Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
"Die Welt" o tajnej klauzuli w Planie Zwycięstwa Zełenskiego
W planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną Może on przeciągnąć na jej stronę Donalda Trumpa w negocjacjach mających na celu zakończenie wojny z Rosją
Czytaj więcej
W Planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną. Ma "przeciągnąć" Trumpa na stronę Ukrainy - pisze niemiecki "Welt".
"FT": Jeśli Trump szybko nie zakończy wojny, może obwinić Zełenskiego
Jeśli Donald Trump nie zakończy wojny na Ukrainie, może winić prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego za odrzucenie kompromisu. Historyk Siergiej Radczenko zauważa, że Trump, szukając szybkiego porozumienia, może napotkać rozbieżność oczekiwań Putina i w rezultacie obwiniać Ukrainę za niepowodzenie jego zamiarów.
„Financial Times” zauważa, że jeśli Stany Zjednoczone odmówią wsparcia Ukrainy, stanie się to zagrożeniem dla NATO i całej Europy, zwłaszcza jeśli Kreml odbierze to jako wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze zbiorowej obrony Europy.
Elon Musk kpi z Zełenskiego
Doradca Donalda Trumpa Elon Musk kpiąco zareagował na stwierdzenie Wołodymyra Zełenskiego, który w ukraińskim radiu powiedział, że Ukrainy jako niepodległego państwa nie da się zmusić do „siedzenia i słuchania".
„Jego poczucie humoru jest niesamowite” - skomentował Musk.
Szefowie MSZ Francji i Ukrainy omówili współpracę
Szef ukraińskiego MSZ Andrii Sybiha omówił współpracę Ukrainy i Francji ze swoim odpowiednikiem Jean-Noelem Barrotem i podziękował mu za przeszkolenie ukraińskiej brygady.
„Odbyłem dobrą i przyjacielską rozmowę z Jeanem-Noelem Barrotem i podziękowałem mu za jego niedawną wizytę na Ukrainie, w tym w obwodzie sumskim. Jesteśmy wdzięczni Francji za ukończenie szkolenia i wyposażenie pierwszej ukraińskiej brygady. Omówiliśmy dalsze kwestie polityczne i współpracy obronnej” – napisał Sybiha.
Von der Leyen: Putin znów używa energii jako broni
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na X, że Putin próbuje szantażować Austrię i Europę, odcinając dostawy gazu. Jak pisze, UE jest jednak gotowa na te działania, a magazyny gazu są pełne.
Kułeba: Scholz konsultował się z Zełenskim kilka miesięcy temu w sprawie telefonu do Putina
Według byłego ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby, kilka miesięcy temu Scholz zapytał Zełenskiego, czy telefon do Putina byłby odpowiedni. „Zełenski sprzeciwił się temu pomysłowi, a Scholz powstrzymał się” – napisał Kułeba na X.
"Jednak po wyborach w USA Scholz uznał, że nadszedł czas i zadzwonił. Zełenski publicznie, ale delikatnie go za to skrytykował. Zaufanie między Zełenskim a Scholzem zostało nadwyrężone. Należy pamiętać, że Niemcy są drugim co do wielkości dostawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy po USA" - pisze dalej Kułeba.
Pjongjang dostarcza Rosji wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu
„Financial Times” pisze, powołując się na ukraiński wywiad, że Korea Północna przekazała Rosji m.in. około 50 dział kalibru 170 mm
Czytaj więcej
"Financial Times", powołując się na analizę ukraińskiego wywiadu pisze, że na terytorium Rosji są już północnokoreańskie wyrzutnie rakietowe i samobieżne haubice.
WSJ: Ukraina zamawia dziesiątki tysięcy „zabójczych dronów”
Są to drony wyposażone są w system Skynode amerykańskiej firmy Auterion, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do „widzenia komputerowego”.
Ukraina ma otrzymać dziesiątki tysięcy jednostek Skynode, a ich rozmieszczenie na polu bitwy spodziewane jest na początku przyszłego roku.
Niemiecki Bundestag może poddać kwestię Taurusów dla Ukrainy pod głosowanie
FDP rozważa poddanie kwestii dostarczania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus pod głosowanie w Bundestagu, donosi Neue Osnabrücker Zeitung.
Lider frakcji parlamentarnej FDP Christian Dürr powiedział, że pieniądze nie wystarczą, gdy sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. - Zaproponowaliśmy, aby w końcu dostarczyć im pociski manewrujące Taurus – powiedział.
- To byłoby możliwe… Mogę sobie wyobrazić, gdy patrzę na oświadczenia CDU/CSU i Zielonych, że taki wniosek mógłby odnieść sukces – dodał.
Berlin od miesięcy odmawia wysłania Ukrainie pocisków Taurus, pomimo próśb Ukrainy i apeli do innych zachodnich sojuszników o zezwolenie na głębokie uderzenia w Rosji pociskami dostarczonymi przez Zachód. Pod koniec października kanclerz Olaf Scholz powtórzył swoje przekonanie, że przekazanie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus jest „błędne” i wywoła „eskalację”, co oznacza wybuch poważnej wojny.
Rosjanie zaatakowali obwód mikołajowski
W sobotę wieczorem rosyjskie wojsko zaatakowało obwód mikołajowski, prawdopodobnie rakietą balistyczną. Relacje naocznych świadków o głośnej eksplozji w mieście pojawiły się około godziny 19.30 czasu lokalnego i zostały później potwierdzone przez mera Mikołajewa Aleksandra Senkiewicza i szefa obwodu mikołajowskiego Witalija Kima.
Japonia przekazała Ukrainie kolejną partię generatorów
Japonia zamierza w sobotę przekazać Ukrainie kolejną partię generatorów, których łączna liczba osiągnie w tym roku 100, powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
- Dzisiaj nastąpi przekazanie kolejnej partii potężnych generatorów. W sumie w tym roku otrzymamy z Japonii 100 generatorów. To ważne i potrzebne wsparcie – powiedział Sybiha na konferencji prasowej ze swoim japońskim odpowiednikiem Iwayą Takeshim w Kijowie.
Łącznie, jak poinformowała Sybiha, Japonia udzieliła Ukrainie ponad 12 miliardów dolarów pomocy od początku pełnoskalowej inwazji.
Sybiha: Pjongjang chce dostępu do rosyjskiej technologii wojskowej
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrii Sybiha poinformował, że na podstawie ukraińskich danych wywiadowczych Korea Północna dąży do rewanżu za swój udział w agresji Rosji na Ukrainę w postaci dostępu do rosyjskiej technologii w programach rakietowych, nuklearnych i innych programach wojskowych.
Szef ukraińskiego MSZ podkreślił, że pogłębiająca się współpraca obronna Rosji z Koreą Północną i Iranem stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Europy, ale także dla Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu.
- Nie tylko Rosja otrzymuje drony, rakiety i żołnierzy. Moskwa w zamian wzmacnia Teheran i Pjongjang – podkreślił
W tym kontekście Sybiha podkreślił, że tylko silne i systematyczne wsparcie dla Ukrainy może powstrzymać Rosję i przynieść kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój.
Czeska firma przeznacza ponad 700 000 euro na wyrzutnie rakiet przeciwpancernych na Ukrainę
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że firma STV GROUP przekazała symboliczny czek na wyrzutnie rakiet przeciwpancernych RPG-7 dla ukraińskich sił obronnych w ambasadzie Ukrainy w Czechach. Wartość broni wyniosła 765 000 euro.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że RPG-7 to broń, która okazała się niezwykle skuteczna na polu bitwy. Ambasador Wasyl Zvarych zauważył, że przekazanie tej pomocy wojskowej jest „kolejnym przykładem solidarności i wsparcia naszych czeskich przyjaciół”.
Brytyjska firma zbrojeniowa wyprodukuje haubice dla Ukrainy
Brytyjska firma BAE Systems otworzy w Sheffield fabrykę artylerii o wartości 25 milionów funtów, w ramach działań wspierających siły ukraińskie w walce z Rosją.
Firma ogłosiła, że zakład rozpocznie produkcję holowanych haubic M777 w przyszłym roku, tworząc 50 wykwalifikowanych miejsc pracy w kraju. Wideo dnia To skutecznie odwraca decyzję firmy o zakończeniu produkcji broni w Wielkiej Brytanii.
Ostatnie spotkanie Bidena z Xi. Oczekiwane naciski
Oczekuje się, że Joe Biden wykorzysta swoje ostatnie spotkanie z przywódcą Chin, Xi Jinpingiem, aby nakłonić go do odwiedzenia Korei Północnej od dalszego pogłębiania zaangażowanie w wojnę Rosji z Ukrainą.
Rozmowy na marginesie corocznego szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Peru, odbędą się nieco ponad dwa miesiące przed opuszczeniem urzędu przez Bidena. Będzie to ostatnie spotkanie Bidena z Xi. Urzędnicy twierdzą, że podczas ostatniego spotkania Biden będzie oczekiwał od Xi zwiększenia zaangażowania Chin, aby zapobiec dalszej eskalacji i tak już dużego napięcia z Koreą Północną.
Spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego plus w sprawie wojny Rosji z Ukrainą zaplanowane na 19 listopada w Warszawie
W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędą się „najważniejsze” negocjacje w sprawie wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą - piszą ukraińskie media powołując się na ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego
- To w Warszawie odbędą się najważniejsze negocjacje w sprawie wojny na Ukrainie. W przyszłym tygodniu będę organizował spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego plus – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Niemiec, Polski i Francji. Ukrainę będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Obecna będzie również Kaja Kallas, która ma zostać nową Wysoką Przedstawicielką Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji chce ograniczyć prawa Ukraińców pod pretekstem „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”
Władze rosyjskie zamierzają ograniczyć czasowy pobyt i prawo do pracy obywateli Ukrainy do końca marca 2025 roku. Aby kontynuować pracę po tym terminie, Ukraińcy będą musieli uzyskać zgodę, kontaktując się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.
Choć wcześniej Putin zezwalał obywatelom Ukrainy na pracę w Rosji po obowiązkowych procedurach, obecnie takie środki są tłumaczone jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, co wskazuje na rzekomy brak chęci Ukraińców do posiadania legalnego statusu w kraju.
Członkowie koalicji artyleryjskiej omówili potrzeby Ukrainy do 2027 r.
Ministerstwo Obrony informuje, że przedstawiciele 14 państw, UE i NATO wzięli udział w internetowym spotkaniu koalicji, któremu współprzewodniczyły Francja i Stany Zjednoczone.
Przedstawiciele państw uczestniczących omówili potencjalne wkłady każdego kraju w celu zaspokojenia tych potrzeb i możliwości inwestowania w ukraiński przemysł obronny. Ministerstwo Obrony zauważyło, że celem Koalicji jest zapewnienie, że do końca 2027 r. ukraińskie siły obronne będą miały zrównoważone zintegrowane zdolności artyleryjskie i interoperacyjność z NATO.
Koalicja Artyleryjska została powołana w styczniu 2024 r. w Paryżu.
Zełenski „głęboko wdzięczny” za deklarację poparcia G7
W poście opublikowanym na X Zełenski napisał, że jest „głęboko wdzięczny” za „zjednoczony głos bloku w obronie Ukrainy”.
„Ich wsparcie pomaga Ukrainie chronić jej obywateli przed terroryzmem, ostatecznie ratując niezliczone życia” — powiedział, dodając, że „niezbędne” jest wysłanie Rosji wiadomości, że agresja „nie będzie tolerowana”.
Finlandia: Rosyjscy agenci zmieniają metody inwigilacji
Fińska Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu (Supo) uważa, że rosyjscy oficerowie wywiadu mogą coraz częściej mogą rezygnować z przykrywki dyplomatycznej, by prowadzić wrogą działalność.
Działania wywiadowcze były dotąd najczęściej prowadzone pod przykrywką dyplomatyczną, ale teraz Rosja jest zmuszona rozważyć inne metody. Supo informuje, że rosyjscy oficerowie wywiadu mogą w przyszłości coraz częściej udawać dziennikarzy lub naukowców.
Estonia: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Rząd Estonii poparł propozycję wysłania na Ukrainę kolejnego pakietu pomocy wojskowej – informuje agencja BNS. „Wkrótce minie 1000 dni, podczas których Ukrainie udaje się bronić swojej wolności przed przeważającym agresorem. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje pomocy Estonii i wolnego świata. Ten pakiet został zgromadzony z rezerw naszych sił obronnych, z uwzględnieniem potrzeb Kijowa” – zaznaczyło estońskie ministerstwo obrony.
Pakiet pomocy obejmuje umundurowanie marynarki wojennej, sprzęt obserwacyjny, celowniki, sprzęt ochrony balistycznej i różnego rodzaju amunicję.
Jak długo trwała rozmowa Putin-Scholz?
Dmitrij Pieskow poinformował, że piątkowa rozmowa telefoniczna Władimira Putina z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem trwała godzinę.
Maszyniści w wojsku, rosyjska kolej porzuca pociągi z towarami
Porzucone w szczerym polu składy kontenerowe czekają dwa, trzy miesiące na rozładunek. Już we wrześniu chińscy eksporterzy zmniejszyli dostawy do Rosji z powodu ogromnych opóźnień w dostawach na rosyjskiej kolei.
Czytaj więcej
Rosyjskim kolejom brakuje co najmniej 2500 maszynistów. Porzucone w szczerym polu składy kontenerowe czekają dwa, trzy miesiące na rozładunek. Terminale kolejowe wstrzymały przyjmowanie ładunków, bo nie mają na nie miejsca. Przewozy towarowe zmniejszyły się o połowę. Importerzy alarmują Kreml.
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy: Zniszczono rosyjski system obrony powietrznej
Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko poinformował, że zniszczono rosyjski system obrony powietrznej BUK-M1 o wartości 10 milionów dolarów. Polityk opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, że system został skierowany na – jak zaznaczył Klymenko – „jeden z najgorętszych obszarów frontu”. Nie sprecyzował jednak, o który obszar chodzi.
Ambasador Ukrainy w Korei Płd. o północnokoreańskim "centrum zarządzania"
W rozmowie ze stacją Głos Ameryki (VOA) ambasador Ukrainy w Korei Południowej Dmytro Ponomarenko powiedział, że w rosyjskim obwodzie kurskim powstało północnokoreańskie "centrum zarządzania". W jego skład wchodzić ma siedmiu oficerów z Pjongjangu, w tym trzech członków sztabu i czterech dowódców brygad.
Zełenski: Rozmowy z Rosją możliwe. Warunek jest taki, że Ukraina nie będzie sama
- Negocjacje z Rosją teraz to przegrana opcja - ocenił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji stulecia Ukraińskiego Radia. Jak zaznaczył, Władimir Putin nie jest zainteresowany pokojem, ale opłaca mu się "być przy stole" i rozmawiać z przywódcami, gdyż chce pokazać, że nie jest w izolacji. Zełenski dodał także, że „rozmowy z Rosją możliwe, ale pod warunkiem, że Ukraina nie będzie sama i będzie silna”.
Olaf Scholz i Xi Jinping omówią wojnę na Ukrainie
Jak informuje „The Kyiv Independent”, powołując się na niemieckie media, podczas szczytu G20 w Brazylii, który odbędzie się w przyszłym tygodniu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Chin Xi Jinping prawdopodobnie omówią wojnę na Ukrainie oraz sprawę zaangażowania w nią wojsk północnokoreańskich.
Ukraińcy zestrzelili 53 z 83 wystrzelonych dronów
Agencja Ukrinform, powołując się na Siły Obronne Ukrainy, poinformowała, że do godziny 8.30 w sobotę Ukraińcy zestrzelili 53 z 83 wystrzelonych dronów szturmowych.
Anton Gerashchenko: Kreml robi wszystko, by ukryć liczbę Rosjan zabitych w czasie wojny
"Rosyjski serwis BBC wraz z portalem Mediazona ustalił nazwiska 78 329 rosyjskich okupantów zabitych podczas masowej inwazji na Ukrainę.. (...) To nie jest dokładna liczba. Kreml robi wszystko, by ukryć liczbę Rosjan zabitych w czasie wojny. Służby ukraińskie i zagraniczne szacują, że liczba zabitych jest kilkukrotnie większa, nie licząc rannych żołnierzy rosyjskich" - czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X przez jednego z doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Scholz zadzwonił do Putina. Zełenski skomentował
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski krytycznie ocenił decyzję kanclerza Olafa Scholza o przywróceniu kontaktów z Władimirem Putinem. Do poprzedniej rozmowy przywódców Niemiec i Rosji doszło w grudniu 2022 roku.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że piątkowa rozmowa telefoniczna między niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem a przywódcą Rosji Władimirem Putinem otworzyła „puszkę Pandory”. Według Zełenskiego rozmowa podważa działania na rzecz izolacji Rosji i zakończenia wojny na Ukrainie w sposób gwarantujący „sprawiedliwy pokój”.
Rosja: Tymczasowe ograniczenie eksportu wzbogaconego uranu do USA
Agencja Reutera poinformowała, że Rosja postanowiła tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja została podjęta na polecenie Władimira Putina w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.
Zełenski: Ukraina lepiej przygotowana na zimę niż wcześniej
Prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencją Ukrinform, podkreśla, że Ukraina jest lepiej przygotowana do zimy niż w poprzednich latach wojny. "Z pewnością jesteśmy lepiej przygotowani na zimę niż w jakimkolwiek innym momencie wojny" - stwierdził, tłumacząc, że jest to między innymi efekt decentralizacji sieci energetycznej. Jak zaznaczył, Ukraina ma dziś porozumienia w sprawie rakiet dla różnych systemów obrony powietrznej. - Nie będę mówił o liczbach, ale dziś jesteśmy w bardzo dobrym położeniu, jeśli chodzi o porozumienia w sprawie rakiet dla Patriot, NASAMS, IRIS-T i wielu innych systemów obrony powietrznej - stwierdził.
ISW: Kreml intensyfikuje działania, które mają na celu nakłonienie państw zachodnich do korzystnych dla Rosji decyzji
Jak poinformował w swoim najnowszym opracowaniu amerykański Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW), Kreml ostatnim czasie intensyfikuje działania informacyjne i retoryczne, które mają wpłynąć na politykę zagraniczną przyszłej administracji USA, tworzonej przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. "Kreml najwyraźniej chce wykorzystać niepewność co do przyszłej polityki USA w sprawie Ukrainy i nasila swoją kampanię kontroli refleksyjnej wobec państw Europy" – zaznacza ISW.
Drony szturmowe ponownie zaatakowały Kijów
Władze Kijowa poinformowały, że w nocy drony szturmowe ponownie zaatakowały Kijów. "Alert powietrzny w stolicy trwał prawie 3 godziny. W tym czasie siły obronne wykryły i zneutralizowały w przestrzeni powietrznej wokół miasta do kilkunastu wrogich UAV" - czytamy.
Kreml o rozmowie Putin-Scholz
Kreml poinformował, że Władimir Putin powiedział podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że ewentualne porozumienia, które mają na celu zakończenie wojny na Ukrainie, powinny "opierać się na nowych realiach terytorialnych”. "Miała miejsce szczegółowa i szczera wymiana poglądów na sytuację na Ukrainie" – czytamy w oświadczeniu.
"Stanowcze potępienie" dla Rosji. Chodzi o pomoc KRLD
Waszyngton, Tokio i Seul wspólnie skrytykowały północnokoreańskie zaangażowanie po stronie Moskwy w trwającej wojnie z Ukrainą. "Japonia, Republika Korei i Stany Zjednoczone stanowczo potępiają niebezpieczne poszerzanie agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pogłębianie współpracy wojskowej między KRLD a Rosją, w przekazywanie amunicji i pocisków balistycznych, jest szczególnie rażące, zwłaszcza biorąc pod uwagę status Rosji jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ" - czytamy w komunikacie.
Dane o rosyjskich stratach
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach od początku wojny. Jak poinformował, Rosja miała stracić już łącznie około 719 tys. żołnierzy, w tym ok. 1650 w ciągu ostatniej doby.
Raport: Na froncie doszło do 170 starć
W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 170 starć bojowych, z czego około 30 ataków zostało odpartych przez ukraińskie siły zbrojne w obwodzie kurskim – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Niezapowiadana wizyta szefa MSZ Japonii w Kijowie
Minister spraw zagranicznych Japonii Takeshi Iwaya złożył w sobotę niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie.
Uszkodzony wieżowiec w Kijowie
Miejska Administracja Wojskowa w Kijowie poinformowała, że wyniku ataku drona uszkodzony został jeden z budynków mieszkalnych.
ISW: Kreml zwiększa presję na Europę. Rosjanie nie wiedzą, jakie decyzje zapadną w Waszyngtonie
Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zwracają uwagę, że rosyjskie władze zwiększają presję na kraje europejskie w kwestii wojny Rosji z Ukrainą w związku z niepewnością co do polityki USA.
Wskazano, że Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i powtórzył kilka kremlowskich narracji mających na celu wywarcie wpływu na niemiecki rząd i innych zachodnich sojuszników Kijowa, aby zmusić Ukrainę do przedwczesnych rozmów pokojowych zamiast zapewnienia Ukrainie dalszego wsparcia wojskowego.
Departament Stanu USA: Stany Zjednoczone nie zaprzestaną wysiłków na rzecz ukarania zbrodni Rosji
- Stany Zjednoczone pozostaną przyjacielem Ukrainy pod każdą administracją i będą kontynuować swoje wysiłki, aby pomóc w postawieniu przed sądem osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i inne okrucieństwa w rosyjskiej wojnie przeciwko Ukraińcom – zapowiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu Monica Jacobsen.
Rosyjskie drony wysłane na obwód zaporoski
Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Iwan Fedorow poinformował, że w wyniku ataku uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sąd wojskowy w Rosji skazał - in absentia - twórcę Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na dożywocie.