Zgodnie z aktualnymi prognozami IMGW tegoroczny sezon jesienny przyniesie m.in. temperatury powyżej średniej normy. Widać również anomalie dotyczące poziomu opadów – te przekroczą średnią wieloletnią już w październiku. Duża ilość opadów prognozowana jest także w grudniu.
Jak powstają prognozy długoterminowe IMGW?
Prognozy długoterminowe są prognozami eksperymentalymi i orientacyjnymi. Jak wyjaśnia IMGW, przewidywania pogody na kilka miesięcy do przodu są zawsze obarczone dużą niepewnością. Na klimat wpływa wiele czynników, a ekstremalnych zjawisk pogodowych nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Przy opracowywaniu prognoz długoterminowych IMGW stosuje własne modele prognozowania, a także wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) oraz ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Czym jest prognoza średniej, miesięcznej temperatury i opadów?
Punktem odniesienia dla prognozowania średnich temperatur i poziomu miesięcznych opadów są statystyki pogodowe z lat 1991-2020. Miesięczne dane z tego okresu o opadach i temperaturze segreguje się od wartości najniższych do najwyższych. 10 najwyższych wartości miesięcznych wyznacza średnią temperaturę i sumę opadów „powyżej normy”. Podobnie przeliczane są wartości najniższe, wyznaczające średnią „poniżej normy” i wartości środkowe tworzące kategorię „w normie”.
Czytaj więcej
Jesień z suszą czy opadami powyżej wieloletnich norm? Sprawdzamy, co widać aktualnie w długoterminowych prognozach pogody IMGW na październik i listopad. Czy przewidywane są anomalie pogodowe?
Jak rozumieć prognozowane dane „powyżej normy”?
Przy analizowaniu map pogodowych prognoz długoterminowych warto pamiętać o prostym, ciekawym przeliczniku. Jeżeli na danym obszarze prognozuje się średnią temperatury/opadów „powyżej normy” oznacza to, że: