Aktualizacja: 29.04.2016 16:32 Publikacja: 29.04.2016 16:06
Przedsiębiorcy zajmujący się zbiorem i przetwórstwem ślimaka winniczka będą mieli nieco mniej ograniczeń. Na obszarze całego kraju będzie obowiązywał ten sam wymiar ochronny dla ślimaka winniczka – 30 mm. Wynikają to z projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Zmiany sprawią, że nie będzie zatem obszarów w Polsce, w których można zbierać winniczki, ale minimalnie większe. Dziś w województwach opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim można zbierać osobniki o średnicy muszli nie mniejszej niż 31 mm. W dalszym ciągu zbiór winniczków będzie mógł się odbywać między 20 kwietnia a 31 maja. Z tym, że przedsiębiorcy nie będą już ograniczeni 30 dniowym terminem w którym mogą prowadzić zbiór ślimaków. Wynika to stąd, że limit ilościowy zbioru i tak jest określony w zezwoleniu, jakie musza mieć firmy zajmujące się zbiorem i przetwórstwem ślimaka winniczka. Tak więc zbiór będzie mógł się odbywać przez cały okres od 20 kwietnia do 31 maja z zachowaniem limitów ilościowych określonych w zezwoleniach.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o wynagrodzeniach w 2024 r. To, jaką podwyżkę od marca dostaną miliony emerytów i rencistów zależy od m.in. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Wspólnota mieszkaniowa ma prawo bronić interesów jej członków, a sąd cywilny kontrolować transakcje syndyka – orzekł Sąd Najwyższy.
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że ZUS nie może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do ośrodka leczenia traumy i stresu oraz praktyki medytacji w Meksyku. W Polsce bowiem prześladowała go żona.
Wkroczyliśmy w epokę ostrej globalnej konkurencji w zakresie dostępu do energii, dostępu do surowców, do nowych technologii. W tym kontekście potrzebujemy zmiany sposobu myślenia, jeśli chodzi o dostęp do wody.
Stolica Wielkopolski trafiła na listę 31 nowo akredytowanych miast chroniących mokradła. To pierwsze polskie miasto, które otrzymało takie wyróżnienie. Poznań organizuje w tym tygodniu drugą edycję konferencji Pakiet dla Mokradeł.
Kadencje mijają, ekipy rządzące się zmieniają, a myśliwi wciąż potrafią zablokować niemal wszystkie rozwiązania, które im nie pasują. Tylko pozazdrościć.
To skandal, że projekt ustawy wymagający okresowych badań od myśliwych noszących broń został odrzucony już w pierwszym czytaniu w Sejmie.
Przekaz marketingowy nie może wprowadzać w błąd. Powinien odpowiadać rzeczywistości i opierać się na prawdziwych danych, co pozwoli uniknąć oskarżeń o greenwashing.
Każdy zapis w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt musi wynikać z przepisu. W praktyce większość uchwał w sprawie przyjęcia programu dotknięta jest wadami, które mogą skutkować ich bezwzględną nieważnością – wyjaśnia dr Emil Kruk z Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.
Pseudoekologiczna reklama stwarza nie tylko ryzyko kryzysu wizerunkowego, ale także może grozić poważnymi konsekwencjami prawnokarnymi.
Menedżer lub doradca do spraw klimatycznych i energetycznych, w nomenklaturze anglojęzycznej określany jako climate officer, to osoba potrzebna także w urzędach, firmach i instytucjach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas