Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Według Ołeksija Daniłowa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, przed dokonaniem inwazji Rosja poinformowała Węgry, że zamierza zaatakować Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Ekonomista: Tegoroczne zbiory na Ukrainie będą znacznie niższe niż w 2021 r.
- W tym roku ukraińscy rolnicy spodziewają się zbiorów na poziomie 65 proc. tych z ubiegłego roku, ponieważ byli w stanie wykonać wiosenne prace polowe jedynie na 70 proc. areałów w porównaniu z 2021 r. - powiedział ekonomista Ołeh Pendzin, cytowany przez Ukrinform. Jego zdaniem w państwach, które sprowadzały zboża z Ukrainy należy spodziewać się wzrostu cen żywności.
Na okupowanej Ukrainie Rosja kieruje ruch internetowy przez swoją infrastrukturę
Na pozostających pod kontrolą wojsk rosyjskich terenach obwodu chersońskiego (południowa Ukraina) Rosja przekierowała ruch internetowy przez rosyjską infrastrukturę - informuje agencja Reutera, powołując się na monitorujący zakłócenia w sieci serwis NetBlocks.
Ukraina: W poniedziałek zestrzelono 8 rosyjskich dronów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy przekazało, że 2 maja "załogowe samoloty okupantów nie wleciały w strefę obrony ukraińskiej obrony przeciwlotniczej". W komunikacie dodano, że Rosja kontynuuje prowadzenie ataków rakietowych oraz wykorzystuje bezzałogowce do prowadzenia rozpoznania i korygowania ognia. Ukraińskie dowództwo podało, że w poniedziałek ukraińskie siły zestrzeliły siedem dronów Orłan-10 oraz bezzałogowiec Forpost.
Amerykański dyplomata: Kreml może próbować organizować fikcyjne referenda
- Sfabrykowane głosowania nie będą uważane za legalne - - Sfabrykowane głosowania nie będą uważane za legalne, podobnie jak żadne próby aneksji kolejnych terytoriów Ukrainy - zadeklarował ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE.
Czytaj więcej
USA mają wiarygodne informacje wywiadowcze, że w połowie maja Rosja spróbuje dokonać aneksji okupowanych przez separatystów samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - przekazał ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE Michael Carpenter.
Boris Johnson ma przemówić do ukraińskich deputowanych
We wtorek premier Wielkiej Brytanii ma zabrać głos na forum ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej - informuje Sky News. W nagranym przemówieniu Boris Johnson ma ogłosić wart 300 mln funtów pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
We wtorek możliwa ewakuacja z Mariupola
"Przy wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża na jutro uzgodniono ewakuację cywilów" - podała rada miejska Mariupola dodając, że operacja ma rozpocząć się o godz. 7:00.
Zełenski o ataku na Odessę: Zginął nastolatek. W jaki sposób zagrażał Rosji?
- Dziś wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny atak rakietowy na Odessę. Zniszczyły internat. Zginął 14-latek, 17-latka została ranna - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, pytając, dlaczego doszło do ataku. - Czym te dzieci i ten internat zagrażały państwu rosyjskiemu? - spytał. - Tak walczą (Rosjanie) - dodał. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że od 24 lutego, czyli od początku inwazji, "220 ukraińskich dzieci zostało zabitych przez armię rosyjską". - Nie o wszystkich (ofiarach) wiemy, bo nie mamy dostępu do tymczasowo okupowanych terenów naszego państwa - mówił.
Rosja o stratach Ukrainy
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że od początku "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosja nazywa inwazję na Ukrainę) wojska rosyjskie zniszczyły 2760 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 316 wyrzutni rakietowych, 146 samolotów, 112 śmigłowców i 690 bezzałogowców. Konaszenkow powiedział, że w poniedziałek Rosja przeprowadziła uderzenia z powietrza wymierzone "w 36 obiektów wojskowych na Ukrainie". Rzecznik dodał, że wśród zaatakowanych celów były stanowiska dowodzenia oraz rejony koncentracji wojsk i sprzętu.
Sikorski: Niemcy są bezczynne, a powinny dawać przykład, jak pomagać ofierze agresji
Europoseł PO, były szef MSZ i MON Radosław Sikorski skomentował politykę Niemiec po agresji Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
- Niemcy bardzo tracą w oczach całej środkowej Europy przez bezczynność, która staje się żałosna - powiedział europoseł PO Radosław Sikorski, komentując w rozmowie z Polsat News politykę Niemiec wobec Moskwy i Kijowa po inwazji Rosji na Ukrainę.
Biały Dom: Nie ma planów wizyty Bidena na Ukrainie
Zapytana o ewentualną wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że obecnie nie ma żadnych planów w tym zakresie. Dodała, że sytuacja będzie oceniana i że amerykański prezydent "bardzo chciałby odwiedzić Ukrainę".
Biskupi podkreślają ogromne zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom
Na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego. "Głównym punktem dyskusji biskupów była ocena działalności Kościoła wobec dramatu wojny w Ukrainie. Biskupi wysłuchali sprawozdań z prowadzonych działań przez Caritas Polska oraz Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Podkreślono ogromne zaangażowanie polskiego społeczeństwa w organizację bezpośredniej pomocy ludności ukraińskiej, zarówno w postaci wsparcia materialnego, jak również dużej liczby inicjatyw, które wyzwoliła ta dramatyczna sytuacja" - czytamy w komunikacie KEP.
"Biskupi raz jeszcze pragną wyrazić wdzięczność parafiom, ruchom katolickim, organizacjom kościelnym na czele z Caritas Polska i Caritas diecezjalnymi, a przede wszystkim milionom wiernych za ogromną pomoc, której dzięki nim można było udzielić znajdującym się w potrzebie siostrom i braciom z Ukrainy. Rada Stała apeluje, by nie ustawać w tej pomocy, zarówno materialnej, jak i duchowej" - dodano.
Kanclerz Niemiec o warunku zniesienia sankcji na Rosję
Zdaniem Olafa Scholza Władimir Putin przeliczył się, jeśli sądził, że sankcje zostaną zniesione po tym, jak Rosja ogłosi zakończenie działań wojennych po zajęciu ukraińskiego terytorium.
Czytaj więcej
Sankcje nałożone na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę nie zostaną zniesione, dopóki Moskwa nie osiągnie porozumienia pokojowego z Kijowem - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaznaczając, że to Ukraina powinna decydować o warunkach pokoju.
Atak rakietowy w Odessie. Nie żyje 15-latek
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Odessę - przekazał szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Według odeskiej rady miejskiej, która powołuje się na ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe", uszkodzony został budynek mieszkalny, w którym znajdowało się pięć osób. Zginął 15-latek, jedna osoba nieletnia została ranna, pozostałe osoby objęto opieką psychologiczną - przekazano. Z kolei sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow podał, że w wyniku ataku uszkodzony został dach świątyni.
Kułeba: Zwycięstwo Ukrainy zależy od trzech czynników
- Są trzy kwestie, od których zależy zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Są to sankcje, broń i perspektywa członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Ocenił, że UE powinna "jak najbardziej promować integrację europejską Ukrainy". - Kolejną decyzją, której oczekujemy, jest przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE dodał. - Sprawa członkostwa Ukrainy jest dosłownie sprawą wojny i pokoju w Europie - powiedział Kułeba.
Jest decyzja UEFA. Kluby z Rosji nie wystąpią w europejskich pucharach
Decyzja UEFA dotyczy reprezentacji narodowych i rozgrywek klubowych. Miejsce Rosjanek w finałach Euro 2022 kobiet zajmą piłkarki z Portugalii.
Czytaj więcej
Rosyjskie kluby piłkarskie nie zagrają w europejskich pucharach organizowanych pod egidą UEFA w sezonie 2022/23, reprezentacja Rosji nie zagra w Lidze Narodów, a kobieca reprezentacja Federacji Rosyjskiej nie wystąpi w finałach Euro 2022 kobiet w Anglii - zdecydował Komitet Wykonawczy UEFA.
Pożar w fabryce amunicji w Rosji
W zakładach wytwarzających amunicję w Permie doszło do wybuchu i pożaru.
Czytaj więcej
W fabryce amunicji w mieście Perm w Rosji doszło do eksplozji i pożaru. Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna - donoszą lokalne media i rosyjskie agencje.
Szojgu rozmawiał z ministrem obrony Turcji o sytuacji na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że z inicjatywy strony tureckiej odbyła się rozmowa telefoniczna szefów resortów obrony Rosji i Turcji, podczas której Siergiej Szojgu i Hulusi Akar omówili "obecną sytuację na Ukrainie, w tym kwestie humanitarne".
Szwecja ponownie otworzy ambasadę w Kijowie
Ambasada Szwecji w stolicy Ukrainy zostanie ponownie otwarta 4 maja - poinformowała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
Ukraińcy apelują: trwa wojna, to nie czas na dyskusje o odbudowie Ukrainy
Słynny brytyjski architekt Norman Foster zapowiedział wielki projekt odbudowy Charkowa. Ukraińcy studzą jednak zapał Anglika i pytają: mamy dziesiątki mniej atrakcyjnych miasteczek, zrównanych z ziemią przez Rosjan. Kto je odbuduje?
Czytaj więcej
Norman Foster, słynny brytyjski architekt, przedstawił swoją wizję odbudowy Charkowa ze zniszczeń wojennych. Propozycja wzbudziła kontrowersje w Ukrainie. Znany ukraiński architekt twierdzi: trwa wojna, jest za wcześnie na snucie planów.
Haidai: Mieszkańcy Rubiżnego są na krawędzi katastrofy humanitarnej
Gubernator obwodu ługańskiego przekazał, że ostatni raz pojazdy ewakuacyjne dotarły do miasta Rubiżne przed tygodniem.
Czytaj więcej
Wojska rosyjskie nieustannie ostrzeliwują sztab pomocy humanitarnej w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim. Próby ewakuacji ludności znów się nie powiodły - wynika z informacji przekazanych przez gubernatora obwodu Serhija Haidaia.
Gen. Żyrnow: Możliwe ataki rakietowe na Kijów
Szef kijowskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow ocenił, że sytuacja w stolicy Ukrainy pozostaje pod kontrolą. - Groźba ataków powietrznych i rakietowych ze strony wroga pozostaje, w tym na cywilną infrastrukturę Kijowa - dodał.
Ukraina domaga się od Polski 200 tys. zezwoleń na międzynarodowe przewozy ciężarowe
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca stwierdził, że jego kraj jest zdeterminowany, aby bronić interesów swoich przewoźników i chce przywrócenia liczby zezwoleń do poziomu, jaki miała Ukraina przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a UE.
Czytaj więcej
Ukraina jeszcze w styczniu domagała się od Polski 200 tys. zezwoleń na międzynarodowe przewozy ciężarowe. W styczniu zamierzała wykorzystać wszystkie istniejące mechanizmy, łącznie z wniesieniem sporu do sądu.
Ambasada Węgier wznowiła prace w Kijowie
Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó poinformował, że Węgry przeniosły swoją ambasadę ze Lwowa z powrotem do Kijowa, ponieważ sytuacja bezpieczeństwa w stolicy Ukrainy się poprawiła. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Węgier dodał, że przeprowadzka została zakończona w weekend, a ambasada w Kijowie wznowiła prace.
Prezydent Duda: Jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane
Podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na dziedzińcu Belwederu odniósł się m.in. do wojny Rosji z Ukrainą. Powiedział, że doszło do "frontalnego ataku na Ukrainę po to, by unicestwić to państwo". - Dlatego, że jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane. Na co my, wolny świat, mówimy zdecydowanie "nie" - podkreślił.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy nie wierzy, że Rosja użyje broni jądrowej
W rozmowie ze Sky News Andrij Jermak powiedział, że "ludzie, którzy podejmują tego typu decyzje, chcą żyć - a jeśli zaczną używać broni jądrowej to będzie koniec".
Czytaj więcej
- Ludzie, którzy podejmują tego typu decyzje, chcą żyć - powiedział Sky News szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podkreślając, iż nie wierzy, by Rosja zdecydowała się na użycie przeciw Ukrainie broni jądrowej.
Ukraina otrzymała 495 mln euro wsparcia
Do budżetu ukraińskiego państwa wpłynęła część środków od darczyńców Banku Światowego w ramach programu pożyczkowego na odbudowę kraju - poinformował minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko dodając, że chodzi o kwotę 495 milionów euro od Stanów Zjednocznych, Norwegii i Austrii. Minister dodał, że w najbliższym czasie spodziewane jest wsparcie od USA w wysokości 500 mln dol.
Przedstawiciel wojsk lądowych Ukrainy: Spodziewam się, że władze przedłużą mobilizację na okres po 24 maja
- Mobilizacja została ogłoszona na trzy miesiące, poczynając od 24 lutego. Upływ tego terminu w tym miesiącu nie oznacza, że mobilizacja się skończy. Jeśli będzie to konieczne kierownictwo państwa podejmie decyzję o wydłużeniu okresu mobilizacji - mówił Roman Gorbach na konferencji prasowej w Kijowie.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy zdecydują, czy powszechna mobilizacja będzie kontynuowana, w oparciu o sytuację i potrzebę uzupełnienia jednostek wojskowych - zapowiedział dyrektor departamentu kadr Dowództwa Wojsk Lądowych ukraińskiej armii, Roman Gorbach.
W Rosji bezrobocie nie rośnie. Według danych rządu
Szef Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji przyznał jednak, że na rynku pracy pojawiają się „niepokojące trendy”.
Czytaj więcej
Federacja Związków Zawodowych oświadczyła, że nie ma wzrostu bezrobocia w Rosji. Przyznaje jednak, że na rynku pracy pojawiają się „niepokojące trendy”.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Rosja jest sukcesorem ideologii nazistowskiej
Mychajło Podolak napisał na swoim profilu na Twitterze, że "bezpośrednie, antysemickie stwierdzenia (Siergieja) Ławrowa i oskarżanie Żydów o wybuch II wojny światowej i Holokaust są dowodem, że Rosja jest sukcesorem ideologii nazistowskiej". "Próbując pisać na nowo historię, Moskwa szuka argumentów usprawiedliwiających masowe mordy, jakich dopuszcza się na Ukraińcach" - dodał.
MSZ Łotwy wzywa obywateli, aby wyjeżdżali z Naddniestrza
MSZ Łotwy wyjaśnia, że wzywając obywateli do opuszczenia Naddniestrza, bierze pod uwagę istniejące obecnie w regionie napięcie oraz ostatnią decyzję parlamentu Mołdawii, o przedłużeniu stanu wyjątkowego w Mołdawii o 60 dni.
Czytaj więcej
Łotewski MSZ oświadczył w poniedziałek, że wzywa obywateli Łotwy do opuszczenia Naddniestrza i unikania podróży do tej samozwańczej republiki, znajdującej się na terytorium Mołdawii.
Ambasada USA zamierza wrócić do Kijowa do końca maja
Stany Zjednoczone liczą, że ich ambasada wróci do Kijowa przed końcem maja, jeśli warunki na to pozwolą - poinformowała amerykańska charge d’affaires na Ukrainie, Kristina Kvien. USA ewakuowały swoją ambasadę z Kijowa na dwa tygodnie przed rosyjską inwazją.
W poniedziałek nad obwodem odeskim zestrzelono rosyjskiego drona
O zestrzeleniu rosyjskiego drona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego.
Rosja nielegalnie deportowała lub wywiozła na okupowane przez Rosjan części Ukrainy ok. 181 tysięcy ukraińskich dzieci
Takie dane przekazała doradczyni prezydenta Ukrainy do spraw praw dzieci i rehabilitacji dzieci, Daria Gierasymczuk. Jak dodała wśród tych dzieci jest 2 tysiące sierot lub dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Gierasymczuk stwierdziła też, że Rosja przygotowuje uproszczony mechanizm prawny, który ma ułatwić proces adoptowania przez pary z Rosji dzieci nielegalnie wywiezionych z Ukrainy.
Gubernator obwodu ługańskiego: Rubiżne wciąż się broni
- Nasz obwód ługański broni się. Wróg, niezależnie od tego jak często ogłasza zdobycze i przełomy, w rzeczywistości niszczy nasze miejscowości, ale nie jest w stanie ich zająć... Wróg nie zajął Rubiżnego, nasi chłopcy się tam bronią. Co więcej - każdy atak jest odpierany, każda ofensywa jest odpierana. Co noc (Rosjanie) próbują zniszczyć nasze fortyfikacje ogniem artylerii i atakami z powietrza. Jest ciężko, ale wszystko jest pod kontrolą naszych obrońców - powiedział Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, w nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram. Haidai dodał, że najcięższe walki toczą się obecnie w rejonie Popasnej.
Czytaj więcej
Eksperci wojskowi sugerują, że Siewierodonieck może zostać oblężony jak Mariupol, po tym jak Rosjanie nie będą w stanie zająć go szturmem - pisze na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Niemcy o słowach Ławowa na temat żydowskich korzeni Hitlera: Absurdalna propaganda
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit skomentował w ten sposób słowa Siergieja Ławrowa, który mówił, że Rosja może "denazyfikować" Ukrainę, którą rządzi mający żydowskie korzenie Wołodymyr Zełenski, ponieważ "Adolf Hitler też miał żydowskie pochodzenie", a "największymi antysemitami są Żydzi".
Szef kancelarii Zełenskiego: Naszym zwycięstwem będzie odzyskanie kontroli nad całym terytorium
Nie jesteśmy gotowi na żadne kompromisy ws. niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. Chcemy końca wojny, nasz naród chce końca wojny, ale jest ważne dla nas, aby Ukraina wygrała tę wojnę. Nasz naród będzie walczył, do zwycięstwa - mówił Andrij Jermak w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
Dla Ukrainy postępem w negocjacjach z Rosją będzie decyzja Moskwy, by zakończyć wojnę i opuścić okupowane ukraińskie terytorium - oświadczył szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, z którym rozmawiał CNN.
Szef MSZ Ukrainy: Ławrow nie był w stanie ukryć głęboko zakorzenionego antysemityzmu rosyjskich elit
Dmytro Kułeba skomentował na Twitterze słowa Ławrowa, który pytany we włoskiej telewizji o to, jak to możliwe, że Rosja prowadzi rzekomą "denazyfikację" na Ukrainie, skoro rządzący Ukrainą Wołodymyr Zełenski ma żydowskie korzenie, odparł, iż "Adolf Hitler również miał żydowskie pochodzenie", stwierdził też, że "największymi antysemitami są sami Żydzi". "Haniebne uwagi (Ławrowa) są obraźliwe dla prezydenta Zełenskiego, Ukrainy, Izraela i Żydów. W szerszej perspektywie pokazują one, ze Rosja jest pełna nienawiści wobec innych narodów" - napisał Kułeba na Twitterze.
W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas zwłoki 1 202 ukraińskich cywilów zabitych przez Rosjan - informuje policja
Komendant policji obwodu kijowskiego, Andrij Niebytow podkreślił, że ciała zabitych cywilów są przekazywane ekspertom ds. medyczny sądowej, którzy ustalają przyczyny śmierci każdej z ofiar. Spośród 1 202 ciał cywilów znalezionych na terenie obwodu kijowskiego, 280 pozostaje niezidentyfikowanych - wynika z informacji przekazanych przez Niebytowa. Ok. 300 mieszkańców obwodu kijowskiego uważanych jest za osoby zaginione.
Rzecznik niemieckiego rządu: Szkoląc ukraińskich żołnierzy nie stajemy się stroną wojny między Rosją a Ukrainą
Steffen Hebestreit podkreślił, że nawet gdyby Ukraińcy używali dostarczanego przez Zachód uzbrojenia do atakowania celów na terytorium Rosji, Niemcy nie stałyby się stroną wojny Rosji z Ukrainą. - Jeśli państwo jest atakowane, ma prawo się bronić, to prawo nie ogranicza się do jego terytorium - wyjaśnił Herbestreit.
Wywiad Ukrainy: Rosjanie wywożą ciała poległych w małych partiach, by ukryć wielkość strat
Na dowód Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje przechwyconą rozmowę dwóch rosyjskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Rosyjska armia wywozi z Ukrainy ciała poległych żołnierzy "w małych partiach, pod osłoną nocy", aby ukryć prawdziwą skalę strat - wynika z rozmowy dwóch rosyjskich żołnierzy, którą miał przechwycić ukraiński wywiad.
Skradzione kombajny z Ukrainy wywieziono do Czeczenii
Nowi "właściciele" jednak ich nie użyją, bo zostały zablokowane zdalnie.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska w okupowanym mieście Melitopol ukradły cały sprzęt z magazynów dealera sprzętu rolniczego – i wysłały go do Czeczenii - twierdzi ukraiński biznesmen i rolnik z okolic Melitopola. Jednak nie będą w stanie i tak go użyć, ponieważ już po przetransportowaniu sprzętu do Czeczenii zorientowali się, że maszyny zostały zdalnie zablokowane.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na most nad ujściem Dniestru, w obwodzie odeskim
O ataku poinformował rzecznik administracji obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk. "Obwód odeski. Wróg przeprowadził ostrzał rakiety mostu nad ujściem Dniestru. Informacje są obecnie weryfikowane" - poinformował Bratczuk na swoim profilu na Facebooku.
W internecie pojawiły się nagrania i zdjęcia przedstawiające dużą eksplozję w pobliżu zajętego przez Rosjan lotniska w Czernobajewce
W przeszłości rosyjski sprzęt wojskowy, znajdujący się na lotnisku w Czernobajewce (obwód chersoński) był kilkukrotnie obiektem ataków ukraińskiej armii. Na razie ani strona rosyjska, ani ukraińska nie podała żadnych informacji na temat przyczyn eksplozji w rejonie lotniska.
Rosatom stracił kontrakt w Finlandii
Rosyjski koncern miał brać udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi-1.
Czytaj więcej
Fińska firma projektowa Fennovoima Oy poinformowała o rozwiązaniu kontraktu z Rosatom na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi-1 w Finlandii.
Minister gospodarki Niemiec: Osiągnęliśmy sytuację, w której Niemcy będą w stanie poradzić sobie z embargiem na ropę
Na konferencji prasowej Robert Habeck poinformował, że głównym wyzwaniem dla Niemiec było znalezienie alternatywnych dostawców ropy do rafinerii w Schwedt, którą zarządza rosyjska spółka naftowa Rosneft. Rafineria ta zaopatruje w paliwa wschodnie landy Niemiec, a także stolicę kraju, Berlin.
Czytaj więcej
Niemcy będą w stanie przetrwać unijne embargo na import ropy, które zostanie wprowadzone do końca roku, nawet jeśli wstrzymanie importu ropy doprowadzi do braków na rynku - oświadczył w poniedziałek minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck. Może to być odbierane jako zgoda na wprowadzenie embarga - zauważa Reuters.
Doradca mera: Autobusy z ewakuowanymi opuściły Mariupol
Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, w rozmowie z Radiem Wolna Europa/Radiem Wolność (RFE/RL) poinformował, że "z posiadanych przez niego informacji wynika, że autobusy z ewakuowanymi z miasta wyruszyły z Mariupola".
Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Nocne eksplozje nie były wynikiem ostrzału z Ukrainy
Wiaczesław Gładkow napisał, na swoim kanale w serwisie Telegram, że eksplozje, które dało się w nocy słyszeć w obwodzie, nie były wynikiem ostrzału z terytorium Ukrainy. Jak napisał Gładkow eksplozje były następstwem "misji bojowej prowadzonej przez rosyjskie lotnictwo wojskowe w ramach operacji specjalnej (tak Rosjanie określają wojnę na Ukrainie - red.)".
Polska i Litwa połączone gazociągiem
Gaz z Litwy płynie do nas od 1 maja nowym gazociągiem GIPL.
Lokalne władze: Rosjanie ostrzelali przedmieścia Mikołajowa amunicją kasetową
Dmytro Płetenczuk, rzecznik biura komendanta wojskowego Mikołajowa poinformował, że w nocy z 1 na 2 maja Rosjanie ostrzelali Mikołajów przy użyciu wyrzutni rakiet Huragan, które wystrzeliły przeciwko celom na przedmieściach miasta pociski kasetowe. W wyniku ostrzału uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne.
Sankcje na rosyjska ropę nie dla wszystkich?
Unia Europejska chce pozwolić Węgrom i Słowacji na kupowanie ropy naftowej z Rosji.
Czytaj więcej
Komisja Europejska może oszczędzić Węgrom i Słowacji kłopotów w związku z embargiem na zakup rosyjskiej ropy. Oba kraje są tak zależne od rosyjskiej ropy, że KE może zrobić dla nich wyjątek - powiedziało Reuterowi dwóch anonimowych unijnych urzędników.
Niemiecki minister: Rosjanie chcą pozbyć się Ukrainy jako konkurenta na rynku eksportu żywności
Cem Oezdemir, niemiecki minister rolnictwa w rozmowie z niemieckimi mediami stwierdził, że rosyjskie ataki na ukraińskie silosy ze zbożem, magazyny nawozów oraz infrastrukturę rolniczą mogą mieć na celu - długoterminowo - pozbycie się Ukrainy jako rywala Rosji na rynku eksportu żywności.
Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim przewodniczącą Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi
W niedzielę Pelosi przebywała z wizytą w Kijowie.
Ukraina formalnie zamknęła cztery porty zajęte przez Rosjan
Zamknięte porty to położone nad Morzem Azowskim Mariupol, Berdiańsk, Skadowsk i położony nad Morzem Czarnym Chersoń. Porty te pozostaną zamknięte "do czasu przywrócenia nad nimi kontroli" - głosi oświadczenie Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraina formalnie zamknęła cztery porty nad Morzem Czarnym i Azowskim, które wcześniej zostały zajęte przez Rosjan - informuje ukraiński resort rolnictwa.
ONZ: Ponad 5,5 mln osób uciekło z Ukrainy przed wojną
Takie szacunki przedstawiło Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
Rosyjski resort obrony informuje o zestrzeleniu ukraińskiego myśliwca MiG-29 w pobliżu Słowiańska
O zestrzeleniu ukraińskiego myśliwca w czasie powietrznego starcia w rejonie Słowiańska poinformował w poniedziałek rzecznik resortu obrony Rosji, Igor Konaszenkow.
Szef MSZ Izraela mówi o "niewybaczalnym, skandalicznym stwierdzeniu" szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa
Jair Lapid zapowiedział wezwanie rosyjskiego ambasadora na "ostrą rozmowę" do izraelskiego resortu spraw zagranicznych w związku z wypowiedziami Ławrowa.
Czytaj więcej
Izrael potępił słowa szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, który w rozmowie z włoską telewizją sugerował, że Adolf Hitler miał żydowskie korzenie. Tel Awiw domaga się przeprosin od Moskwy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 3,097 mln osób
1 maja funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicy z Ukrainą 19,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23,3 tys. osób.
Ponad 400 Rosjan jest już objętych sankcjami przez Nową Zelandię
W poniedziałek Nowa Zelandia objęła sankcjami 170 rosyjskich senatorów zasiadających w Radzie Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu).
Czytaj więcej
Nowa Zelandia objęła w poniedziałek sankcjami senatorów zasiadających w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu), a także sześć podmiotów rosyjskiego sektora obronnego.
Senator demokratów: Sukcesy Ukrainy zwiększają groźbę użycia broni nuklearnej
Zdaniem senatora ukraińskie sukcesy militarne i rosyjskie straty mogą spowodować, że walczący o utrzymanie swojej pozycji Putin sięgnie po broń nuklearną lub inną broń masowego rażenia.
Czytaj więcej
Przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Bob Menendez ostrzegł, że dalsze militarne sukcesy Ukrainy w walce z rosyjską inwazją mogą zwiększyć możliwość sięgnięcia przez Władimira Putina po broń jądrową lub inną broń masowego rażenia.
Unia Europejska zastanawia się co dalej z rosyjskim gazem
Nadzwyczajne spotkanie ministrów ds. energii w Brukseli.
Czytaj więcej
Ministrowie ds. energii państw UE spotkają się na nadzwyczajne rozmowy, podczas których postarają się wypracować wspólną odpowiedź na żądanie Moskwy, aby europejscy nabywcy płacili za rosyjski gaz w rublach pod groźbą odcięcia dostaw.
W poniedziałek w Kijowie wznowi działanie ambasada Danii
Dania zamknęła swoją ambasadę w Kijowie wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, 24 lutego. Teraz, jak podkreśla duński MSZ, ponowne otwarcie ambasady Danii w Kijowie będzie "silnym symbolem duńskiego wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców".
Władze obwodu zaporoskiego: W poniedziałek otwarty zostanie korytarz humanitarny z Mariupola
Wojskowa administracja obwodu zaporoskiego na swoim kanale w serwisie Telegram informuje, że przy wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża udało się wynegocjować otwarcie w poniedziałek korytarza humanitarnego z Mariupola do Zaporoża.
Zełenski: Rosja chce całkowicie zablokować ukraińską gospodarkę
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z australijskim programem "60 minut" stwierdził, że Ukraina może stracić "dziesiątki milionów to zboża w wyniku blokady przez Rosję portów na Morzu Czarnym". - Rosja nie pozwala naszym statkom wypływać ani wpływać do portów, kontroluje Morze Czarne - powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy dodał, że - w jego ocenie - Rosja chce "całkowicie zablokować ukraińską gospodarkę".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
W wyniku walk na Ukrainie Rosjanie od 24 lutego mieli stracić 23,8 tys. żołnierzy, 1 048 czołgów, 2 519 pojazdów opancerzonych, 459 zestawów artyleryjskich, 152 wyrzutnie rakiet, 80 zestawów przeciwlotniczych, 194 samoloty, 155 śmigłowców, 271 bezzałogowych statków powietrznych, 1 824 innych pojazdów, osiem jednostek nawodnych, 38 jednostek sprzętu specjalnego oraz 84 pociski manewrujące.
Głównodowodzący ukraińskiej armii: Zniszczyliśmy dwie rosyjskie łodzie patrolowe
Gen. Wałerij Załużny, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że ukraińska armia zniszczyła dwie rosyjskie łodzie patrolowe Raptor w pobliżu okupowanej przez Rosjan Wyspy Węży. Atak miał miejsce w poniedziałek nad ranem.
12 maja na spotkaniu prezydenta z członkami rządu ma zapaść decyzja o wystąpieniu przez Finlandię z wnioskiem o członkostwo w NATO
W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w neutralnej obecnie Finlandii radykalnie zmieniło się nastawienie opinii publicznej w kwestii członkostwa w NATO. Obecnie ponad 60 proc. mieszkańców Finlandii, która ma długą na ponad 1 300 km granicę lądową z Rosją, popiera wejście kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej
Fiński dziennik "Iltalehti" podał, że Finlandia 12 maja podejmie decyzję o tym, że złoży wniosek o członkostwo w NATO.
Rzecznik węgierskiego rządu: Nadal nie popieramy embarga na ropę i gaz z Rosji
Zoltan Kovacs w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że stanowisko węgierskiego rządu wobec embarga na sprowadzanie przez państwa UE surowców energetycznych z Rosji nie zmieniło się - Budapeszt nadal sprzeciwia się wprowadzeniu embarga na import rosyjskich ropy i gazu.
W wyniku ostrzału obwodu ługańskiego zginęły trzy osoby, wśród rannych jest 12-latek
O skutkach rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie ługańskim informuje gubernator obwodu, Serhij Haidai. Z wpisu na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że kontrolowane przez Ukraińców miejscowości w obwodzie ługańskim zostały 1 maja ostrzelane 18 razy, w wyniku ostrzału zniszczonych miało zostać 28 budynków mieszkalnych. Jedna osoba zginęła w miejscowości Zołotyj, jedna w Lisiczańsku i jedna w Popasnej.
Rosjanie ostrzelali bloki mieszkalne w miejscowości Orichiw, w obwodzie zaporoskim
W wyniku ostrzału bloków w miejscowości w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne - podaje na swoim profilu na Facebooku wojskowa administracja obwodu.
Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto, na którym będzie zbierać środki dla Sił Zbrojnych Ukrainy
Kyryło Szewczenko, prezes Narodowego Banku Ukrainy poinformował o tym w nagraniu umieszczonym na stronie internetowej banku. Środki można przekazywać w hrywnach - na konto UA843000010000000047330992708, ale też m.in. w euro, dolarach czy funtach.
Przewodniczący rosyjskiej Dumy: Zełenski jest zabawką w rękach Waszyngtonu
Przywódcy wielu państw europejskich, na czele z Niemcami, mogą wciągnąć swoje narody w wielkie problemy, ponieważ „dostarczając broń Ukrainie, stają się stroną konfliktu” - uważa przewodniczący niższej izby parlamentu Rosji Wiaczesław Wołodin.
Czytaj więcej
Europejscy przywódcy zaczęli zapominać o tragedii II wojny światowej i cenie, jaką musieli zapłacić za uwolnienie świata od faszyzmu - stwierdził przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin.
Rosyjski biznesmen: Uważałem, że reżim Putina jest zły. Ale oczywiście nie miałem pojęcia, że to osiągnie tak katastrofalną skalę
Oleg Tińkow ujawnił, że został zmuszony przez Kreml do sprzedaży 35 proc. udziałów w stworzonym przez siebie banku jednemu z rosyjskich oligarchów za ułamek prawdziwej wartości tych udziałów. Ekspresowa sprzedaż miała miejsce w ubiegłym tygodniu. - To jak w sytuacji, gdy jest się zakładnikiem - bierze się to, co oferują - stwierdził.
Czytaj więcej
Rosyjski biznesmen, twórca jednego z największych rosyjskich banków (Tinkoff Bank), Oleg Tińkow, w rozmowie z "New York Times" stwierdził, że "Rosja, jako kraj, już nie istnieje".
Prokuratura generalna Ukrainy: 219 dzieci zginęło w wyniku walk na Ukrainie
Z danych ukraińskiej prokuratury generalnej wynika też, że 405 dzieci zostało rannych w wyniku działań zbrojnych. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 1 570 placówek edukacyjnych na Ukrainie, 111 z nich zostało całkowicie zniszczonych.
Rosjanie zniszczyli magazyn ze zbożem w obwodzie dniepropietrowskim
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram informuje o rosyjskim ataku rakietowym na magazyn ze zbożem w rejonie synelnykowkim. "Rakieta spadła na elewator niszcząc skład zboża" - napisał Rezniczenko.
Brytyjski resort obrony: Ponad 25 proc. z ok. 120 rosyjskich batalionowych grup bojowych jest niezdolnych do walki
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie o sytuacji na frontach na Ukrainie przedstawia szacunki dotyczące rosyjskich strat. Jak czytamy w komunikacie "na początku konfliktu Rosjanie skierowali do walki ponad 120 batalionowych grup bojowych, co stanowiło ok. 65 proc. całych sił lądowych Rosji". "Prawdopodobnie ponad jedna czwarta tych sił jest obecnie niezdolna do walki" - podaje następnie brytyjski resort obrony. "Niektóre z rosyjskich najbardziej elitarnych jednostek, w tym jednostki wojsk powietrzno-desantowych poniosły największe straty. Rosja będzie potrzebowała lat, aby odbudować te siły" - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Siergiej Ławrow porównuje Wołodymyra Zełenskiego do Adolfa Hitlera
Ławrow stwierdził, że między Rosją a Ukraina pokój może nastąpić wtedy, gdy "Zełenski przestanie wydawać rozkazy swoim nazistowskim siłom".
Czytaj więcej
Fakt, że Zełenski jest Żydem nie neguje elementów nazistowskich w jego kraju. Adolf Hitler też miał żydowską krew. Najgorszymi antysemitami bywają sami Żydzi - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow we włoskiej telewizji.
W ciągu doby w czasie walk na południu Ukrainy zginęło 35 rosyjskich żołnierzy
Informacje o rosyjskich stratach podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Z informacji umieszczonych na profilu Dowództwa na Facebooka wynika, że Rosjanie stracili w czasie walk na południu Ukrainy 35 żołnierzy, a także siedem jednostek sprzętu - w tym pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakiet. Ukraińska armia miała powstrzymać Rosjan przed ofensywą w kierunku Mikołajowa.
Burmistrz Brukseli, Philippe Close, odwiedził pacjentów szpitala we Lwowie, którzy trafili tam z ciężkimi obrażeniami
O wizycie burmistrza Brukseli we lwowskim szpitalu poinformował mer Lwowa, Andrij Sadowy. "Burmistrz Brukseli, Philip Close, odwiedził ciężko rannych, ewakuowanych Ukraińców, którzy otrzymują opiekę medyczną we Lwowie. (...) Porozumieliśmy się ws. dostarczenia niezbędnego sprzętu i rehabilitacji za granicą. Krótka, ale ważna wizyta" - napisał Sadowy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy: Jeńcy z odmrożonymi kończynami, z opaskami na oczach, byli zabierani do rosyjskich obozów
"Byli przesłuchiwani dwa do trzech razy dziennie, po czym byli brutalnie bici a następnie zmuszani do podpisywania oświadczeń, w których potwierdzali, że byli traktowani dobrze" - czytamy we wpisie Lyudmiły Denisowej na Facebooku.
Czytaj więcej
Jeńcy wojenni z Ukrainy, którzy wracają na Ukrainę w ramach wymiany jeńców, opowiadają o upokorzeniach jakie musieli znosić w niewoli i o nieludzkich warunkach w obozach jenieckich w Rosji - alarmuje ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich, Lyudmiła Denisowa.
Pierwsza Dama USA jedzie do Europy
Jill Biden udaje się w swoją druga indywidualną podróż - odwiedzi Rymunię i Słowację, gdzie spotka się z przedstawicielami rządów obydwu państw, organizacjami humanitarnymi i uchodźcami.
Czytaj więcej
Pierwsza Dama USA Jill Biden odbędzie podróż do Bukaresztu i Bratysławy. Spotka się z uchodźcami z Ukrainy i członkami rządów obydwu państw.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o stratach zadanych Rosjanom w Donbasie
W ciągu ostatniej doby w Donbasie Ukraińcy zniszczyli dwa czołgi, 17 zestawów artyleryjskich, 38 pojazdów opancerzonych i 10 innego rodzaju pojazdów.
Czytaj więcej
"Rosyjska Federacja kontynuuje prowadzenie pełnowymiarowej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie i podejmuje działania ofensywne we Wschodniej Strefie Operacyjnej" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Ambasador Korei Południowej, Kim Hyung-tae, wrócił do Kijowa
O powrocie ambasadora oraz południowokoreańskiego personelu dyplomatycznego do Kijowa informuje agencja informacyjna Yonhap, powołując się na MSZ Korei Południowej. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ambasada Korei Południowej została ewakuowana do położonego na zachodzie Ukrainy miasta Czerniowce.
