Pjongjang wysyła Moskwie ciężką artylerię. Za udział w wojnie oczekuje rewanżu

"Financial Times", powołując się na analizę ukraińskiego wywiadu pisze, że na terytorium Rosji są już północnokoreańskie wyrzutnie rakietowe i samobieżne haubice.

Publikacja: 16.11.2024 21:13

Haubica samobieżna Koksan podczas parady w Pjongjangu, 2013 rok

Haubica samobieżna Koksan podczas parady w Pjongjangu, 2013 rok

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997

Korespondent Financial Times w Kijowie zapoznał się z analizą ukraińskiego wywiadu na temat dostawy do Rosji systemów rakietowych wielokrotnego startu oraz  innej ciężkiej broni produkowanej przez Koreę Północną.

Według gazety Korea Północna dostarczyła Rosji około 50 haubic samobieżnych M1989, znanych również jako Koksan, kalibru 170 mm oraz 20 zmodernizowanych systemów rakietowych wielokrotnego startu kalibru 240 mm.

Według FT M1989 jest nieco unowocześnioną wersją haubicy M1979, którą Korea Północna dostarczyła Iranowi podczas wojny iracko-irańskiej. Jej zasięg  wynosi około 60 km. Według FT północnokoreańskie MLRS bazują na radzieckim systemie BM-27 Uragan. W maju północnokoreańska propaganda twierdziła, że ​​są one przystosowane do wystrzeliwania rakiet kierowanych.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un nakazał rozpoczęcie masowej produkcji dronów-kamikadze

Ciężka koreańska broń w drodze do obwodu kurskiego?

Artyleria, w tym charakterystyczny dla Korei Północnej duży kaliber 170 mm, zajmuje ważne miejsce w północnokoreańskiej doktrynie wojskowej ostatnich dziesięcioleci – działa te są skoncentrowane w pobliżu granicy z Koreą Południową, a w przypadku wojny na pełną skalę powinny otworzyć huraganowy ogień, który obejmie między innymi stolicę Korei Południowej, Seul.

Według ukraińskiego źródła FT Korea Północna chce przetestować tę broń w warunkach bojowych. Ukraińska armia spodziewa się, że w pierwszej kolejności zostanie przetestowana w obwodzie kurskim. W tym tygodniu w sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia peronów kolejowych z haubicami M1989. Analitycy OSINT ustalili, że zdjęcia te wykonano na terytorium Krasnojarska.

Ani Moskwa, ani Pjongjang nie skomentowały doniesień o dostawach artylerii dużego kalibru.

Szef ukraińskiego MSZ: Za udział w rosyjskiej inwazji Pjongjang chce rewanżu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrii Sybiha, podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Japonii  Iwayą Takeshim poinformował, że na podstawie ukraińskich danych wywiadowczych Korea Północna dąży do rewanżu za swój udział w agresji Rosji na Ukrainę. Rewanżem tym miałby być dostęp do rosyjskiej technologii w programach rakietowych, nuklearnych i innych programach wojskowych.

Szef ukraińskiego MSZ  podkreślił, że pogłębiająca się współpraca obronna Rosji z Koreą Północną i Iranem stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Europy, ale także dla Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

- Nie tylko Rosja otrzymuje drony, rakiety i żołnierzy. Moskwa w zamian wzmacnia Teheran i Pjongjang – podkreślił.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1158
Konflikty zbrojne
Incydent nad Bałtykiem. Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń powietrzną
Konflikty zbrojne
Donald Trump: Krym pozostanie przy Rosji, Ukrainy nie będzie w NATO
Konflikty zbrojne
Zgrzyt w rozmowach pokojowych ws. Ukrainy. Media dotarły do nowych dokumentów
Konflikty zbrojne
Zamach w obwodzie moskiewskim. Ofiarą rosyjski generał