Flaga to symbol tożsamości

10 kwietnia to dzień, w którym trzeba będzie wieszać przed domem narodową flagę – proponuje Grzegorz Chachuła, autor strony Polskaflaga.pl

Publikacja: 16.04.2010 03:31

[b]Rz: W tych dniach żałoby prawie przed każdym polskim domem wiszą flagi przepasane kirem. Czy są jakieś zasady ich wywieszania?[/b]

[b]Grzegorz Chachuła:[/b] Symbole państwowe to kod narodu, jego historii, tożsamości i aspiracji. Flaga jako dobro wspólne powinna być obiektem troski i szacunku. W dniach żałoby narodowej flagi na masztach opuszcza się do połowy. Można do nich dołączyć czarną wstążkę. Do flagi na drzewcu także, ale pamiętajmy: musi godnie powiewać przed naszym domem, nie może dotykać podłoża, podłogi ani być np. mokra.

[b]Niektórzy kierowcy przyczepiają flagi narodowe do anten samochodowych. Czy to dopuszczalne?[/b]

Przepisy tego wyraźnie nie zabraniają. Myślę, że w takich dniach, jeśli ktoś czuje potrzebę manifestowania swojej żałoby, powinien mieć taką możliwość.

[b]Trudno teraz kupić flagi. Ludzie stoją w długich kolejkach. Podobnie było po śmierci Jana Pawła II.[/b]

Są też sklepy internetowe... Teraz sytuacja jest wyjątkowa i faktycznie ich brakuje. Mam nadzieję, że teraz kupione, będą wywieszane także w rocznicę innych ważnych dla kraju wydarzeń.

[b]Co jest we fladze takiego szczególnego? Przecież to tylko dwa kolory?[/b]

Biel i czerwień to symbol walki i oporu narodu. Niejednokrotnie flagi były uświęcone krwią. Ich wywieszanie ważne jest dla zachowania pamięci i spoistości narodowej. Odzyskaną wolność trzeba pielęgnować.

[b]Przed pana domem flaga powiewa na maszcie przez cały rok. Czy zezwalają na to przepisy?[/b]

W Polsce ponad 50 lat za jej nieuprawnione użycie groziły areszt do roku i kara grzywny.

Została zwrócona narodowi dopiero 10 kwietnia 2004 r., po wejściu w życie ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Od tej chwili zgodnie z prawem możemy każdego dnia wywieszać flagę. W krajach skandynawskich prawie przed każdym domem wisi flaga.

[wyimek]Mam nadzieję, że teraz kupione przez Polaków flagi będą wywieszane również przy innych okazjach[/wyimek]

Postanowiliśmy z żoną, że u nas też będzie powiewać nasza piękna biało-czerwona.

[b]Jesteśmy chyba jedynym państwem, które ma dwie flagi: biało-czerwoną oraz biało-czerwoną z orłem. Dlaczego?[/b]

Gdy w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, nasze statki wypłynęły na morze z biało-czerwonymi flagami, ale według międzynarodowego kodu flagowego to „H” i oznacza, że statek ma pilota na pokładzie. By nie robić zamieszania na morzu, do biało-czerwonej dodano orła białego. Potem wprowadzono to do wszystkich polskich placówek dyplomatycznych i tak już pozostało. Szkoda, że w 2004 r. nie udało się zmienić naszej flagi, dodając jej białego orła.

Na stronie Polskaflaga.pl podane są ważne daty, w których powinno się wywieszać flagę. Z okresu po 1989 r. jest tylko rocznica śmierci Jana Pawła II i 2 maja jako Dzień Flagi.

[b]Czy przybędzie nowa data: 10 kwietnia?[/b]

Z pewnością. To, co wydarzyło się na katyńskiej ziemi 10 kwietnia 2010 r., jest niewyobrażalną tragedią. Tragizm tego miejsca dodaje dodatkowej symboliki temu wydarzeniu. Wszyscy jesteśmy pogrążeni w głębokim żalu po tym, co się stało.

Społeczeństwo
Pierwsze wiosenne burze i uderzenie ciepła. Prognoza pogody na Wielkanoc
Społeczeństwo
Sondaż: Czy USA przyszłyby zaatakowanej Polsce z odsieczą? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Byliśmy na „marszu koronacyjnym": polonez, kwiatowe opaski i „nie bać Tuska”
Społeczeństwo
Ulicami Warszawy przeszedł marsz. Nawrocki: Polacy nigdy nie oddadzą swojej wolności
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Nadchodzi nagła zmiana pogody. Zacznie się w niedzielę. Jaka będzie Wielkanoc?