Przetrwały zlodowacenia a wyginą przez pandemię? Skrzypłocze w kryzysie

„Malejąca populacja skrzypłoczy w Atlantyku, ciągłe zapotrzebowanie na ich hemolimfę i szalejąca pandemia, mogą wkrótce sprawić, że ci honorowi krwiodawcy staną się pośrednią ofiarą COVID-19" - czytamy we wpisie opublikowanym na facebookowym profilu Akwarium Gdyńskiego.

Aktualizacja: 18.01.2021 22:32 Publikacja: 18.01.2021 18:52

Przetrwały zlodowacenia a wyginą przez pandemię? Skrzypłocze w kryzysie

Foto: Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Didier Descouens

adm

Skrzypłocze, nazywane także mieczogonami, to gatunek morskiego stawonoga z rzędu ostrogonów.  istniejący od około 425 mln lat (wenlok). Zamieszkiwały one Ziemię już 200 mln lat przed dinozaurami. Przetrwały zlodowacenia, masowe wymieranie czy katastrofy kosmiczne.

Od ponad pięćdziesięciu lat ludzie wykorzystują niezwykłe właściwości krwi tych stworzeń. Ma ona bowiem zdolność do wykrywania endotoksyn. Dzięki temu od 1977 roku wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym między innymi do testowania leków, płynów infuzyjnych, rozruszników serca czy endoprotez. Pomaga ona także w badaniach, które mają na celu sprawdzenie, czy do szczepionek, produkowanych na masową skalę podczas pandemii koronawirusa, nie dostały się żadne niepożądane bakterie. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1089
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1087
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1086
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1085
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1084