Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego zapewnia, że obecnie nie ma groźby ataku na Ukrainę ze strony Białorusi.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Międzynarodowy sondaż: Coraz pozytywniej o USA i NATO. Globalna opinia publiczna zwraca się przeciwko Rosji i Putinowi
Rosja odnotowała gwałtowny spadek oceny. We wszystkich 18 badanych krajach odnotowano najniższy w historii udział pozytywnych opinii o tym kraju.
Czytaj więcej
W czasie wojny na Ukrainie zmienił się międzynarodowy wizerunek Stanów Zjednoczonych, NATO i Rosji - poglądy na temat Rosji spadły, a opinie na temat Stanów Zjednoczonych i NATO pozostały pozytywne, a nawet wzrosły - wynika z badania Pew Research Center przeprowadzonego w 18 państwach.
Duda: Putin chce relacji? Niech o nie poprosi
- Putin jest bandytą, który, jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje, to powinien o nie prosić - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Nie ma żadnych wątpliwości, że to Rosja jest agresorem, i że jeżeli dojdzie do głodu w państwach afrykańskich z powodu braku dostaw zboża z Ukrainy, to będzie to wina Rosji, bo to Rosja zaatakowała Ukrainę - powiedział w rozmowie z łotewską telewizja LSM prezydent Andrzej Duda.
Ambasador Ukrainy w Niemczech chce osobiście przeprosić Olafa Scholza
Ambasador żałuje słów, które wypowiedział na początku maja.
Czytaj więcej
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk chce przeprosić kanclerza Olafa Scholza za swoją wypowiedź z maja. Dyplomata skrytykował decyzję kanclerza ws. wizyty w Kijowie.
Stany Zjednoczone mają nadzieję na szybkie pozytywne rozpatrzenie wniosku Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO
Stany Zjednoczone mają nadzieję, że wkrótce nastąpi pozytywne rozwiązanie kwestii między Turcją, Finlandią i Szwecją dotyczących przyjęcia państw do NATO, powiedziała Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich.
- Stany Zjednoczone naciskają na to, aby wszystkie strony znalazły się po tej samej stronie przed przyszłotygodniowym szczytem NATO w Madrycie - przekazała.
Ranni ukraińscy żołnierze: Na jeden nasz pocisk przypada 20 rosyjskich
W wywiadzie dla ukraińskiego dziennika "Hromadske" ranni ukraińscy żołnierze stwierdzili, że siły rosyjskie mają znacznie większą siłę ognia.
Czekają na sprzęt z Zachodu.
Premier Czech oskarża Rosję o prowadzenie wojny gospodarczej
Czeski premier Petr Fiala oskarżył Rosję o prowadzenie wojny gospodarczej z Zachodem, której celem jest osłabienie i destabilizacja państw demokratycznych.
Fiala ogłosił pięcioletni plan znacznego zmniejszenia zależności swojego kraju od rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej.
Dziennikarze bez Granic: Rosjanie z zimną krwią zastrzelili fotoreportera i jego towarzysza
Do zdarzenia miało dojść na przedmieściach Kijowa w połowie marca.
Czytaj więcej
Ukraiński fotoreporter Maksim Lewin został 13 marca rozstrzelany z zimną krwią wraz ze swoim przyjacielem Ołeksijem Czernyszowem - poinformowała organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) w 16-stronicowym raporcie opublikowanym w środę.
Wielka Brytania: Odbudowa potencjału militarnego potrwa lata
- Przywrócenie brytyjskich zapasów broni do poziomu sprzed wojny na Ukrainie może potrwać lata - powiedział zwierzchnik sił zbrojnych.
Czytaj więcej
Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii, admirał Tony Radakin powiedział, że minie pięć do dziesięciu lat, zanim Wielka Brytania będzie mogła rozmieścić dywizje, którymi chciałaby dysponować.
Sztab Generalny: Rosja intensyfikuje ataki lotnicze w Donbasie
22 czerwca siły powietrzne Rosji uderzyły w kilka osiedli w pobliżu miasta SiewierodoniecK w obwodzie ługańskim - podał ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie przeprowadzili również kilka nalotów na siedem wsi w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim.
Johnson: Z powodu braku środków, rosyjska inwazja straci impet
- Jeśli tylko Ukraińcy są w stanie rozpocząć kontrofensywę, należy ich wesprzeć - mówi premier Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Brytyjski wywiad wojskowy uważa, że impet Rosji w wojnie na Ukrainie wyhamuje w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ jej armia wyczerpie swoje zasoby - powiedział brytyjski premier Boris Johnson.
Cichanouska: Status kandydata UE dla Ukrainy da przykład
Swiatłana Cichanouska powiedziała, że Unia Europejska "musi" przyznać status kandydata Mołdawii i Ukrainie.
W wywiadzie dla Euronews stwierdziła, że ta historyczna decyzja może stanowić "przykład" dla Białorusi i innych krajów europejskich.
- Kto zasługuje na to bardziej niż Ukraina? Oni płacą swoim życiem za Europę - powiedziała.
- Chcemy mieć taką perspektywę na przyszłość (...). Białoruś była, jest i będzie częścią Europy - mówi Cichanouska.
Rosja na skraju bankructwa?
Kreml chce długi spłacać rublami.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim będzie spłacał swoje zagraniczne długi rublami. Tym samym Rosja stała się na arenie międzynarodowej niewypłacalna. Dołączyła do Sri Lanki, Wenezueli i kilku innych krajów, które nie spłacają swoich długów tak jak stanowią podpisane przez nie umowy.
Rosja twierdzi, że zniszczyła haubice M777 wysłane na Ukrainę przez zachodnich sojuszników
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że namierzyło i zniszczyło "155mm haubice M-777" dostarczone Ukrainie przez USA i europejskich sojuszników.
Rosyjskie media: Wieża telewizyjna w Doniecku została uszkodzona
Rosyjskie media państwowe poinformowały, że w kontrolowanym przez separatystów Doniecku została poważnie uszkodzona
Departament Stanu USA: Dezinformacja Rosji nie może ukryć jej odpowiedzialności za światowy kryzys żywnościowy
Stany Zjednoczone potępiają zakrojoną na szeroką skalę kampanię dezinformacyjną Kremla, której celem jest obarczenie winą Stanów Zjednoczonych, Zachodu i Ukrainy za rosnący głód w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w innych regionach.
Jak zauważono, działania w dużym stopniu ukierunkowano na regiony najbardziej dotknięte kryzysem - Bliski Wschód i Afrykę. Fałszywe informacje są rozpowszechniane przez kontrolowane przez Kreml media państwowe, takie jak RT Arabic i RT en Francais, a także media państwowe Chińskiej Republiki Ludowej. W działania te zaangażowani są także najwyżsi rangą dyplomaci i ambasady.
Kanclerz Niemiec nie zgadza się na prowadzenie negocjacji pokojowych za plecami Kijowa.
Olaf Scholz podkreślił, że UE, NATO i G7 na najbliższych szczytach powinny wysłać sygnał, że demokracje świata są razem w walce z imperializmem Putina.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że tylko Ukraina powinna decydować o swojej przyszłości i sprzeciwił się zawieraniu porozumień za plecami Kijowa
Firmy z Litwy i Łotwy usiłują handlować z Rosją
Mimo sankcji są firmy w krajach bałtyckich, które nie chcą zrezygnować z biznesów z Rosją.
Czytaj więcej
Na początku rosyjskiej napaści na Ukrainę, na Litwę i Łotwę wjeżdżały pełne tiry i wagony z surowcami, które zostały objęte sankcjami. Dziś handel niemal zamarł, ale wciąż są tacy, dla których biznes jest najważniejszy, nieważne z kim, byle dał zarobić.
Wielka Brytania popiera decyzję Litwy
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że Wielka Brytania "w pełni popiera" decyzję Litwy o zakazie tranzytu przez jej terytorium rosyjskich towarów objętych sankcjami UE.
Po rozpoczęciu inwazji swoje ataki zintensyfikowali hakerzy powiązani z Kremlem.
Jak wynika z raportu Microsoftu, atakowane są kraje, które wspierają władze w Kijowie, m.in. Polska.
Czytaj więcej
Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę rosyjscy hakerzy rządowi przeprowadzili wiele operacji szpiegowskich wymierzonych w kraje sprzymierzone z Kijowem - poinformował w środowym raporcie Microsoft.
Rosjanie ostrzelali Charków. Zginęło co najmniej 20 osób
Siły rosyjskie ostrzelały rakietami drugie co do wielkości miasto Ukrainy, Charków, oraz okoliczne tereny wiejskie, zabijając co najmniej 20 osób.
Zełenski: UE poprze starania Ukrainy o status kandydata
27 państw członkowskich Unii Europejskiej poprze kandydaturę Ukrainy - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.
Oczekuje się, że przywódcy wyrażą poparcie na szczycie, który odbędzie się w dniach 23 i 24 czerwca.
Kreml zarzuca Niemcom rusofobię
Czytaj więcej
Rusofobiczna histeria jest systematycznie podsycana przez niemal codzienne publiczne ataki na nasz kraj ze strony członków niemieckiego rządu - oświadczyło rosyjskie MSZ.
Rosjanie będą importować wszystko mimo zakazów
Rosja chce przeciwdziałać podwyżkom cen importowanych towarów i legalizuje import równoległy. Przepisy mają chronić krajowych konsumentów oraz ożywić gospodarkę walczącą z sankcjami "nieprzyjaznych" państw.
Czytaj więcej:
Nikt nie jest tak obłożony sankcjami jak Rosja
Najwięcej sankcji międzynarodowych obowiązuje wobec Rosji, Iranu, Syrii, Korei Północnej, Białorusi, Wenezueli i Mjanmy.
Czytaj więcej
Najwięcej sankcji międzynarodowych obowiązuje wobec Rosji, Iranu, Syrii, Korei Północnej, Białorusi, Wenezueli i Mjanmy (Birmy). W wypadku Rosji liczba wszelkiego rodzaju zakazów zagranicznych bliska jest 11 tysiącom, z czego ponad 8 tysięcy to sankcje za agresję na Ukrainę. Dominują restrykcje wobec rosyjskich bogaczy, urzędników i polityków.
Jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa
Jedna osoba zginęła po tym, jak rosyjski pocisk rakietowy uderzył w szkołę i inne budynki w mieście Mikołajów - poinformował mer miasta.
Środowe ataki wywołały kilka pożarów i pozostawiły nad miastem smugę dymu.
- Ciągle powtarzam, że w mieście jest niebezpiecznie. Wcześniej ludzie tłumnie wychodzili z domów, teraz wychodzą rzadziej - przekazał.
Rosja zapowiada odpowiedź na decyzję Litwy. Berlin ostrzega przed złamaniem prawa
- Wzywamy Rosję, by nie podejmowała żadnych działań, które naruszają prawo międzynarodowe - powiedział rzecznik rządu Steffen Gebestrait.
Czytaj więcej
W sporze dotyczącym ograniczenia ruchu towarowego do obwodu kaliningradzkiego przez Litwę rząd niemiecki ostrzegł Moskwę przed środkami odwetowymi, które naruszą prawo międzynarodowe.
Spada import ropy rosyjskiej do Polski
Wygasają kolejne umowy z Rosnieftem i innymi rosyjskimi spółkami paliwowymi.
Czytaj więcej
Od początku roku – z wyjątkiem marca – spada import ropy rosyjskiej do Polski. W kwietniu było to poniżej 1 mln ton – wynika z czerwcowych danych Eurostatu. Import tego surowca zwiększały zaś kraje Południa Starego Kontynentu.
Prezydent Chin skrytykował sankcje. pośrednio mówił o Zachodzie
Czytaj więcej
Prezydent Chin Xi Jinping wezwał do przywrócenia pokoju w związku z wojną na Ukrainie. - Historia pokazała, że hegemonia, polityka grupowa i konfrontacje blokowe nie przynoszą ani pokoju, ani stabilności, lecz wojny i konflikty - powiedział.
Litwa jest przygotowana na odpowiedź Rosji
Reakcją za blokadę tranzytu do Kaliningradu może być przerwanie dostaw energii.
Czytaj więcej
- Litwa jest przygotowana na to, że Rosja może odciąć jej dostawy energii elektrycznej - oświadczył prezydent Gitanas Nauseda
Ukraina donosi o drewnianych atrapach czołgów na Białorusi
O tym, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą zauważono drewniane atrapy czołgów poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.
Czytaj więcej
Na terenach graniczących z Ukrainą Białoruś postawiła drewniane atrapy czołgów - oświadczył przedstawiciel ukraińskiego resortu obrony.
Już drugi samolot zniknął nad Jakucją w ciągu doby
W środę 22 czerwca na niebie nad Jakucją z radaru zniknął samolot obserwacyjny An-30. Na pokładzie jest siedem osób. To już drugi taki przypadek w Jakucji w ciągu doby.
Czytaj więcej
Mamy nowy trójkąt bermudzki. W ciągu doby z radarów nad Jakucją – największą i najzimniejszą częścią Rosji – znikły dwa samoloty, które prowadziły powietrzne obserwacje.
Mikołajów: Jedna ofiara ataku rakietowego na miasto
W wyniku porannego ataku rakietowego na Mikołajów, na który miało spaść siedem rosyjskich rakiet, zginęła co najmniej jedna osoba. W mieście wybuchło też kilka pożarów, wśród uszkodzonych budynków jest szkoła - poinformował mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz, w rozmowie z ukraińską telewizją.
Rosja zgromadziła 4 tys. żołnierzy w obwodach briańskim i kurskim
Dowódca zgrupowania broniącego Kijowa, Ołeksandr Pawliuk, w rozmowie z Ukrinformem stwierdził, że w Rosji trwa formowanie 3 Korpusu Armii w obwodzie niżnonowogrodzkim, który ma liczyć 15,5 tys. żołnierzy. Według Pawliuka Korpus ten może - w razie potrzeby - wziąć udział w ofensywie na Kijów. Obecnie Rosjanie na północnej granicy z Ukrainą, w obwodach kurskim i briańskim - mieli zgromadzić ok. 4 tys. żołnierzy i 300 sztuk sprzętu.
Putin obwinia Zachód o "chroniczne problemy światowej gospodarki"
- Przyjęli nieodpowiedzialny kurs makroekonomiczny, obejmujący włączenie maszyn drukarskich, niekontrolowaną emisję (pieniądza) i akumulację niezabezpieczonych długów - ocenił prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Zachodni partnerzy porzucili podstawowe zasady gospodarki rynkowej, wolnego handlu, nienaruszalności włąsności prywatnej - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, witając uczestników forum gospodarczego BRICS.
Odpowiedź Rosji na zakaz tranzytu. Zacharowa zapowiada "praktyczne" kroki
Unię Europejską i Litwę "poinformowano o konieczności zmiany podjętych kroków, a jeśli tak się nie stanie, zostaną podjęte środki odwetowe" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa dodając, że "mówimy o praktycznych krokach". Sprawa dotyczy nałożonego przez Litwę zakazu tranzytu do obwodu kaliningradzkiego towarów objętych unijnymi sankcjami.
Czytaj więcej
Ewentualna odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez Litwę w tranzycie kolejowym między Kaliningradem a Rosją będzie miała charakter praktyczny, nie dyplomatyczny - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa.
Dowódca fińskiej armii: Jeśli zostaniemy zaatakowani, stawimy twardy opór Rosji
Generał Timo Kivinen podkreślił, że Finlandia zgromadziła solidny arsenał broni, ale - jak dodał - oprócz sprzętu wojskowego kluczowym czynnikiem jest to, że Finowie byliby zmotywowani do walki.
Czytaj więcej
- Finlandia przygotowywała się przez dziesięciolecia na rosyjski atak i będzie stawiać twardy opór, jeśli to się wydarzy - oświadczył generał Timo Kivinen, dowódca fińskich Sił Zbrojnych.
Włochy zamroziły rosyjskie aktywa. Wśród nich luksusowe auta i jacht
Po wprowadzeniu antyrosyjskich sankcji Włochy zamroziły majątek związany z Rosją na kwotę 1,7 mld euro. Jedną trzecią tej kwoty stanowi jacht oligarchy.
Czytaj więcej
Po wprowadzeniu antyrosyjskich sankcji włoska straż finansowa zamroziła majątek związany z Rosją na kwotę 1,7 mld euro. Jedną trzecią tej kwoty stanowi jacht oligarchy.
W obwodzie chersońskim w powietrze wyleciał samochód kolaboranta
Samochód Jurija Turuljowa, kolaborującego z rosyjskimi okupantami w obwodzie chersońskim, został wysadzony w powietrze. Samemu Turuljowowi nic się nie stało - informuje Serhij Chłan, członek rady obwodu i doradca gubernatora obwodu chersońskiego, w rozmowie z Ukrinformem. Turuljow ma być samozwańczym szefem administracji w okupowanej Czornobajiwce.
Siergiej Ławrow 30 czerwca przyjedzie do Mińska
O wizycie Ławrowa w Mińsku poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Wizyta ma zbiec się w czasie z 30. rocznicą nawiązania relacji dyplomatycznych między Białorusią a Rosją.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: W przyszłości Rosją zajmą się psychiatrzy
"Bombardowali o 4:30. Zakazali słowa wojna. Oskarżali inne państwa o agresję. Psychiatrzy w przyszłości będą badać: jak budując kult II wojny światowej przez lata, Rosja zaczęła odtwarzać krwawe karty historii i każdy krok nazistów. Tytuł ostatniego rozdziału jest znany: trybunał" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak.
Ukraińska armia dziękuje partyzantom z obwodu chersońskiego
- Jesteśmy z nimi w kontakcie, porozumiewamy się, wspieramy ich, jesteśmy bardzo wdzięczni, że potężny ruch partyzancki wywołuje niepokój okupantów. Ponieważ (partyzanci) stale przypominają, że Chersoń i cały obwód chersoński są częścią Ukrainy i że wyzwolenie nadejdzie - mówiła kierująca Połączonym Centrum Prasowym ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują kontrofensywę w obwodzie chersońskim, ale nie podają nazwy wyzwalanych miejscowości ze względów bezpieczeństwa - oświadczyła kierująca Połączonym Centrum Prasowym ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk.
Pożar w rafinerii w Rosji. Gubernator: Możliwy atak za pomocą dronów
W rafinerii w Nowoszachtyńsku w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim doszło do pożaru. Obiekt zawiesił działalność. Gubernator obwodu Wasilij Gołubiew oświadczył, że do pożaru mogło dojść w wyniku ataku dronów. Poinformował, że na terenie zakładów znaleziono szczątki dwóch bezzałogowców.
Pieskow: Sankcje UE nie są do zastosowania przy tranzycie towarów do Kaliningradu
- Jesteśmy przekonani, że nielegalne sankcje przyjęte przez UE są absolutnie nie do zastosowania w tej sytuacji - mówił na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, komentując zablokowanie przez Litwę tranzytu towarów objętych unijnymi sankcjami z Rosji do obwodu kaliningradzkiego.
Morawiecki: Nie sądzę, by Rosja ważyła się podnieść rękę na najsilniejszy sojusz w dziejach świata
Mateusz Morawiecki był pytany o wtorkową publikację "Politico", które napisało, że przesmyk suwalski jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Europie, ze względu na jego strategiczne znaczenie w przypadku ewentualnego konfliktu Rosji z NATO.
Czytaj więcej
- Polska nie jest stroną wojny, ani NATO nie jest stroną wojny. Polska jest członkiem najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii świata - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
MSZ Rosji: Priorytetem uniknięcie konfliktu między mocarstwami atomowymi
- Dziś potrzeba pracy na rzecz zapewnienia stabilności strategicznej i utrzymaniu reżimów nieproliferacji broni masowego rażenia, poprawy sytuacji na polu kontroli zbrojeń - stwierdził wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Czytaj więcej
- Absolutnym priorytetem rosyjskiej dyplomacji jest przeciwdziałanie bezpośredniemu konfliktowi mocarstw atomowych - mówił w środę wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Siedem rosyjskich rakiet spadło na Mikołajów
O ostrzale Mikołajowa poinformował gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Wojna na Ukrainie pokrzyżowała plany badania Marsa przez Europejską Agencję Kosmiczną
Teraz ESA - jak informuje Reuters - liczy na "silne wsparcie ze strony NASA" w związku z misją ExoMars, w czasie której specjalnie wysłany na Czerwoną Planetę łazik miałby szukać śladów życia na Marsie. Przed wojną na Ukrainie ESA liczyła na współpracę z rosyjskim Roskosmosem przy tej misji, ale plany takiej współpracy zostały zawieszone po wybuchu wojny na Ukrainie.
Ławrow weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ grupy G20
Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa poinformowała, że szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw grupy G20, które odbędzie się 7-8 lipca w Indonezji.
Rosjanie ostrzelali obwód doniecki 29 razy w ciągu doby, pociski spadły na plażę
Informacje na temat ostrzału obwodu donieckiego przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińska policja. Rosyjskie pociski spadły na 18 miejscowości - m.in. 8 razy ostrzelana została Awdijiwka. Do ostrzału wykorzystano zestawy przeciwlotnicze S-300, a także wyrzutnie rakiet Grad i Huragan oraz artylerię i czołgi. W wyniku ostrzału uszkodzonych i zniszczonych zostało łącznie 61 obiektów cywilnych, w tym 40 domów mieszkalnych (w tym cztery bloki mieszkalne), dwie szkoły, a także podstację energetyczną, infrastrukturę kolejową, budynki administracyjne i obiekty przemysłowe. Rosjanie ostrzelali też plażę w Czasiw Jarze co pociągnęło za sobą ofiary wśród dorosłych i dzieci.
Pożar w rafinerii w obwodzie rostowskim, nad którą pojawiły się ukraińskie drony
Agencja informacyjna TASS, powołując się na swoje źródła podaje, że w rafinerii w Nowoszachtyńsku, w obwodzie rostowskim, wybuchł pożar, po tym jak nad rafinerią pojawiły się dwa ukraińskie drony. Jeden z bezzałogowych statków powietrznych miał uderzyć w rafinerię, doprowadzając do pożaru. Drugi dron odleciał.
Kolaboracyjne władze obwodu zaporoskiego porównują granicę Rosji z Ukrainą do Muru Berlińskiego
Władimir Rogow przekonuje, że granica między Rosją a Ukrainą musi zniknąć.
Czytaj więcej
- Granica istniejąca między Rosją a Ukrainą jest czymś gorszym niż był Mur Berliński dla mieszkańców Niemiec - mówi Władimir Rogow, przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, w rozmowie z agencją RIA Novosti.
Przywódca separatystów zapowiada proces "zagranicznych najemników" w Mariupolu
Przed końcem lipca w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, separatystycznej, samozwańczej republice istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu, ma ruszyć proces "zagranicznych najemników" biorących udział w walce na Ukrainie - zapowiedział Denis Puszylin, przywódca samozwańczej republiki.
Interfax: Euro na rosyjskiej giełdzie najtańsze od maja 2015 roku
Po raz pierwszy od 27 maja 2015 roku za jedno euro, na rosyjskiej giełdzie, trzeb zapłacić mniej niż 56 rubli - podaje rosyjska agencja Interfax.
Litwa: Groźby Rosji wobec Litwy to sprawa całej UE
- Prezydent podniesie tę kwestię, ponieważ jest to ważny dla nas temat i dlatego, że Rosja zagroziła Litwie pełnym wachlarzem środków odwetowych w związku z wdrożeniem sankcji unijnych - podkreśliła Asta Skaisgirytė, doradczyni litewskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej.
Czytaj więcej
Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, w czasie nadchodzącego szczytu Rady Europejskiej, ma starać się o poparcie przywódców państw UE w związku z groźbami kierowanymi pod adresem Litwy przez Rosję.
Suski: To jest wojna światowa
- Rosja zmieniła narrację, już nie mówi o denazyfikacji Ukrainy, tylko wręcz o wyeliminowaniu Ukrainy jako państwa i Ukraińców jako narodu. To już jest pójście w kierunku takiego nowoczesnego, w XXI wieku, holokaustu wobec Ukrainy. Dzisiaj widać wyraźnie - nawet w UE, wśród tych państw, które wspierały Rosję i sprzedawały broń Rosji, takich jak Niemcy, Francja, Włochy, jest dzisiaj już przekonanie, że jest to wojna nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko Europie, naszemu bezpieczeństwu. To, tak naprawdę można powiedzieć, wojna o świat, wojna światowa, ponieważ Rosja dzisiaj blokując Ukrainę będzie powodować ogromne napięcia i głód w Afryce, a siłą rzeczy z Afryki będą szturmować ludzie do Europy, co będzie kolejną próbą destabilizacji Europy, Unii Europejskiej - powiedział w TVP Info wiceszef klubu PiS Marek Suski. - Musimy poszukać odpowiedzi na to i robić to wspólnie, zawiesić spory w UE - dodał.
Haidai: Rosjanie zbliżają się do Lisiczańska, zdobywają pobliskie miejscowości
"Wróg wszedł do Toszkiwki, co umożliwia mu zintensyfikowanie ostrzału innych miejscowości. Okupanci konsolidują siły w Ustyniwce, Pidlisne i Myrna Dołyna, atakują miejscowość Biła Hora" - pisze gubernator obwodu ługańskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Rosyjskie jednostki zdobywają miejscowości w pobliżu Lisiczańska, w Siewierodoniecku trwają walki uliczne - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 34 230 żołnierzy, 1 496 czołgów, 3 614 pojazdów opancerzonych, 752 zestawy artyleryjskie, 239 wyrzutni rakiet, 99 zestawów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 182 śmigłowce, 614 bezzałogowych statków powietrznych, 137 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 543 pojazdy (w tym cysterny), 60 jednostek sprzętu specjalnego.
Prokuratura generalna Ukrainy: Od 24 lutego zginęło 324 dzieci
W wyniku działań wojennych na Ukrainie od 24 lutego zginęło 324 dzieci a 592 zostało rannych - podaje prokuratura generalna Ukrainy. 21 czerwca, w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego przez rosyjską armię, śmiertelnie ranna została 8-letnia dziewczynka. Ponadto pięcioro dzieci w wieku od 9 do 16 lat zostało rannych w wyniku ostrzału rejonu bachmuckiego w obwodzie donieckim. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 2 052 instytucji edukacyjnych na Ukrainie, a 210 zostało całkowicie zniszczonych.
Obwód dniepropietrowski ostrzelany: wieś Wielka Kostroma pozbawiona jest prądu i gazu
W nocy ostrzelany został rejon Zełendolśka w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ostrzału we wsi Wielka Kostroma nie ma prądu i gazu - poinformował przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego, Mykoła Łukaszuk. Łukaszuk zaznaczył, że w wyniku ostrzału żaden mieszkaniec wsi nie ucierpiał.
Sześć ofiar ostrzału artyleryjskiego miasta Czuhujew
W wyniku ostrzału artyleryjskiego miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim zginęło sześć osób, a sześć zostało rannych - informuje ukraińska prokuratura. Do ostrzału doszło ok. 18 we wtorek.
Brytyjski resort obrony: Doniecka Republika Ludowa straciła 55 proc. sił, którymi dysponowała
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że tzw. Doniecka Republika Ludowa poinformowała, iż od początku 2022 roku zginęło 2 128 członków jej milicji ludowej, a 8 897 zostało rannych - co oznacza, że straty samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej w ukraińskim Donbasie wynoszą 55 proc. stanu osobowego jej milicji ludowej na początku roku. "To podkreśla niezwykle wysokie straty jakie Rosjanie i prorosyjskie siły ponoszą w Donbasie" - zauważa Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Trzy batalionowe grupy taktyczne przy naszej północnej granicy
Rosjanie utrzymują trzy batalionowe grupy taktyczne i jednostki sił powietrzno-desantowych przy północnej granicy Ukrainy, w obwodach briańskim i kurskim - podaje w nowym raporcie Sztab Generalny armii Ukrainy. Jak czytamy Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski i moździerzowy miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim.
Zdaniem Joe Bidena wojna na Ukrainie może zmienić się w "grę na przeczekanie"
Jak mówił prezydent USA chodzi o to co jest w stanie wytrzymać Rosja i na co przygotowana jest Europa w związku m.in. ze skutkami sankcji nałożonych na Rosję.
Czytaj więcej
Prezydent USA, Joe Biden, oświadczył, że nie obawia się, iż między sojusznikami USA w Europie dojdzie do sporów w związku z wojną na Ukrainie.
Prezydent Indonezji odwiedzi Rosję i Ukrainę, będzie rozmawiał o pokoju
W przyszłym tygodniu prezydent Indonezji, Joko Widodo, odwiedzi zarówno Ukrainę, jak i Rosję i będzie rozmawiał z Władimirem Putinem oraz Wołodymyrem Zełenskim o pokojowym zakończeniu trwającego konfliktu - poinformował szef MSZ Indonezji, Retno Marsudi.
Obwód sumski: Cztery osoby ranne w wyniku ataku rosyjskich dronów kamikaze
Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, napisał na swoim profilu na Facebooku, że 21 czerwca, w wyniku ataku rosyjskich dronów kamikaze, rannych zostało czterech mieszkańców obwodu - dwie osoby przebywają w stanie krytycznym w szpitalu. Z wpisu Żywickiego wynika też, że Rosjanie nadal prowadzą ostrzał rejonu krasnopolskiego przy użyciu moździerzy i "innych rodzajów broni". W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy, szkoła i budynek lokalnej rady.
Raport: Polska stanie się krajem dwunarodowym, z rosnącym udziałem narodu ukraińskiego
Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy do Polski to największe po transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. XX wieku wyzwanie w ostatnich kilkudziesięciu latach – twierdzą autorzy raportu „Gościnna Polska 2022+”, który przygotowała Fundacja WiseEuropa we współpracy z zespołem badaczy i analityków.
Czytaj więcej
Nasz kraj może stać się państwem wielonarodowym z ponad 3 mln emigrantów z Ukrainy. By uniknąć konfliktów i zapaści usług publicznych, potrzeba zmian systemowych – alarmują autorzy raportu WiseEuropa.
Niezadowolenie wśród Rosjan w Kaliningradzie rośnie
– Co wy potem zrobicie z tym cementem, który teraz kupujecie? – zwracał się do mieszkańców obwodu jego zdenerwowany gubernator Anton Alichanow. Ponieważ na unijnej liście sankcyjnej są materiały budowlane, zaczęto je masowo wykupywać na zapas. Poza nimi są też m.in. rasowe konie, kawior, trufle, luksusowa elektronika i auta, ale tych nikt nie wykupywał.
Czytaj więcej
Przedstawiciele Kremla zapowiadają zemstę na Litwie za wprowadzenie unijnych sankcji przeciw rosyjskiej eksklawie. Miejscowe władze, trzeźwiej oceniając sytuację, szukają statków do przewozu towarów.
"Rz" wyróżniła kancelarie, które najmocniej zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Kapitułę utworzyli: Zuzanna Dąbrowska, zastępczyni szefa działu krajowego „Rzeczpospolitej”, Tomasz Pietryga, wicenaczelny „Rz”, sekretarz redakcji Kazimierz Groblewski, red. Mateusz Rzemek z działu prawa i Wojciech Tumidalski, zastępca kierownika tego działu.
Czytaj więcej
Kancelarie nie czekały na odgórny sygnał. Wiadomość o wojnie u naszych wschodnich sąsiadów wyzwoliła solidarność, empatię i realną pomoc w kłopotach dla uciekających przed pożogą, i tych, którzy tam pozostali.
Skutek wojny na Ukrainie: MSPO w Kielcach spodziewa się rekordowej frekwencji
Bezprecedensowe zainteresowanie towarzyszy wszystkim zbrojeniowym wystawom w naszym regionie i na świecie.
Czytaj więcej
Wrześniowe kieleckie targi zbrojeniowe MSPO będą mieć w tym roku wyjątkowe powodzenie: cały świat się zbroi i nawet kraje odległe od ukraińskich frontów, niepewne jutra, uzupełniają arsenały.
Ambasador USA: NATO powinno mieć wolną rękę w określaniu zaangażowania na flance wschodniej
Niemal równo ćwierć wieku temu, 25 maja 1997 r., w podpisanym przez Billa Clintona i Borysa Jelcyna w Pałacu Elizejskim Akcie Stanowiącym Rosja–NATO, sojusz zapowiedział, że powstrzyma się od rozmieszczenia na stałe tak broni jądrowej, jak i „poważnych sił alianckich” na terenie krajów, które miały do niego przystąpić w nadchodzących latach. To zobowiązanie, którego celem było przełamanie sprzeciwu Kremla wobec poszerzenia NATO, od tej pory stale prześladowało Polskę, Rumunię czy kraje bałtyckie. Ale wszystko wskazuje na to, że to już koniec.
