Szwecja wyłączyła jeden ze swoich ośmiu reaktorów. Kolejny za rok

Po ponad czterech dekadach działania jeden z reaktorów elektrowni jądrowej w południowej Szwecji zakończył w poniedziałek swoją pracę.

Aktualizacja: 31.12.2019 04:19 Publikacja: 30.12.2019 21:32

Szwecja wyłączyła jeden ze swoich ośmiu reaktorów. Kolejny za rok

Foto: Green Yoshi [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

qm

Reaktor Ringhals 2 w pobliżu miejscowości Varberg w południowo-zachodniej Szwecji został wyłączony o 9.00 rano. Przez ostatnie 43 lata wytwarzał tyle energii elektrycznej, ile wystarczałoby do zasilania całego Goeteborga.

Wyłączenie pierwszego reaktora rozpoczyna cały proces wygaszania tej elektrowni jądrowej. Kolejny - Ringhals - ma zostać wyłączony w przyszłym roku. Pozostałe dwa reaktory, Ringhals 3 i Ringhals 4, będą działać do 2040 roku.

Następnie rozpoczną się prace nad zagospodarowaniem odpadów radioaktywnych, a same reaktory po dwóch latach mają zostać wyburzone. Agencja informacyjna TT podaje, że według oczekiwań władz, cały proces potrwa co najmniej osiem lat.

Zalety i wady energii nuklearnej były przedmiotem długiej debaty w Szwecji. Jednak decyzja o wygaszeniu elektrowni w Varbergu jest podyktowana wyłącznie kwestiami ekonomicznymi - Szwedzi już wcześniej informowali o zmniejszającej się rentowności i zwiększonych kosztach działania czterech reaktorów.

Właściciele elektrowni, państwowa szwedzka grupa energetyczna Vattenfall i Uniper, zapowiadali w 2015 r., że wyłączą dwa reaktory ponad pięć lat wcześniej niż było to zaplanowane, z powodu kiepskiej sytuacji na rynku energii elektrycznej i stanu reaktorów, wymagających kosztownej konserwacji.

Szwecja miała do tej pory osiem reaktorów w trzech elektrowniach jądrowych w całym kraju. Oprócz tych w Varbergu, trzy znajdują się w Forsmark na wschód od Uppsali, a jeden w Oskarshamn w południowo-wschodniej części kraju. Łącznie generowały około 40 procent energii elektrycznej Szwecji.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych