Rosja stała się niewypłacalna. Długi chce spłacić rublami

Rosyjski reżim będzie spłacał swoje zagraniczne długi rublami. Tym samym Rosja stała się na arenie międzynarodowej niewypłacalna. Dołączyła do Sri Lanki, Wenezueli i kilku innych krajów, które nie spłacają swoich długów tak jak stanowią podpisane przez nie umowy.

Publikacja: 22.06.2022 20:03

Rosja stała się niewypłacalna. Długi chce spłacić rublami

Foto: AFP

W środę Putin podpisał dekret wprowadzający nową procedurę spłaty zobowiązań zagranicznych. Objęty sankcjami rosyjski Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD), otworzy w imieniu zagranicznych depozytariuszy rachunki rublowe typu „I” dla płatności na rzecz posiadaczy rosyjskich euroobligacji. Procedurę ustalania wielkości kwoty spłaty przygotuje ministerstwo finansów. „NSD nie wymaga zgody ani polecenia zagranicznych depozytariuszy na dokonywanie operacji na rachunkach typu „I” – czytamy w dekrecie, cytowanym przez rosyjskie media.

Władze rosyjskie uznają za zrealizowane zobowiązania z tytułu euroobligacji, jeżeli płatności dokonywane są w rublach w kwocie „równowartości zobowiązań w walucie obcej i przeliczonej po kursie walutowym ustalonym na krajowym rynku walutowym Federacji Rosyjskiej w dniu, w którym Federacja Rosyjska dokonała wpłaty do centralnego depozytu”.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Drożyzna znów wraca do sklepów. Słabość konsumpcji bije w gospodarkę
Gospodarka
Warszawa nadrabia zaległości w globalnym rankingu miast
Gospodarka
Rolnictwo kością niezgody w traktacie z Mercosur. Europa będzie protestować
Gospodarka
Gorsze nastroje i perspektywy gospodarki Niemiec
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Gospodarka
Gawkowski: 100 miliardów złotych na cyfryzację to konieczność, by dogonić Europę