Wiceszef MSWiA: Ponad milion uchodźców jest już zarejestrowanych w bazie PESEL
Jednak na potrzeby szacunków najbardziej miarodajne jest logowanie się ukraińskich kart SIM. Z tych szacunków wynika, że przybyło do nas ok. 1,6 mln uchodźców, którzy będą chcieli w Polsce pozostać na dłużej - mówi w rozmowie z Katarzyną Wójcik Paweł Szefernaker.
Czytaj więcej
Musimy uszczelnić system. Tworzyliśmy go bardzo szybko, by bez zbędnej zwłoki wypłacać środki. Będzie też kontrola następcza. Sprawdzimy, czy były przypadki wyłudzeń – mówi Paweł Szefernaker.
Komisarz ds. wewnętrznych UE w rozmowie z "Rz": Komisja Europejska nie może wykreować nowych funduszy na uchodźców
Komisja Europejska może działać wyłącznie w ramach obecnego, siedmioletniego budżetu. Jego wielkość, ale też przeznaczenie środków zostały ustalone przez państwa członkowskie i Parlament Europejski - tłumaczy Ylva Johansson w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
Nie ma dziś widoków na oddzielny fundusz dla Ukraińców – uważa Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych UE.
Polscy dyplomaci twierdzą, że Rosjanie zrobili wszystko, aby utrudnić im opuszczenie swojego kraju
Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Rosja odcięła także dostęp do kont bankowych polskiej ambasadzie. Urzędnicy nie mogą dokonać przelewów za media, ale też dla osób, które chcą zaciągnąć pożyczkę, aby wyjechać do Polski, czy Polaków przebywających w tamtejszych więzieniach.
Czytaj więcej
Rosjanie odcięli polskie placówki dyplomatyczne od środków zgromadzonych w bankach, organizują antypolskie demonstracje, a nawet blokują ulice.
Zastępca dowódcy Pułku Azow liczy, że ewakuacje z Mariupola obejmą również broniących się tam ukraińskich żołnierzy
W niedzielę, co potwierdził prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, z zakładów Azowstal udało się ewakuować ok. 100 cywilów.
Czytaj więcej
Zastępca dowódcy Pułku Azow, Swiatosław Palamar wyraził zadowolenie z powodu rozpoczęcia ewakuacji cywilów z rejonu zakładów Azowstal, ostatniego bastionu ukraińskich obrońców w Mariupolu, mieście oblężonym przez Rosjan od 2 marca.
"NYT": Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego był na Ukrainie w miejscu, które stało się celem ataku rakietowego ukraińskiej armii
30 kwietnia, w czasie wizyty w rejonie Izium, gen. Gierasimow przebywał m.in. w szkole w Izium, którą Rosjanie wykorzystują obecnie jako bazę wojskową. Szkoła ta stała się celem ataku rakietowego przeprowadzonego przez ukraińską armię wkrótce po tym, jak szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ją opuścił.
Czytaj więcej
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, przebywał z wizytą na linii frontu na wschodniej Ukrainie - informuje "New York Times" powołując się na źródła ukraińskie i amerykańskie.
Rada miejska Mariupola: Kolejne próby ewakuacji cywilów będą podejmowane w poniedziałek rano
W niedzielę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że ponad 100 cywilów zostało ewakuowanych z zakładów Azowstal, ostatniego bastionu ukraińskich obrońców w mieście, które jest oblężone od 2 marca.
ONZ: 4,5 mln ton ukraińskiego zboża zostało zablokowane w ukraińskich portach
Szacunki takie przedstawił Martin Frick, przedstawiciel Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP), który stwierdził, że "głód nie powinien być bronią" i wezwał do wznowienia dostaw produktów żywnościowych z Ukrainy do innych krajów, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego. Ukraina nie może obecnie eksportować zboża drogą morską ze względu na blokadę morską ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez rosyjską marynarkę wojenną.
"The Times": Na Kremlu miała zapaść decyzja o zaatakowaniu Mołdawii
Jedno ze źródeł dziennika z kręgów ukraińskiej armii mówi, że "coraz więcej przesłanek" wskazuje na to, że w bliskiej przyszłości dojdzie do ataku na byłą republikę radziecką, której armia liczy ok. 3 250 żołnierzy. Jak pisze brytyjski dziennik "skuteczne zajęcie (Mołdawii) prowadziłoby do ataku rosyjskich jednostek na Odessę od zachodu".
Czytaj więcej
Rosja podejmie próbę otwarcia nowego frontu przeciw Ukrainie zajmując Mołdawię - podaje "The Times", powołując się na źródła w ukraińskiej armii.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: W Sztabie Generalnym armii Ukrainy działał rosyjski szpieg
Rosyjski szpieg pracował w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy - został jednak wykryty i zatrzymany przez ukraińską służbę bezpieczeństwa - poinformował Ołeksij Arestowycz. Przy okazji jego aresztowania wykryto kilku innych rosyjskich szpiegów, którzy jednak nie mieli żadnych związków z armią. - Jeden z rosyjskich szpiegów jest pracownikiem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Inni mieli za zadanie zestrzelić samolot pasażerski nad Rosją lub Białorusią. Gdyby do tego doszło oni (Rosja - red.) oskarżyliby o to stronę ukraińską - mówił Arestowycz.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 10 rosyjskich dronów Orlan-10
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy pisze na swoim profilu na Facebooku, że bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10 są obecnie "najpopularniejszymi celami" dla jednostek ukraińskiej obrony powietrznej. Rosjanie wykorzystują drony Orlan-10 do prowadzenia rozpoznania lub do naprowadzania na cele rosyjskiej artylerii.
W nocy w obwodzie biełgorodzkim w Rosji słychać było eksplozje
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał ok. 1:30, że "przed 30 minutami obudziły go dwie silne eksplozje". "Według dowództwa operacyjnego nie ma rannych, ani zniszczeń. Nie ma ofiar" - podkreślił Gładkow.