Aktualizacja: 16.11.2024 20:06 Publikacja: 21.06.2022 20:29
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z prawej) uważa, iż sojusz musi być gotowy na to, że wojna w Ukrainie będzie trwała latami. Na zdjęciu z szefem Pentagonu Lloydem Austinem
Foto: Valeria Mongelli / AFP
Niemal równo ćwierć wieku temu, 25 maja 1997 r., w podpisanym przez Billa Clintona i Borysa Jelcyna w Pałacu Elizejskim Akcie Stanowiącym Rosja–NATO, sojusz zapowiedział, że powstrzyma się od rozmieszczenia na stałe tak broni jądrowej, jak i „poważnych sił alianckich” na terenie krajów, które miały do niego przystąpić w nadchodzących latach. To zobowiązanie, którego celem było przełamanie sprzeciwu Kremla wobec poszerzenienia NATO, od tej pory stale prześladowało Polskę, Rumunię czy kraje bałtyckie. Ale wszystko wskazuje na to, że to już koniec.
Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że zatwierdziła wyniki wyborów parlamentarnych. Wskazują one, że będąca u władzy partia Gruzińskie Marzenie zdobyła niemal 54 proc. głosów.
Amerykański prezydent elekt Donald Trump poinformował, że wybrał 27-letnią Karoline Leavitt na sekretarz prasową Białego Domu w jego administracji. - Wykonała fenomenalną pracę jako krajowa sekretarz prasowa podczas mojej historycznej kampanii - zaznaczył republikanin.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Uczestnicy protestu przed parlamentem Abchazji, separatystycznej republiki nieuznawanej przez społeczność międzynarodową (jej terytorium to część uznawanego przez społeczność międzynarodową terytorium Gruzji), zniszczyli ogrodzenie oddzielające kompleks budynków rządowych i wtargnęli na teren przed parlamentem, a następnie przejęli kontrolę nad budynkiem.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Pomysł spotkania szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wtorek w Warszawie miałby być wstępem do reorganizacji Unii w czasie polskiego przewodnictwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czy każdy z ojców niepodległości ma mieć swój osobny instytut, zależnie od sympatii politycznych rządzących? Znowu więc mnoży się byty, zamiast myśleć systemowo o polityce pamięci.
Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że zatwierdziła wyniki wyborów parlamentarnych. Wskazują one, że będąca u władzy partia Gruzińskie Marzenie zdobyła niemal 54 proc. głosów.
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
Rosyjskim kolejom brakuje co najmniej 2500 maszynistów. Porzucone w szczerym polu składy kontenerowe czekają dwa, trzy miesiące na rozładunek. Terminale kolejowe wstrzymały przyjmowanie ładunków, bo nie mają na nie miejsca. Przewozy towarowe zmniejszyły się o połowę. Importerzy alarmują Kreml.
Co zostaje z izolacji Putina, zbrodniarza wojennego, gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz, szef rządu najważniejszego kraju Unii Europejskiej, dzwoni do niego, by wysłuchać kuszących słów o powrocie do współpracy energetycznej?
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
W okolicy Ustronia Morskiego poszukiwano trzech rybaków, których łódź wywróciła się na morzu. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR poinformowała, że w związku z wypadkiem służby podjęły akcję ratunkową. Po godzinie 13.00 poinformowano, że jeden z mężczyzn nie żyje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas