Gorsze nastroje i perspektywy gospodarki Niemiec

Niemiecka rada ekspertów gospodarczych, znana jako „grupa 5 mędrców” obniżyła prognozy wzrostu Niemiec w 2024 i w 2025 r. Nastroje inwestorów pogorszyły się z powodu wygranej Trumpa w USA i rozpadu koalicji nad Renem.

Publikacja: 14.11.2024 09:53

Gorsze nastroje i perspektywy gospodarki Niemiec

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Niemiecka gospodarka, największa w Europie i trzecia na świecie złapała zadyszkę w 2018 r., od 2021 r. rośnie poniżej średniej w Unii Europejskiej, a bieżący rok będzie drugim kolejnym okresem spadku. To zapewni temu krajowi najgorszą pozycję w gronie 7 najważniejszych krajów demokratycznych z grupy G7 - podsumowuje agencja Reuters.

Eksperci czarno widzą przyszłość. Rada naukowców doradzających rządowi w kwestiach gospodarczych obniżyła prognozę wzrostu w kończącym się roku do spadku o 0,1 proc. z 0,2 proc wzrostu przewidywanych na wiosnę, a dla 2025 r. - do 0,4 proc. z 0,9 proc. zakładanych wcześniej.

Rada stwierdziła też, że niemiecki PKB w ujęciu realnym zwiększył się w ciągu ostatnich 5 lat o 0,1 proc. Przewiduje, że światowy PKB zwiększy się o 2,8 proc. w obu latach, a w strefie euro o 0,7 proc. w tym roku i o 1,3 proc. za rok. „Rozłączenie się niemieckiego sektora przemysłowego z globalną gospodarką wskazuje, że niemieckie osłabienie jest nie tylko cykliczne” - uznali eksperci.

Kulejący niemiecki przemysł

Uporczywie niski wzrost gospodarczy może wynikać głównie ze zmniejszania produkcji i wartości dodanej w sektorze przemysłowym. - Słabość przemysłu i trwanie tej fazy słabości sugeruje, że niemiecką gospodarkę hamują problemy strukturalne oraz cykliczne - stwierdziła przewodnicząca rady, Monika Schnitzer. Gospodarka cierpi z powodu małego popytu zagranicznego, braku wykwalifikowanych pracowników i coraz większej konkurencji Chin, a tymczasem gospodarka światowa i produkcja przemysłowa osiągają wzrost.

- W ostatnich latach i dekadach w polityce i gospodarce Niemiec dochodziło do niepowodzeń. To sprawia, że tym bardziej ważne jest dążenie z determinacją do modernizacji naszego kraju - oceniła Schnitzer.

Rada ekspertów przewiduje, że inflacja wyniesie 2,2 proc. w tym roku (wiosną zakładała 2,4 proc.), a za rok zmaleje do 2,1 proc. Inflacja bazowa wyniesie odpowiednio 3 proc. i 2,6 proc. Ryzyko wzrostu dla tej prognozy dotyczy odrodzenia się konsumpcji przez gospodarstwa domowe z jednoczesnym zmniejszeniem współczynnika oszczędności - uznali członkowie rady.

1 proc. PKB straty

Jeśli Donald Trump wprowadzi nowe stawki celne, to będą one kosztować Niemcy 1 proc. wzrostu gospodarczego - stwierdził prezes Bundesbanku, Joachim Nagel, w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”.

- Jeśli nowe cła wejdą w życie, to możemy znaleźć się na ujemnym terytorium - powiedział. Dodał, że niemiecka gospodarka nie osiągnie wzrostu w tym roku, a w 2025 r. zwiększy się zapewne o mniej niż 1 proc.

Z niepokojem odniósł się też do perspektyw na rynku pracy: - Miejsca pracy, które tracimy w przemyśle, mogą nie być tak łatwo zastąpione, jak wcześniej, nowymi w sektorze usług - powiedział.

Złe nastroje inwestorów

Nastroje niemieckich inwestorów pogorszyły się mocno w listopadzie na skutek niepewności wywołanej wygraną w wyborach Donalda Trumpa i rozpadem rządu koalicyjnego w Niemczech. Wskaźnik nastrojów instytutu badania koniunktury ZEW z Mannheim zmalał do 7,4 pkt z 13,1 w październiku - wynika z ankiety przeprowadzonej 4-11 listopada wśród 152 respondentów. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się 13 pkt.

Prezydent ZEW, Achim Wambach, wyjaśnił, że „w obecnej ankiecie nastroje pogorszyły się, a głównym powodem tego jest zapewne wynik wyborów prezydenckich w USA. W ostatnich dniach tej ankiety pojawiły się jednak bardziej optymistyczne głosy, oczekujące poprawy perspektyw gospodarczych Niemiec w związku z przedterminowymi wyborami na horyzoncie. To wskazuje na bardzo dynamiczny rozwój oczekiwań gospodarczych”.

Pogorszyła się też ocena bieżącej sytuacji. Ten wskaźnik zmalał do minus 91,4 pkt, z minus 86,9 w październiku. To najgorsza ocena od maja 2020 r., gdy nie było widać końca pandemii. Ekonomiści, pytani przez dziennikarzy agencji Reuters, spodziewali się poprawy do minus 85,9 pkt.

Gospodarka
Ryzyko wielkiej wojny handlowej nie zniknęło, ale nieco się oddaliło
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Gospodarka
Konkurencyjność i bezpieczeństwo Europy. Nie można czekać
Gospodarka
Rynki wystraszyły się globalnej wojny handlowej. Czy słusznie?
Gospodarka
Donald Trump pogłębia chaos, który stworzył. Elon Musk: Kłębowisko robaków
Gospodarka
Bojkot towarów z USA. Kanadyjczycy reagują na cła Trumpa i jego politykę