Zmiana unijnej dyrektywy pomoże w walce ze smogiem?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Polska należy od jednego z najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 27.08.2017 08:05 Publikacja: 27.08.2017 07:00

Zmiana unijnej dyrektywy pomoże w walce ze smogiem?

Foto: 123RF

Niska jakość powietrza związana z wysokim poziomem substancji i związków trujących (benzenu, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla) oraz pyłów PM 10 jest jedną z przyczyn chorób układu oddechowego, krążeniowego, ma również działanie rakotwórcze. Powodów takiego stanu jest wiele i należy do nich zaliczyć m.in. promowanie przez Polskę energetyki węglowej, wysokie koszty ogrzewania gazowego (a także brak instalacji gazowych w niektórych miastach), niska jakość urządzeń grzewczych, brak edukacji społeczeństwa (palenie śmieci, odpadów, plastiku). Co istotne pomimo bycia unijnym liderem pod względem zanieczyszczonego powietrza, paradoksalnie to właśnie Polska ustaliła poziom informowania społeczeństwa o stężeniu pyłu zawieszonego PM 10 nieporównywanie (kilkukrotnie) wyższy niż kraje UE, w których jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza.

Pozostało 80% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Frankowiczu, chcesz dobrej ugody - nie zwlekaj z pozwem
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie