrzelili dwa Kalibry nad obwodem charkowskim
Ukraińcy zestrzelili dwa Kalibry nad obwodem charkowskim
W obwodzie charkowskim jednostki ukraińskich Sił Powietrznych zniszczyły w czwartek dwa pociski manewrujące Kalibr, wystrzelone przez Rosjan z Morza Czarnego - poinformowało w mediach społecznościowych Dowództwo Sił Powietrznych ukraińskiej armii.
Rosyjska organizacja pozarządowa pomaga Ukrainkom
"Labirynt" jest przygotowany do pomocy wszystkim ofiarom wojennej przemocy, w tym kobietom, które zostały zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy i uciekły do sąsiednich krajów w poszukiwaniu pomocy - mówi założycielka organizacji Anna Riwina.
Czytaj więcej
Autorka projektu, Anna Riwina, ma nadzieję, że założony przez nią "Labirynt" pomoże nie tylko Ukrainkom, ale i obywatelkom Białorusi, które uciekły przed represjami politycznymi.
Sztab Generalny: Ok. 375 tys. ton produktów rolnych wyeksportowanych przez „korytarz zbożowy"
Korytarzem morskim z ukraińskich portów przetransportowano około 375 tys. ton ładunku zboża i innych produktów spożywczych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodał, że od początku sierpnia z ukraińskich portów wypłynęło 12 statków.
Mer Mariupola: Tej zimy w mieście nie zacznie się sezon grzewczy
Mer Mariupola Wadym Boiczenko poinformował, że rosyjscy okupanci nie będą mogli rozpocząć sezonu grzewczego w mieście, ponieważ nie działa system ogrzewania gazowego.
- System nie działa, więc w tym roku nie będzie sezonu grzewczego. Będzie bardzo zimno, a ludzie już zdają sobie sprawę. Coraz więcej mieszkańców wyjeżdża - powiedział Bojczenko.
Dodał, że lokalny system odwadniający też nie działa. Naprawa zajmie 1,5-2 lata. Rosyjscy okupanci nie mogą zapewnić mieszkańcom wody pitnej, a dostawy wody technicznej potrwają tylko 9 miesięcy.
McDonald's otworzy restauracje w Kijowie i Lwowie
„Aktywnie rozmawialiśmy z naszymi pracownikami, którzy wyrazili silną chęć powrotu do pracy i ponownego otwarcia restauracji na Ukrainie… W ostatnich miesiącach wzmocniło się przekonanie, że to utrzyma małe, ale ważne poczucie normalności”- powiedział w przesłaniu do ukraińskiego personelu prezes McDonald's Paul Pomeroy.
Czytaj więcej
W najbliższych miesiącach McDonald's otworzy swoje restauracje na Ukrainie. Pierwsze ruszą w Kijowie i Lwowie.
Malar: Rosjanie przeprowadzają przymusową mobilizację na okupowanych terytoriach
Na okupowanych terytoriach Ukrainy rosyjscy agresorzy dokonują przymusowej mobilizacji w związku z coraz większymi stratami w personelu i pogorszeniem morale - stwierdziła w czwartek na konferencji prasowej wiceminister obrony Hanna Malar. Według niej, w najbliższym czasie rosyjskie wojska będą koncentrować się na wschodzie, gdyż próby wdarcia się w głąb obwodu donieckiego zakończyły się niepowodzeniem.
Wcześniej o tym, że Rosjanie rozpoczęli nową falę przymusowej mobilizacji na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego, donosił ukraiński wywiad.
Elektrownia w Zaporożu znów ostrzelana. Sprzeczne komunikaty
O kolejnym ostrzale największej w Europie elektrowni atomowej poinformowały niemal równocześnie media ukraińskie i portale z Rosji. „Dzisiaj, 11 sierpnia 2022 r., Rosjanie po raz kolejny zbombardowali zaporoską elektrownię atomową" - poinformował na Telegramie Energoatom, według którego zanotowano pięć nalotów na obiekt.
„Ukraińskie wojska uderzają w elektrownię atomową w Zaporożu, używając MLRS i ciężkiej artylerii z prawego brzegu Dniepru" - napisał z kolei Władimir Rogow, przedstawiciel administracji okupantów. Oba źródła są zgodne w jednym - nie było ofiar ostrzału.
McDonald's wraca do Ukrainy
Firma poinformowała 11 sierpnia, że zacznie stopniowo ponownie otwierać niektóre restauracje w Kijowie i zachodniej Ukrainie.
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba z zadowoleniem przyjął decyzję.
- Nie chodzi tylko o Big Maki, za którymi tak bardzo tęsknią miliony Ukraińców. Powrót dużej amerykańskiej firmy sygnalizuje międzynarodowym biznesom, że można pracować na Ukrainie nawet pomimo wojny – powiedział Kułeba.
Korporacja zamknęła swoje restauracje w Ukrainie w marcu. Działało tam 109 placówek, ale nie sprecyzowano jeszcze, ile z nich zostanie ponownie otwartych. Łączna liczba pracowników McDonald's w Ukrainie to ok. 10 tys. osób.
Wicepremier Ukrainy: 131 kobiet z zakładów Azowstal pozostaje w rosyjskiej niewoli
Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, na konferencji prasowej poinformowała, że 131 kobiet, które trafiły w ręce Rosjan po kapitulacji zakładów Azowstal w Mariupolu, pozostaje w rękach Rosjan. Wśród kobiet tych są żołnierki z Pułku Azow, wojskowe ratowniczki medyczne, strażniczki graniczne, żołnierki 36. Brygady Piechoty Morskiej i innych jednostek. Są też 33 pracownice ochrony zdrowia, które nie są uważane za kombatantów w myśl Konwencji Genewskiej - powiedziała ukraińska wicepremier.
Kanclerz Niemiec sceptyczny wobec ogólnego zakazu wjazdu Rosjan do Europy
- To jest wojna Putina, więc trudno mi się z tym zgodzić - mówi Olaf Scholz. Dodał, że UE przyjęła już daleko idące sankcje wobec osób z otoczenia Kremla. - Będziemy to robić nadal - zadeklarował. Powiedział jednak, że nie jest uzasadnione nakładanie sankcji na wszystkich Rosjan.
Czytaj więcej
- Trudno sobie wyobrazić zakaz wydawania wiz Schengen obywatelom Rosji - powiedział w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły trzy rosyjskie bojowe wozy piechoty z użyciem dronów
Centrum Komunikacji Strategicznej (StratCom) umieściło nagranie przedstawiające atak na rosyjskie bojowe wozy piechoty na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosyjskie pojazdy opancerzone zostały zniszczone przez żołnierzy 14. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.
Białoruski resort obrony przyznaje, że na lotnisku w Ziabrowce, pod Homlem, doszło do jakiegoś wypadku
Niezależne, białoruskie wydanie internetowe „Biełaruski Hajun”, otrzymało nagrania z okolic lotniska, ale z odległości 20-25 kilometrów. Na jego podstawie doszło ono do wniosku, że w Ziabrowce albo prowadzono nocne ćwiczenia artylerii przeciwlotniczej (które wcześniej zapowiadał Mińsk), albo lotnisko zostało zaatakowane, najprawdopodobniej dronami.
Czytaj więcej
Na lotnisku w okolicach Homla, używanym przez rosyjskie lotnictwo, odnotowano serię tajemniczych wybuchów.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa bezzałogowe statki powietrzne nad Donbasem
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy piszą na swoim kanale w serwisie Telegram, że nad obwodami donieckim i ługańskim jednostki obrony przeciwlotniczej strąciły dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne.
Oligarchowie boją się Putina
Rosyjski biznesmen opowiada jak wyglądają relacje biznesu z prezydentem Rosji.
Czytaj więcej
Choć większość rosyjskich oligarchów i miliarderów blisko współpracuje z władzami Rosji, to są też tacy, jak Borys Minc, który Putinowi się nie kłania.
Wizz Air wraca do latania do Rosji
Węgierska linia lotnicza chce jednak pomagać uchodźcom z Ukrainy.
Czytaj więcej
Wizz Air ogłosił dzisiaj, że zapewni 100 000 bezpłatnych biletów obywatelom Ukrainy na wszystkie loty kontynentalne do Europy i Wielkiej Brytanii obsługiwane przez Wizz Air Hungary i Wizz Air UK.
Estonia wprowadzi zakaz wjazdu dla Rosjan z estońskimi wizami Schengen
Do kraju będą mogli wjechać m.in. pracownicy misji dyplomatycznych w Estonii i członkowie ich rodzin, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem i osoby posiadające prawo do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa UE.
Czytaj więcej
Władze Estonii podjęły decyzję o zakazie wjazdu na terytorium Estonii obywatelom Rosji posiadającym wizę Schengen wydawanych przez władze kraju. Poinformował o tym w czwartek minister spraw zagranicznych republiki Urmas Reinsalu.
Mer Mariupola: W mieście 380W zamiast 220W w gniazdkach. Płoną mieszkania
- Nie było i nie będzie (w czasie okupacji - red.) wody pitnej wysokiej jakości (w Mariupolu). Skąd Mariupol pozyskiwał wodę przed wojną? Źródłem wody dla Mariupola jest Doniec Siewierski. Oni (Rosjanie - red.) zniszczyli sieć (wodociągów) a jej odtworzenie jest niemożliwe. To wymaga miliardów hrywien i zawieszenia broni, a to się nie stanie. Teraz pobierają wodę z rezerwowego zbiornika: to niskiej jakości, techniczna woda, a jej ilość, niestety, wystarczy tylko na dziewięć miesięcy - tłumaczył Wadim Bojczenko na konferencji prasowej.
Czytaj więcej
Rosyjscy okupanci nie będą w stanie rozpocząć sezonu grzewczego w Mariupolu w tym roku - twierdzi mer okupowanego przez Rosjan miasta, Wadim Bojczenko.
Scholz chce, by Schroeder pomógł w rozmowach z Rosją
Olaf Scholz liczy na to, że były kanclerz pomoże w rozmowach z Rosja na temat zwiększenia przepływu gazu za pośrednictwem Nord Stream 1.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że byłby zadowolony, gdyby były kanclerz Gerhard Schroeder pośredniczył w rozmowach z Rosją w sprawie sporu o zmniejszenie dostaw gazu.
Kijów oficjalnie nie przyznaje się do ataku. Nieoficjalnie: To operacja sił specjalnych
Zdjęcia wykonane przez amerykańską firmę Planet Labs pokazują kilka zniszczonych samolotów bojowych i połacie spalonej ziemi. Kijów nie przyznał się do przeprowadzenia ataku na bazę na Krymie, ale Sky News otrzymał informację od wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika, że ukraińskie siły specjalne przeprowadziły tę operację.
Czytaj więcej
Zdjęcia satelitarne opublikowane w czwartek pokazały zniszczenia w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie, zaatakowanej kilka dni wcześniej w ataku. Sugeruje to, że ukraińska armia mogła uzyskać nowe możliwości uderzenia dalekiego zasięgu, co znacząco wpłynie na przebieg wojny.
Łada e-Largus ma być rosyjską premierą motoryzacyjną na czasy e-mobilność
Model zbudowany jest na technologii sprzed kilkunastu lat opartej na wycofanej już z produkcji Dacii Logan MCV.
Czytaj więcej
Łada e-Largus ma być rosyjską premierą motoryzacyjną przygotowaną na czasy e-mobilności. Problem w tym, że model zbudowany jest na technologii sprzed kilkunastu lat opartej na wycofanej już z produkcji Dacii Logan MCV.
Rzeczniczka MSZ Rosji: Decyzja Łotwy jest ksenofobiczna
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że decyzja Łotwy ws. uznania Rosji za państwo-sponsora terroryzmu była "ksenofobiczna".
W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 13 miejscowości w obwodzie sumskim
Ukraińska policja pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie 10 sierpnia ostrzelali miejscowości w rejonach sumskim, konotopskim i szostkowskim. Łącznie miejscowości w tych rejonach miały zostać ostrzelane 164 razy.
Czesi nie potrzebuja ropy z Rosji?
