Azarow: Przewrót na Ukrainie zorganizował Zachód

Były premier Ukrainy po raz pierwszy pojawił się w rosyjskiej telewizji po tym jak rok temu uciekł z Kijowa.

Aktualizacja: 05.02.2015 15:24 Publikacja: 05.02.2015 15:03

Były premier Ukrainy Mykoła Azarow (fot. Premier.gov.ru/ lic. Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Były premier Ukrainy Mykoła Azarow (fot. Premier.gov.ru/ lic. Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Foto: Wikimedia Commons

- Nie można zbudować idei narodowej na nienawiści i złości wobec naszego sąsiada, z którym obok siebie będziemy żyli wiecznie – powiedział Azarow występując w popularnym programie „specjalny korespondent" w głównej rosyjskiej telewizji publicznej „Rossija".

- Chciałem po raz pierwszy, po tak długiej przerwie, udzielić wywiadu ukraińskiej telewizji, lecz żadna ze stacji nie przyjęła tej propozycji – podkreślił.

Na pytanie prowadzącego programu odnośnie przyszłości stosunków Ukrainy i Rosji, Azarow przypomniał wizytę amerykańskiego prezydenta Billa Clintona w Kijowie w 2000 roku.

- Gdy ukraińscy rządzący (wtedy prezydentem Ukrainy był Leonid Kuczma) zaczęli narzekać na Rosję, Clinton spojrzał na mapę i zapytał „czy wyobrażacie sobie zamiast Rosji inne państwo np. Bułgarię?". Nasi politycy nic nie odpowiedzieli. Wtedy Clinton rzucił „uczcie się żyć w zgodzie" – wspominał Azarow.

Wspominając wydarzenia sprzed roku, które miały miejsce na kijowskim Majdanie, były premier stwierdził, że była to część planu, który realizowały kraje zachodnie, by doprowadzić do przewrotu na Ukrainie.

- Codziennie otrzymywaliśmy raporty sporządzone przez nasze służby bezpieczeństwa odnośnie instrukcji, które otrzymywali liderzy Majdanu od niektórych krajów zachodnich. Powiedzieliśmy prezydentowi, że szykuje się przewrót państwowy, lecz on odparł, że całkowicie kontroluje sytuację. W ten sposób Janukowycz sam siebie oszukiwał – mówi Azarow.

Komentując swoją dymisję, do której doszło pod koniec stycznia i której domagali się protestujący na Majdanie, Azarow powniedział, że był to pierwszy poważny błąd Wiktora Janukowycza, który uległ presji ze strony Stanów Zjednoczonych.

- Gdy rozmawialiśmy o mojej dymisji, powiedziałem prezydentowi, że jest to pierwszy krok do końca jego rządów. Powiedziałem, że po upadku rządu dojdzie do przewrotu w całym kraju – wspomina Azarow. – Kolejnym błędem było spotkanie z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Powiedziałem, że to nie jest jego poziom, by spotykał się z niewiadomo kim, ponieważ ministrowie nie mogą dawać żadnych gwarancji w imieniu całego kraju. Cokolwiek gwarantować mogłyby ewentualnie prezydenci – przekonywał.

- Nie wiem, dlaczego on (Janukowycz - red.) zgodził się na udział w tej prowokacji, ponieważ ostatni raz go widziałem 18 lutego 2014 roku – mówił Azarow.

Były premier poruszł także temat umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, z podpisania której Wiktor Janukowycz zrezygnował w listopadzie 2013 roku.

- W 2012 roku Ukraina przeżywała kryzys w związku z upadkiem ceny metali, nie mogliśmy sprzedać naszej produkcji. Zaprosiłem wtedy do Kijowa unijnego komisarza ds. handlu Karla De Guchta. Zapytałem go, czy UE pomoże nam sprzedać nasze wagony i rury na rynku unijnym, odpowiedział, że nie – twierdzi Azarow.

Były ukraiński premier i najbliższy współpracownik byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, jest poszukiwany na ojczyźnie za kradzież mienia państwowego. Wczoraj w Moskwie zaprezentował swoją książkę „Ukraina na rozdrożu" w centrum prasowym gazety „Komsomolskaja Prawda". Było to jego pierwsze spotkanie z dziennikarzami od momentu jego ucieczki w Kijowa w lutym 2014 roku.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053