Czytaj więcej
Stałe bazy na flance wschodniej stają się faktem. Na szczycie 29 czerwca pakt uzna zobowiązania podjęte wobec Rosji za niebyłe.
Arestowycz: Rosjanie mogą odciąć Lisiczańsk i Siewierodonieck
Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, stwierdził, że Rosjanie mogą odnieść w obwodzie ługańskim taktyczne zwycięstwo, odcinając Lisiczańsk i Siewierodonieck od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę. - Ale jeszcze tego nie zrobili - zastrzegł informując jednocześnie o zajęciu przez Rosjan wsi Metiołkine. Wcześniej gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai przyznał, że Rosjanie zajęli miejscowość Toszkiwka położoną na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie stracili w ciągu doby 49 żołnierzy
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 49 żołnierzy, dwie samobieżne haubice Msta-S, pięć pojazdów opancerzonych, a także stacje walki radioelektronicznej i skład amunicji. Ukraińcy zniszczyli też zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1, stację radarową i pewną liczbę pojazdów na okupowanej przez Rosję Wyspie Węży.
Litwa zwiększa z 4 tys. do 4,4 tys. liczbę osób powoływanych co roku do wojska
Litewski parlament przyjął jednogłośnie zmiany w prawie zaproponowane przez resort obrony.
Czytaj więcej
Litewski parlament jednogłośnie przegłosował projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Obrony, który zwiększa liczbę osób powoływanych co roku do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Szef MSZ Rosji odwiedzi w środę Iran
22 czerwca Sergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, odwiedzi Iran - poinformował Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu. "Jutro Siergiej Ławrow złoży wizytę w Iranie" - napisał Uljanow na swoim profilu na Twitterze. Dzień wcześniej o wizycie Ławowa w Iranie informował Bloomberg, powołując się na źródło w irańskim MSZ.
Ambasador Ukrainy przy ONZ: Wybór ustępstw oznacza, że czekają nas mroczne czasy
- Jeśli pozwolimy (Władimirowi) Putinowi lub jego sukcesorowi na tronie na Kremlu, by odrosły im odcięte pazury, nasączone krwią Ukraińców, następna wojna będzie nieunikniona, a cywilizowany świat zapłaci za to cenę trzykrotnie wyższą, niż ta, którą płaci obecnie - mówił na forum RB ONZ Serhij Kysylyca.
Czytaj więcej
Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysylyca, apelował na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, by "skończyć z rosyjskim faszyzmem".
W Moskwie toczyć się będą rozmowy o korytarzu na Morzu Czarnym dla zboża z Ukrainy
To, że do rozmów rosyjsko-tureckich w tej sprawie ma dojść w tym tygodniu potwierdza agencja TASS, powołując się na rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa.
Czytaj więcej
Wojskowa delegacja z Turcji przyjedzie w tym tygodniu do Rosji, by omawiać kwestię ewentualnego utworzenia bezpiecznego korytarza na Morzu Czarnym, który umożliwiłby eksport ukraińskiego zboża tą drogą - informują źródła w tureckim pałacu prezydenckim.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono dwa bezzałogowe statki powietrzne
Ukraińskie Siły Powietrzne 21 czerwca zestrzeliły nad Ukrainą rosyjski pocisk manewrujący i dwa bezzałogowe statki powietrzne - informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na swoim profilu na Facebooku. Jeden z rosyjskich dronów zestrzelono nad obwodem kijowskim. Ponadto w wyniku ataków ukraińskiego lotnictwa zniszczone zostały dwa rosyjskie składy amunicji.
Pięć rosyjskich okrętów wpłynęło na Morze Japońskie
Japońskie Siły Samoobrony monitorowały 21 czerwca ruch pięciu rosyjskich okrętów, które wpłynęły na Morze Japońskie po przepłynięciu przez Cieśninę Cuszimską - informuje japoński nadawca NHK. Rosyjskie okręty były wcześniej widziane na Morzu Południowo-Chińskim i na wodach pomiędzy dwoma japońskimi wyspami w południowo-zachodniej japońskiej prefekturze Okinawa.
Zełenski: Siódmy pakiet sankcji UE musi być przyjęty jak najszybciej
- W czasie wszystkich negocjacji z zagranicznymi partnerami, stale podkreśla, że siódmy pakiet sankcji UE (wobec Rosji - red.) jest potrzebny tak szybko, jak możliwe. Rosja musi czuć rosnącą presję w związku z wojną i agresywną, antyeuropejską polityką - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.