- Praga - w przeciwieństwie do Budapesztu i Brna - nie zapłaciła za tranzyt rurociągiem Przyjaźń.
Czytaj więcej
Rosyjska ropa znów popłynęła na Węgry i Słowację, ale nie do Czech. Tam dostawy nie zostaną wznowione - zapowiedział słowacki operator. Praga nie uznała za wiarygodne rosyjskiego wyjaśnienia w sprawie przyczyn wstrzymania tranzytu przez Ukrainę.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego Ukraina miała stracić 267 samolotów, 146 śmigłowców, 1 727 bezzałogowych statków powietrznych, 365 zestawów przeciwlotniczych, 4 287 czołgów i pojazdów opancerzonych, 797 zestawów rakietowych, 3 290 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 4 820 sztuk sprzętu specjalnego.
Minister obrony Ukrainy tłumaczy, dlaczego Ukraińcom udało się odeprzeć atak na północ kraju
Według ministra obrony Ukrainy to częściowo dlatego, że Rosjanie nie byli przygotowani do pełnowymiarowej ofensywy, stopniowe wyzwalanie obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego zakończyło się sukcesem ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
24 lutego rosyjska armia nie sformowała w pełni grup uderzeniowych u granic Ukrainy, ale mimo to rozpoczęła pełnowymiarową ofensywę, do której nie była przygotowana - twierdzi minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w rozmowie z "Ukraińską Prawdą".
Dania zwiększy pomoc finansową dla Ukrainy o 110 mln euro
Deklarację taką złożyła duńska premier, Mette Fredriksen.
Rosja nie zgadza się, by Szwajcaria reprezentowała w Rosji Ukrainę
Zastępca dyrektora departamentu prasy i informacji MSZ Rosji, Iwan Nieczajew wyjaśnił, że Szwajcaria nie może reprezentować interesów Ukrainy w Rosji, ponieważ po dołączeniu do sankcji wobec Rosji kraj ten utracił - według Moskwy - swój neutralny status.
Czytaj więcej
Rosyjskie MSZ nie zgodzi się na to, by Szwajcaria reprezentowała Ukrainę w rozmowach z Moskwą. W ocenie Kremla Szwajcaria, przyłączając się do antyrosyjskich sankcji, straciła swój neutralny status.
MON: Wartość dostaw sprzętu wojskowego z Polski na Ukrainę szacowana na 1,7 mld dolarów
Rosja zapewnia, że nie prowadzi rozmów z Koreą Płn. ws. wysłania ochotników do walki w Donbasie
- Jesteśmy przekonani, że zdolności bojowe sił zbrojnych Rosji i milicji ludowych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, z powodzeniem pozwolą wypełnić zadania stawiane przed nimi w ramach specjalnej operacji wojskowej - podkreślił przedstawiciel rosyjskiego MSZ.
Czytaj więcej
Zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji, Iwan Nieczajew, zaprzeczył doniesieniom, że Moskwa i Pjongjang omawiały możliwość wysłania ochotników z Korei Północnej, którzy mieliby wziąć udział w działaniach zbrojnych w Donbasie.
Greenpeace ostrzega Polaków: gazu zabraknie zimą
Według organizacji już w grudniu może zabraknąć gazu ziemnego, a to będzie nas słono kosztować.
Czytaj więcej
Greenpeace Polska szacuje deficyt błękitnego paliwa na najbliższy sezon grzewczy w łącznej wysokości 3,35 mld m sześc. Biorąc pod uwagę obecne ceny tego surowca oznacza to ewentualne wydatki rzędu 33 mld zł.
Jermak: Aby zatrzymać wojnę, trzeba w krótkim czasie zniszczyć gospodarkę Rosji
Konieczne jest wprowadzenie embarga na gaz i zaostrzenie ograniczeń w eksporcie rosyjskiej ropy. Konieczne jest zniszczenie rosyjskiej gospodarki w krótkim czasie, aby zatrzymać wojnę - przekonuje Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.Dodał, że unijne embargo na ropę znacząco zaszkodzi rosyjskiej gospodarce już w przyszłym roku, natomiast embargo na gaz byłoby dla Rosji zabójcze.
Haidai: Rosjanie po zdobyciu Lisiczańska przesunęli się maksymalnie o 10 km
"Oprócz ciągłego intensywnego używania artylerii na tych terenach, wróg nie jest w stanie stworzyć wystarczająco (licznego) zgrupowania wojsk w gotowości bojowej, by przeprowadzić dużą ofensywę" - przekonuje gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
W ciągu ponad miesiąca od czasu zdobycia Lisiczańska, Rosjanie, na kierunku, na którym odnoszą największe sukcesy, przesunęli się maksymalnie o 10 km - mówi gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Minister obrony Ukrainy: Negocjacje z Rosją możliwe tylko z Ukrainą przy stole
Według ministra obrony Rosji, Ołeksija Reznikowa, który rozmawiał z "Ukraińską Prawdą, "w przypadku 'referendów'" na okupowanych terenach Ukrainy, w sprawie przyłączenia ich do Rosji, "nie będzie mowy o żadnych negocjacjach". - Skoro żadne rozmowy się nie toczą, nie ma sensu zajmować żadnego stanowiska negocjacyjnego - przekonywał Reznikow.
Ukraina radzi turystom, by zamiast Krymu wybrali inne miejsce. Opublikowała film
Na nagraniu, do ścieżki dźwiękowej "Cruel Summer" Bananaramy, wymieniono wiele miejsc na letnie wakacje, które rosyjscy turyści mogliby wybrać zamiast Krymu.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Ukrainy zamieściło w mediach społecznościowych krótkie nagranie w sprawie ataku na lotnisko w miejscowości Saki na Krymie. "Jeśli nie mają ochoty na nieprzyjemnie gorący letni wypoczynek, radzimy naszym cenionym rosyjskim gościom nie odwiedzać ukraińskiego Krymu" - przekazali Ukraińcy.
Na Kaukazie powstaje potężny laser do oślepiania satelitów
W ten sposób Rosja chce się bronić przed satelitami szpiegowskimi.
Czytaj więcej
Powstaje nowy naziemny obiekt laserowy do zakłócania satelitów orbitujących nad Ziemią. Według raportu opublikowanego w „The Space Review” Rosjanie chcą za pomocą tego potężnego urządzenia oślepiać satelity nad swoim terytorium.
Podolak: Epidemia technicznych wypadków na lotniskach wojskowych w Rosji i Białorusi
"Epidemia technicznych wypadków na lotniskach wojskowych w Rosji i Białorusi powinna być traktowana przez rosyjską armię jako ostrzeżenie: zapomnijcie o Ukrainie, zdejmijcie mundury i odejdźcie. Ani okupowany Krym, ani okupowana Białoruś nie będą bezpieczne. Karma odnajdzie was wszędzie" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy: W wyniku działań wojennych zginęło 361 dzieci
Z informacji przekazanych przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy wynika, że od 24 lutego na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 361 dzieci, a 705 zostało rannych. 204 dzieci uznaje się za zaginione, a 6 159 - deportowano do Rosji.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza zdjęcia czołgistów "przygotowujących się do walki"
Dowództwo Sił Powietrznych: Na Krymie zniszczonych zostało więcej niż dziewięć samolotów
"Satelitarne zdjęcia ukraińskiego lotniska wojskowego 'Saka' na Krymie. Przed i po 'nadzwyczajnej sytuacji'. Jak widać nie ma dziewięciu, ale jest znacznie więcej zdemilitaryzowanych rosyjskich samolotów" - czytamy na profilu Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram przekonuje, że w wyniku eksplozji na lotnisku Saki, na okupowanym Krymie, zniszczonych zostało więcej niż dziewięć samolotów.
TASS: Rosyjska obrona przeciwlotnicza udaremniła ukraiński atak na okolice elektrowni jądrowej
Rosyjska agencja TASS, a także agencja RIA podają, że rosyjska obrona przeciwlotnicza udaremniła atak na okupowany przez Rosjan Enerhodar i pobliską Zaporoską Elektrownię Jądrową. Informacje takie przekazują kolaboracyjne władze okupowanej części obwodu zaporoskiego.
Rosjanie użyli zestawów S-300 do ostrzału Kramatorska
O ostrzale miejscowości w obwodzie donieckim pisze na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika, że pocisk wystrzelony przez zestaw S-300 spadł na podwórze jednego z domów. "Pocisk zrobił dziurę szeroką na cztery metry i głęboka na 1,5 metra" - pisze gubernator obwodu donieckiego. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, ale trzy budynki mieszkalne zostały uszkodzone. "Kramatorsk leży na tyłach, ale to nie powstrzymuje Rosjan od regularnego ostrzału miasta. Nie ma bezpiecznych miejsc w obwodzie donieckim. Więc wzywam wszystkich do ewakuacji" - napisał Kyryłenko.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 5,417 mln osób
W najnowszym raporcie Straży Granicznej czytamy, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,6 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 3,545 mln osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 43 tys. żołnierzy, 1 846 czołgi, 4 100 pojazdów opancerzonych, 974 zestawy artyleryjskie, 261 zestawów rakietowych, 134 zestawy przeciwlotnicze, 232 samoloty, 193 śmigłowce, 772 bezzałogowe statki powietrzne, 185 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 018 pojazdów (w tym cystern), 90 jednostek sprzętu specjalnego.
Brytyjczycy wyślą na Ukrainę kolejne M270 MLRS
Wielka Brytania jest bardzo zadowolona ze sposobu, w jaki Ukraina wykorzystuje wyrzutnie rakietowe dostarczone już przez Zachód. Powiedział, że siły ukraińskie pokazały, że są znacznie lepsze w rozróżnianiu, w które cele uderzyć, dzięki czemu nie kończy im się szybko amunicja - powiedział sekretarz obrony Ben Wallace.
Czytaj więcej
Wielka Brytania podwaja liczbę wieloprowadnicowowych systemów rakietowych, które wysyła na Ukrainę. O kolejnej dostawie poinformował sekretarz obrony Ben Wallace
2 cywilów zabitych, 7 rannych w rosyjskim ataku na obwód dniepropietrowski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że w nocy siły rosyjskie ostrzelały rejon nikopolski z wyrzutni rakiet Grad. W ataku zginęły dwie osoby, a siedem kolejnych zostało rannych, w tym 13-letnia dziewczynka. W mieście Nikopol zostało uszkodzonych co najmniej 40 budynków, trzy szkoły, wiele pojazdów i lokalnych sklepów.
Seria eksplozji na białoruskim lotnisku. Resort obrony zaprzecza
Kilka źródeł poinformowało o eksplozjach na białoruskim lotnisku w pobliżu granicy z Ukrainą. Ministerstwo Obrony tłumaczy, że to pożar silnika, który udało się opanować.
Czytaj więcej
Członkowie Białoruskiego Hajunu, grupy zbierające i udostępniające informacje na temat ruchów i działań wojsk na Białorusi, poinformowali o serii eksplozji na lotnisku Ziabrowka, gdzie swój sprzęt mają posiadać Rosjanie.
Brytyjski resort obrony: Rosja nie będzie w stanie realizować kontraktów na eksport uzbrojenia
Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim najnowszym raporcie na temat wojny na Ukrainie pisze, że Rosja "prawdopodobnie nie będzie w stanie wypełnić zamówień zewnętrznych na pojazdy opancerzone, ze względu na wyjątkowo wysoki popyt na takie pojazdy przez rosyjską armię walczącą na Ukrainie i rosnące skutki zachodnich sankcji".
Chiny oskarżają USA o wywołanie trwającego kryzysu na Ukrainie
Ambasador Chin w Moskwie Zhang Hanhui oskarżył Waszyngton o zapędzanie Rosji do kąta poprzez wielokrotne rozszerzanie sojuszu obronnego NATO i wspieranie sił dążących do zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej, a nie do Moskwy.
Czytaj więcej
Chiny, których Rosja pragnie być sojusznikiem od czasu, gdy Zachód stanowczo zareagował na inwazję na Ukrainę, nazwały Stany Zjednoczone "głównym inicjatorem" trwającego kryzysu.
