Premier Guernsey Jonathan Le Tocq pisze w liście, że "był zaszokowany" dowiedziawszy się, że wyspa znalazła się na unijnej liście rajów podatkowych razem m.in. z Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami.
Lista UE powstała poprzez nominowanie przez kraje UE tych państw, które według nich nie współpracują wystarczająco blisko z Unią w sprawie ścigania przestępstw gospodarczych. Aby znaleźć się na liście, dany kraj musiał zostać wskazany przez co najmniej dziesięć państw Unii.
Premier Le Tocq uważa, że Guernsey znalazło się na liście przez pomyłkę, bowiem otrzymało jedynie dziewięć nominacji. Dziesiąta, przypisana wyspie przez Komisję, dotyczyła bowiem leżącej obok Guernsey w Kanale La Manche wyspy Sark.
Guernsey to nie tylko nazwa wyspy, ale i terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii, które składa się z kilku wysp. Guernsey nie należy ani do Zjednoczonego Królestwa, ani do UE, jednak to Londyn kieruje polityką zagraniczną i obronną terytorium.
Wyspa Sark należy do Baliwatu Guernsey. To oficjalna nazwa terytorium - słowo baliwat pochodzi z Francji, gdzie przed rewolucją tak nazywano jednostkę administracyjną odpowiadającą mniej więcej powiatowi. Sark wynajmuje władze Guernsey to administrowania własną wyspą, kopiuje też przepisy Guernsey na własny użytek. Formalnie jednak Sark jest oddzielną dependencją Korony Brytyjskiej (dependencja to terytorium zależne na zasadzie tradycji, a nie formalnych przepisów prawa).