Irańczycy szkolą Rosjan z używania dronów?
Przedstawiciel administracji USA, w rozmowie z CNN poinformował, że w ostatnich tygodniach Irańczycy zaczęli szkolić rosyjskich żołnierzy z użycia bezzałogowych statków powietrznych co jest dowodem na pogłębiającą się współpracę wojskową Iranu z Rosją. Szkolenia mają być elementem umowy ws. przekazania Rosji przez Iran bezzałogowych statków powietrznych.
Szwajcaria porozumiała się z Ukrainą ws. reprezentowania jej interesów w Rosji
- Ukraina wyraziła wolę, by Szwajcaria reprezentowała jej interesy na terytorium Rosji. Negocjacje w tej sprawie zostały zakończone. Gdy porozumienie wejdzie w życie, Rosja musi wyrazić zgodę - podkreśla rozmówca SRF z szwajcarskiego resortu spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Władze Szwajcarii wyraziły gotowość do reprezentowania interesów Ukrainy na terytorium Rosji, w związku z tym, że Rosja i Ukraina nie utrzymują relacji dyplomatycznych po 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na terytorium sąsiada.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali Charków
Ihor Terechow, mer Charkowa, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czwartek, o 4:28 nad ranem, Rosjanie ostrzelali Charków, a jeden z pocisków spadł na podwórze jednego z budynków mieszkalnych w centrum miasta.
Think tank z USA: Rosjanie mogą nie rozumieć, jak Ukraińcy zaatakowali Krym
Analitycy z think tanku z USA wskazują, że zdjęcia satelitarne, na których widać liczne leje i ślady po eksplozjach nie przesądzają czy doszło do ataku rakietowego na bazę, czy też ataku sił specjalnych Ukrainy lub partyzantów.
Czytaj więcej
"Rosyjscy urzędnicy są skonfundowani atakiem z 9 sierpnia na bazę sił powietrznych Saki na okupowanym przez Rosję Krymie, położoną ponad 225 km od linii frontu" - pisze w najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie think tank z USA, Instytut Sztuki Wojny (ISW).
Widok potężnych grzybów dymu po wybuchach wywołał strach na krymskich plażach
Już dwie godziny po ataku prowadzący z półwyspu na stały ląd most Krymski został zatkany samochodami z wyjeżdżającymi. Uciekali nie tylko urlopowicze, ale i część mieszkańców okolic lotniska. Dla Rosjan opuszczających Krym wojna nagle stała się realnością. Do tej pory oglądali ją tylko w telewizji.
Czytaj więcej
Ukraiński atak na lokalne lotnisko wywołał panikę na półwyspie i konsternację na Kremlu.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Sześć ataków z powietrza na Rosjan w ciągu doby
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" zamieściło na swoim profilu na Facebooku najnowszy raport na temat sytuacji na froncie. Jak czytamy w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło sześć uderzeń z powietrza na pozycje wroga. Dwukrotnie zaatakowane zostały zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu w rejonie berysławskim, w obwodzie chersońskim. Ponadto ukraińskie lotnictwo zbombardowało dwa składy z amunicją i sprzętem w rejonie basztańskim, w obwodzie mikołajowskim. Również ukraińskie śmigłowce zaatakowały dwukrotnie zgrupowanie rosyjskich wojsk i sprzętu. Ukraińcy zestrzelili nad południową Ukrainą rosyjskiego drona, który prowadził rozpoznanie w obwodzie mikołajowskim. W wyniku ukraińskich ataków Rosjanie stracili w ciągu doby 41 żołnierzy, trzy haubice Msta-B i siedem pojazdów opancerzonych oraz innych pojazdów.
Denis Puszylin, przywódca separatystów: Proces Pułku Azow prawdopodobnie w Mariupolu
Pułk Azow to jednostka ukraińskiej Gwardii Narodowej, która tygodniami broniła się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Niedawno Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał Pułk Azow za organizację terrorystyczną i zakazał jej działania na terenie Rosji.
Czytaj więcej
Denis Puszylin, przywódca samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył w środę, że proces żołnierzy z ukraińskiego Pułku Azow, broniących m.in. Mariupola i zakładów Azowstal, rozpocznie się do końca lata.
Zełenski: Im większe straty zadamy Rosjanom, tym szybciej wojna się skończy
- Druga rzecz, jaką chciałem dziś powiedzieć: jest pytanie, które martwi absolutnie wszystkich - kiedy wojna się skończy? Niektórzy mówią - potrwa miesiące, inni - rok, ktoś mówi - nawet dłużej. Ale pytanie o czas jest bezpośrednio związane z pytaniem o straty, jakich dozna Rosja. Im więcej strat doznają okupanci, tym szybciej będziemy mogli wyzwolić nasze ziemie i zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie. To jest to, o czym każdy, kto broni naszego państwa i pomaga Ukrainie, powinien myśleć: jak zadać największe możliwe straty okupantom, tak aby czas wojny był krótszy - mówił w środę, w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
Siły zbrojne Ukrainy i nasz wywiad nie pozostawią bez odpowiedzi dzisiejszego ostrzału obwodu dniepropietrowskiego. 13 osób zginęło w wyniku ataku okupantów na Marganiec, ponad 10 jest rannych, pięć w stanie ciężkim - wyliczał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wystąpieniu wygłoszonym w środę wieczorem.
Rosyjska armia ostrzelała obwód sumski 200 razy w ciągu doby
Gubernator obwodu sumskiego, Dmitrij Żiwicki twierdzi, że Rosjanie ostrzelali teren obwodu 200 razy w ciągu ostatniej doby. Nie ma informacji o ofiarach ostrzału.
Sprzeczne doniesienia z Donbasu. Kto kontroluje Piski?
Ukraińskie władze zaprzeczają, jakoby utracili silnie ufortyfikowane miasteczko, kluczowe dla obrony obwodu donieckiego. Piski znajdują się zaledwie 10 km na północny-zachód od stolicy obwodu, Doniecka.
Czytaj więcej
Wokół miasteczka Piski, w obwodzie donieckim, trwają intensywne walki. Rosjanie nacierają na tym odcinku frontu, by zrealizować cel, jakim jest zajęcie całego Donbasu.
Ukraińska armia informuje o ostrzelaniu mostu na Dnieprze
Z komunikatu Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że armia ukraińska ostrzelała most Kachowski w obwodzie chersońskim, co ma na celu utrudnienie logistyki rosyjskich oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim. Według komunikatu ukraińskiej armii most, po ostrzelaniu, jest niezdatny do użycia. Od lipca ukraińska armia atakuje przeprawy na Dnieprze w obwodzie chersońskim, wykorzystując do tego zestawy rakietowe dalekiego zasięgu, dostarczone Ukrainie przez zachodnich sojuszników.
Ok. 20 rosyjskich samolotów stale patroluje granicę Ukrainy z Rosją
Jurij Ignat, rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych podał, że ok. 20 rosyjskich samolotów wykonuje całodobowe patrole przy granicy Ukrainy z Rosją. - Ok. 20 rosyjskich samolotów jest stale w powietrzu w pobliżu granic Ukrainy. Patrolują je całą dobę. Różne rodzaje samolotów wykonują te patrole - przekonywał Ignat na antenie ukraińskiej telewizji. Samoloty te mają być uzbrojone w pociski Ch-59 i Ch-58.
Zełenski: Jedyną drogą dla okupantów jest ucieczka. Jeśli zdążą
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim najnowszym wystąpieniu przekonywał mieszkańców ziem okupowanych przez Rosjan, że "niezależnie od tego co obiecają okupanci, ich jedyną drogą jest ucieczka". - W najlepszym wypadku. Jeśli zdążą - zastrzegł. - Wyparliśmy armię rosyjską z północnych obwodów. Wyparliśmy najeźdźców z Wyspy Węży. Czują już, że nadchodzi czas, by uciekać z Chersonia i z południa kraju. Przyjdzie czas, że uciekną z obwodu charkowskiego, z Donbasu, z Krymu. I każdy, kto może w tym pomóc, powinien to zrobić - mówił ukraiński prezydent.